Vitamíny a minerály

Ako si správne vybrať horčík

magnezium_kvalitne.jpg

Kedy nám chýba horčík

Nežiaduce účinky, kontraindikácie, interakcie

Ako zistím ktorý horčk je kvalitný

Kde všade pomáha horčík

Magnézium potrebuje každý orgán v našom tele, obzvlášť srdce, svaly a obličky. Zúčastňuje sa na tvorbe zubov a kostí, na aktivácii enzýmov, produkcii energie a reguluje hladinu vápnika, medi, zinku, draslíka a vitamínu D.

Horčík sa nachádza v rôznych potravinách, pri jeho zvýšenej spotrebe však množstvo prijaté bežnou stravou nemusí stačiť. Magnézium nájdeme v celozrnných výrobkoch, sóji, strukovinách, kvalitnej čokoláde, orechoch (mandle, pistácie, arašídy), zelenine, zemiakových šupkách. Najlepším zdrojom horčíka je listová zelenina.

Kedy nám chýba horčík

Napriek tomu, že pri vyváženej strave je nedostatok magnézia málo pravdepodobný, pri určitých stavoch sa jeho rovnováha v tele naruší a treba horčík doplniť. K týmto stavom patria:

– Hnačka alebo vracanie

– Ochorenia tráviaceho traktu ako syndróm dráživého hrubého čreva – IBS alebo ulcerózna kolitída, cukrovka, zápal pankreasu (pankreatitída), hypertyroidizmus, obličkové ochorenia

– Užívanie diuretík, steroidných hormónov, statínov, chemoterapeutík a niektorých antibiotík

– Silná menštruácia

– Nadmerné potenie

Stres a fyzická aktivita

– Nadmerný príjem soli, kofeínu a alkoholu

Nedostatok horčíka sa najčastejšie prejavuje  kŕčami v nohách (najmä v lýtkach v noci), syndrómom nepokojných nôh, zvýšenou nervozitou a podráždenosťou, zriedkavo sa vyskytne zmätenosť, nespavosť a spánkové poruchy, abnormálne srdcové rytmy, slabosť, hyperventilácia a zlý stav nechtov.

Nežiadúce účinky, kontraindikácie, interakcie

Užívanie horčíka je u väčšiny pacientov dobre znášané a nespôsobuje zdravotné komplikácie. U pacientov s oslabenou funkciou obličiek sa však neodporúča. Predávkovanie z potravinových zdrojov je veľmi ojedinelé, z výživových doplnkov sa môžu vyvinúť príznaky predávkovania ako hnačka, nevoľnosť, znížený krvný tlak, zmätenosť, respiračná paralýza, nedostatok iných minerálov či srdcové arytmie. Tieto prípady sa však vyskytujú veľmi zriedkavo, napriek tomu treba dodržiavať dávkovanie uvedené na obale.  Dávkovanie pre pacientov s obličkovými ochoreniami by mal stanoviť lekár.

Čo sa týka kombinácií horčíka s liekmi, zvýšte opatrnosť ak užívate horčík s :

– tetracyklínovými antibiotikami (Doxybene, Doxyhexal) – horčík sa viaže na tetracyklín v čreve a môže tak znížiť absorpciu tetracyklínu

– liekmi obsahujúcimi horčík (napr. antacida – Maalox, Anacid) – najmä ak sa užívajú vo vyšších dávkach a dlhodobo môže dôjsť k predávkovaniu magnéziom

Ako zistím ktorý horčk je kvalitný

Biologickú dostupnosť horčíka ovplyvňuje viacero faktorov (činnosť obličiek, trávenie, rôzna úroveň vstrebávania spôsobená vekom, stresom, niektorými ochoreniami, liekmi…) a u rôznych ľudi môže byť odlišná.

Čo sa týka perorálnych výživových doplnkov na našom trhu, dôležitým faktorom ktorý si treba všímať, aby ste si kúpili kvalitné magnézium, je jeho dávka a najmä jeho viazanie na rôzne soli, ktoré vypovedá o schopnosti absorpcie (vstrebávania) horčíka. Podľa doterajších výskumov sa hladiny absorpcie magnéziových doplnkov pohybujú v rozmedzí 4-50%. Najnižšiu vstrebateľnosť ma horčík viazaný ako oxid (iba cca 4%), ktorý sa bohužial u nás nachádza v mnohých, prevažne lacnejších doplnkoch. Vo všeobecnosti sa najlepšie vstrebáva (a má teda najlepšiu biologickú dostupnosť) horčík vo forme solí ako laktát, citrát, glukonát, glycín a fosfát. Keďže sa tráviace systémy jednotlivcov líšia, môže byť využitie jednotlivých solí horčíka u rôznych ľudí mierne odlišné. Z tohto dôvodu sa javí ako najlepšie riešenie výber produktu s obsahom viacerých solí (JAMIESON MAGNESIUM 250mg).

Okrem schopnosti absorpcie je ďaľším faktorom, ktorý sa sleduje pri magnéziových doplnkoch množstvo elementárneho horčíka.

Konkrétne:

Oxid horečnatý –  obsahuje síce až 300 mg elementárneho horčíka na 500 mg tabletu, ale vzhľadom na veľmi zlú vstrebateľnosť (absorbuje sa cca 12 mg z 500 mg tablety) ho neodporúčame. 

Uhličitan horečnatý – obsahuje 125 mg elementárneho horčíka na 500 mg tabletu, ale tiež sa vyznačuje zlou absorpciou..

Horčík vo forme chelátu (glycín, lyzín,) – obsahuje asi 100 mg elementárneho horčíka v 500 mg tablete, vyznačuje sa veľmi dobrou vstrebateľnosťou a biologickou dostupnosťou – odporúčame.

Magnézium orotát – obsahuje síce len 32,8 mg elementárneho horčíka na 500 mg tabletu, má však vynikajúcu využiteľnosť. V štúdiách magnézium orotát v dávke 3000 mg (196,8 mg elementárneho horčíka) denne počas niekoľkých mesiacov vykázal zníženie celkovej úmrtnosti o 25%, pravdepodobne vplyvom na srdcovo-cievne parametre, mohol by byť teda doplnkom voľby pre pacientov kardiakov. Spomínané dávkovanie však treba konzultovať s lekárom. Na našom trhu je dostupný v lieku MAGNEROT (Liek alebo doplnok výživy? V čom sa líšia?)

Glukonát horečnatý – obsahuje 27 mg elementárneho horčíka na 500 mg tabletu. Ľahko sa vstrebáva a má rýchly nástup účinku.

Citrát horečnatý – obsahuje 80 mg elementárneho horčíka na 500 mg tabletu. Je oveľa lepšie vstrebáteľný ako oxid horečnatý.

Maleát horečnatý –  obsahuje 56 mg elementárneho horčíka na 500 mg tabletu, dobrá vstrebateľnosť.

Chlorid horečnatý – túto sol nájdeme najmä v transdermálnych prípravkoch – aplikovaných cez kožu, ale aj v perorálnych tabletách sa vyznačuje celkom dobrou vstrebateĺnosťou.

Poznámka: Asparát a glutamát horečnatý sa rozkladajú na neurotransmitery, ktoré keď nie sú naviazané na iné aminokyseliny, sú neurotoxické.

Na rozdiel od iných minerálov, horčík sa zvykne dopĺňať pri konkrétnych problémoch ako kŕče svalstva (najmä nočné kŕče v lýtkach sú príznakom nedostatku horčíka), zvýšený krvný tlak alebo nespavosť, preto sa často dá posúdiť, či daný preparát zaberá alebo nie. Takto si každý môže vyskúšať, ktorá forma soli je pre neho najúčinnejšia.

