Vedeli ste...

Baktérie ako účinné lieky

bakterialne lyzaty - broncho-vaxom, uro-vaxom, luivac, ribomunyl, gs-imunostim, candivac, acnevac

Ochorenia horných a dolných dýchacích ciest alebo urologické zápaly sú časté dôvody vyhľadania lekára. Ide o choroby, ktoré vieme jednoducho liečiť, či už prostredníctvom symptomatickej terapie pri nezávažných stavoch, kedy len potláčame príznaky (horúčka, bolesť, kašel..), povzbudujeme imunitu (vitamín C, betaglukány, čaje..), využívame režimové opatrenia, alebo v prípade bakteriálnej infekcie podávame antibiotiká. Problém nastáva u pacientov, ktorí mávajú zápaly opakovane (najmä deti a starší ľudia). Opakované infekcie zahrňujú celý rad diagnóz – zápaly nosohltanu, hltanu, hrtanu, priedušnice, priedušiek, uší, rinosinusitídy, urologické zápaly a iné. Antibiotiká obvykle pomôžu zvládnuť akútnu infekciu, nevedia však zabrániť opakovanému výskytu ochorenia. Ale tak ako antibiotiká na jednej strane liečia a zachraňujú životy, na druhej strane sa stále zvyšuje rezistencia (odolnosť) baktérii voči nim, a navyše antibiotiká negatívne zasahujú do prirodzených obranných mechanizmov organizmu. Ak sa antibiotiká užívajú opakovane, neuvážene, zbytočne alebo dlhodobo, dochádza k narušeniu fyziologickej bakteriálnej črevnej flóry, ktorá je nevyhnutná pre správnu reaktivitu imunitných buniek a správnu imunitnú odpoveď.

Zvyšuje sa  preto potreba opakovaným infekciám predchádzať. Pri recidivujúcich infekciách zohráva veľkú úlohu porucha imunity. Do imunitného systému môžeme zasahovať viacerými spôsobmi. Pri imunosupresii potláčame imunitné reakcie, čo je nevyhnutné napríklad pri transplantáciach orgánov, čím sa zamedzí tomu, aby telo cudzí orgán neprijalo. Imunosubstitúcia sa používa napríklad  pri deficite protilátok (vrodenom alebo v dôsledku ochorenia), kedy sa podáva imunoglobulín. Poznáme aj alergénovú imunoterapiu, kedy sa alergikovi podávajú postupne vyššie dávky alergénu, na ktorý je alergický, aby sme uňho navodili toleranciu na alergén. Najčastejšie sa však stretávame s imunomoduláciou, ktorá sa využíva ako prevencia pri opakovanom výskyte infekcií. Príkladom imunomodulačných liečiv sú lieky pripravené z baktérií, ktoré konkrétnu infekciu, ktorú chceme liečiť, najčastejšie spôsobujú. Bakteriálne lyzáty využívajú úspešne lekári už roky aj u nás. Okrem odborných lekárov (imunológ-alergoĺog), majú túto možnosť aj všeobecný lekári a pediatri, dokonca sú niektoré bakteriálne lyzáty dostupné aj bez lekárskeho predpisu.

Čo sú bakteriálne lyzáty a ako pôsobia?

