Kŕčové žily

Ako si pomôcť pri opuchnutých a ťažkých nohách?

V letných mesiacoch sa častejše stretávame s opuchnutými, ťažkými alebo unavenými nohami. Obvykle sú na tieto ťažkosti náchylnejší ľudia so žilovými problémami (kŕčové žily, žilová nedostatočnosť…), nezriedka postihujú aj zdravých ľudí. U zdravých ľudí sa môžu objaviť opuchy okolo členkov, na prstoch a lýtkach, vždy symetricky (na oboch nohách) po nadmernej opakovanej záťaži, akou je dlhodobé státie, prípadne sedenie (časníci, predavačky…). Žily na dolných končantinách sa rozšíria (dopomáha k tomu aj teplo), dochádza k zadržiavaniu a hromadeniu tekutín v dolných končatinách.

Pacienti so žilovým ochorením majú oslabené steny žíl, ktoré sa pod tlakom krvi rozťahujú, cirkulácia krvi je porušená a krv musí prekonať veľkú vzdialenosť proti gravitácii aby sa vedela dostať z nôh spať do srdca a do pľúc na okysličenie. Žily na nohách majú chlopne, ktoré pracujú ako uzamykací systém, ktorý bráni spätnému toku krvi v žilách a dopomáhajú tak prúdeniu krvi z nôh. Ak chlopne nefungujú tak ako majú (žilová choroba) objavujú sa opuchy nôh, kŕčové žily, pocity ťažkých nôh.

Opuchnuté nohy môžu súvisieť aj s vážnejšími ochoreniami akým je zlyhávanie srdca, kedy dochádza k retencii (zadržiavaniu) sodíka a vody (ľudovo k zavodneniu). Opuchy sú symetrické – postihujú obidve končatiny. Generalizované opuchy pozorujeme pri ochoreniach obličiek alebo pečene (cirhóza). Ďalej sú to ochorenia štítnej žlazy, hormonálna nerovnováha, najmä zvýšená hladina gestagénov, kedy dochádza k zadržiavaniu tekutín predovšetkým v dolných končatinách. Lokalizované opuchy (opuch len jednej končatiny) pozorujeme pri žilovej trombóze, kedy je prietok krvi v nohe zablokovaný krvnou zrazeninou. Takýto opuch vznikne kedykoľvek (aj bez zvýšenej záťaže), býva bolestivý, pretrváva dlhodobo (aj pri liečbe) a je veľmi nebezpečný, kedže môže vyústiť až do pľucnej embólie. Náchylnejší na trombózu bývajú ľudia s poruchou zrážania krvi a žilovým ochorením. Lymfedém alebo lymfatický opuch dolných končatín býva tiež predovšetkým asymetrický (opuch jednej časti tela) a vzniká v dôsledku nahromadenia lymfy v postihnutej oblasti. Vyvolaný je najčastejšie zásahom do lymfatického systému, napríklad po lymfadenektomii, ožarovaní, nádorovom ochorení, úraze a podobne.
Opuchy dolných končatín sa objavujú aj ako nežiaduci účinok niektorých liekov napr. blokátorov kalciového kanála (amlodipín, felodipín, lacidipín, nitrendipín…), glukokortikoidov, estrogénovej liečby, vrátane hormonálnej antikoncepcie.

Opuchnuté, ťažké a boľavé nohy je možné liečiť samoliečbou bez porady s lekárom len v prípade zdravých ľudí, kedy prichádza k opuchu v dôsledku chronického zaťažovania končatín, najmä v horúcich mesiacoch. Nohy sú opuchnuté v priebehu dňa (dlhé státie, sedenie), avšak po dostatočne dlhom spánku, keď si nohy oddýchnu, alebo si ich vyložíte do vyvýšenej polohy, žilový systém sa vyprázdni a ťažkosti ustupujú. Ak nohy neodpúchajú, opuch vzniká iba na jednej končatine, spozorujete zmenu farby kože, pigmentáciu kože, bolesť, máte poruchu zrážanlivosti krvi alebo srdcovo-cievne ochorenie, to už sú dovody, kedy treba navštíviť lekára (často aj odborného-angiológ, internista, kardiológ…), aby diagnostikoval príčinu opuchu a zahájil potrebnú liečbu.

Ako zmierniť opuchy nôh?