Magnézium sa v doplnkoch výživy často kombinuje s pyridoxínom – vitamín B6, ktorý zlepšuje absorpciu horčíka a zároveň takto pôsobia synergicky (podporujú sa svojimi účinkami). (MAGNE B6).

Všetky formy horčíka sa lepšie vstrebávajú ak sa užívajú súčasne s jedlom.

Pozor si dajte aj na kombinácie horčíka s inými minerálmi, vitamínmi a stopovými prvkami (napr. často je v kombinácii Vápnik-Horčík-Zinok). Vstrebávanie horčíka totíž zhoršuje nadbytok vápnika (kalcium), železa, zinku, mangánu, fosforu ale aj tuku.

(Zdroj: Bohn T. Dietary Factors Influencing Magnesium Absorption in Humans. Current Nutrition & Food Science. 2008;4:53-72).

Nadmerná konzumácia tukov a tučných jedál je neraz dôvodom prečo ľudia trpia nedostatkom horčíka. Ak potrebuje užívať súčasne s horčíkom aj vápnik či zinok, vhodnejšie je ich užívať oddelene. Na druhej strane, niektoré štúdie ukazujú, že napr. vitamin D absorpciu horčíka naopak zvyšuje.

Magnézium sa čiastočne vstrebáva aj cez kožu, preto ľudia, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu používať magnéziové tablety, môžu vyskúšať kúpeľ z magnéziovej soli, alebo magnézium v spreji na lokálnu aplikáciu (MAGNESIUM RAPID). Pri lokálnej aplikácii sa používa pri bolesti kĺbov a svalov, pri svalových kŕčoch, pri menštruačných bolestiach a rôznych kožných ochoreniach ako ekzémy, psoriáza a pod.

Odporúčaná denná dávka magnézia u dospelých je 310 – 420 mg denne zo všetkých zdrojov (jedlo, nápoje, výživové doplnky). Jeho potreba sa mení v závislosti od veku, pohlavia a váhy. Zvýšená je u tehotných žien, pri strese, u športovcov a pri rekonvalescencií.

Kde všade pomáha horčík

Horčík sa bežne využíva pri mnohých ochoreniach ako kŕče svalov, vysoký krvný tlak, nervozita a úzkosť, nespavosť, predmenštruačný syndróm alebo ako laxatívum. V mnohých výskumoch však bolo dokázané, že dostatočný príjem horčíka môže zvýšiť účinok liečby rôznych iných ochorení, ako napr.:

Astma – nízke hladiny horčíka zvyšujú riziko vzniku astmy, zároveň inhalácia solí magnézia pomáha potláčať  akútne záchvaty.

Depresia – magnézium má podobný účinok na hladinu serotonínu (hormón zodpovedný za dobrú náladu) ako niektoré antidepresíva.

Cukrovka – pre ľudí s anamnézou diabetu v rodine pomáha horčík kontrolovať stabilnú hladinu cukru, bráni tak vývoju inzulínovej rezistecie a vzniku cukrovky. Zároveň je známe, že pacienti trpiaci cukrovkou majú znížené hladiny tohto minerálu, mal by sa teda podávať na minimalizovanie problémov súvisiacich s poklesom hladiny horčíka ako zhoršená nálada, výkyvy hladín glukózy v krvi, problémy s nespavosťou a i.

ADHD – alebo detská hyperaktivita sa v niektorých prípadoch dá zmierniť obmedzením príjmu potravín s obsahom umelých farbív a konzervantov a podávaním horčíka s vitamínom B6.

Migréna – u ľudí trpiacich pravidelnou migrénou sú často zistené nízke hladiny horčíka v krvi. Pravidelným podávaním stravy bohatej na magnézium, alebo užívaním doplnkov výživy s obsahom horčíka sa znížila frekvencia migrenóznych záchvatov a zmiernil sa aj ich priebeh. Spolu s horčíkom je vhodné podávať aj vitamín B6, B2 a výťažok z rimbaby.

Osteoporóza – pri osteoporóze sa pravidelne podáva vápnik a vitamín D, pre ich dobré využitie a správnu stavbu kostí je však dôležityý aj pravidelný pohyb a dostatočný príjem horčíka.

Súvisiace články:

Horčík-nevyhnutný doplnok pre bezproblémové tehotenstvo

Tetánia alebo tetanický syndróm-diagnóza mladých 21.storočia.

Liečba kŕčov v nohách

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana

115 Responses

 1. Dobry den, prosim Vas, môze sa magnezium uzivat vecer, nespôsobuje to prave vtedy nespavost, ked sa uziva vecer?
  Dakujem vopred.

  1. mne zas povedali v lekarni, že magne s b6 nemám užívať pred spánkom, lebo by som nemusel zaspať

 2. Dobrý deň Biba, magnézium by nemalo spôsobiť nespavosť, dokonca sa používa na podporu zaspávania, keďže má ukľudňujúci účinok.

 3. Dobry den chcel by som sa opytat ci sa môze uzivat magneziova sol do kupela aj vnutorne na pitie a ak ano v akych davkach a ake znacky firiem soli.
  Dakujem

  1. Dobrý deň Marek, väčšina magnéziových solí do kúpeľa obsahuje do 1/3 obsahu chlorid alebo síran horečnatý, zvyšok tvorí klasická kuchynská soľ (alebo morská, čo je takmer to isté, len je v nej viac minerálov), teda chlorid sodný a ďalšie chloridy a bromidy. Magnéziové soli na kúpeľ nie sú teda vôbec vhodné na vnútorné užitie. Ak by sa Vám aj podarilo zohnať čistý chlorid alebo síran horečnatý, sú to soli ktoré sa zle vstrebávajú v tráviacom trakte a strhávajú množstvo vody, používajú sa teda skôr ako preháňadlá. Na kúpeľ sú však výborné, viacero štúdií potvrdilo dobré vstrebávanie horčíka cez kožu, sú dobré ako doplnková liečba rôznych kožných ochorení, po úrazoch, pri reumatizme a na uvoľnenie svalstva.

 4. Dobrý deň,
  prosím o informáciu do akej miery je využiteľný pre organizmus horčík v podobe mliečnanu horečnatého a či tento typ perorálneho výživového doplnku odporúčate alebo nie? Ďakujem.

  1. Dobrý deň, laktát (mliečnan) horečnatý patrí k organickým soliam s dobrou biologickou dostupnosťou, výrobcovia ho začínajú čoraz viac využívať, čo je fajn, lebo pomer cena a kvalita je dobrý. Napr. takto viazaný horčík máte v prípravku Magnesii Lactici 500mg, ktorý zoženiete do troch eur. Ja osobne mám dobré skúsenosti s Webber Naturals Magnesium 500mg, kde je horčík viazaný vo viacerých soliach, prípadne magnezko z Jamiesonu, ale aj samotný laktát horečnatý, prípadne aj s B6 (pyridoxínom) je podľa mna dobrá voľba. Pekný deň!

 5. Dobrý deň chcem sa spýtať ak je ODD horčíka pre dospeleho človeka 310-420 mg denne tak pri kúpe kvalitnejšieho horčíka od Jamieson 250 mg treba brať dve tablety denne alebo bude postačovať jedna?

  1. Dobrý deň, ODD je len orientačná, môže sa značne líšiť v závislosti od stravovacích návykov, telesnej námahy, psychickej záťaže a pod. Ak máte pestrú stravu, malo by Vám stačiť tých 250mg z jednej tablety denne, lebo pravdepodobne prijmete ďalšie magnézium z jedla. Pri potvrdenom nedostatku, pri kŕčoch, tetánii a pod. sa dávky môžu zvýšiť.