Bakteriálne lyzáty obsahujú fragmenty tiel baktérii (proteoglykány, ribozómové frakcie, lipopolysacharidy), ktoré sa najčastejšie podieľajú na infekciách dýchacích, močových ciest, kože, kvasinkovej infekcie. Napríklad ako prevencia infekcií dýchacích ciest sa používa zmes získaná z baktérií Haemophilus influenzae, Klebsiella pneumoniae, Neisseria catarrhalis, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes atď. Najčastejšie sa podávjú ako tablety (tobolky) na prehĺtanie. Po prehltnutí pôsobia bakteriálne lyzáty prostredníctvom imunitného systému tráviaceho traktu (stimulácia lymfatického tkaniva asociovaného s črevom-GALT), odkiaľ potom aktivované imunitné bunky (najmä T-lymfocyty, dendritové bunky) putujú do rôznych častí lymfatického tkaniva asociovaného s mukózou (MALT-slizničný imunitný systém) ako sliznice dýchacích ciest alebo močového systému. Bakteriálne lyzáty (čiže fragmenty baktérií) pôsobia rovnakým mechanizmom ako prirodzené bakteriálne antigény. Sú teda rozpoznávané našim imunitným systémom a imunitný systém dokáže voči nim vytvárať obrannú reakciu. V prvých hodinách a dňoch užívania sa uplatňujú najmä nešpecifické mechanizmy imunitného systému (zvýšená produkcia hlienu, lyzozómu, IgA..), špecifická imunita (vznik špecifických protilátok proti konkrétnemu bakteriálnemu antigénu) nastupuje pri dlhodobejšom podávaní. Preto sa bakteriálne lyzáty podávajú mesiace, niekedy roky (3-5 rokov).

Účinnosť bakteriálnych lyzátov bola potvrdené v mnohých štúdiách, patrí teda k EBM-medicíne založenej na dôkazoch, kedy dochádza nie len k zníženiu výskytu infekcií a ich trvania ale aj k zníženiu spotreby antibiotík a iných liekov na liečbu infekčných ochorení.

Bakteriálne lyzáty u nás

Použitie bakteriálnych lyzátov ako imunomodulačnej liečby sa nevyužíva pri bežnej frekvencii výskytu infekcií, ale len pri zvýšenom a opakovanom výskyte (napríklad minimálne 4 a viac infekcií za rok alebo 2 infekcie za 3 mesiace u dospelých, u detí 3 infekcie behom troch mesiacov). V štúdiách sa ukázalo, že ich preventívne podávanie pri bežnom výskyte infekcií, nezvyšuje obranyschopnosť a teda nevedie k menšej chorobnosti. Infekcie, pokiaľ sa nevyskytujú často, majú svoj význam. Sú dôležité pre správny rozvoj imunitného systému detí, aby vedeli infekciu rozoznať a adekvátne na ňu v budúcnosti zareagovať. Nasadeniu bakteriálnych lyzátov predchádza vyšetrenie lekárom (všeobecným alebo pediatrom), v ťažších prípadoch imunológom, u voľnopredajných lýzátov je tiež vhodná konzultácia s lekárom alebo lekárnikom.

U nás sa využívajú bakteriálne lyzáty ako prevencia opakujúcich sa infekcií dýchacích ciest, akútnych exacerbácií (zhoršenie, opakované vzplanutie) chronickej bronchitídy. Niektoré sú vhodné aj pri recidivujúcich zápaloch stredného ucha, nosohltanu, hrtanu, u osôb trpiacich bronchiálnou astmou (zníži sa frekvencia a intenzita záchvatov) u detí aj dospelých. Ďalej sa u nás tento typ imunomodulačnej liečby využíva pri opakovanom výskyte infekcií dolných močových ciest, prípadne ako doplnková liečba akútnej infekcie, kedy sa podáva purifikovaný extrakt Escherichia coli – najčastejší patogén, ktorý spôsobuje urologické infekcie.

Z voľnopredajných prípravkov sa na prevenciu opakovaných kvasinkových infekcií používa prípravok vyrobený z kmeňov pôvodcov vaginálnych mykóz (Candivac). Základná kúra pozostáva obvykle z 3-mesačnej liečby, kedy sa ráno nalačno užíva jedna kapsula 10 dní po sebe, potom nasleduje 20-dňová pauza a zas 10-dňové užívanie, 20-dňová pauza a 10-dňové užívanie.

Ďaľším voľnopredajným prípravkom, používaným pri opakovaných infekciách dýchacích ciest, je GS-Imunostim – zmes bakteriálnych lyzátov, ktorá patrí medzi doplnky výživy.

Na liečbu akné sa využíva voľnopredajný lyzát (Acnevac). Obsahuje kombináciu purifikovaných lyzátov baktérií (Probionibacterium acnes, S. aureus a epidermalis), ktoré sú najčastejší pôvodca akné ale aj iných kožných ochorení ako furunkulóza alebo mikrobiálny ekzém. Jeho účinnosť bola potvrdená klinickou štúdiou v Českej republike na štyroch dermatologických pracoviskách u 83 pacientoch. (http://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2012/04/04.pdf).

