Alternatívna liečba

Prírodná liečba bolesti a zápalu

Bolesť, či už chronickú alebo akútnu pozná každý z nás. Najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie je samozrejme užiť tabletku proti bolesti, avšak najmä pri liečbe chronickej bolesti sú stavy a situácie, kedy dlhodobé podávanie liekov proti bolesti nie je možné, prípadne liečba nemá dostatočný efekt. Vtedy je jednou z možností prírodná liečba bolesti výživovými doplnkami, ktorá síce neúčinkuje tak rýchlo ako klasická medikamentózna liečba bolesti, avšak často má rovnaký, ak nie lepší účinok.

Ako funguje prírodná liečba?

Prírodná liečba bolesti vo väčšine prípadov pôsobí cez inhibíciu enzýmu COX-2 (podobne ako syntetické lieky proti bolesti a zápalu), niektoré látky dokonca na vyšších stupňoch regulácie zápalu (zelený čaj), preto ich užívanie môže viesť celkovo k pozitívnej modifikácii ochorenia. Nevýhodou je však nutnosť dlhodobého užívania vyšších dávok, než aké zodpovedajú bežnej konzumácii a vo väčšine prípadov pomalší nástup účinku ako u klasických liekov. Štúdie zároveň často používajú kombinácie štandardnej liečby s prírodnými prostriedkami s výrazne lepšími výsledkami ako u samotnej klasickej liečby.

Kurkumín

Kurkumín je obsahová látka kurkumy (šafranu indického), používaného ako korenina. Okrem výbornej chuti však vykazuje aj protizápalovú a analgetickú aktivitu, pričom kurkumín priamo znižuje aktivitu COX-2.

Vzhľadom na jeho zlé vstrebávanie vykazuje výbornú aktivitu v tráviacom trakte, preto sa využíva v liečbe zápalov žalúdka, žalúdočných a dvanástnikových vredov, vrátane infekcie H.pylori. Výborné výsledky má tiež pri zápalových črevných poruchách (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba), kde jeho podávanie viedlo k zníženiu dávok sulfasalazínu a kortikoidov, v niektorých prípadoch dokonca k úplnému vysadeniu liekov. Štúdie však prebiehali na malých skupinách pacientov, preto sú pre zavedenie kurkumínu do štandardnej liečby zápalových črevných ochorení nevyhnutné ďalšie štúdie.

Ak sa dosiahne zvýšenie jeho vstrebávania a dostatočne vysoké hladiny v krvi, môže slúžiť aj v liečbe systémových zápalových ochorení ako reumatoidná artritída, osteoartróza, alergie, astma a mnohé ďalšie.

V štúdii porovnávajucej účinnosť kurkumínu (500mg denne) a diklofenaku (Voltaren, Veral)

u pacientou s artritídou. U všetkých pacientov sa pozorovalo štatisticky významné zlepšenie ochorenia; skupina pacientov užívajúcich iba kurkumín ukázala však najvyššie percento čo sa týka zlepšenia celkovej  aktivity ochorenia. Zlepšenie symptómov ako ranná stuhlosť či opuchy kĺbov boli pozorované pri perorálnych dávkach 1200 mg kurkumínu denne.

U pacientov s alergiou a astmou viedlo podávanie kurkumínu k zníženiu produkcie IgE (spúšťajú uvoľňovanie histamínu zo žírnych buniek) a zápalových cytokínov, uvoľneniu stiahnutých dýchacích ciest a zvýšeniu antioxidačného potenciálu u pacientov s astmou.

Jeho zlepšené vstrebávanie a teda aj systémový účinok sa dá dosiahnuť kombináciou s piperínom (látka z čierneho korenia, ktorá zvyšuje biologickú dostupnosť kurkumínu 20-násobne a spomaľuje jeho odbúravanie), s tukom, ktorý zlepšuje jeho rozpustnosť a vstrebávanie alebo kvercetínom (jablká, citrusy, jablčný ocot, cibuľa), ktorý blokuje enzým rozkladajúci kurkumín.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú rovnako odporúčané u mnohých chronických zápalových ochoreniach, pretože znižujú produkciu prostaglandínov, zápalových mediátorov a ich pravidelné užívanie vedie vedie k zmierňovaniu prejavov zápalových chorôb. Omega-3 mastné kyseliny (DHA, EPA a ALA) inhibujú enzým COX-2, pričom nemajú vplyv na fyziologickú COX-1.