 6. Dobrý deň,

  kvôli tetánii a migrénam užívam horčík (galvex, magne B6) už vyše 2 rokov denne v dávkach 200-300 mg elementárneho horčíka len z výživových doplnkov. Je takéto dlhodobé užívanie bezpečné alebo hrozia časom problémy napr. z obličkami?

  Ďakujem

  1. Dobrý deň Iveta, nenašla som žiadne štúdie, ktoré by spájali dlhodobú orálnu suplementáciu horčíkom s nejakým zdravotným poškodením. U pacientov s poruchou fukncie obličiek sa odporúča opatrnosť, samotné užívanie horčíka by nemalo viesť k poruche funkcie obličiek. Pri dlhodobom užívaní je ešte odporúčaný príjem vápnika zo stravy.

 7. Dobrý deň chcem sa opitat aj mám búšenie srdca a prolaps predného čipu môžem užívať magnézium koľko denne ďakujem vopred

  1. Dobrý deň Barbora, u pacientov s prolapsom cípu mitrálnej chlopne sa často vyskytuje hypomagnézia (nedostatok horčíka), preto je užívanie magnézia veľmi vhodné a v niektorých prípadoch aj výrazne uľaví od symptómov ako búšenie srdca alebo úzkostné stavy. V štúdiách sa užívali rôzne dávky magnézia (200-800mg), ktorý bol viazaný v rôznych soliach. Ja by som Vám poradila kvalitný organicky viazaný horčík napr. Magnesium 500 Webber Naturals, Tabulette Magnesii lactici 500 Galvex alebo Magnerot, plus k nemu doplniť pyridoxín (vitamín B6). Čo sa týka dávkovania, závisí od závažnosti nedostatku horčíka a jeho potreby, začnite preto najskôr s užívamím 1-2xdenne denne a uvidíte ako sa budete cítiť, neskôr môžete dávky zvýšiť. Určite by bolo vhodné poradiť sa o jeho užívaní aj s Vašim ošetrujúcom lekárom, ktorý pozná Váš zdravotný stav. Pekný deň želám.

 8. Dobrý deň,
  aký je Váš názor na horčík v šumivých tabletách-je podľa vás rovnako kvalitnou alternatívou ako klasické tabletky?
  Ďakujem

  1. Dobrý deň Igor, ja osobne uprednostňujem klasické tablety pred šumivými, aj preto, že vo väčšine “šumákov” (česť výnimkám) je horčík vo forme oxidu, ktorý je zle využiteľný. Šumivé tablety navyše obsahujú množstvo sladidiel a rôznych prídavných látok, pre dlhodobú suplementáciu sú preto podľa mňa vhodnejšie klasické tablety.

 9. Dobrý deň, chcem sa spýtat na Váš názor na uživanie Magnosolvu. Je to magnézium na predpis.
  Ďakujem

  1. Dobrý deň Tereza, Magnosolv obsahuje síce pomerne dosť elementárneho horčíka, teda 365mg, ale je v zle využiteľnej forme uhličitanu a oxidu. Určite sú na našom trhu aj lepšie výrobky s priaznivejším pomerom cena-kvalita. Pekný deň.

   1. Dobrý deň. Píšete, že Magnosolv je v zle využiteľnej forme uhličitanu a oxidu. V SPC je napísané, že vo vodnom roztoku vzniká citrónan horečnatý. Citrát by mal mať už teda dobrú vstrebateľnosť. Aký na to máte názor?

    1. Dobrý deň, Kristína, ďakujem za upozornenie, túto informáciu som prehliadla. Je teda pravda, že necelá polovica obsahu horčíka je vo forme hydrogenuhličitanu, ktorá je schopná zreagovať s prítomnou k.citrónovou a vytvoriť lepšie dostupný citrát.

 10. DObrý den, přítelkině momentálně chodí na ruzna vysetreni udajne kvuli latentni tetanii a dsotala predepsane prasky ( horcik ) ale jakmile si da tabletku horciku strasne ji nesnesitelne boli hlava nezabiraji ani prasky od bolesti je unavena malatna a trva to celi den. Uz si s tim nevim rady mate někdo podobne zkusenosti ?

  1. Dobrý deň, už som mala podobný prípad, pacientka reagovala na rôzne pomocné látky vo výživových doplnkoch. Mohli by ste skúsiť v lekárni kúpiť čistý práškový laktát horečnatý, či sa stav nezlepší.

 11. Prečítajte si, prosím, poriadne, aké zloženie má horčík od Jamieson.
  Horčík 100 mg 100tbl Jamieson – SORBITOL
  http://www.pharmshop.sk/jamieson-horcik-100-mg-100-tbl.html….,
  Jamieson Horčík 500 mg s vitamínom D3 500 IU 60 tbl. – ASPARTAM
  http://www.pharmshop.sk/jamieson-horcik-500-mg-s-vitaminom-d3-500-iu-60-tbl.html,

  pri 250mg asi len zabudli napísať, prečo by ho tam nedali, keď chceme predsa tabletky chutné sladučké, aby sme ich čo najviac jedli…

  okrem toho VŠETKY dostupné na trhu obsahujú mastenec, talk, oxid titaničitý, či mastek…NIČ MOC.
  Okrem toho nechápem, že keď vápnik potláča účinok horčíka a všade sa píše, že treba tabletku horčíka zjesť medzi jedlami, hlavne nejesť tri hodiny mliečne výrobky, lebo obsahujú vápnik, prečo mnoho tabletiek je ako presne táto kombinácia Ca-Mg????
  Mám osteoporózu od 43 rokov, inak by mi ani nenapadlo sa zapodievať horčíkom.

  1. Dobrý večer Angelina, v článku je spomínaný Jamieson Horčík 250mg, ktorý neobsahuje žiadne sladidlá. Tablety sú určené na prehĺtanie, preto netreba ich chuť upravovať. S preparátmi, ktoré kombinujú vápnik s horčíkom nie som tiež stotožnená. Ak hľadáte čistú formu horčíka, odporúčam pozháňať si v lekárni čistý laktát horečnatý práškový. Skúste si pozrieť aj niektoré naše články o osteoporóze, napr. http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/telo/kosti-a-svaly/osteoporoza/prevencia-a-liecba-osteoporozy/ Pekný večer

 12. Dobrý deň ,chcela by som sa opýtať.Mám dosť problém krče v nohách .Beriem Horčík aj z B-vitamínom chodím zo žilami pravidelne na kontroly a ked poviem že mám krče tak nereagujú .Brala som veľa rokov Detralax,ale najnovšie že sa nemusí brať každy deň,tak len v lete . Ale tie krče ma trápia ,aj stop krčom kupovala teraz skôr tento horčík ,ale že by som mala lepšie ani nie .Každu noc sa budím že mám krčepoprosím oradu dakujem

  1. Dobrý deň Tatiana, nočné kŕče v nohách sú typickým príznakom nedostatku horčíka. Viac informácií o liečbe kŕčov nájdete v článku: http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/telo/kosti-a-svaly/krce-svalov/liecba-krcov-v-nohach/ Napriek tomu, že horčík užívate, môžete mať nedostatok horčíka ovplyvnený nízkou dávkou alebo zlým vstrebávaním. Pri potvrdenom nedostatku sa užíva dávka cca 300mg elementárneho horčíka denne, čo zodpovedá asi 6 tabletám klasického horčíka (Tabullatae magnesii lactici 500mg) po dobu minimálne niekoľkých týždňov. Pripadne môžete skúsiť v článku spomínané magnéziové kúpele, draslík alebo B vitamíny (Milgamma N).