V susedných Čechách (firma Bioveta) sa môžu pochváliť aj inými voľnopredajnými bakteriálnymi lyzátmi ako Urivac (infekcie močových ciest), Olimunovac (respiračné infekcie), Dentivac (prevencia zubného kazu a paradentózy), ktoré nie sú bežne dostupné v našich lekárňach, je možné ich objednať prostredníctvom niektorých e-lekární na internete.

Kedy bakteriálne lyzáty neužívať a kde to vyzerá sľubne?

Bakteriálne lyzáty by sa nemali ordinovať pri autoimunitných ochoreniach, ktoré nie sú dostatočne stabilizované, kedy sa vo všeobecnosti neodporúčajú imunostimulačné (imunomodulačné) lieky. Odporcovia bakteriálnych lyzátov sa obávajú, či sa ich užívanie nemôže podielať aj na samotnom prepuknutí autoimunitných chorôb, táto skutočnosť však doteraz nebola potvrdená.

Okrem najviac preskúmaných infekcií dýchacích a močových ciest, sa bakteriálne lyzáty začínajú využívať aj v liečbe iných ochorení ako ChOChP (chronická obštrukčná choroba pľúc), astma, kde sa predpokladá, že predchádzajú exacerbáciám. Ďalej sú to chronické prostatitídy (zápal prostaty), vulvovaginitídy či zápalové ochorenia čriev. Tu sa však skôr jedná o klinickú prax a presvedčivé štúdie potvrdzujúce ich prospešnosť ešte chýbajú.

Súvisiace články:

Ako dosiahnúť maximálny účinok antibiotík s minimálnym výskytom nežiaducich účinkov?

Prevencia a liečba vaginálnych infekcií.

Hliva ustricová alebo betaglukán na podporu imunity?

Liečba zápalu močových ciest

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana


Zdroje:

  1. Bystroň Jaromír, Využití bakteriálních lyzátů v klinické praxi, Pediatr. praxi 2011; 12(6): 398–404.
  2. GOLD: Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease. Global Strategy for the Diagnosis Management and Prevention of Chronic Obstructive Pulmonary Disease, 2003. NHLBI/WHO Workshop Report. Available at: http://www.goldcopd.com.
  3. Grevers G, Palacios OA, Rodriguez B et al. Treatment of recurrent respiratory tract infections with a polyvalent bacterial lysate: results of an open, prospective, multinational study. Adv Ther 2000; 17 (2): 103–116.
  4. Stasiak-Barmuta A, Piotrowska T, Alifi er M, Hofman J. Immunomodulatory effect of Broncho-Vaxom (B-V) in children with atopic bronchial asthma and dysfunction of T lymphocytes. Int Rev Allergol Clin Immunol 1997; 3(4): 205–8.
  5. Hegg K, Zimmermann S. CpG DNA as a Th1 Trigger. Int Arch Allergy Immunol 2000; 121( 2): 87–97.
  6. Huber M, Mossmann H, Bessler WG. Th1-orientated immunological properties of the bacterial extract OM-85-BV. European Journal of Medical Research 2005; 10: 209–217.
  7. Kitzler I, Ferreira Branco AP, Villiger B Schaefer A. Immunomodulating treatment of recurrentrespiratory tract infections. A multinational post-approval study with Luivac®/Paspat® oral. J. Pharmacol Ther 2002; 11(5): 135–141
  8. Lusardi M. Challenging mucosal immunity with bacterial extract to prevent respiratory infections: an old therapy revisited. Monaldi Arch Chest Dis 2004; 61(1): 4–5.
  9. Steurer-Stey C, Lagler L, Strub DA, et al. Oral purifi ed bacterial extracts in acute respiratory tract infections in childhood: a systematic quantitative review. Eur. J. Pediatr 2007; 166(4): 365–376.