Dobre preskúmaný je napríklad účinok omega-3 mastných kyselín u reumatoidnej artritídy. Pri kultivácií hovädzej chrupavky v médiu obsahujúcom EPA, DHA a ALA (omega-3 kyseliny) bola v závislosti od koncentrácie potláčaná aktivita agrekanázy, enzýmu rozkladajúcemu chrupavku. Degradácia chrupavky pôsobením agrekanázy je jedným z hlavných mechanizmov rozvoja artózy. Nasýtené tuky, mononenasýtená kyselina olejová (olivový olej) ani omega-6 mastné kyseliny nevykazovali schopnosť potláčať aktivitu tohto enzýmu.

Ako sme už spomínali v mnohých iných článkoch, na potlačenie zápalovej aktivity sú dôležité nielen samotné omega-3 kyseliny, ale ich pomer k prijatým omega-6 mastným kyselinám.

EGCG alebo zelený čaj

EGCG (epigalokatechín-3-galát) je obsahová látka zeleného čaju zodpovedná za viaceré pozitívne účinky zeleného čaju. Pôsobí podobne ako ostatné analgetiká a antiflogistiká, teda inhibíciou COX-2, má ale schopnosť blokovať vznik zápalu na vyšších stupňoch regulácie, konkrétne blokovaním účinku TNF (tumor nekrotizujúci faktor), interleukínu (IL)-1β, IL-6 , lipooxygenázy, ktoré sa podieľajú na rozvoji zápalu a sú mediátormi v patogenéze mnohých zápalových a autoimunitných ochorení. Pomerne dobre je preskúmaný účinok zeleného čaju u reumatoidnej artritídy, kde môže jeho pravidelné pitie v dostatočných dávkach viesť k zníženiu dávok kortikoidov a NSAID (nesteroidných antiflogistík).

Účinná dávka EGCG používaná v štúdiách je okolo 400mg denne rozdelená do viacerých dávok. Priemerne 100ml zeleného čaju obsahuje asi 70mg EGCG, čo v praxi znamená vypiť denne aspoň 600ml kvalitného zeleného čaju. Jeho účinok zároveň oslabuje súčasná konzumácia jedla s obsahom železa (EGCG ho viaže a vytvára nerozpustné komplexy). V prípade pacientov užívajucich lieky, ktoré sa odbúravajú prostredníctvom CYP1A2, CYP2C9, and CYP3A4 (niektoré antidepresíva, nesteroidné antiflogistiká, beta-blokátory, antiastmatiká, sildenafil, antipsychotiká, chemoterapeutiká, opioidy, blokátory vápnikových kanálov a ďalšie) treba byť pri užívaní opatrný, pretože EGCG v spomínaných dávkach môže výrazne ovplyvňovať aktivitu týchto pečeňových enzýmov.

Serrapeptáza

Serrapeptáza (serrapeptidáza) je enzým produkovaný priadkou morušovou. Enzymoterapia je široko využívaná v terapií akútnych aj chronických zápalových ochorení, avšak serrapeptáza má spomedzi enzymoterapie najvýraznejší analgetický účinok. Serrapeptáza má teda protizápalový (znižuje uvoľňovanie zápalového mediátoru – bradykinínu) a analgetický účinok, znižuje zrážanlivosť krvi, urýchľuje reparáciu poškodeného tkaniva, rozpúšťa fibrínové štruktúry bez narúšania zdravého tkaniva, čo sa využíva aj v prevencii a liečbe aterosklerózy. Jej vlastnosti sa využívajú na urýchlenie hojenia po úrazoch, zmierňovanie opuchov, zníženie bolesti, ale aj u chronických zápalových ochorení ako reumatoidná artritída, artróza a mnohé ďalšie.

Štúdia s 193 pacientmi trpiacimi akútnymi alebo chronickými nosnými a ušnými infekciami a infekciami hrdla, ktorým bolo podávané 5mg serrapeptázy počas 7 – 8 dní zaznamenala významné zlepšenie klinického stavu v priemere po 3 dňoch užívania v porovnaní so skupinou, ktorá dostávala placebo. Ďalšou možnou oblasťou použitia tohto enzýmu je tiež astma a alergia.

Odporúčané dávky sú v rozmedzí 10 – 60mg denne (musí sa ako všetky enzýmy brať nalačno, teda hodinu pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle). Prípravky na našom trhu majú obsah na jednu kapsulu udávaný v jednotkách aktivity, teda IU, pričom 10 mg zodpovedá 20000IU.