 13. Dobrý den chcela by som sa opýtať na magnetizmu b6 od dr max píšu tu ze obsah mi je 48mg horčíka to znamená ze je to slabé?oproti tomu jamienson?dakujem

  1. Dobrý deň Zuzana, Magnezium B6 Dr. Max obsahuje cca 470mg mliečnanu horečnatého, čo predstavuje 48mg elementárneho horčíka. Horčík z Jamiesonu obsahuje buď 100mg alebo 250mg horčíka viazaného vo viacerých soliach, nevieme teda presne, koľko elementárneho horčíka obsahuje (každá soľ predstavuje iné množstvo elementárneho horčíka a aj inú vstrebateľnosť). Takže posúdiť, ktorý je silnejší v tomto prípade veľmi nejde. Vo všeobecnosti je vhodnejšie dať prednosť horčíku viazanému vo viacerých oraganických soliach alebo chelátoch (Jamieson, Webber) plus doplnit vitamín B6, ale nemusí to byť pravidlo. Najlepšie je vyskúšať, ktorý doplnok Vám lepšie sadne, každý má inú znášanlivosť a iné potreby dávky horčíka, v závislosti od problému na ktorý sa užíva. Pekný deň želám.

 14. Dobry den, mam hyperventilacnu tetaniu. Mam uzivat magnezium , ked vam poviem ze som uz vyskusala tolko typovov a po kazdom okrem zatazeneho zaludka mam znizeny tlak toci sa mi hlava a tazko sa mi dycha. Aky druch magnezia uzivat kedze ho na tetaniu potrebujem . Dakujem za odpoved.

  1. Dobrý deň Gabriela, obávam sa, že všetky druhy magnézia budú mať na Vás podobný účinok, obzvlášť, keď ste už viaceré aj vyskúšali. Možno porozmýšlať (poskúšať), či nebude problém aj niekde inde napr. nedostatok vápnika a vitamínu D, užívanie niektorých liekov, dlhodobé užívanie zinku vo vysokých dávkach a podobne. Bližšie sa problému venujeme v článku http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/telo/kosti-a-svaly/tetania/tetania-alebo-tetanicky-syndrom-diagnoza-mladych-21-storocia/. Pekný deň želám.

 15. Dobrý den veľmi pekne vás prosim o radu mam autistického syna ktorý ma 8.5 roka a jeho strava pozostáva z upeceneho rožka zo salámou a 2 jabĺk denne včera sme boli v narkoze kvoli zubom mal pokazené všetky trvale 6 ky a 3 mliečne zubky okrem toho mu uz trhali 5 v minulosti cize zuby uplne zle vyživované syn mi nezje žiadnu tabletku jedine vodičku zo striekačky prosim ako by som mu mohla podávať vitamíny ako magnezium ? Chystáme sa aspoň na D Vít ten je na tekutej báze len by som chcela este niečo na tie zúbky kosti atd. Syn nic naozaj okrem dvoch veci nepapa nemám mu lieky kde zakamuflovat ani kombinovať s nejakým tukom cize naozaj len ta tekutá forma do striekačky . Za radu Vám veľmi dakujem

  1. Dobrý deň, môžete si skúsiť kúpiť v lekárni čistú surovinu magnesium lacticum (dobre využiteľný horčík), aj calcium carbonicum (vápnik) ktorá je bez chuti a zápachu, dá sa rozpustiť vo vode a podať v nápoji alebo rozpustené v troche vody v striekačke (v lekárni by Vám mali navážiť niekoľko dávok do sáčkov, aby ste vedeli približne aké množstvo máte podávať). Ďalšou možnosťou sú šumivé tablety, ktoré sa rozpustia vo vode. Vitamín D môžete kľudne kvapnúť aj na rožok so salámou. Dobré by bolo zaradiť tekutý olej z treščej pečene (po jedle), kde je okrem omega-3 kyselín aj vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre správny metabolizmus minerálov a spolu s K2 vitamínom (smotanové jogurty).

 16. Dobrý chcela by som sa opýtať beriem dlhšie ciparalex 1tbl, a kedže som začala mať problémy s trpnutím ľavostraným – zatiaľ sa potvrdila tetania . Bolo mi predpísané magnosolv sáčky, milgamma a k cipralexu lexaurin.Začala som to brať no po nejkom čase som začala mať problémy s hnačkami a nevoľnosťou – zatoč. hlavy, pocit na odpadnutie…Otázka je čo mi to môže robiť milgamma tú užívam 2 krát denne, a magnosolv 1 krát denne. Ak sa jedná o magnosolv za čo ho vymenniť magne B6 forte-Sanofi som brala predtým a nespôsoboval mi problémy ale neviem či môže byť v kombinácii s milgamou.Dakujem za každú radu.

  1. Dobrý deň Jana, skúšali ste si merať krvný tlak? Kombinácia Lexaurin Magnézium Vám ho mohla znížiť, čo môže viesť k podobným prejavom. Hnačka môže byť rovnako spojená s užívaním Magnosolvu (obsahuje oxid horečnatý, ktorý môže ak ho telo nevie dobre absorbovať spôsobovať hnačky). Pokojne skúste vymeniť magnosolv za Magne-B6, keď Vám nerobilo problém, prekontrolujte si viac krát za deň krvný tlak. Ojedinele môže aj Milgamma spôsobovať podobné problémy, ak sa teda nevyriešia s výmenou magnézia, môžete skúsiť aj vysadiť Milgammu. O všetko je však lepšie sa poradiť aj s lekárom.

 17. Dobrý deň. Som tehotná, 35tt. Bola som v nemocnici a tam mi dávali injekciu magnezia 3x denne. Po prepustení mi odporučili užívať magnezium 3x denne. Mám 2 druhy liekov magnerot a magnéziové tablety 500mg galvex. Neviem ktoré magnezium je lepšie. Ktoré mám užívať. (Užívam to aby mi netvrdlo brucho a neporodila som predcasne.) Je to potrebné užívať 3x denne, keďže mám popri tom brať aj železo, ktoré by malo byť 3hodiny pred alebo po magneziu? Ďakujem za odpoveď.

  1. Dobrý deň Monika, užívajte kľudne 3xdenne, užívať môžete ktorýkoľvek, ktorý spomínate, oba sú kvalitné; prípadne ich striedajte – v každom je horčík viazaný v trochu inej soli a má aj inú využiteľnosť. Niekedy sa dokonca užíva 3xdenne po 2 tabletach, takže sa nemusíte báť. V najhoršom prípade môžete mať hnačku, potom treba znížiť trochu dávkovanie. Držim palce a želám všetko dobré!

 18. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, mám čistý magnézium citrát v prášku. Mal by sa rozmiešať vo vode a vypiť, ale prekáža mi že sa nerospustí a neznesiem ho potom vypiť. Začala som si ho miešať do jedla, napr. do vločiek, ktoré zalievam horúcou vodou nie mliekom. Má aj takto prijatý horčík význam? Keď je v miešaný v jedle? Neznehodnocuje ho teplo? Ďakujem za odpoveď

  1. Dobrý deň Lubka, magnézium môžete primiešať aj do jedla, horúca voda by vadiť nemala. V niektorých zdrojoch sa uvádza, že varenie alebo iná tepelná úprava by mohla spôsobiť nejaké menšie straty minerálnych látok. Ak máte problém s tabletkovým alebo práškovým horčíkom, môžete magnezézium aplikovat aj dermálne (Magnesium oil). Pekný deň želám!