Dôležité je hýbať sa, počas chôdze dochádza ku kontrakcii svalov, čo napomáha prúdeniu krvi z nôh do srdca prostredníctvom svalovej pumpy lýtkových svalov. Okrem chôdze, bicyklovania, korčulovania je veľmi vhodné aj plávanie. Vyhýbať sa treba silovým športom, kúpaniu v teplých termálnych prameňoch, saunám a opaľovaniu, naopak sprchovanie nôh studenou vodou alebo studené obklady prinesú úľavu.

Ak musíte v práci celý deň byť na nohách alebo aj sedieť, skúste si občas zacvičiť cviky, ktoré zlepšia žilový odtok z nôh, napr. pohyby v členkoch, chôdza na špičkách, v polohe v sede sa striedavo opierajte o špičky a päty, robte krúživé pohyby nohami a iné. Nesedávajte s prekríženými nohami v kolenách. Nenoste príliš tesné oblečenie, ponožky ukončené pevne sťahujúcou gumou a topánky na vysokých podpätkoch (maximálne do 3-4 cm).

Vykladajte si nohy tak často, ako je to možné.

Ak mávate v lete problémy s opuchnutými nohami, skúste už pred sezónou preventívne užívanie venofarmák, ktoré zvýšujú napätie cievnej steny (tonizácia), zlepšujú návrat krvi zo žíl (zmenšenie opuchov nôh) a mikrocirkuláciu. Z množstva výživových doplnkov na trhu uprednostnite tie, ktoré obsahujú kombináciu rastlinných flavonoidov diosmín a hesperidínDetralex, Mobivenal, Devenal..), u týchto liečiv bolo štúdiami preukázané zmenšeniu objemu kotníkov a zlepšenie subjektívnych ťažkostí ako pocit ťažkých nôh. Viac o venofarmakách v článku Vnútorná liečba hemoroidov.

Ak Vás trápia aj kŕče v nohách, pomôže magnézium. Ako si správne vybrať horčík?

Zmierniť príznaky pomáhajú aj špeciálne maste a gély na báze najmä heparínu a pagaštanu konského, ktoré majú chladivý účinok. Výborný je Priessnitz gel na žily, Cedralex alebo Lioton gél. Viac v článku Maste a gély na kŕčové žily.

Opuchnutým a ťažkým nohám prináša výraznú úľavu aj kompresívna liečba – kompresívne pančuchy, podkolienky. Aj keď to v lete nemusí byť práve príjemná možnosť, Vaše nohy Vám budú určite vďačné. Kúpiť sa dajú vo výdajniach zdravotníckych pomôcok ale aj v lekárňach (obvykle na objednávku), dokonca Vám ich vie v prípade žilového ochorenia predpísať aj odborný lekár na zdravotný poukaz a časť ceny tak uhrádza zdravotná poisťovňa. Tlak vyvíjaný na dolné končatiny kompresívnymi pančuchami má viacero pozitívnych účinkov na žilový systém (zužuje rozšírené žily, zvyšuje rýchlosť prúdenia, zlepšuje žilový návrat aj výkon svalovej pumpy, znižuje opuch atď.). Podrobnejšie v článku Kompresia – základ liečby kŕčových žíl.

V neposlednom rade môžete vyskúšať “odvodňovacie” bylinky ako žihlava, praslička, medvedica lekárska, extrakt z brusníc, petržlen, púpava, ktoré pôsobia ako diuretiká – zvyšujú vylučovanie moču, zabraňujú tak zadržiavaniu prebytočných tekutín v tele a tak zmierňujú opuchy nôh. Nájdeme ich aj v tabletkovej forme ako doplnky výživy – Forfemina, Jamieson-Herbal Diuretics, Kneipp-3 bylinyky na odvodnenie. Nemali by sa užívať pred spaním a nevyhnutné je príjmať počas dňa dostatok tekutín.

Čo s týka jedálnička, pri opuchoch treba znížiť príjem soli (zadržiava vodu v tele) a dbať na dostatok stravy s obsahom flavonoidov, ktoré spevňujú stenu žíl: surové bobuľovité ovocie (maliny, brusnice, ríbezle, jahody), brokolica, citrusové plody, cibuľa, pór, jablká.

Ak vyššie uvedené opatrenia nezaberajú na rade je opäť lekár.

Súvisiace články:

Ťažké a unavené nohy v tehotenstve

Dobré tipy pri kŕčových žilách

Cestovná trombóza-pomôže pred cestou užiť Aspirín?

Liečba kŕčových žíl