Zázvor

Zázvor, alebo ďumbier sa vďaka svojím protizápalovým účinkom hojne využíva v prírodnom liečiteľstve. V tradičnej čínskej a indickej medicíne sa okrem iného používa pri bolesti brucha, hnačke, nevoľnosti, astme, dýchacích ťažkostiach, infekciách horných dýchacích ciest, bolesti zubov, zápale ďasien a artróze. Účinok okrem iného spočíva tiež v blokovaní cyklooxygenázy a lipooxygenázy a teda zníženiu produkcie prostagladnínov a leukotriénov.

Sušený zázvor alebo extrakt zo zázvoru sa používa v liečbe osteoartrózy a artritídy, kde zmierňuje zápal, znižuje bolestivosť a opuch. Podobne pôsobí aj pri bolestivosti svalov a mäkkých tkanív. V jednej štúdii bola dokonca porovnávaná jeho účinnosť pri menštruačných kŕčoch s ibuprofénom (IBALGIN, MIG 400, BRUFEN, NUROFEN..), kde zázvor vykazoval rovnaký účinok ako obľúbený liek proti bolesti. V dostatočných dávkach je teda nástup jeho účinku porovnateľný s klasickými liekmi.

Štúdie sú robené s dávkami okolo 250mg sušeného zázvoru 3 – 4 krát denne, čo zodpovedá asi 6 – 8 gramom čerstvého zázvoru, čo je pomerne veľké množstvo na konzumáciu za deň. Navyše sušením sa mení obsah a forma obsahových látok, gingerol sa sušením pri vyššej teplote mení na shogaol, ktorý vykazuje ešte vyššiu protizápalovú aktivitu, preto je pre terapeutické využitie lepšia voľbou sušený zázvor.

Tradičná čínska medicína zároveň používa surový ďumbier na zníženie teploty tela, sušený na prehriatie a posilnenie imunitných funkcií, jeho účinky v rôznych formách budú teda pravdepodobne odlišné. Pri dlhodobejšom užívaní vo vyšších dávkach by mali byť opatrní pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, cukrovkou a pacienti užívajúci lieky na zníženie zrážanlivosti krvi, pretože zázvor znižuje krvnú zrážanlivosť a glykémiu.

Súvisiace články:

Zelený čaj, biely čaj, oolong, matcha, čierny čaj – ktorý je najzdravší?

Ako si správne vybrať horčík

Kurkuma alebo kurkumín?

Injekčná terapia proti bolesti kĺbov

Enzýmy – pomoc pri bolesti kĺbov

Ibalgin, Nurofen, Mig, Brufen…Je v nich fakt rozdiel?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana

________________________________________________________________________________

1. Ozgoli G, Goli M, Moattar F.: Comparison of effects of ginger, mefenamic acid, and ibuprofen on pain in women with primary dysmenorrhea.  J Alternative and Complementary Med 2009; 15(2):129-132.

2. Taylor RA, Leonard MC: Curcumin for inflammatory bowel disease: a review of human studies. Altern Med Rev. 2011 Jun;16(2):152-6.

3. Satoskar RR: Evaluation of anti-inflammatory property of curcumin (diferuloyl methane) in patients with postoperative inflammation. Int J Pharmacol Ther Toxicol 1986, 24(12):651-4.

4.Bharat B. A., Kuzhuvelil B.H: Potential Therapeutic Effects of Curcumin, the Anti-inflammatory Agent, Against Neurodegenerative, Cardiovascular, Pulmonary, Metabolic, Autoimmune and Neoplastic Diseases. Int J Biochem Cell Biol, 2009, 41(1): 40-59.

5. Ariza-Ariza R: Omega-3 fatty acids in rheumatoid arthritis: an overview. Semin Arthritis Rheum 1998;27(6):366-70.

6. Curtis CL: N-3 fatty acids specifically modulate catabolic factors involved in artricular cartilage degeneration. J Biol Chem 2000, 275(2): 721-4.

7.Jeong HW, Hsu KC, Lee JW, Ham M, Huh JY, Shin HJ et al. Berberine suppresses proinflammatory responses through AMPK activation in macrophages. Am J Physiol Endocrinol Metab 2009; 296: E955–E964.

8.A. Mazzone, M. Catalani: Evaluation of Serratia-peptidase in acute or chronic inflammation of otorhinolaryngology pathology: a multicentre, double-blind, randomized trial versus placebo. J Int Med Res, 18 (1990), pp. 379–388