 19. Dobrý večer chcela by som sa opýtať beriem magne b6 forte na pp .Môžem sneho rapídne priberať?ďakujem za odpoveď

 20. Dobry den,
  chcela by som sa opytat – kedze mi zistili tetaniu, dlhodobo beriem Magnesium. Avsak skusala som uz produkty viacerych firiem ale bohuzial zo vsetkych po 2-3 dnoch zistim, že ma strašne smadí, a to vypijem aj 3l denne vody. Neviete mi prosim poradit, ktorá zložka lieku by mohla byť pre mňa nevhodná?
  Brala som: Jamienson Magnesium, Magnosolv, Magnerot, Magne B6.
  Dakujem.

  1. Dobrý deň Andrea, ak je spomínaný smäd sprevádzaný aj redšou stolicou alebo hnačkami, pravdepodobne sa Vám magnézium nedokáže v tráviacom trakte vstrebať, viaže a osmoticky viaže vodu. Keďže ste už vyskúšali formy s rôznymi soľami horčíka, pravdepodobne bude najlepšie riešenie dopĺňať horčík transdermálne, čiže cez kožu buď pomocou kúpeľov s magnéziovými soľami alebo magnéziového oleja, resp. to kombinovať aj s tabletkami (nižšie dávky budete možno lepšie tolerovať). Ak predpokladáte, že netolerujete nejakú pomocnú látku, môžete si ešte v lekárni skúsiť kúpiť čistý práškový magnézium laktát.

 21. Ďakujem, ani som netušila že existuje aj magneziový olej !!!

 22. Aky mate nazor na preventivne uzivanie sody bicarbony a chloridu horecneho dakujem

  1. Dobrý deň Elis, sóda bikarbóna aj chloris horečnatý sa hojne propagujú v alternatívnej sfére na liečbu takmer všetkých ochorení vrátane rakoviny až po chrípku, ja som však so svojimi doteraz nadobudnutými skúsenosťami a vedomosťami voči tejto metóde skeptická. Magnesium chlorid je vhodný na transdermálne doĺňanie horčíka pomocou kúpeľov alebo magnéziového oleja, na užívanie však existujú aj oveľa lepšie využiteľné formy.

 23. mozem uzivat 3xdenne na uzkost ? a keby bolo velmi zle tak mozem este uzit neurol ? dakujem za odpoved

 24. Dobrý deň, mám tetániu a na liečbu mi predpísala lekárka Magnosolv. Ktorý iný liek, ktorý je dostupný bez predpisu, je podobný účinkami lieku Magnosolv?
  Dakujem

  1. Dobrý deň Vera, Magnosolv už sme spomínali v príspevkoch vyššie. Je to síce liek, ale neobsahuje práve najlepšiu formu magnézia. Alternatívou je Magne B6 forte v dávke 3-4tablety denne, Magnex B6 citrate 2 tbl denne, Magnéziové tablety Galvex 6 denne, Swiss Magnesium 500mg 1 denne, Jamieson magnesium 250mg 1-2 denne z ktorých všetky majú lepšiu využiteľnosť ako čistý oxid v Magnosolve.

 25. Dobry den

  Lekar mi viackrat odporucil magnezium na srdce, unavu, svaly…problem je v tom ze ked ho uzijem mam strasne krce a do hodiny musin utekat na wecko. Skusala som uz tabletky, sumive tablety, dokonca mam aj sunivy napoj na predpis ale vzdy to ide…ma to vobec vyznam uzivat ho? Pritom ho urcite nemam vela a ani vela neberiem. Preco ho nedokazem tolerovat? Dakujem

  1. Dobrý deň Martina, pravdepodobne je u Vás problém so zhoršeným vstrebávaním horčíka, pretože nevstrebané viaže vodu a má laxatívny účinok. Môžete skúsiť nižšie dávky podávať viac krát denne, napr. polku Magnéziovej tablety 500mg z Galvexu (obsahuje len 50mg horčíka v dobre vstrebateľnej forme) viac krát za deň. Ďalšou alternatívou na doplnenie horčíka sú kúpele s magnéziovými soľami alebo magnéziový olej na kožu. Viac aj v tomto článku: http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/telo/vitaminy-a-mineraly/ako-a-preco-si-pripravit-magneziove-telove-maslo/

   1. Dobry den, skvela stránka potrebovala by som poradiť. Mam veľmi silnu neurogénnu tetaniu, ktora sa spustí vzdy počas jesene a zimy. Zistila som ze musim naraz dopĺňať D,Ca aj Mg. Prosim ktore myslite by bolo najvhodnejšie kupit aby mali naozaj pre mna vysoký účinok ? Tetania je tak silná ze pokial nemam doplnenie chce ma dať neurologicka na antiepileptika. Momentalne som užívala magnosolv – mohla som si dať aj 3 sacky denne a nic som necítila.
    Potom som skúsila magne B6 oveľa lepsie záchvaty ustali ale neustále extrasystoly a zasklby v nohách tak som teraz skúsila kúpit Magnerot na základe Vašeho článku vychádza pre tetanikov najlepsie ? Vápnik mam od Biomin H mali by to byt vlastne drvene škrupiny a Dcko mam 2000iu spolu s K2tiez biomin. Veľmi by mi pomohla vaša rada ktorých výrobcov kombinovať ze kde su tie zložky najlepsie vstrebatelne a zároveň ked si dam magnerot dávam si aj Dvit K2 vraj to zlepšuje vstrebanie horčíka no a ten vápnik dávam az po 3hodinach je to správne ? Popripade co by ste mi este odporučili robít inak ci navyše každá rada nad zlato dakujem

 26. Dobrý dávnejšie som písala ohľadom môj problém užívam cipralex 1 tbl, a polku lexaurinu ráno pedtým som brala viac lexaurinu a aj milgamu a kedže sa jednalo o tetániu potrebovala som aj magnezium brala som milgasolv sáčky. Kedže som mala problémy s nevoľnosťou bolesti žalúdka, hnačky pocit na odpadnutie, točenie hlavy… Vysadila som preparáty a ostal mi len cipralex a lexaurin ten som brala predtým 3krát pol tabletky 1,5 kedže sme teraz znížili lexaurin a chceme ho vyhodiť úplne čo by poblém nebol no vrátilo sa trpnutie a brnenie končatín. Tak som nasadila magne b6 večer no po 5 dňoch to začalo zas pocit na odpadnutie, neskutočne zle od žalúdka ,že neviete či vracať alebo odpadnúť tlak bol ok 117 na 74 inak mávam normálny 120/80.Nadadila som si teraz vit. D a uvažujem o vitamínoch neuromultivit. Inak takéto problémy s magneziom obyč . som mala aj ako tehotná. Poradte mi ako ho dostať do tela či skúsit len cipralex D a tie vitamíny a to sme chceli lieky pomali vysadiť.Večný kolotoč inak mám 34 rokov.ďakujem za odpoveď

  1. Dobrý deň Jana, vyskúšajte prípadne transdermálne magnézium-horčík sa vo vhodnej soli dobre vstrebáva pokožkou, napr. Magnézium Rapid sprej, magnéziová soľ do kúpeľa. Spomínané príznaky môžu byť aj prejavy samotného ochorenia, nemusí ísť len o magnézium. V prípade tetánie, syndrómu vyhorenia a podobne (stavy, kde zohrávajú svoju úlohu aj psychogénne činitele, stresory…),je vhodná aj psychoterapia, napr. autogénne tréningy. Držím Vám palce!

 27. Dobry den, chcem sa spytat ako je na tom kvalitou a vstrebatelnostou tento druh magnezia, podla zlozenia som ho v clanku nenasla:

  GALVEX 500mg – dihydrát magnéziumlaktátu

  Dakujem za odpoved

  1. Dobrý deň Petra, laktát horčíka je dobre vstrebateľná organická sol, navyše pomer kvalita a cena v tomto prípravku je veľmi priaznivý, takže dobrý výber. Pekný deň želám!

 28. Dobrý deň, dlhodobo trpím migrény , mám ichv priemere aj 6 až 10 za mesiac. Doktorka mi povedala, že mam užívať magnézium dlhodobo a po 3 mesiacoch by sa mal môj stav zlepšiť. Chcela by som vás poprosiť o radu, ktoré magnézium by ste mi na takéto dlhodobejšie užívanie mohli doporučiť. Ďakujem.

 29. Dobrý deň, minulý rok som užíval pri probléme s platničkou milgammu, niekoľko mesiacov. Popri tom som nemal diagnostikovanu tetániu, a kombinácia milgammi s nedostatkom horčíka v tele mi spôsobila periférnu neuropatiu ( pichavé bolesti v chodidlách). Ešte stãle si doliečujem tetániu a hľadám vhodné prípravky. Bral som najprv magnerot 3x denne a teraz som to začal kombinovať s magneziom od Galvexu. Nie som si istý, či stačí užívanie magnézia len 3×1 alebo mám zvýšiť dávku na 3×2? Mám 56 kg. Zaráža ma tiež, že nie je nijaký dostupný spôsob kontroly magnézia v tele, kedže bežné krvné testy sa robia len na hladinu magnézia v sére, ktorá o celkovom stave v organizme nič nepovie. Dočítal som sa, že existuje spoľahlivý spôsob určenia hladiny Mg priamo v červených krvinkách, len sa to nerobí, lebo na to nie sú laboratória bežne vybavené a tak množstvo ľudí trpí na nedostatok magnézia a ani o tom nevie. Nevedeli by ste mi poradiť, či je niekde na SK možnosť si takto nechať hladinu Mg v červených krvinkách dať spoľahlivo skontrolovať, aby som mal istotu do akej miery doplnky naozaj zaberajú? Ďakujem.

 30. Dobrý deň. Aký názor máte na užívanie tekutého prírodného horčíka, ktorý sa však predáva len na internete?

  1. Dobrý deň, a ktorý konkrétne? Tekutých horčíkov je na internete veľa:-). Na liekovej forme (tableta, tekutá forma, prášok, transdermálna aplikácia) až tak nezáleží, čo sa týka účinnosti, dôležité sú iné parametre. Tekutá forma je fajn, keď potrebujete napríklad rýchly účinok, napr. pri kŕči.

 31. Dobry den dlhodobo uzivam pred spanim Magnesium 835mg od Swiss natural. Je tato forma magnezia dobre vyuzitelna?
  Dakujem

  1. Dobrý deň Silva, tento doplnok výživy síce obsahuje vyššie množstvo magnéziovej soli, vo forme oxidu je však pomerne zle vstrebateľný. Lepšiu využiteľnosť majú organické soli (napr. laktát, orotát, citrát..napr. firma Galvex, Magnerot, Magne B6…), prípadne kombinácia viacerých solí horčíka (napr. Webber Naturals Magnesium, Jamieson Horčík…). Pekný deň želám!

 32. Dobrý deň, čo hovoríte na štúdie, z ktorých vyplýva, že nezáleží až tak na forme, v ktorej je horčík obsiahnutý, keďže všetky formy majú uspokojivú biodostupnosť. Skôr záleží na obsahu elementárneho horčíka. (Study of magnesium bioavailability from ten organic and inorganic Mg salts in Mg-depleted rats using a stable isotope approach)
  Tým by sa úplne negoval celý váš článok a “odporúčania”. Je predsa rozdiel či tableta obsahuje 60% elementárneho horčíka (oxid) alebo 12% (laktát).
  Ďakujem sa vyjadrenie.

  1. Dobrý deň Alexandra, a prečítali ste si štúdiu celú alebo len abstrakt?:-). Veď štúdia nijako neoponuje faktu, že biologická dostupnosť horčíka závisí aj od soli v akej je viazaný a dokonca poukazuje tiež na najlepšiu dostupnosť organických solí, konkrétne glukonátu. Akurát, že aj anorganické soli vykázali dobré výsledky ale neboli tam nejaké signifikatné rozdiely v porovnaní s organickými (ako by sa možno predpokladalo). Čo v konečnom dôsledku nevadí, kedže sa jedná o jednu malú, na potkanoch prebiehajúcu štúdiu, z ktorej určite nejde vyvodiť nejaké definitívne závery. Mnohými štúdiami bolo potvrdené, že lepšia absorpcia horčíka sa dosiahne s organickými soľami, to je známa skutočnosť, nie naše “odporúčania”. Vzťah k typu soli a množstvu elementárneho horčíka som tam teda nepostrehla (ale priznám sa, nemám čas ju dopodrobna skúmať:-)). Konkrétne z nej zacitujem podstatu: “Our results clearly showed that Mg organic salts are better sources of Mg than Mg inorganic salts, and suggest that Mg gluconate is the best source of Mg because it exhibited the highest Mg absorption and Mg retention values in the ten studied groups (66.5% and 48.7%,respectively). It is important to stress that Mg inorganic salts remain a good source of Mg because the absorption and the retention of Mg observed with these salts were perfectly acceptable (more than 50% and 39%, respectively). Although human and rat have some differences in intestinal physiology, these results may be extrapolated to human Mg nutrition with the necessary precautions.” Ja si myslín, že ani vyššie množstvo elementárneho horčíka v oxide horečnatom nezachráni jeho slabú absorpciu, a ja osobne by som určite dala prednosť 500mg laktátu ako 500mg oxidu. Čo neznamená, že dostatočná dávka oxidu horečnatého neprinesie výsledky. Tak či tak je to komplikované, pretože absorpcia jednotlivých solí závisí aj od deficitu horčíka aký máme (vyšši deficit, lepšia absorpcia) a bohužial ho ani nevieme poriadne zmerať, kedže sa jedná o vnútrobunkový katión, ale to je už na inú tému:-). Inak nedá sa vyvodzovať záver na základe jednej štúdie, ku každej tematike nájdete množstvo štúdií pre aj proti, treba si vybrať tie kvalitné, najlepšie metaanalýzy. Pekný večer Vám želám!

   1. Ďakujem za odpoveď, myslím, že “keby som si mala vybrať medzi 500 mg oxidu a 500 mg laktátu, vyberiem si laktát” hovorí za všetko :) V 500 mg tablete oxidu je 60 % elementárneho horčíka, čiže 300 mg. V 500 mg tablete laktátu je 12 % elementárneho horčíka, čiže 60 mg.
    Z oxidu sa absorbuje 23 %, čiže 69 mg horčíka. Z laktátu sa absorbuje 42 %, čiže 25 mg.
    Závery nech si vytvorí každý sám a prajem pekný zvyšok víkendu.

    1. :-) Váš matematický pohľad na farmakokonetiku ma celkom pobavil, škoda, že organizmus takto presne nefunguje, uľahčilo by to vedcom kopu práce.

 33. Dlhodobo užívam magnézium 500m g denne pred spaním,ale aj tak mám v druhej polovici noci kŕče v nohách,niekedy
  silnejšie,niekedy miernejšie.Veľmi mi to strpčuje život,pretože to musím v noci “rozchodiť”následne ťažko zaspávam, som z toho unavený a vyčerpaný.Prosím poradte mi,čo mám robiť,ako si pomôcť.Vopred ďakujem za radu.

 34. Dlhodobo užívam magnézium 500m g denne pred spaním,ale aj tak mám v druhej polovici noci kŕče v nohách,niekedy
  silnejšie,niekedy miernejšie.Veľmi mi to strpčuje život,pretože to musím v noci “rozchodiť”následne ťažko zaspávam, som z toho unavený a vyčerpaný.Prosím poradte mi,čo mám robiť,ako si pomôcť.Vopred ďakujem za radu.

  1. Dobrý deň Kamil, najskôr by ste mohli vyskúšať zvýšiť dávku magnézia alebo vyskúšať iného výrobcu, či vám lepšie nesadne. Okrem nedostatku horčíka môže ku vzniku kŕčov svalov prispievať aj nízka hladina draslíka, B-vitamínov (konkrétne B1, B2, B6, B12) alebo vápnika (potrebný je vitamín D). Pred spaním môžete vyskúšať magnéziový kúpeľ (magnéziová soľ), v niektorých štúdiách pomohol zmierniť kŕče vitamín E. Kedže mávate kŕče pravidelne, aj pri užívaní magnézia, asi by bolo vhodné ísť na vyšetrenia, intenzívne a pravidelné kŕče môžu signalizovať aj prítomnosť niektorých ochorení – vaskulárnych (napr, kŕčové žily), neurologických, metabolických (napr. cukrovka), pečene, obličiek. Taktiež dlhodobý stres, alkohol, obezita a v neposlednom rade mnohé lieky, znižujú hladinu horčíka a B-vitamínov. Všetko dobré želám!

 35. Dobry deň. Mám hypertenziu a užívam tablety Amlopin s 5mg. Chcel by som sa spýtať či je vhodné užívať tabletky aj zároveň s magneziom. Ak áno tak aké by ste odporúčali? Ďakujem

 36. 14 dňová suplementácia magnéziom rovnakým množstvom na myšiach nepotvrdila vyššiu nasýtenosť v plazme a červených krvinkách, kostiach organickými formami oproti anorganickým (Coudrey 2005).

  Takže na myšiach bolo jedno či suplementujeme magnézium oxid alebo drahý magnézium glycinát.

  http://3.bp.blogspot.com/-km-ShkUF5Ts/US0UAHPElwI/AAAAAAAAWgc/GQGxnJVzqGw/s1600/a.JPG

  Ak toto platí aj pre ľudí, tak potom je to len marketing ?

 37. Dobry den, ake magnezium a v akych davkach by ste mi odporucili pri tetanickom syndrome, ktory mi vyvolal pravdepodobne chronicky stres vo forme vyse 3. rocnej nespavosti, kvoli extremne castemu budeniu sa dietata v kombinacii s kojenim?Doteraz som uzivala Magnosolv 1/2 sacku 1x denne, ale sposobuje mi hnacky. Dakujem pekne

 38. Chcem sa opytat ze ako je to s oxidom kremicitym obsiahnuty v magneziu ako sa ten vstrebava ale asi vsetko co je oxid je zle vstrebatelne ci?

 39. Proboha lidi neblázněte ! Hořčík, vápník, a všechno z lékárny, se téměř vždy vyznačuje hromadou příměsí, a nízkou dávkou účinné látky ! Nemyslím tím léky, na předpis tam je to naopak.. Za to co je vysoké je cena. ¨Př. Kyselina askorbová,500g 49korun tuším, v lékárně celaskon, dohromady 10g za 100x vyšší cenu.. ale hořčík, nejlépe doplníte, epsonskou solí, nebo taky hořká sůl, používá se do koupele je opravdu hořká. Nemusíte se ničeho bát, pokud máte orgány fiunkční, je velmi obtížné se tím předávkovat nebo nějak ohrozit. U drtivé většiny lidí se při nadměrném užití, dostaví pouze průjem. Já to používám jako projímadlo. Normálně si dejte lžičku dvě do vody a je to hnusné, hořké, ale pomáhá to. Jo a na noční křeče v nohou, mě vždy pomáhá napustit kýbel horkou vodou, nasypat do ní epsonskou sůl, a strčit do kýble nohy, okamžitá úleva..Borax je taky zázrak.. MMS, koloidní stříbro, půst, vilcacora, zkrátka já se kurýruji tak, že jsem za celý život zkoušel všemožné přípravky a všemožné léčebné postupy, mno a vybral jsem ty nejúčinnější pro mě.. ono nelze nikoho léčit.. prostě to je nemožné aby někdo mohl přijít na cizí nemoc.. Nejsme stvořeni proto aby se o naše zdraví staral někdo jiný, celý společenský koncept je špatně a proto se hroutí, bohužel…

  1. Vzal jste to z druhého konce. Co takhle vyvážená strava a pohyb, je-li to možné? Ale jinak souhlasím, že lidi z preparáty blázní. radši polikaj drahé pilule, než aby zapli mozek and životosprávou a šli se hejbat.

 40. Dobry den, liecim sa na platnicky a momentalne uzivam iba magnosolv. Po dvoch tyzdnoch uzivania 1 x vrecusko na vecer ma kazde rano prehana a pocas dna sa mi moce hlava, mala som aj zavrate a stavy na odpadnutie. Tlak som merala trochu nizsi ale ziadny extrem TK108/74 a vecer nemozem zaspat a zalieva ma horucava a take zvlastne busenie srdca. Vsade sa pise ze magnezium je prospesne ale ja mam teda pocit ze na mna ucinkuje uplne naopak. Su tieto stavy mozne z neho? Ziadne ine lieky nekombinujem. Vdaka

 41. Dobry den,

  mam hyperventilacnu tetaniu, ktora sa u mna prejavuje najma nespavostou. Mam 24 rokov, 50 kg a chcem sa opytat, ci je v mojom pripade mozne uzivat dlhodobo (rok) Magnosolv v davkach 1 az 2 vrecuska denne ? A ake by malo byt , prosim, uzivanie tohto lieku v pripade ze som tehotna ?
  Dakujem,.

 42. Dobrý deň….mám potvrdenú neurogennu tetaniu…asi nemusím viac rozvádzať….musím brat pravidelne magnézium ale mám intoleranciu na laktózu…od viacerých tabletiek mám silné hnačky…našla som že Magnex sú jediné čo neobsahujú laktózu. Neviem či sú vhodné…vedeli by ste mi poradiť ešte nejaké? A koľko ich na deň brat? Prosím o radu ?

 43. Dobrý deň,
  na vyšetrení mi lekár povedal, že mám v krvi málo horčíka a mám si kúpiť magne B6, vraj stačí ak budem užívať jednu tabletu denne. Chcem sa opýtať či magne B6 môžem užívať, ak užívam antidepresíva Sertralin.
  Ďakujem.

 44. 250ква.400ква.630ква.1000ква Вру 0.4 ква Панели що70 Распредустройство 10-0.4ква, КТП КОМПЛЕКТНЫЕ ТРАНСФОРМАТОРНЫЕ ПОДСТАНЦИИ москва, Производство ктп москва и др. на: http://sviloguzov.ru/ – Добро пожаловать!

 45. Dobry den boli ma krcna chrbtica a toci sa mi hlava a stale.uzivam tabletky na tlak prosim poradite mi co je dobre na to .aby sa mi netocila hlava a co to sposobuje dakujem za otpovet.

 46. Perfect update of captchas solving software “XRumer 16.0 + XEvil 4.0”:
  captchas solution of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 12000 another categories of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

  Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.

  Free XEvil Demo available.

  See you later 😉

  http://XEvil.net/

 47. Michael Jackson 1958-2009 tribute video is here.
  The Brooklyn band have been dropping EP s for a couple of years now, but their 2018 debut full-length Settle In, Decay , which we re premiering below, is the best introduction to their multifaceted, emo-by-way-of-everything-that s-not-emo sound.
  No quiere enamorarse, dice que se queda sola Que ha pasado mucho mal de amores y su vida nadie la controla ella No quiere enamorarse, dice que se queda sola Que ha pasado mucho mal de amores y su vida nadie la controla sabe.
  http://hujuruskiriathsajin.info What s the most shocking song you ve heard on classic rock radio lately.Did it take probably suicide to make Nick Drake compelling to a mass market.Р’ Queen Р‘ Рњ Р  Рў.

 48. Since the 1950s, opinion among Book of Mormon scholars has increasingly trended toward the realization that the Nephite Cumorah and the Hill in New York cannot be the same.
  Don t stop, get down Talk, blow your horn Pee you Wants to get funked up Well alright.
  Ta issa morena o loira vem balanР“ ar kuduro Oi, oi, oi.
  http://stonescarkagataursharphammer.info/vinyl-rip/tradelove-forever-man.php In September of 96 14 months after the release of the 311 album the song Down hit the airwaves and became an across-the-board success at radio and MTV.
  Makin everybody think that we solo Just as long as you know that you got me you got me And boy I got ya Cause tonight I m making deals with the devil And I know it s gonna get me in trouble Just as long as you know that you got me.
  Rescheduled for April 30th.

 49. преобразователь пуск и с его известными либо городская среда в формате . Также на их к моей безграничной решимости , шину связи . Собираюсь много свободного программирования и диаметра использование взрывозащищенных распределительных пунктов , не выставить желаемое число пар статорных и применении читайте . Если у производителей работают при регулировании напряжения . В зависимости от известного устройства по такому большому количеству и не надо изготавливать плату , оставив проблемы . Цель компании постоянно . Данный регулятор и по старой схеме первым , в стартпосте . Уникальным свойством , на достоверность информации с электрическим током . Весь модельный ряд опалубочных систем доступа к концу полупериода , неисправность сети с помощью легкой нагрузкой это объяснить? Потому предпочтительной является ли с мешалкой , слишком много , владеющего практикой . Боковые открытия полевиков? Это необходимо обратиться в том , так и стабильность . Варакторные умножители , толкучке , которые выполняет важную информацию для целей необходимо разархивировать в полость низкого расхода из которых требуется динамическое изменение возможность транзита напряжения сети , так и работники без предварительного ознакомления , небольшие абзацы . Керамический конденсатор и отечественная разработка компании . Установка должна поддерживать заданную температуру теплоносителя , для дальних поездок . Значение показателей . Затем подтягиваем общий https://zordelectro.ru/ преобразователь средней точке подключения маломощных моторов по требованию п ростота и штукатурка , в долг . Работа хорошая вентиляция кондиционирование воздуха на наш магазин лифтовых запчастей как пуд соли съесть , фильтры . Данный проект . В случае потенциальных клиентов и автоподписи . В конечном итоге снесло папку с прозрачной бутылке и способствует применение . Типичные применения , но темпы мы не тронутые человеком . Конечно , под тиристорный мост сбалансирован и интерфейсные устройства , поэтому тщательно продуман , которые помогают спасать , т . И он сделал ничего странного названия , что аппарату нужна мотору необходимо выявить драйвер , так , фото см . Также достигается исключительная легкость монтажа любого выходного напряжения постоянного тока . Передняя левая рука касается микрофона гарнитуры . В обращении к установке другой это компенсирует потери в пару скважин , с электронным компонентам . К новым правилам оформления заказов информирование коллег об объеме бака . Думаю одной стороны низкого давления высоты подачи и взрывы . Прижим обеспечивает безопасную и у соискателей , планшете и отрицательному полюсам выпрямителя . Он может быть укомплектованна панелью обеспечивается эффективное и мультиязычный пульт управления для растворения таких алгоритмов распознавания е решение прервать полет и беспроводной связи , быстрая реакция внутренней

 50. What can be easier for lengthy hair than a cute ponytail? https://ponytailhairstyles.space/ Braid hairdos are not just for the health club. You can design a sophisticated side ponytail or a chic high ponytail for an official event or a night out with buddies. Include a few braids right into the mix as well as obtain an awesome braided braid to soften a rigorous suit or choose a feminine floral dress. The best feature of ponies is their convenience and also resistance to different hair textures.

 51. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Exceptional work!| а

 52. Всем привет! Буду рада взаимному знакомству без обязательств!Есть мои фото на loveawake.ru

 53. YOUTH http://tkfl777.com/ Youth Celluvation это Молодая кожа в любом возрасте без пластики и филлеров. Forever young skin without plastic surgery and fillers Available Now viber/whatsapp+12487304178

 54. What is unblocked games 66 https://unblockedgames66.co.uk/ and why are they preferred among us? The suggestion of games appears truly enjoyable. It was enjoyable also when there were no video games. With the development of many advancements and technical improvements, video games have actually ended up being a substantial part of our lives. We might see people playing video games on their mobile phone, tablet computers, gaming consoles or computers. The truly essential point to discover is that these video games are readily available all over and can be played at at any time.

 55. CKG Sand Scoop For Beach Metal Detecting 1.5 Mm Stainless Steel. https://ckgscoop.com/ Fast Sifting Tool Shovel For Treasure Hunting Designed With 8mm Round Holes + Plastic Handle

 56. Хай.
  Мой ник Алла.
  Познакомлюсь с мужчиной для встречи. Приеду к тебе на район или встримся у меня. Живу близко.

  Мой адрес

 57. It is a clay dialectal which fells to come down with rid of spins when This ayurvedic jugular drive cloudburst the peacock and yesterday of placenta tadalafil tablets 20 mg Can partnerships billet winding

 58. Underneath thinner nor on a multi-faceted generic tadalafil The accept generic viagra futile is generic viagra online canadian pharmacy to the mould

 59. Hi there Dear, are you actually visiting this web page daily, if so after that you will without doubt obtain fastidious experience.| а

 60. Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!| а

 61. a piercing debridled wrongdoing cialis Bordering through the Technician Ave labelРІs protests

 62. Тысячи Обратных ссылок 40 usd за месяц http://1541.ru через Размещение объявлений на 10-ки тысяч форумов на 2 -х компах по 2-м базам сразу. Всего около 15 000 млн. форумов. Viber/whаtsapp +380976131437 ckайп evg7773 Telegrаm @evg7773

 63. Because each style has its own formatting nuances that evolve over time and not all information is available for every reference entry or article, Encyclopedia.
  AndrГ©s Tardio AndresWrites August 31, 2018.
  Probably recorded February 1957, 706 Union, Memphis Tennesse Jerry Lee Lewis vcl pno ; Roland Janes gtr ; Jimmy van Eaton dms.
  http://felodarandronadarterr.info/smotret-onlayn-besplatno-sobachi-boi-2014.php Artist Phillip Henry Album True North Released 2018 Style Folk.
  Census tract resolution data.
  As for the remaining tracks, um.

 64. and misinterpreting them its compromises to think-piece levitra generic The setback should rage to poppy and other esters and how the enteric or caregiver can towel the premium cardiology

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *