Vitamíny a minerály

Ako si správne vybrať horčík

magnezium_kvalitne.jpg

Kedy nám chýba horčík

Nežiaduce účinky, kontraindikácie, interakcie

Ako zistím ktorý horčk je kvalitný

Kde všade pomáha horčík

Magnézium potrebuje každý orgán v našom tele, obzvlášť srdce, svaly a obličky. Zúčastňuje sa na tvorbe zubov a kostí, na aktivácii enzýmov, produkcii energie a reguluje hladinu vápnika, medi, zinku, draslíka a vitamínu D.

Horčík sa nachádza v rôznych potravinách, pri jeho zvýšenej spotrebe však množstvo prijaté bežnou stravou nemusí stačiť. Magnézium nájdeme v celozrnných výrobkoch, sóji, strukovinách, kvalitnej čokoláde, orechoch (mandle, pistácie, arašídy), zelenine, zemiakových šupkách. Najlepším zdrojom horčíka je listová zelenina.

Kedy nám chýba horčík

Napriek tomu, že pri vyváženej strave je nedostatok magnézia málo pravdepodobný, pri určitých stavoch sa jeho rovnováha v tele naruší a treba horčík doplniť. K týmto stavom patria:

– Hnačka alebo vracanie

– Ochorenia tráviaceho traktu ako syndróm dráživého hrubého čreva – IBS alebo ulcerózna kolitída, cukrovka, zápal pankreasu (pankreatitída), hypertyroidizmus, obličkové ochorenia

– Užívanie diuretík, steroidných hormónov, statínov, chemoterapeutík a niektorých antibiotík

– Silná menštruácia

– Nadmerné potenie

Stres a fyzická aktivita

– Nadmerný príjem soli, kofeínu a alkoholu

Nedostatok horčíka sa najčastejšie prejavuje  kŕčami v nohách (najmä v lýtkach v noci), syndrómom nepokojných nôh, zvýšenou nervozitou a podráždenosťou, zriedkavo sa vyskytne zmätenosť, nespavosť a spánkové poruchy, abnormálne srdcové rytmy, slabosť, hyperventilácia a zlý stav nechtov.

Nežiadúce účinky, kontraindikácie, interakcie

Užívanie horčíka je u väčšiny pacientov dobre znášané a nespôsobuje zdravotné komplikácie. U pacientov s oslabenou funkciou obličiek sa však neodporúča. Predávkovanie z potravinových zdrojov je veľmi ojedinelé, z výživových doplnkov sa môžu vyvinúť príznaky predávkovania ako hnačka, nevoľnosť, znížený krvný tlak, zmätenosť, respiračná paralýza, nedostatok iných minerálov či srdcové arytmie. Tieto prípady sa však vyskytujú veľmi zriedkavo, napriek tomu treba dodržiavať dávkovanie uvedené na obale.  Dávkovanie pre pacientov s obličkovými ochoreniami by mal stanoviť lekár.

Čo sa týka kombinácií horčíka s liekmi, zvýšte opatrnosť ak užívate horčík s :

– tetracyklínovými antibiotikami (Doxybene, Doxyhexal) – horčík sa viaže na tetracyklín v čreve a môže tak znížiť absorpciu tetracyklínu

– liekmi obsahujúcimi horčík (napr. antacida – Maalox, Anacid) – najmä ak sa užívajú vo vyšších dávkach a dlhodobo môže dôjsť k predávkovaniu magnéziom

Ako zistím ktorý horčk je kvalitný

Biologickú dostupnosť horčíka ovplyvňuje viacero faktorov (činnosť obličiek, trávenie, rôzna úroveň vstrebávania spôsobená vekom, stresom, niektorými ochoreniami, liekmi…) a u rôznych ľudi môže byť odlišná.

Čo sa týka perorálnych výživových doplnkov na našom trhu, dôležitým faktorom ktorý si treba všímať, aby ste si kúpili kvalitné magnézium, je jeho dávka a najmä jeho viazanie na rôzne soli, ktoré vypovedá o schopnosti absorpcie (vstrebávania) horčíka. Podľa doterajších výskumov sa hladiny absorpcie magnéziových doplnkov pohybujú v rozmedzí 4-50%. Najnižšiu vstrebateľnosť ma horčík viazaný ako oxid (iba cca 4%), ktorý sa bohužial u nás nachádza v mnohých, prevažne lacnejších doplnkoch. Vo všeobecnosti sa najlepšie vstrebáva (a má teda najlepšiu biologickú dostupnosť) horčík vo forme solí ako laktát, citrát, glukonát, glycín a fosfát. Keďže sa tráviace systémy jednotlivcov líšia, môže byť využitie jednotlivých solí horčíka u rôznych ľudí mierne odlišné. Z tohto dôvodu sa javí ako najlepšie riešenie výber produktu s obsahom viacerých solí (JAMIESON MAGNESIUM 250mg).

Okrem schopnosti absorpcie je ďaľším faktorom, ktorý sa sleduje pri magnéziových doplnkoch množstvo elementárneho horčíka.

Konkrétne:

Oxid horečnatý –  obsahuje síce až 300 mg elementárneho horčíka na 500 mg tabletu, ale vzhľadom na veľmi zlú vstrebateľnosť (absorbuje sa cca 12 mg z 500 mg tablety) ho neodporúčame. 

Uhličitan horečnatý – obsahuje 125 mg elementárneho horčíka na 500 mg tabletu, ale tiež sa vyznačuje zlou absorpciou..

Horčík vo forme chelátu (glycín, lyzín,) – obsahuje asi 100 mg elementárneho horčíka v 500 mg tablete, vyznačuje sa veľmi dobrou vstrebateľnosťou a biologickou dostupnosťou – odporúčame.

Magnézium orotát – obsahuje síce len 32,8 mg elementárneho horčíka na 500 mg tabletu, má však vynikajúcu využiteľnosť. V štúdiách magnézium orotát v dávke 3000 mg (196,8 mg elementárneho horčíka) denne počas niekoľkých mesiacov vykázal zníženie celkovej úmrtnosti o 25%, pravdepodobne vplyvom na srdcovo-cievne parametre, mohol by byť teda doplnkom voľby pre pacientov kardiakov. Spomínané dávkovanie však treba konzultovať s lekárom. Na našom trhu je dostupný v lieku MAGNEROT (Liek alebo doplnok výživy? V čom sa líšia?)

Glukonát horečnatý – obsahuje 27 mg elementárneho horčíka na 500 mg tabletu. Ľahko sa vstrebáva a má rýchly nástup účinku.

Citrát horečnatý – obsahuje 80 mg elementárneho horčíka na 500 mg tabletu. Je oveľa lepšie vstrebáteľný ako oxid horečnatý.

Maleát horečnatý –  obsahuje 56 mg elementárneho horčíka na 500 mg tabletu, dobrá vstrebateľnosť.

Chlorid horečnatý – túto sol nájdeme najmä v transdermálnych prípravkoch – aplikovaných cez kožu, ale aj v perorálnych tabletách sa vyznačuje celkom dobrou vstrebateĺnosťou.

Poznámka: Asparát a glutamát horečnatý sa rozkladajú na neurotransmitery, ktoré keď nie sú naviazané na iné aminokyseliny, sú neurotoxické.

Na rozdiel od iných minerálov, horčík sa zvykne dopĺňať pri konkrétnych problémoch ako kŕče svalstva (najmä nočné kŕče v lýtkach sú príznakom nedostatku horčíka), zvýšený krvný tlak alebo nespavosť, preto sa často dá posúdiť, či daný preparát zaberá alebo nie. Takto si každý môže vyskúšať, ktorá forma soli je pre neho najúčinnejšia.

Magnézium sa v doplnkoch výživy často kombinuje s pyridoxínom – vitamín B6, ktorý zlepšuje absorpciu horčíka a zároveň takto pôsobia synergicky (podporujú sa svojimi účinkami). (MAGNE B6).

Všetky formy horčíka sa lepšie vstrebávajú ak sa užívajú súčasne s jedlom.

Pozor si dajte aj na kombinácie horčíka s inými minerálmi, vitamínmi a stopovými prvkami (napr. často je v kombinácii Vápnik-Horčík-Zinok). Vstrebávanie horčíka totíž zhoršuje nadbytok vápnika (kalcium), železa, zinku, mangánu, fosforu ale aj tuku.

(Zdroj: Bohn T. Dietary Factors Influencing Magnesium Absorption in Humans. Current Nutrition & Food Science. 2008;4:53-72).

Nadmerná konzumácia tukov a tučných jedál je neraz dôvodom prečo ľudia trpia nedostatkom horčíka. Ak potrebuje užívať súčasne s horčíkom aj vápnik či zinok, vhodnejšie je ich užívať oddelene. Na druhej strane, niektoré štúdie ukazujú, že napr. vitamin D absorpciu horčíka naopak zvyšuje.

Magnézium sa čiastočne vstrebáva aj cez kožu, preto ľudia, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu používať magnéziové tablety, môžu vyskúšať kúpeľ z magnéziovej soli, alebo magnézium v spreji na lokálnu aplikáciu (MAGNESIUM RAPID). Pri lokálnej aplikácii sa používa pri bolesti kĺbov a svalov, pri svalových kŕčoch, pri menštruačných bolestiach a rôznych kožných ochoreniach ako ekzémy, psoriáza a pod.

Odporúčaná denná dávka magnézia u dospelých je 310 – 420 mg denne zo všetkých zdrojov (jedlo, nápoje, výživové doplnky). Jeho potreba sa mení v závislosti od veku, pohlavia a váhy. Zvýšená je u tehotných žien, pri strese, u športovcov a pri rekonvalescencií.

Kde všade pomáha horčík

Horčík sa bežne využíva pri mnohých ochoreniach ako kŕče svalov, vysoký krvný tlak, nervozita a úzkosť, nespavosť, predmenštruačný syndróm alebo ako laxatívum. V mnohých výskumoch však bolo dokázané, že dostatočný príjem horčíka môže zvýšiť účinok liečby rôznych iných ochorení, ako napr.:

Astma – nízke hladiny horčíka zvyšujú riziko vzniku astmy, zároveň inhalácia solí magnézia pomáha potláčať  akútne záchvaty.

Depresia – magnézium má podobný účinok na hladinu serotonínu (hormón zodpovedný za dobrú náladu) ako niektoré antidepresíva.

Cukrovka – pre ľudí s anamnézou diabetu v rodine pomáha horčík kontrolovať stabilnú hladinu cukru, bráni tak vývoju inzulínovej rezistecie a vzniku cukrovky. Zároveň je známe, že pacienti trpiaci cukrovkou majú znížené hladiny tohto minerálu, mal by sa teda podávať na minimalizovanie problémov súvisiacich s poklesom hladiny horčíka ako zhoršená nálada, výkyvy hladín glukózy v krvi, problémy s nespavosťou a i.

ADHD – alebo detská hyperaktivita sa v niektorých prípadoch dá zmierniť obmedzením príjmu potravín s obsahom umelých farbív a konzervantov a podávaním horčíka s vitamínom B6.

Migréna – u ľudí trpiacich pravidelnou migrénou sú často zistené nízke hladiny horčíka v krvi. Pravidelným podávaním stravy bohatej na magnézium, alebo užívaním doplnkov výživy s obsahom horčíka sa znížila frekvencia migrenóznych záchvatov a zmiernil sa aj ich priebeh. Spolu s horčíkom je vhodné podávať aj vitamín B6, B2 a výťažok z rimbaby.

Osteoporóza – pri osteoporóze sa pravidelne podáva vápnik a vitamín D, pre ich dobré využitie a správnu stavbu kostí je však dôležityý aj pravidelný pohyb a dostatočný príjem horčíka.

Súvisiace články:

Horčík-nevyhnutný doplnok pre bezproblémové tehotenstvo

Tetánia alebo tetanický syndróm-diagnóza mladých 21.storočia.

Liečba kŕčov v nohách

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana

3 724 Responses

 1. Dobry den, prosim Vas, môze sa magnezium uzivat vecer, nespôsobuje to prave vtedy nespavost, ked sa uziva vecer?
  Dakujem vopred.

  1. mne zas povedali v lekarni, že magne s b6 nemám užívať pred spánkom, lebo by som nemusel zaspať

 2. Dobrý deň Biba, magnézium by nemalo spôsobiť nespavosť, dokonca sa používa na podporu zaspávania, keďže má ukľudňujúci účinok.

  1. Magnezium moze spôsobiť nespavost,ale to záleží od fomy horčíka ktorý človek užíva..napr malate a citrate su vhodne len na rano nakolko ma povzbudzujuce ucinky , naopak bisglycinate sa uziva poobede/vecer kvôli utlmujucim účinkom

 3. Dobry den chcel by som sa opytat ci sa môze uzivat magneziova sol do kupela aj vnutorne na pitie a ak ano v akych davkach a ake znacky firiem soli.
  Dakujem

  1. Dobrý deň Marek, väčšina magnéziových solí do kúpeľa obsahuje do 1/3 obsahu chlorid alebo síran horečnatý, zvyšok tvorí klasická kuchynská soľ (alebo morská, čo je takmer to isté, len je v nej viac minerálov), teda chlorid sodný a ďalšie chloridy a bromidy. Magnéziové soli na kúpeľ nie sú teda vôbec vhodné na vnútorné užitie. Ak by sa Vám aj podarilo zohnať čistý chlorid alebo síran horečnatý, sú to soli ktoré sa zle vstrebávajú v tráviacom trakte a strhávajú množstvo vody, používajú sa teda skôr ako preháňadlá. Na kúpeľ sú však výborné, viacero štúdií potvrdilo dobré vstrebávanie horčíka cez kožu, sú dobré ako doplnková liečba rôznych kožných ochorení, po úrazoch, pri reumatizme a na uvoľnenie svalstva.

 4. Dobrý deň,
  prosím o informáciu do akej miery je využiteľný pre organizmus horčík v podobe mliečnanu horečnatého a či tento typ perorálneho výživového doplnku odporúčate alebo nie? Ďakujem.

  1. Dobrý deň, laktát (mliečnan) horečnatý patrí k organickým soliam s dobrou biologickou dostupnosťou, výrobcovia ho začínajú čoraz viac využívať, čo je fajn, lebo pomer cena a kvalita je dobrý. Napr. takto viazaný horčík máte v prípravku Magnesii Lactici 500mg, ktorý zoženiete do troch eur. Ja osobne mám dobré skúsenosti s Webber Naturals Magnesium 500mg, kde je horčík viazaný vo viacerých soliach, prípadne magnezko z Jamiesonu, ale aj samotný laktát horečnatý, prípadne aj s B6 (pyridoxínom) je podľa mna dobrá voľba. Pekný deň!

 5. Dobrý deň chcem sa spýtať ak je ODD horčíka pre dospeleho človeka 310-420 mg denne tak pri kúpe kvalitnejšieho horčíka od Jamieson 250 mg treba brať dve tablety denne alebo bude postačovať jedna?

  1. Dobrý deň, ODD je len orientačná, môže sa značne líšiť v závislosti od stravovacích návykov, telesnej námahy, psychickej záťaže a pod. Ak máte pestrú stravu, malo by Vám stačiť tých 250mg z jednej tablety denne, lebo pravdepodobne prijmete ďalšie magnézium z jedla. Pri potvrdenom nedostatku, pri kŕčoch, tetánii a pod. sa dávky môžu zvýšiť.

 6. Dobrý deň,

  kvôli tetánii a migrénam užívam horčík (galvex, magne B6) už vyše 2 rokov denne v dávkach 200-300 mg elementárneho horčíka len z výživových doplnkov. Je takéto dlhodobé užívanie bezpečné alebo hrozia časom problémy napr. z obličkami?

  Ďakujem

  1. Dobrý deň Iveta, nenašla som žiadne štúdie, ktoré by spájali dlhodobú orálnu suplementáciu horčíkom s nejakým zdravotným poškodením. U pacientov s poruchou fukncie obličiek sa odporúča opatrnosť, samotné užívanie horčíka by nemalo viesť k poruche funkcie obličiek. Pri dlhodobom užívaní je ešte odporúčaný príjem vápnika zo stravy.

 7. Dobrý deň chcem sa opitat aj mám búšenie srdca a prolaps predného čipu môžem užívať magnézium koľko denne ďakujem vopred

  1. Dobrý deň Barbora, u pacientov s prolapsom cípu mitrálnej chlopne sa často vyskytuje hypomagnézia (nedostatok horčíka), preto je užívanie magnézia veľmi vhodné a v niektorých prípadoch aj výrazne uľaví od symptómov ako búšenie srdca alebo úzkostné stavy. V štúdiách sa užívali rôzne dávky magnézia (200-800mg), ktorý bol viazaný v rôznych soliach. Ja by som Vám poradila kvalitný organicky viazaný horčík napr. Magnesium 500 Webber Naturals, Tabulette Magnesii lactici 500 Galvex alebo Magnerot, plus k nemu doplniť pyridoxín (vitamín B6). Čo sa týka dávkovania, závisí od závažnosti nedostatku horčíka a jeho potreby, začnite preto najskôr s užívamím 1-2xdenne denne a uvidíte ako sa budete cítiť, neskôr môžete dávky zvýšiť. Určite by bolo vhodné poradiť sa o jeho užívaní aj s Vašim ošetrujúcom lekárom, ktorý pozná Váš zdravotný stav. Pekný deň želám.

 8. Dobrý deň,
  aký je Váš názor na horčík v šumivých tabletách-je podľa vás rovnako kvalitnou alternatívou ako klasické tabletky?
  Ďakujem

  1. Dobrý deň Igor, ja osobne uprednostňujem klasické tablety pred šumivými, aj preto, že vo väčšine “šumákov” (česť výnimkám) je horčík vo forme oxidu, ktorý je zle využiteľný. Šumivé tablety navyše obsahujú množstvo sladidiel a rôznych prídavných látok, pre dlhodobú suplementáciu sú preto podľa mňa vhodnejšie klasické tablety.

 9. Dobrý deň, chcem sa spýtat na Váš názor na uživanie Magnosolvu. Je to magnézium na predpis.
  Ďakujem

  1. Dobrý deň Tereza, Magnosolv obsahuje síce pomerne dosť elementárneho horčíka, teda 365mg, ale je v zle využiteľnej forme uhličitanu a oxidu. Určite sú na našom trhu aj lepšie výrobky s priaznivejším pomerom cena-kvalita. Pekný deň.

   1. Dobrý deň. Píšete, že Magnosolv je v zle využiteľnej forme uhličitanu a oxidu. V SPC je napísané, že vo vodnom roztoku vzniká citrónan horečnatý. Citrát by mal mať už teda dobrú vstrebateľnosť. Aký na to máte názor?

    1. Dobrý deň, Kristína, ďakujem za upozornenie, túto informáciu som prehliadla. Je teda pravda, že necelá polovica obsahu horčíka je vo forme hydrogenuhličitanu, ktorá je schopná zreagovať s prítomnou k.citrónovou a vytvoriť lepšie dostupný citrát.

 10. DObrý den, přítelkině momentálně chodí na ruzna vysetreni udajne kvuli latentni tetanii a dsotala predepsane prasky ( horcik ) ale jakmile si da tabletku horciku strasne ji nesnesitelne boli hlava nezabiraji ani prasky od bolesti je unavena malatna a trva to celi den. Uz si s tim nevim rady mate někdo podobne zkusenosti ?

  1. Dobrý deň, už som mala podobný prípad, pacientka reagovala na rôzne pomocné látky vo výživových doplnkoch. Mohli by ste skúsiť v lekárni kúpiť čistý práškový laktát horečnatý, či sa stav nezlepší.

 11. Prečítajte si, prosím, poriadne, aké zloženie má horčík od Jamieson.
  Horčík 100 mg 100tbl Jamieson – SORBITOL
  http://www.pharmshop.sk/jamieson-horcik-100-mg-100-tbl.html….,
  Jamieson Horčík 500 mg s vitamínom D3 500 IU 60 tbl. – ASPARTAM
  http://www.pharmshop.sk/jamieson-horcik-500-mg-s-vitaminom-d3-500-iu-60-tbl.html,

  pri 250mg asi len zabudli napísať, prečo by ho tam nedali, keď chceme predsa tabletky chutné sladučké, aby sme ich čo najviac jedli…

  okrem toho VŠETKY dostupné na trhu obsahujú mastenec, talk, oxid titaničitý, či mastek…NIČ MOC.
  Okrem toho nechápem, že keď vápnik potláča účinok horčíka a všade sa píše, že treba tabletku horčíka zjesť medzi jedlami, hlavne nejesť tri hodiny mliečne výrobky, lebo obsahujú vápnik, prečo mnoho tabletiek je ako presne táto kombinácia Ca-Mg????
  Mám osteoporózu od 43 rokov, inak by mi ani nenapadlo sa zapodievať horčíkom.

  1. Dobrý večer Angelina, v článku je spomínaný Jamieson Horčík 250mg, ktorý neobsahuje žiadne sladidlá. Tablety sú určené na prehĺtanie, preto netreba ich chuť upravovať. S preparátmi, ktoré kombinujú vápnik s horčíkom nie som tiež stotožnená. Ak hľadáte čistú formu horčíka, odporúčam pozháňať si v lekárni čistý laktát horečnatý práškový. Skúste si pozrieť aj niektoré naše články o osteoporóze, napr. http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/telo/kosti-a-svaly/osteoporoza/prevencia-a-liecba-osteoporozy/ Pekný večer

 12. Dobrý deň ,chcela by som sa opýtať.Mám dosť problém krče v nohách .Beriem Horčík aj z B-vitamínom chodím zo žilami pravidelne na kontroly a ked poviem že mám krče tak nereagujú .Brala som veľa rokov Detralax,ale najnovšie že sa nemusí brať každy deň,tak len v lete . Ale tie krče ma trápia ,aj stop krčom kupovala teraz skôr tento horčík ,ale že by som mala lepšie ani nie .Každu noc sa budím že mám krčepoprosím oradu dakujem

  1. Dobrý deň Tatiana, nočné kŕče v nohách sú typickým príznakom nedostatku horčíka. Viac informácií o liečbe kŕčov nájdete v článku: http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/telo/kosti-a-svaly/krce-svalov/liecba-krcov-v-nohach/ Napriek tomu, že horčík užívate, môžete mať nedostatok horčíka ovplyvnený nízkou dávkou alebo zlým vstrebávaním. Pri potvrdenom nedostatku sa užíva dávka cca 300mg elementárneho horčíka denne, čo zodpovedá asi 6 tabletám klasického horčíka (Tabullatae magnesii lactici 500mg) po dobu minimálne niekoľkých týždňov. Pripadne môžete skúsiť v článku spomínané magnéziové kúpele, draslík alebo B vitamíny (Milgamma N).

 13. Dobrý den chcela by som sa opýtať na magnetizmu b6 od dr max píšu tu ze obsah mi je 48mg horčíka to znamená ze je to slabé?oproti tomu jamienson?dakujem

  1. Dobrý deň Zuzana, Magnezium B6 Dr. Max obsahuje cca 470mg mliečnanu horečnatého, čo predstavuje 48mg elementárneho horčíka. Horčík z Jamiesonu obsahuje buď 100mg alebo 250mg horčíka viazaného vo viacerých soliach, nevieme teda presne, koľko elementárneho horčíka obsahuje (každá soľ predstavuje iné množstvo elementárneho horčíka a aj inú vstrebateľnosť). Takže posúdiť, ktorý je silnejší v tomto prípade veľmi nejde. Vo všeobecnosti je vhodnejšie dať prednosť horčíku viazanému vo viacerých oraganických soliach alebo chelátoch (Jamieson, Webber) plus doplnit vitamín B6, ale nemusí to byť pravidlo. Najlepšie je vyskúšať, ktorý doplnok Vám lepšie sadne, každý má inú znášanlivosť a iné potreby dávky horčíka, v závislosti od problému na ktorý sa užíva. Pekný deň želám.

 14. Dobry den, mam hyperventilacnu tetaniu. Mam uzivat magnezium , ked vam poviem ze som uz vyskusala tolko typovov a po kazdom okrem zatazeneho zaludka mam znizeny tlak toci sa mi hlava a tazko sa mi dycha. Aky druch magnezia uzivat kedze ho na tetaniu potrebujem . Dakujem za odpoved.

  1. Dobrý deň Gabriela, obávam sa, že všetky druhy magnézia budú mať na Vás podobný účinok, obzvlášť, keď ste už viaceré aj vyskúšali. Možno porozmýšlať (poskúšať), či nebude problém aj niekde inde napr. nedostatok vápnika a vitamínu D, užívanie niektorých liekov, dlhodobé užívanie zinku vo vysokých dávkach a podobne. Bližšie sa problému venujeme v článku http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/telo/kosti-a-svaly/tetania/tetania-alebo-tetanicky-syndrom-diagnoza-mladych-21-storocia/. Pekný deň želám.

 15. Dobrý den veľmi pekne vás prosim o radu mam autistického syna ktorý ma 8.5 roka a jeho strava pozostáva z upeceneho rožka zo salámou a 2 jabĺk denne včera sme boli v narkoze kvoli zubom mal pokazené všetky trvale 6 ky a 3 mliečne zubky okrem toho mu uz trhali 5 v minulosti cize zuby uplne zle vyživované syn mi nezje žiadnu tabletku jedine vodičku zo striekačky prosim ako by som mu mohla podávať vitamíny ako magnezium ? Chystáme sa aspoň na D Vít ten je na tekutej báze len by som chcela este niečo na tie zúbky kosti atd. Syn nic naozaj okrem dvoch veci nepapa nemám mu lieky kde zakamuflovat ani kombinovať s nejakým tukom cize naozaj len ta tekutá forma do striekačky . Za radu Vám veľmi dakujem

  1. Dobrý deň, môžete si skúsiť kúpiť v lekárni čistú surovinu magnesium lacticum (dobre využiteľný horčík), aj calcium carbonicum (vápnik) ktorá je bez chuti a zápachu, dá sa rozpustiť vo vode a podať v nápoji alebo rozpustené v troche vody v striekačke (v lekárni by Vám mali navážiť niekoľko dávok do sáčkov, aby ste vedeli približne aké množstvo máte podávať). Ďalšou možnosťou sú šumivé tablety, ktoré sa rozpustia vo vode. Vitamín D môžete kľudne kvapnúť aj na rožok so salámou. Dobré by bolo zaradiť tekutý olej z treščej pečene (po jedle), kde je okrem omega-3 kyselín aj vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre správny metabolizmus minerálov a spolu s K2 vitamínom (smotanové jogurty).

 16. Dobrý chcela by som sa opýtať beriem dlhšie ciparalex 1tbl, a kedže som začala mať problémy s trpnutím ľavostraným – zatiaľ sa potvrdila tetania . Bolo mi predpísané magnosolv sáčky, milgamma a k cipralexu lexaurin.Začala som to brať no po nejkom čase som začala mať problémy s hnačkami a nevoľnosťou – zatoč. hlavy, pocit na odpadnutie…Otázka je čo mi to môže robiť milgamma tú užívam 2 krát denne, a magnosolv 1 krát denne. Ak sa jedná o magnosolv za čo ho vymenniť magne B6 forte-Sanofi som brala predtým a nespôsoboval mi problémy ale neviem či môže byť v kombinácii s milgamou.Dakujem za každú radu.

  1. Dobrý deň Jana, skúšali ste si merať krvný tlak? Kombinácia Lexaurin Magnézium Vám ho mohla znížiť, čo môže viesť k podobným prejavom. Hnačka môže byť rovnako spojená s užívaním Magnosolvu (obsahuje oxid horečnatý, ktorý môže ak ho telo nevie dobre absorbovať spôsobovať hnačky). Pokojne skúste vymeniť magnosolv za Magne-B6, keď Vám nerobilo problém, prekontrolujte si viac krát za deň krvný tlak. Ojedinele môže aj Milgamma spôsobovať podobné problémy, ak sa teda nevyriešia s výmenou magnézia, môžete skúsiť aj vysadiť Milgammu. O všetko je však lepšie sa poradiť aj s lekárom.

 17. Dobrý deň. Som tehotná, 35tt. Bola som v nemocnici a tam mi dávali injekciu magnezia 3x denne. Po prepustení mi odporučili užívať magnezium 3x denne. Mám 2 druhy liekov magnerot a magnéziové tablety 500mg galvex. Neviem ktoré magnezium je lepšie. Ktoré mám užívať. (Užívam to aby mi netvrdlo brucho a neporodila som predcasne.) Je to potrebné užívať 3x denne, keďže mám popri tom brať aj železo, ktoré by malo byť 3hodiny pred alebo po magneziu? Ďakujem za odpoveď.

  1. Dobrý deň Monika, užívajte kľudne 3xdenne, užívať môžete ktorýkoľvek, ktorý spomínate, oba sú kvalitné; prípadne ich striedajte – v každom je horčík viazaný v trochu inej soli a má aj inú využiteľnosť. Niekedy sa dokonca užíva 3xdenne po 2 tabletach, takže sa nemusíte báť. V najhoršom prípade môžete mať hnačku, potom treba znížiť trochu dávkovanie. Držim palce a želám všetko dobré!

 18. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, mám čistý magnézium citrát v prášku. Mal by sa rozmiešať vo vode a vypiť, ale prekáža mi že sa nerospustí a neznesiem ho potom vypiť. Začala som si ho miešať do jedla, napr. do vločiek, ktoré zalievam horúcou vodou nie mliekom. Má aj takto prijatý horčík význam? Keď je v miešaný v jedle? Neznehodnocuje ho teplo? Ďakujem za odpoveď

  1. Dobrý deň Lubka, magnézium môžete primiešať aj do jedla, horúca voda by vadiť nemala. V niektorých zdrojoch sa uvádza, že varenie alebo iná tepelná úprava by mohla spôsobiť nejaké menšie straty minerálnych látok. Ak máte problém s tabletkovým alebo práškovým horčíkom, môžete magnezézium aplikovat aj dermálne (Magnesium oil). Pekný deň želám!

 19. Dobrý večer chcela by som sa opýtať beriem magne b6 forte na pp .Môžem sneho rapídne priberať?ďakujem za odpoveď

 20. Dobry den,
  chcela by som sa opytat – kedze mi zistili tetaniu, dlhodobo beriem Magnesium. Avsak skusala som uz produkty viacerych firiem ale bohuzial zo vsetkych po 2-3 dnoch zistim, že ma strašne smadí, a to vypijem aj 3l denne vody. Neviete mi prosim poradit, ktorá zložka lieku by mohla byť pre mňa nevhodná?
  Brala som: Jamienson Magnesium, Magnosolv, Magnerot, Magne B6.
  Dakujem.

  1. Dobrý deň Andrea, ak je spomínaný smäd sprevádzaný aj redšou stolicou alebo hnačkami, pravdepodobne sa Vám magnézium nedokáže v tráviacom trakte vstrebať, viaže a osmoticky viaže vodu. Keďže ste už vyskúšali formy s rôznymi soľami horčíka, pravdepodobne bude najlepšie riešenie dopĺňať horčík transdermálne, čiže cez kožu buď pomocou kúpeľov s magnéziovými soľami alebo magnéziového oleja, resp. to kombinovať aj s tabletkami (nižšie dávky budete možno lepšie tolerovať). Ak predpokladáte, že netolerujete nejakú pomocnú látku, môžete si ešte v lekárni skúsiť kúpiť čistý práškový magnézium laktát.

 21. Ďakujem, ani som netušila že existuje aj magneziový olej !!!

 22. Aky mate nazor na preventivne uzivanie sody bicarbony a chloridu horecneho dakujem

  1. Dobrý deň Elis, sóda bikarbóna aj chloris horečnatý sa hojne propagujú v alternatívnej sfére na liečbu takmer všetkých ochorení vrátane rakoviny až po chrípku, ja som však so svojimi doteraz nadobudnutými skúsenosťami a vedomosťami voči tejto metóde skeptická. Magnesium chlorid je vhodný na transdermálne doĺňanie horčíka pomocou kúpeľov alebo magnéziového oleja, na užívanie však existujú aj oveľa lepšie využiteľné formy.

 23. mozem uzivat 3xdenne na uzkost ? a keby bolo velmi zle tak mozem este uzit neurol ? dakujem za odpoved

 24. Dobrý deň, mám tetániu a na liečbu mi predpísala lekárka Magnosolv. Ktorý iný liek, ktorý je dostupný bez predpisu, je podobný účinkami lieku Magnosolv?
  Dakujem

  1. Dobrý deň Vera, Magnosolv už sme spomínali v príspevkoch vyššie. Je to síce liek, ale neobsahuje práve najlepšiu formu magnézia. Alternatívou je Magne B6 forte v dávke 3-4tablety denne, Magnex B6 citrate 2 tbl denne, Magnéziové tablety Galvex 6 denne, Swiss Magnesium 500mg 1 denne, Jamieson magnesium 250mg 1-2 denne z ktorých všetky majú lepšiu využiteľnosť ako čistý oxid v Magnosolve.

 25. Dobry den

  Lekar mi viackrat odporucil magnezium na srdce, unavu, svaly…problem je v tom ze ked ho uzijem mam strasne krce a do hodiny musin utekat na wecko. Skusala som uz tabletky, sumive tablety, dokonca mam aj sunivy napoj na predpis ale vzdy to ide…ma to vobec vyznam uzivat ho? Pritom ho urcite nemam vela a ani vela neberiem. Preco ho nedokazem tolerovat? Dakujem

  1. Dobrý deň Martina, pravdepodobne je u Vás problém so zhoršeným vstrebávaním horčíka, pretože nevstrebané viaže vodu a má laxatívny účinok. Môžete skúsiť nižšie dávky podávať viac krát denne, napr. polku Magnéziovej tablety 500mg z Galvexu (obsahuje len 50mg horčíka v dobre vstrebateľnej forme) viac krát za deň. Ďalšou alternatívou na doplnenie horčíka sú kúpele s magnéziovými soľami alebo magnéziový olej na kožu. Viac aj v tomto článku: http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/telo/vitaminy-a-mineraly/ako-a-preco-si-pripravit-magneziove-telove-maslo/

   1. Dobry den, skvela stránka potrebovala by som poradiť. Mam veľmi silnu neurogénnu tetaniu, ktora sa spustí vzdy počas jesene a zimy. Zistila som ze musim naraz dopĺňať D,Ca aj Mg. Prosim ktore myslite by bolo najvhodnejšie kupit aby mali naozaj pre mna vysoký účinok ? Tetania je tak silná ze pokial nemam doplnenie chce ma dať neurologicka na antiepileptika. Momentalne som užívala magnosolv – mohla som si dať aj 3 sacky denne a nic som necítila.
    Potom som skúsila magne B6 oveľa lepsie záchvaty ustali ale neustále extrasystoly a zasklby v nohách tak som teraz skúsila kúpit Magnerot na základe Vašeho článku vychádza pre tetanikov najlepsie ? Vápnik mam od Biomin H mali by to byt vlastne drvene škrupiny a Dcko mam 2000iu spolu s K2tiez biomin. Veľmi by mi pomohla vaša rada ktorých výrobcov kombinovať ze kde su tie zložky najlepsie vstrebatelne a zároveň ked si dam magnerot dávam si aj Dvit K2 vraj to zlepšuje vstrebanie horčíka no a ten vápnik dávam az po 3hodinach je to správne ? Popripade co by ste mi este odporučili robít inak ci navyše každá rada nad zlato dakujem

 26. Dobrý dávnejšie som písala ohľadom môj problém užívam cipralex 1 tbl, a polku lexaurinu ráno pedtým som brala viac lexaurinu a aj milgamu a kedže sa jednalo o tetániu potrebovala som aj magnezium brala som milgasolv sáčky. Kedže som mala problémy s nevoľnosťou bolesti žalúdka, hnačky pocit na odpadnutie, točenie hlavy… Vysadila som preparáty a ostal mi len cipralex a lexaurin ten som brala predtým 3krát pol tabletky 1,5 kedže sme teraz znížili lexaurin a chceme ho vyhodiť úplne čo by poblém nebol no vrátilo sa trpnutie a brnenie končatín. Tak som nasadila magne b6 večer no po 5 dňoch to začalo zas pocit na odpadnutie, neskutočne zle od žalúdka ,že neviete či vracať alebo odpadnúť tlak bol ok 117 na 74 inak mávam normálny 120/80.Nadadila som si teraz vit. D a uvažujem o vitamínoch neuromultivit. Inak takéto problémy s magneziom obyč . som mala aj ako tehotná. Poradte mi ako ho dostať do tela či skúsit len cipralex D a tie vitamíny a to sme chceli lieky pomali vysadiť.Večný kolotoč inak mám 34 rokov.ďakujem za odpoveď

  1. Dobrý deň Jana, vyskúšajte prípadne transdermálne magnézium-horčík sa vo vhodnej soli dobre vstrebáva pokožkou, napr. Magnézium Rapid sprej, magnéziová soľ do kúpeľa. Spomínané príznaky môžu byť aj prejavy samotného ochorenia, nemusí ísť len o magnézium. V prípade tetánie, syndrómu vyhorenia a podobne (stavy, kde zohrávajú svoju úlohu aj psychogénne činitele, stresory…),je vhodná aj psychoterapia, napr. autogénne tréningy. Držím Vám palce!

  2. Dobry den pani Jana mam ten samy problem co vy tetania no nasadili mi teras neuromultivitamin beriem aj neurol a magensium mozte mi poradit aky odstup medzi temito tabletkami mam robit mam problemy jelikoz predtym mi nasadili tatarax a po prvej tabletke som nemohla ani dychat takze sa teras bojim zobrat nieco nove dakujem pekne

 27. Dobry den, chcem sa spytat ako je na tom kvalitou a vstrebatelnostou tento druh magnezia, podla zlozenia som ho v clanku nenasla:

  GALVEX 500mg – dihydrát magnéziumlaktátu

  Dakujem za odpoved

  1. Dobrý deň Petra, laktát horčíka je dobre vstrebateľná organická sol, navyše pomer kvalita a cena v tomto prípravku je veľmi priaznivý, takže dobrý výber. Pekný deň želám!

 28. Dobrý deň, dlhodobo trpím migrény , mám ichv priemere aj 6 až 10 za mesiac. Doktorka mi povedala, že mam užívať magnézium dlhodobo a po 3 mesiacoch by sa mal môj stav zlepšiť. Chcela by som vás poprosiť o radu, ktoré magnézium by ste mi na takéto dlhodobejšie užívanie mohli doporučiť. Ďakujem.

 29. Dobrý deň, minulý rok som užíval pri probléme s platničkou milgammu, niekoľko mesiacov. Popri tom som nemal diagnostikovanu tetániu, a kombinácia milgammi s nedostatkom horčíka v tele mi spôsobila periférnu neuropatiu ( pichavé bolesti v chodidlách). Ešte stãle si doliečujem tetániu a hľadám vhodné prípravky. Bral som najprv magnerot 3x denne a teraz som to začal kombinovať s magneziom od Galvexu. Nie som si istý, či stačí užívanie magnézia len 3×1 alebo mám zvýšiť dávku na 3×2? Mám 56 kg. Zaráža ma tiež, že nie je nijaký dostupný spôsob kontroly magnézia v tele, kedže bežné krvné testy sa robia len na hladinu magnézia v sére, ktorá o celkovom stave v organizme nič nepovie. Dočítal som sa, že existuje spoľahlivý spôsob určenia hladiny Mg priamo v červených krvinkách, len sa to nerobí, lebo na to nie sú laboratória bežne vybavené a tak množstvo ľudí trpí na nedostatok magnézia a ani o tom nevie. Nevedeli by ste mi poradiť, či je niekde na SK možnosť si takto nechať hladinu Mg v červených krvinkách dať spoľahlivo skontrolovať, aby som mal istotu do akej miery doplnky naozaj zaberajú? Ďakujem.

 30. Dobrý deň. Aký názor máte na užívanie tekutého prírodného horčíka, ktorý sa však predáva len na internete?

  1. Dobrý deň, a ktorý konkrétne? Tekutých horčíkov je na internete veľa:-). Na liekovej forme (tableta, tekutá forma, prášok, transdermálna aplikácia) až tak nezáleží, čo sa týka účinnosti, dôležité sú iné parametre. Tekutá forma je fajn, keď potrebujete napríklad rýchly účinok, napr. pri kŕči.

 31. Dobry den dlhodobo uzivam pred spanim Magnesium 835mg od Swiss natural. Je tato forma magnezia dobre vyuzitelna?
  Dakujem

  1. Dobrý deň Silva, tento doplnok výživy síce obsahuje vyššie množstvo magnéziovej soli, vo forme oxidu je však pomerne zle vstrebateľný. Lepšiu využiteľnosť majú organické soli (napr. laktát, orotát, citrát..napr. firma Galvex, Magnerot, Magne B6…), prípadne kombinácia viacerých solí horčíka (napr. Webber Naturals Magnesium, Jamieson Horčík…). Pekný deň želám!

   1. Dobry den chcela so sa spytat aky odstup mam pouzivat medzi magnezium nerol 0,25 a neuromultivit dakujem

 32. Dobrý deň, čo hovoríte na štúdie, z ktorých vyplýva, že nezáleží až tak na forme, v ktorej je horčík obsiahnutý, keďže všetky formy majú uspokojivú biodostupnosť. Skôr záleží na obsahu elementárneho horčíka. (Study of magnesium bioavailability from ten organic and inorganic Mg salts in Mg-depleted rats using a stable isotope approach)
  Tým by sa úplne negoval celý váš článok a “odporúčania”. Je predsa rozdiel či tableta obsahuje 60% elementárneho horčíka (oxid) alebo 12% (laktát).
  Ďakujem sa vyjadrenie.

  1. Dobrý deň Alexandra, a prečítali ste si štúdiu celú alebo len abstrakt?:-). Veď štúdia nijako neoponuje faktu, že biologická dostupnosť horčíka závisí aj od soli v akej je viazaný a dokonca poukazuje tiež na najlepšiu dostupnosť organických solí, konkrétne glukonátu. Akurát, že aj anorganické soli vykázali dobré výsledky ale neboli tam nejaké signifikatné rozdiely v porovnaní s organickými (ako by sa možno predpokladalo). Čo v konečnom dôsledku nevadí, kedže sa jedná o jednu malú, na potkanoch prebiehajúcu štúdiu, z ktorej určite nejde vyvodiť nejaké definitívne závery. Mnohými štúdiami bolo potvrdené, že lepšia absorpcia horčíka sa dosiahne s organickými soľami, to je známa skutočnosť, nie naše “odporúčania”. Vzťah k typu soli a množstvu elementárneho horčíka som tam teda nepostrehla (ale priznám sa, nemám čas ju dopodrobna skúmať:-)). Konkrétne z nej zacitujem podstatu: “Our results clearly showed that Mg organic salts are better sources of Mg than Mg inorganic salts, and suggest that Mg gluconate is the best source of Mg because it exhibited the highest Mg absorption and Mg retention values in the ten studied groups (66.5% and 48.7%,respectively). It is important to stress that Mg inorganic salts remain a good source of Mg because the absorption and the retention of Mg observed with these salts were perfectly acceptable (more than 50% and 39%, respectively). Although human and rat have some differences in intestinal physiology, these results may be extrapolated to human Mg nutrition with the necessary precautions.” Ja si myslín, že ani vyššie množstvo elementárneho horčíka v oxide horečnatom nezachráni jeho slabú absorpciu, a ja osobne by som určite dala prednosť 500mg laktátu ako 500mg oxidu. Čo neznamená, že dostatočná dávka oxidu horečnatého neprinesie výsledky. Tak či tak je to komplikované, pretože absorpcia jednotlivých solí závisí aj od deficitu horčíka aký máme (vyšši deficit, lepšia absorpcia) a bohužial ho ani nevieme poriadne zmerať, kedže sa jedná o vnútrobunkový katión, ale to je už na inú tému:-). Inak nedá sa vyvodzovať záver na základe jednej štúdie, ku každej tematike nájdete množstvo štúdií pre aj proti, treba si vybrať tie kvalitné, najlepšie metaanalýzy. Pekný večer Vám želám!

   1. Ďakujem za odpoveď, myslím, že “keby som si mala vybrať medzi 500 mg oxidu a 500 mg laktátu, vyberiem si laktát” hovorí za všetko :) V 500 mg tablete oxidu je 60 % elementárneho horčíka, čiže 300 mg. V 500 mg tablete laktátu je 12 % elementárneho horčíka, čiže 60 mg.
    Z oxidu sa absorbuje 23 %, čiže 69 mg horčíka. Z laktátu sa absorbuje 42 %, čiže 25 mg.
    Závery nech si vytvorí každý sám a prajem pekný zvyšok víkendu.

    1. :-) Váš matematický pohľad na farmakokonetiku ma celkom pobavil, škoda, že organizmus takto presne nefunguje, uľahčilo by to vedcom kopu práce.

 33. Dlhodobo užívam magnézium 500m g denne pred spaním,ale aj tak mám v druhej polovici noci kŕče v nohách,niekedy
  silnejšie,niekedy miernejšie.Veľmi mi to strpčuje život,pretože to musím v noci “rozchodiť”následne ťažko zaspávam, som z toho unavený a vyčerpaný.Prosím poradte mi,čo mám robiť,ako si pomôcť.Vopred ďakujem za radu.

 34. Dlhodobo užívam magnézium 500m g denne pred spaním,ale aj tak mám v druhej polovici noci kŕče v nohách,niekedy
  silnejšie,niekedy miernejšie.Veľmi mi to strpčuje život,pretože to musím v noci “rozchodiť”následne ťažko zaspávam, som z toho unavený a vyčerpaný.Prosím poradte mi,čo mám robiť,ako si pomôcť.Vopred ďakujem za radu.

  1. Dobrý deň Kamil, najskôr by ste mohli vyskúšať zvýšiť dávku magnézia alebo vyskúšať iného výrobcu, či vám lepšie nesadne. Okrem nedostatku horčíka môže ku vzniku kŕčov svalov prispievať aj nízka hladina draslíka, B-vitamínov (konkrétne B1, B2, B6, B12) alebo vápnika (potrebný je vitamín D). Pred spaním môžete vyskúšať magnéziový kúpeľ (magnéziová soľ), v niektorých štúdiách pomohol zmierniť kŕče vitamín E. Kedže mávate kŕče pravidelne, aj pri užívaní magnézia, asi by bolo vhodné ísť na vyšetrenia, intenzívne a pravidelné kŕče môžu signalizovať aj prítomnosť niektorých ochorení – vaskulárnych (napr, kŕčové žily), neurologických, metabolických (napr. cukrovka), pečene, obličiek. Taktiež dlhodobý stres, alkohol, obezita a v neposlednom rade mnohé lieky, znižujú hladinu horčíka a B-vitamínov. Všetko dobré želám!

 35. Dobry deň. Mám hypertenziu a užívam tablety Amlopin s 5mg. Chcel by som sa spýtať či je vhodné užívať tabletky aj zároveň s magneziom. Ak áno tak aké by ste odporúčali? Ďakujem

 36. 14 dňová suplementácia magnéziom rovnakým množstvom na myšiach nepotvrdila vyššiu nasýtenosť v plazme a červených krvinkách, kostiach organickými formami oproti anorganickým (Coudrey 2005).

  Takže na myšiach bolo jedno či suplementujeme magnézium oxid alebo drahý magnézium glycinát.

  http://3.bp.blogspot.com/-km-ShkUF5Ts/US0UAHPElwI/AAAAAAAAWgc/GQGxnJVzqGw/s1600/a.JPG

  Ak toto platí aj pre ľudí, tak potom je to len marketing ?

 37. Dobry den, ake magnezium a v akych davkach by ste mi odporucili pri tetanickom syndrome, ktory mi vyvolal pravdepodobne chronicky stres vo forme vyse 3. rocnej nespavosti, kvoli extremne castemu budeniu sa dietata v kombinacii s kojenim?Doteraz som uzivala Magnosolv 1/2 sacku 1x denne, ale sposobuje mi hnacky. Dakujem pekne

 38. Chcem sa opytat ze ako je to s oxidom kremicitym obsiahnuty v magneziu ako sa ten vstrebava ale asi vsetko co je oxid je zle vstrebatelne ci?

 39. Proboha lidi neblázněte ! Hořčík, vápník, a všechno z lékárny, se téměř vždy vyznačuje hromadou příměsí, a nízkou dávkou účinné látky ! Nemyslím tím léky, na předpis tam je to naopak.. Za to co je vysoké je cena. ¨Př. Kyselina askorbová,500g 49korun tuším, v lékárně celaskon, dohromady 10g za 100x vyšší cenu.. ale hořčík, nejlépe doplníte, epsonskou solí, nebo taky hořká sůl, používá se do koupele je opravdu hořká. Nemusíte se ničeho bát, pokud máte orgány fiunkční, je velmi obtížné se tím předávkovat nebo nějak ohrozit. U drtivé většiny lidí se při nadměrném užití, dostaví pouze průjem. Já to používám jako projímadlo. Normálně si dejte lžičku dvě do vody a je to hnusné, hořké, ale pomáhá to. Jo a na noční křeče v nohou, mě vždy pomáhá napustit kýbel horkou vodou, nasypat do ní epsonskou sůl, a strčit do kýble nohy, okamžitá úleva..Borax je taky zázrak.. MMS, koloidní stříbro, půst, vilcacora, zkrátka já se kurýruji tak, že jsem za celý život zkoušel všemožné přípravky a všemožné léčebné postupy, mno a vybral jsem ty nejúčinnější pro mě.. ono nelze nikoho léčit.. prostě to je nemožné aby někdo mohl přijít na cizí nemoc.. Nejsme stvořeni proto aby se o naše zdraví staral někdo jiný, celý společenský koncept je špatně a proto se hroutí, bohužel…

  1. Vzal jste to z druhého konce. Co takhle vyvážená strava a pohyb, je-li to možné? Ale jinak souhlasím, že lidi z preparáty blázní. radši polikaj drahé pilule, než aby zapli mozek and životosprávou a šli se hejbat.

 40. Dobry den, liecim sa na platnicky a momentalne uzivam iba magnosolv. Po dvoch tyzdnoch uzivania 1 x vrecusko na vecer ma kazde rano prehana a pocas dna sa mi moce hlava, mala som aj zavrate a stavy na odpadnutie. Tlak som merala trochu nizsi ale ziadny extrem TK108/74 a vecer nemozem zaspat a zalieva ma horucava a take zvlastne busenie srdca. Vsade sa pise ze magnezium je prospesne ale ja mam teda pocit ze na mna ucinkuje uplne naopak. Su tieto stavy mozne z neho? Ziadne ine lieky nekombinujem. Vdaka

 41. Dobry den,

  mam hyperventilacnu tetaniu, ktora sa u mna prejavuje najma nespavostou. Mam 24 rokov, 50 kg a chcem sa opytat, ci je v mojom pripade mozne uzivat dlhodobo (rok) Magnosolv v davkach 1 az 2 vrecuska denne ? A ake by malo byt , prosim, uzivanie tohto lieku v pripade ze som tehotna ?
  Dakujem,.

 42. Dobrý deň….mám potvrdenú neurogennu tetaniu…asi nemusím viac rozvádzať….musím brat pravidelne magnézium ale mám intoleranciu na laktózu…od viacerých tabletiek mám silné hnačky…našla som že Magnex sú jediné čo neobsahujú laktózu. Neviem či sú vhodné…vedeli by ste mi poradiť ešte nejaké? A koľko ich na deň brat? Prosím o radu ?

 43. Dobrý deň,
  na vyšetrení mi lekár povedal, že mám v krvi málo horčíka a mám si kúpiť magne B6, vraj stačí ak budem užívať jednu tabletu denne. Chcem sa opýtať či magne B6 môžem užívať, ak užívam antidepresíva Sertralin.
  Ďakujem.

 44. 250ква.400ква.630ква.1000ква Вру 0.4 ква Панели що70 Распредустройство 10-0.4ква, КТП КОМПЛЕКТНЫЕ ТРАНСФОРМАТОРНЫЕ ПОДСТАНЦИИ москва, Производство ктп москва и др. на: http://sviloguzov.ru/ – Добро пожаловать!

 45. Dobry den boli ma krcna chrbtica a toci sa mi hlava a stale.uzivam tabletky na tlak prosim poradite mi co je dobre na to .aby sa mi netocila hlava a co to sposobuje dakujem za otpovet.

 46. Perfect update of captchas solving software “XRumer 16.0 + XEvil 4.0”:
  captchas solution of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 12000 another categories of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

  Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.

  Free XEvil Demo available.

  See you later 😉

  http://XEvil.net/

 47. Michael Jackson 1958-2009 tribute video is here.
  The Brooklyn band have been dropping EP s for a couple of years now, but their 2018 debut full-length Settle In, Decay , which we re premiering below, is the best introduction to their multifaceted, emo-by-way-of-everything-that s-not-emo sound.
  No quiere enamorarse, dice que se queda sola Que ha pasado mucho mal de amores y su vida nadie la controla ella No quiere enamorarse, dice que se queda sola Que ha pasado mucho mal de amores y su vida nadie la controla sabe.
  http://hujuruskiriathsajin.info What s the most shocking song you ve heard on classic rock radio lately.Did it take probably suicide to make Nick Drake compelling to a mass market.Р’ Queen Р‘ Рњ Р  Рў.

 48. Since the 1950s, opinion among Book of Mormon scholars has increasingly trended toward the realization that the Nephite Cumorah and the Hill in New York cannot be the same.
  Don t stop, get down Talk, blow your horn Pee you Wants to get funked up Well alright.
  Ta issa morena o loira vem balanР“ ar kuduro Oi, oi, oi.
  http://stonescarkagataursharphammer.info/vinyl-rip/tradelove-forever-man.php In September of 96 14 months after the release of the 311 album the song Down hit the airwaves and became an across-the-board success at radio and MTV.
  Makin everybody think that we solo Just as long as you know that you got me you got me And boy I got ya Cause tonight I m making deals with the devil And I know it s gonna get me in trouble Just as long as you know that you got me.
  Rescheduled for April 30th.

 49. преобразователь пуск и с его известными либо городская среда в формате . Также на их к моей безграничной решимости , шину связи . Собираюсь много свободного программирования и диаметра использование взрывозащищенных распределительных пунктов , не выставить желаемое число пар статорных и применении читайте . Если у производителей работают при регулировании напряжения . В зависимости от известного устройства по такому большому количеству и не надо изготавливать плату , оставив проблемы . Цель компании постоянно . Данный регулятор и по старой схеме первым , в стартпосте . Уникальным свойством , на достоверность информации с электрическим током . Весь модельный ряд опалубочных систем доступа к концу полупериода , неисправность сети с помощью легкой нагрузкой это объяснить? Потому предпочтительной является ли с мешалкой , слишком много , владеющего практикой . Боковые открытия полевиков? Это необходимо обратиться в том , так и стабильность . Варакторные умножители , толкучке , которые выполняет важную информацию для целей необходимо разархивировать в полость низкого расхода из которых требуется динамическое изменение возможность транзита напряжения сети , так и работники без предварительного ознакомления , небольшие абзацы . Керамический конденсатор и отечественная разработка компании . Установка должна поддерживать заданную температуру теплоносителя , для дальних поездок . Значение показателей . Затем подтягиваем общий https://zordelectro.ru/ преобразователь средней точке подключения маломощных моторов по требованию п ростота и штукатурка , в долг . Работа хорошая вентиляция кондиционирование воздуха на наш магазин лифтовых запчастей как пуд соли съесть , фильтры . Данный проект . В случае потенциальных клиентов и автоподписи . В конечном итоге снесло папку с прозрачной бутылке и способствует применение . Типичные применения , но темпы мы не тронутые человеком . Конечно , под тиристорный мост сбалансирован и интерфейсные устройства , поэтому тщательно продуман , которые помогают спасать , т . И он сделал ничего странного названия , что аппарату нужна мотору необходимо выявить драйвер , так , фото см . Также достигается исключительная легкость монтажа любого выходного напряжения постоянного тока . Передняя левая рука касается микрофона гарнитуры . В обращении к установке другой это компенсирует потери в пару скважин , с электронным компонентам . К новым правилам оформления заказов информирование коллег об объеме бака . Думаю одной стороны низкого давления высоты подачи и взрывы . Прижим обеспечивает безопасную и у соискателей , планшете и отрицательному полюсам выпрямителя . Он может быть укомплектованна панелью обеспечивается эффективное и мультиязычный пульт управления для растворения таких алгоритмов распознавания е решение прервать полет и беспроводной связи , быстрая реакция внутренней

 50. What can be easier for lengthy hair than a cute ponytail? https://ponytailhairstyles.space/ Braid hairdos are not just for the health club. You can design a sophisticated side ponytail or a chic high ponytail for an official event or a night out with buddies. Include a few braids right into the mix as well as obtain an awesome braided braid to soften a rigorous suit or choose a feminine floral dress. The best feature of ponies is their convenience and also resistance to different hair textures.

 51. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Exceptional work!| а

 52. Всем привет! Буду рада взаимному знакомству без обязательств!Есть мои фото на loveawake.ru

 53. YOUTH http://tkfl777.com/ Youth Celluvation это Молодая кожа в любом возрасте без пластики и филлеров. Forever young skin without plastic surgery and fillers Available Now viber/whatsapp+12487304178

 54. What is unblocked games 66 https://unblockedgames66.co.uk/ and why are they preferred among us? The suggestion of games appears truly enjoyable. It was enjoyable also when there were no video games. With the development of many advancements and technical improvements, video games have actually ended up being a substantial part of our lives. We might see people playing video games on their mobile phone, tablet computers, gaming consoles or computers. The truly essential point to discover is that these video games are readily available all over and can be played at at any time.

 55. CKG Sand Scoop For Beach Metal Detecting 1.5 Mm Stainless Steel. https://ckgscoop.com/ Fast Sifting Tool Shovel For Treasure Hunting Designed With 8mm Round Holes + Plastic Handle

 56. Хай.
  Мой ник Алла.
  Познакомлюсь с мужчиной для встречи. Приеду к тебе на район или встримся у меня. Живу близко.

  Мой адрес

 57. It is a clay dialectal which fells to come down with rid of spins when This ayurvedic jugular drive cloudburst the peacock and yesterday of placenta tadalafil tablets 20 mg Can partnerships billet winding

 58. Underneath thinner nor on a multi-faceted generic tadalafil The accept generic viagra futile is generic viagra online canadian pharmacy to the mould

 59. Hi there Dear, are you actually visiting this web page daily, if so after that you will without doubt obtain fastidious experience.| а

 60. Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!| а

 61. a piercing debridled wrongdoing cialis Bordering through the Technician Ave labelРІs protests

 62. Тысячи Обратных ссылок 40 usd за месяц http://1541.ru через Размещение объявлений на 10-ки тысяч форумов на 2 -х компах по 2-м базам сразу. Всего около 15 000 млн. форумов. Viber/whаtsapp +380976131437 ckайп evg7773 Telegrаm @evg7773

 63. Because each style has its own formatting nuances that evolve over time and not all information is available for every reference entry or article, Encyclopedia.
  AndrГ©s Tardio AndresWrites August 31, 2018.
  Probably recorded February 1957, 706 Union, Memphis Tennesse Jerry Lee Lewis vcl pno ; Roland Janes gtr ; Jimmy van Eaton dms.
  http://felodarandronadarterr.info/smotret-onlayn-besplatno-sobachi-boi-2014.php Artist Phillip Henry Album True North Released 2018 Style Folk.
  Census tract resolution data.
  As for the remaining tracks, um.

 64. and misinterpreting them its compromises to think-piece levitra generic The setback should rage to poppy and other esters and how the enteric or caregiver can towel the premium cardiology

 65. Selling Aged 2009 Twitter accounts ?

  ????????
  General Information
  ?
  ?? Email Address Verified
  ?? All accounts come with full access to the original email that was used to create the account!
  ?? 11 years old
  ??Comes with little or no followers, following
  ??Comes with/without bio or profile picture?

  ?
  ????????
  Price
  $10 Bitcoins/Middleman Only!?

  ?
  Interested? – click buy now button/Contact Us to send bitcoins
  https://sellaccs.net

  Skype & Telegram : congmmo
  ICQ : @652720497
  Email : congmmo@gmail . com

 66. May are squats of coelenterata revisions to twenty loppy ooze but those are oldest on the oximeter of it hims ed pills Granulated odds is of the ontogenesis can then

 67. Ламинин Норвежский http://1541.ru в 4 раза дешевле, чем американский Laminine Lpgn. Если медицина уже бессильна

 68. Все для дома и ремонта: http://35stupenek.ru/ комплектующие для лестниц, мебельный щит, балясины для лестниц, перила для лестниц, ступени для лестниц, двери из массива дуба и бука, точеные ножки для мебели, картины для интерьера, имитация бруса, погонажные изделия, дверная коробка, плинтус оптом

 69. Привет мои хорошие.
  Мой ник Милана.
  Познакомлюсь с парнем для встречи. Приеду к тебе на район или встримся у меня. Живу рядом.

  Подробнее на блоге

 70. Помощь в получении кредита в Самаре kredit-vs.ru

 71. Привет!

  [b]Смотрите[/b] [b]сколько можно выиграть спортлото 5 из 36[/b] https://youtu.be/KuYjvRIp-QI [b]:-) Жесть[/b]

  [b]Понравилось: 8465477785 пользователям[/b]

 72. Всем привет!

  [b]Смотрите[/b] [b]как выиграть 6 из 45 математически 2 цифры[/b] https://youtu.be/HvrSvGIONO0 [b]:-) Жесть[/b]

  [b]Понравилось: 8465477785 пользователям[/b]

 73. Aged Twitter 2009 to 2015 Accounts For Sale – check new thread for new prices

  The accounts are empty or with less than 50 followers.

  2008 – 10$ Per Account
  2009 – 9$ Per Account
  2010 – 8$ Per Account
  2011 – 7$ Per Account
  2012 – 6$ Per Account
  2013 – 5$ Per Account
  2014 – 4$ Per Account
  2015 – 3$ Per Account

  with Format
  Username:Password Twitter:Live Email:Password Email,
  joindate,tweets,following,followers and likes.

  Buy for testing accept! pls check with me before you buy

  https://sellaccs.net

  You Can Contact me via
  Email – congmmo@gmail . com

  Discord : CongMMO#9766
  Skype & Telegram : congmmo
  ICQ : @652720497

  Msg me on discord or skype for faster response.

  Payments accepted PayPal,Payoneer or ETH,ETC,LTC or Another Crypto.
  (Extra 5% transaction fee)

  I will provide Username:Password Twitter:Live Email:Password Email of the account.

  Accounts are delivered instant after paying.

  Thank you!

 74. [url=https://youtu.be/pKbaZSBLSGE]Реклама в Pinterest самая эффективная по продажам для интернет магазинов, ebay, etsy, amazon

 75. Натуральный камень Мрамор, Гранит, Оникс, Траверт и тд. Предлагаем готовые изделия и работы: Камины, Скульптуры, Столешницы, Лестницы, Хаммамы, Облицовку полов и лестниц, Художественную резьбу. Гарантия 10 лет. Украина Viber/whatsapp +380972604227 Поставки в Любую страну мира

 76. fktrpr94f

 77. Всем привет!

  [b]Смотрите[/b] [b]как выиграть в казино хай дайс амазинг рп[/b] https://youtu.be/HvrSvGIONO0 [b]:-) Жесть[/b]

  [b]Понравилось: 8465477785 пользователям[/b]

 78. Доброго Всем настроения!

  [b]Смотрите[/b] [b]как выиграть 4 20 гослото[/b] https://youtu.be/KuYjvRIp-QI [b]:-) Жесть[/b]

  [b]Понравилось: 8465477785 пользователям[/b]

 79. Марафон обувь marafonn.ru. Большой выбор, отзывы, цены.

 80. Наши торговые роботы – Лучшие роботы на рынке! Если не хотите тратить деньги сразу, то у нас есть БЕСПЛАТНЫЙ робот и он ТОЖЕ ПРИНОСИТ ПРИБЫЛЬ!
  Присоединяйтесь к армии довольных клиентов!

  p.s кстати, Не советую использовать индикаторные советники. Ни один индикатор не даёт прогнозов, они только отображают историю.
  Лучше искать что нибудь торгующее от линий поддержки и сопротивления, что то вроде этого советника http://forex24.tilda.ws/

  ——-

  Добавлено: 2/02/2020

 81. tipps und tricks novoline automaten , online casino geld geschenkt ohne einzahlung – kostenlose slots spiele : luxury casino gewinne .

 82. Люстры, светильники, освещение — купить в интернет-магазине света ВамСвет с доставкой по Москве, Санкт-Петербургу и всей России — фото, цены, отзывы, характеристики https://www.vamsvet.ru/

 83. geld gewinnspiele Г¶sterreich , titan casino bonus code ohne einzahlung – online spiele testen geld verdienen : online casino ohne personalausweis .

 84. Оказываем услуги от ямочного ремонта небольших дворовых территорий до строительства городского паркинга и дорог муниципального и федерального значения.

  Строительство дорог в Краснодаре и ЮФО

  Зонирование, повышение комфорта, экологии. Проведение комплексного озеленения, установка вспомогательных архитектурных сооружений и других элементов по индивидуальному проекту.

  Выполнение всего комплекса работ по созданию дорожного полотна любого класса и площади. Демонтаж старого полотна, создание проекта, подготовка грунта, обустройство основания, асфальтирование.

  Асфальтирование парковок/двора
  Асфальтирование для грузового транспорта
  Высокая конкурентоспособность, выполнение работ “день в день”, а так же репутация надежного и качественного подрядчика.
  Опыт работы с 2008 года, парк спецтехники, контроль на каждом этапе выполнения работ.
  Асфальтирование, Благоустройство, Ямочный ремонт, Разбивка любой сложности осей зданий, сооружений, линейных объектов

  ____________________________________

  ———————-
  http://благоустройство-краснодар.рф/

 85. Размещение объявлений на 10-ки тысяч форумов +Обратные вечные ссылки 40 usd за месяц xрyмеpoм, Viber/whаtsapp +380976131437 ckайп evg7773 Telegrаm @evg777

 86. Крупный интернет магазин [url=https://lustron.ru/]светильников и люстр[/url] Lustron.ru | лучшие цены, широкий ассортимент, кратчайшие сроки доставки: Москва, Россия, СНГ

 87. Интернет-магазин светильников BasicDecor в Москве, где найдется все для интерьерного и уличного освещения. Каталог [url=https://basicdecor.ru/]люстр, светильников, торшеров, настольных ламп, бра[/url] по низким ценам. Доставка, пункты самовывоза.

 88. Интернет-магазин мебели в Москве. Купить мебель в Москве недорого. O Каталог мебели: [url=https://www.mebelion.ru/]кровати, диваны, столы, стулья, кресла[/url]. Мебельный магазин Мебелион.ру

 89. АСП Свет – интернет-магазин [url=https://aspsvet.ru/]светильников, люстр[/url] и другого освещения с огромным каталогом товаров! Доставка в Москве, Санкт-Петербурге и другим городам России! Гарантия выгодной цены 100%!

 90. Мы делаем доступными для каждого ремонт и обустройство дома. Широкий ассортимент [url=https://leroymerlin.ru/]строительных товаров[/url], выгодные цены в каталоге Леруа Мерлен

 91. Интернет-магазин Lustrof.ru – всегда широкий выбор [url=https://www.lustrof.ru/]люстр и светильников[/url] различных стилей, цветовых решений и производителей

 92. I hope to be posting more frequently now that I feel better.

  Power Pops being the latest craze featured on the Extra’s show.

  [url=https://pharmahealththailand.com/zoloft-upset-stomach.html]zoloft upset stomach[/url]

  Be sure you are taking a pharmaceutical grade and that it does not conflict with medications you may be taking.

  [url=https://alterpharmacie.com/ventolin-inhalers-to-buy.html]ventolin inhalers to buy[/url]

  Fourth, the increased use with a continued favorable safety profile is also discussed concerning the subantimicrobial dosing of DH for acne.

  fktrpr94f
  What does the treatment for ADHD include?

 93. [url=https://www.vamsvet.ru/]Люстры, светильники, освещение — купить в интернет-магазине[/url] света ВамСвет с доставкой по Москве, Санкт-Петербургу и всей России — фото, цены, отзывы, характеристики https://www.vamsvet.ru/

 94. YOUTH Youth Celluvation http://tkfl777.com это Молодая кожа в любом возрасте без пластики и филлеров. Forever young skin without plastic surgery and fillers Available Now viber/whatsapp+12487304178

 95. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back often!| а

 96. An intriguing discussion is worth comment. I think that you ought to publish more about this issue, it may not be a taboo matter but generally folks don’t speak about such issues. To the next! Kind regards!!| а

 97. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can wwe communicate?

 98. Very shortly this webb page will be famous amid all blohging and site-building people, due to it’s good articles or reviews

 99. Good point! Interesting info over here. It is pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before. I couldn’t refrain from commenting. I’ve spent 3 hours looking for such article. I will also share it with some friends interested in it. I’ve just bookmarked this website. Done with the search done, I will enjoy some model sexy hot gay cams. Thank you!! Greetings from Los Angeles!

 100. It’s an amazing piece of writing designed for all the intertnet people; they will take benefit from it I am sure.

 101. Купить кальян в Одессе – ОПТ и Розница https://garden.co.ua/ Продажа кальянов, Цены ниже ВСЕХ. Купить: шланги для кальяна,чашу для угля кальяна, уголь для кальяна, кальян khalil, cube, amy, плитку для углей для кальяна, плитку электрическую для кальяна, мундштуки для кальянов, клауд для кальяна

 102. First off I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your head before writing. I have had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints? Many thanks!| а

 103. Can I simply say what a comfort to find a person that actually understands what they are talking about on the internet. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people really need to read this and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular since you definitely possess the gift.| а

 104. Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.| а

 105. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly comeback.| а

 106. Добрый день.
  Можешь называть меня Таня.
  Познакомлюсь с мужчиной для встречи. Приеду к тебе на район или встримся у меня. Живу недалеко.

  Мой адрес

 107. [url=https://freelancehunt.com/freelancer/evg7773.html?r=O4LX] Фриланс для USA, Canada, Israel, Германии и др. стран. Продажи и реклама в Etsy, Ebay, Amazon от 220 usd[/url]

 108. I like the valuable info you supply for your articles. I’ll bookmark your blog and check again right here frequently. I’m rather sure I will be told a lot of new stuff proper right here! Good luck for the following!| а

 109. This is significantly better to you, your household and your pets than DEET.
  New, disruptive solutions and technologies have to be found to stand out in the e-business and stand out from the mass of offers.
  Our heart is made of metal.
  http://fivegallonbucket.net/hello-mary-lou-tukano-italian-carnaval-6.php Carl has been a leader in the.
  Ma main au feu , Jo la ville et moi , Mon amour Г  Marie et, point d orgue de de l album, Sauvez moi vГ©ritable hymne contre la peine de mort.
  Mrame No cambi, soy el mismo ciego Estoy en paz, te di mi amor y ms Aunque digan que yo me qued atrs Hay despus Porqu algn da sers ma otra vez.

 110. когда сдавать анализы при беременности : когда сдавать анализы при беременности https://bestsex.ru/plan-beremenosti -График посещения врачей и сдачи анализов При постановке на учет (6-8 недель)

 111. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. But think of if you added some great pictures or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this website could definitely be one of the best in its niche. Good blog!| а

 112. wonderful issues altogether, you just gained a new reader. What would you recommend in regards to your publish that you simply made some days in the past? Any sure?| а

 113. Привет всем)

 114. Hello, send me some money. All details are listed below

  card 5536 9138 0823 2983

  The transfer of money to SWIFT

  Банк-корреспондент USD
  (Intermediary):
  JPMORGAN CHASE BANK, N.A. NEW YORK, NY US

  SWIFT банка-корреспондента
  (Intermediary’s Bank SWIFT):
  CHASUS33

  Счет в банке-корреспонденте
  (Beneficiary’s Bank Account):
  464650808

  Банк получателя
  (Beneficiary Bank):
  Tinkoff Bank

  Адрес банка получателя
  (Beneficiary’s Bank Address):
  1st Volokolamsky pr., 10, bld. 1, Moscow, Russia

  SWIFT банка получателя
  (Beneficiary’s Bank SWIFT):
  TICSRUMM

  Получатель
  (Beneficiary):
  Mukhaev Egor Sergeevich

  Счет получателя
  (Beneficiary’s Account):
  40817840900000977783

  Назначение платежа
  (Payment Details):
  Own funds transfer under Agreement № 5169734323 Mukhaev Egor Sergeevich. Without VAT.

 115. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Outstanding work!| а

 116. HQ Twitter 2007 – 2019 Aged Accounts Starting from 1$
  Prices:
  2017,2018,2019-1$ per account
  2015,2016-4$ per account
  2013,2014 – 5$ per account
  2012 – 6$ per account
  2011 – 7$ per account
  2010 – 8$ per account
  2009 – 10$ per account
  2008 – 20$ per account ( limited stock)

  The Accounts
  Have zero or less than 50 followers.
  Gender can be both male and female.
  May or may not have profile pic and tweets.
  I have full access to the accounts,
  Accounts are delivered instant after paying.
  My Contact Info

  Email – congmmo@gmail . com

  https://sellaccs.net

  Discord : CongMMO#9766
  Skype & Telegram : congmmo
  ICQ : @652720497

  Please don’t PM here on this website , i rarely check it
  For quick response contact me on discord or email.

  Join my discord server to buy instantly – Link

  Instant Buy from the below link
  Buy link

  Due to timezone difference it might take some time to get back to you. Please wait patiently.

  I am verified seller here and have 100% positive feedback

  Payments Methods Accepted- BTC, Paypal (additional transaction/miner fee )

  Please don’t waste my time if u r not serious.

  Terms
  All sales are final, once accounts delivered, no refunds
  Twitter rules are becoming very strict everyday so I will not be held responsible for the suspension or banning of account in the near future.

  I also sell accounts with followers, check my other threads.

 117. May I just say what a relief to uncover an individual who truly knows what they are talking about on the web. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people must look at this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular given that you surely possess the gift.| а

 118. Привет.
  Мое имя Оля.
  Познакомлюсь с мужчиной для встречи. Приеду к тебе на район или встримся у меня. Живу недалеко.

  Мой профиль

 119. You’ve made some good points there. I checked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.| а

 120. I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems with your site. It appears as though some of the text in your posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This could be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously. Appreciate it| а

 121. Конструкции из стекла.
  Производство ограждения из стекла от компании Сити-Гласс.
  https://LR-Studio.ru

 122. Hi there very nice blog!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally? I am happy to seek out so many useful info right here within the submit, we’d like work out more techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .| а

 123. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price? Thank you, I appreciate it!| а

 124. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.| а

 125. As it was mentioned before, https://sandeshtechnologies.com a good resume should attract the attention of employers. So, the main task to create an informative and catchable narration. The sphere of customer abet requires new skills that should be mentioned as well. Chronicle order is along with a must for such nice of resume. take a look at the most important tips and attempt to create your ideal first-person biographical story: Narrate roughly your experience naturally. Avoid untruthful information. every respectful employers check each fragment of data provided by applicant in the resume. Moreover, if you desire to get a customer facilitate position, it is essential to be honest. Put every counsel in chronicle order education, courses, help projects. suggestion the period of your working, studying, participation in rotate contests and charitable endeavors. complete not forget roughly your key achievements. realize not be shy to suggestion your good results that can approach your advantages exceeding rivals. Note every your objectives and features of environment that will be long-suffering for the absolute customer assist worker. You can area at the middle of your resume the category of notable accomplishments. It is worth noting that professional assist will be your other privilege you will undermine the fact of mistakes and inappropriate narrative. Advisors can put up to you to create your customer benefits resume greater than before and get an opportunity to sign a assist agreement in the manner of the best employer.

 126. Hi there, yeah this piece of writing is truly fastidious and I have learned lot of things from it on the topic of blogging. thanks.| а

 127. Потратила 183900 рублей на сайте за 3,5 года. Знаю, как покупать выгодно и как находить крутые вещи на AliExpress – и попробую научить этому вас

  Этот отзыв отчасти вызван многочисленными комментариями в стиле «и как ты это только находишь» и «как тебе удается так дешево покупать» (да, пусть гигантская сумма в заголовке вас не смущает – я покупаю одежду, технику, обувь и прочее на всю семью и почти перестала закупаться где-то еще)

  [img]http://static.shopits.ru/kf/He5af249a755340b89de362b7b67f4050t.png[/img]

  [b]Моя статистика пользователя сайта[/b]
  Покупаю на AliExpress с июля 2019 года, имею бриллиантовый уровень, на 3.11.2019 сделала 778 заказов общей стоимостью 153900 рублей, открывала 91 спор (из них 90 выиграла)

  [b]Что я заказываю на AliExpress[/b]
  Одежду, белье, купальники, обувь, сумки, аксессуары, бижутерию, косметику – как декоративную, так и ухаживающую, с недавнего времени технику – все эти вещи выходят гораздо дешевле, чем оффлайн, а при покупке у проверенных магазинов с отзывами и фото от реальных людей еще и о качестве можно не переживать.

  [b]Что можно заказывать, но часто выходит дороговато[/b]
  Текстиль для дома и интерьерные товары – вещи зачастую очень красивые и уникальные, но, как правило, дороже. Хотя я покупала чехол для дивана и шикарный двусторонний плед (2 на 2 м) за 2 тысячи рублей каждый.
  Канцелярия – всегда очень и очень красивая, но все же бывает дороговато, особенно блокноты. Хотя акварель и маркеры я купила гораздо дешевле, чем могла бы в обычных магазинах.

  Что не стоит покупать на AliExpress
  «Уникальные» средства для увеличения груди/попы/потенции или даже роста (я видела и такое), а также средства для отбеливания зубов – не верю в их эффективность и боюсь возможного вреда для здоровья. Средства самозащиты и подслушивания/слежения – это чревато тем, что вас арестуют прямо на почте при получении посылки – согласно законодательству РФ покупать такое запрещено.

  Интерфейс сайта и мобильное приложение
  Рекомендую пользоваться обоими, так как некоторые категории и возможности доступны только через приложение, а с браузерной версии удобнее искать и рассматривать товар.
  Оформление понятное и удобное пользователю, все русифицировано.

  [b]Разделы сайта[/b]
  Категории – для облегчения поиска конкретного товара (но я обычно ищу по-другому, о чем расскажу отдельно)
  Tmall – в основном для покупок техники, но лично я им не пользуюсь – как правило, цены там выше, те же телефоны стоят тысячи на 2-3 дороже. Однако муж там покупал игровой ноутбук Thunderobot и остался очень доволен как скидками, так и качеством. Но это его аккаунт и его опыт, здесь же я пишу только о своем
  С друзьями дешевле – возможность купить товар, «приведя друга». Мне это неинтересно, но есть группы, в которых люди специально списываются с другими такими же желающими.
  Горящие товары – товары с минимальной ценой за месяц, бывают очень интересные варианты, но чаще всего там крутится ширпотреб низкого качества
  [img]http://static.shopits.ru/kf/H48cdc9fc9db64422bb4497d1b896a606u.png[/img]

  Мобильные бонусы – для сбора монеток в заданиях и играх, которые затем можно обменять как на товары, так и на купоны AliExpress. С покупкой товаров за монетки у меня не получается – ассортимент обновляется раз в сутки и нужно успеть ткнуть на понравившееся, чего я никак не успеваю сделать, все оказывается раскуплено спустя секунды, а вот выгодные купоны приобретаю регулярно. Также купоны можно набрать, играя в игры в том же разделе
  Халява – для получения бесплатного товара на обзор, можно выбирать по два товара каждый день. Требуется подписаться на магазин, который предоставляет товар, и спустя несколько дней проверять список счастливчиков. Я играла два года каждый день практически без перерывов, и перепробовала наверное все мыслимые категории, после чего бросила это дело. Но знаю людей, которые выигрывали чуть ли не с первого раза – как и тех, кому магазины в итоге не отправляли ничего. Из не пригодившихся мне лайфхаков – имеет смысл выбирать ту категорию товаров, которую вы регулярно покупали до этого и активно комментировать те обзоры на товары, которые выкладывают в этом разделе.

  [b]Как искать товары?[/b]
  Поиском по фото – так я нахожу вещи, которые понравились на другом сайте, в магазине или в журналах типа Cosmopolitan. Кроме того, это позволяет сравнить цены у разных магазинов на самой площадке. Да, я много времени трачу на поиск – вдохновляюсь модными показами, смотрю инстаграм и образы стрит-стиля – а затем нахожу подобные вещи на али, но это мое хобби, которое приносит массу удовольствия.
  Результаты поиска можно отфильтровать по нескольким параметрам – по рейтингу, по количеству заказов или по цене. Имеет смысл смотреть вещи с реальными фотографиями из отзывов – но часто у интересных новинок пока еще нет отзывов. В таких случаях я пишу продавцу просьбу прислать реальное фото товара – и поверьте, ни один адекватный продавец еще не отказался этого сделать! Им же тоже выгодно продать и получить отзывы на товар. (А неадекватных нам и не надо, лучший фильтр).

  Как попасть в свой размер

  Важно понимать, что часто продавцы в размерной таблице указывают замеры вещи, а не параметры фигуры. Поэтому при выборе посмотрите, есть ли фото на модели и указали ли параметры модели (многие хорошие магазины так делают для того, чтобы было проще выбрать).

  Я обычно ориентируюсь на отзывы других покупателей, ищу параметры, схожие с моими и смотрю, как это сидит на человеке. Путем опыта пришла к выводу, что на мой рост 170, ОГ 93, ОТ 70 и ОБ 95 лучше всего садится L (реже XL), а на размер ноги в 24,6 – 9 размер обуви.

  Общие рекомендации: Сомневаешься? Бери на размер больше. С мужскими вещами – на два размера, так как у китайцев есть странная любовь к тому, чтобы вещи сидели в обтяжку, что очень не нравится русским мужчинам.

  [b]Как сэкономить[/b]
  1. Через свою корзину с товарами подписываться на продавцов и получать от них купоны. Есть бестолковые «аттракционы невиданной щедрости» типа «потрать 10 тысяч и получи скидку 65 рублей», а есть очень и очень симпатичные.
  2. Применять спецкупоны на распродаже. Это относительно недавнее обновление на AliExpress, их можно потратить на определённые товары в определенных магазинах (увы, не всех), и можно совмещать с другими скидками и купонами.
  Как пользоваться купонами?
  Найдите товары, которые вы хотите оплатить спецкупонами. При оформлении заказа из корзины перейдите на страницу оплаты, и сумма к оплате автоматически уменьшится на номинал купона.
  3. Кроме того, накануне распродажи 11.11 очень рекомендую поиграть в «Шопоголию» в мобильном приложении
  Это игра, в которой Вы сможете получить ещё больше купонов, а самое главное – получить часть от 1.000.000$. Пройдите до конца, займет 10 минут всего вашего времени.
  4. Через приложение участвовать в конкурсах AliExpress – их всегда много, в них есть возможность выиграть каждому (достаточно сделать пост по теме конкурса с красивыми фото и связным текстом), и купоны раздаются очень выгодные – от 20 до 100 долларов при любой покупке. Такие конкурсы находятся во вкладке Интересное/Вдохновение и обычно указаны в баннерах.

  5. Если вы только начали покупать на али, обязательно возьмите Купон для нового пользователя, он называется Эксклюзив для новичков и находится на специальной странице с промокодом.

  [b]Как не дать себя обмануть[/b]

  Использовать приложения, отслеживающие динамику цен – это помогает увидеть, действительно ли продавец снизил цену на распродаже, или еще больше накрутил стоимость.
  Не вестись на заманчиво дешевые предложения типа куртки со скидкой 99% – так продавцы накручивают себе количество заказов перед распродажами.
  Смотреть отзывы с реальными фотографиями, не стесняться писать в разделе «Мои вопросы» и уточнять информацию у тех, кто уже купил вещь.

  [b]Уровень покупателя[/b]
  Уровень покупателя рассчитывается из нескольких параметров – чем он выше, тем больше вы получаете от сайта приятных бонусов (свои собственные купоны, дополнительные скидки) и защиты в случае споров.
  Его можно посмотреть во вкладке Мой профиль. Он обновляется раз в месяц 8 числа, и зависит от того, сколько вы потратили за предыдущий месяц, покупали ли товары редких категорий, как много отзывов на товары написали и отвечали ли на вопросы других покупателей (поэтому очень рекомендую это делать!).
  [img]https://cdn.c4.r-99.com/sites/default/files/imagecache/copyright/user-images/1228059/ie4EsPslwUH509Cx1DR7A.jpg[/img]
  Кроме того, точно так же, как мы ставим баллы полученному товару, так и продавцы ставят баллы нам как покупателям. Споры и возвраты не влияют на рейтинг, а вот необоснованная отмена заказа – да. Поэтому не ведитесь на просьбы продавцов отменить заказ (бывают и такие, кто пишет вам, что товар закончился, и просят вас это сделать). Так вот в случае отмены заказа продавцом минус идет ему, в случае же, если это сделали вы, да еще и не указали причину – заминусят вас.

  Споры
  Я в основном открывала споры по причине того, что товар так и не дошел (и чаще всего это происходило по вине Почты России) – часто товар отслеживается вплоть до территории РФ, а потом исчезает. В таких случаях я дожидаюсь окончания срока защиты покупателя (он отслеживается на странице Мои заказы) и нажимаю на Открыть спор. При неполучении заказа даже фото/скринов не требуется, система и так все видит. Указываешь сумму, которую заплатил, и ждешь одобрения спора и возврата средств. Важный нюанс – купоны, которые были использованы при покупке такой вещи, не возвращаются. Я так потеряла крутой купон на 30 долларов, когда продавец просто не отправил мне товар… было очень обидно.
  В нескольких случаях я открывала спор по причине брака – сломанная вещь, сколы, замятия – и тогда, конечно же, к форме открытия спора прилагала фотографии. Кстати их необходимо сжимать перед прикреплением – стандартное качество фотографий оказывается слишком большое для платформы.

  Единственный мой проигранный спор был связан с несоответствием описания товара и реальности, но продавец поменял описание на главной, и я осталась ни с чем. С тех пор всегда делаю скрины страницы до открытия спора.

  [b]Преимущества площадки AliExpress[/b]

  Невероятное разнообразие необычных вещей, которые у нас могут продаваться в специализированном магазине с накруткой в 5-10 раз.
  Уникальные корейские и китайские бренды одежды – да, они чуть дороже в среднем по площадке, но их качество и дизайн того стоят
  Копии брендов, которые по качеству пошива/материала идентичны оригиналам (в Китае расположены заводы по производству многих брендов, так что неудивительно). Зара, Манго и инстаграмные шоурумы все представлены на AliExpress (а многие инста-магазины выдают китайские вещи за свои и перепродают с гигантской наценкой).
  Многие европейские бренды одежды приходят на AliExpress – в частности, теперь там есть Vero Moda и IceBear.
  Оперативность обновления ассортимента и отслеживание модных тенденций – я несколько раз покупала на али вещи из Зары, которые только спустя пару месяцев появлялись в оффлайн магазинах. А сумочка-пельмешек а ля Боттега вообще появилась у меня чуть ли не первой в Москве.
  Постоянный рост качества товара и обслуживания клиентов – да, есть магазины-однодневки, но большинство магазинов понимает выгоду в долгосрочном сотрудничестве и старается поддерживать уровень. Так, один магазин бесплатно выслал мне блузку взамен другой, у которой разошелся шов.

  [b]Недостатки AliExpress[/b]

  Большое количество дешевого шлака и вещей, рассчитанных на дурной вкус. Увы, площадка чутко реагирует на запросы пользователей и подстраивается под них.
  Долгое ожидание
  Иногда часть стоимости товара прячется в платной доставке. Это делается для того, чтобы при поиске товар выглядел дешевле, чем он есть
  Либо же, при бесплатной доставке, магазин может начать просить тебя оплатить доставку якобы для большей безопасности товара. Делать это, конечно же, не следует (выше я писала, почему).
  Накрутка заказов некоторыми магазинами, а также обман покупателя – неверные фото товара, замеры, вводящие в заблуждение и тп.
  Навязчивые сообщения об акциях от магазинов, в которых что-то покупал прежде (но их можно отключить).

  И все же при всех недостатках сайта – он растет и развивается, и это здорово, как и общая тенденция к повышению качества.
  Сайт рекомендую от всего сердца! Если есть какие-то вопросы, которые я не осветила, пишите, отвечу.

 128. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between usability and visual appearance. I must say you’ve done a very good job with this. Also, the blog loads very quick for me on Chrome. Exceptional Blog!| а

 129. [url=https://youtu.be/FB8yq2DGjV4] For Treasure Hunting CKG Sand Scoop For Beach Metal Detecting 1.5 Mm Stainless Steel Fast Sifting Tool Shovel Designed With 8mm Round Holes + Plastic Handle[/url]

 130. gauselmann spielautomaten mieten , retro spielautomaten kostenlos spielen – europa casino online spielen : neue online casino 2020 .

 131. casino freispiele ohne einzahlung mai 2020 , online casino sofort einzahlung – comeon casino bonus ohne einzahlung : mr green online casino spiele .

 132. kostenlose chips huuuge casino , automat spielen anleitung – spielautomaten kostenlos spielen risiko : merkur spielothek gewinnchance .

 133. geld verdienen online casinos , wie kann man in spielautomaten gewinnen – online spielen echtgeld : sims 3 fГјr geld gitarre spielen .

 134. gratis online casino ohne einzahlung , svenska casino tipps und tricks – casino mit gewinn : casino spiele download gratis .

 135. neue deutsche online casinos 2020 bonus ohne einzahlung , stargames casino und slots spielen – online casino sizzling hot spielen : book of ra spielen um echtes geld .

 136. geldspielautomaten california gold , online casino mit echtgeld startguthaben ohne einzahlung dezember 2020 – online casino deutschland book of ra echtgeld : casino euro freispiele .

 137. tricks merkur spielautomaten , echtgeld casino seriГ¶s – kostenlos online slot machine spielen : online casino bonus ohne einzahlung 2020 juli .

 138. online poker app echtgeld , lucky haunter automatenspiele – casino austria bregenz gutscheine : gratis spiele ohne anmeldung slot .

 139. casino online vergleich , automatenspiel mit hГ¶chster gewinnchance – las vegas spielautomaten : billionaire casino slots spiele kostenlos .

 140. spielautomaten kostenlos spielen merkur , online casino merkur kostenlos – online spiele gegen langeweile : book of ra online casino tipps .

 141. online roulette echtgeld mit startguthaben , gratis book of ra spielen ohne anmeldung – casino spielautomat tricks : spielautomaten casino austricksen .

 142. всем привет

  Недавно я нашёл отличную [url=https://unioncity.by]доску объявлений

 143. netbet casino rezension und bewertung , rome vip casino rezension und bewertung – mobile casino spiele : online casino 100 startguthaben ohne einzahlung .

 144. Реклама в Pinterest самая эффективная по продажам http:/1541.ru для ebay, etsy, amazon и других интернет магазинов

 145. Search for your domain name Get up to 45% off domain transfers & up to 70% off hosting this week → https://tinyurl.com/namecheap-80

  Why buy a domain name from Namecheap?

  Above all else, we strive to deliver outstanding customer experiences. When you buy a domain name from Namecheap, we guarantee it will be handed over to you with superior standards of service and support. Our primary goal is to build a customer-focused atmosphere filled with the happiest customers in the galaxy. The Namecheap guarantee is our mark of excellence.

 146. всем привет

  Недавно я нашёл замечательную [url=https://unioncity.by]доску объявлений

 147. Ламинин Норвежский http://1541.ru в 4 раза дешевле, чем американский Laminine Lpgn. Если медицина бессильна. Не опоздайте. Viber/whаtsapp +380976131437

 148. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very useful info specifically the last part :) I care for such info a lot. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and best of luck.| а

 149. echtgeld casino ohne einzahlung 2020 , hot fruits automatenspiele – echtes geld online : automatenspiele jackpot 6000 .

 150. gametwist casino slots und spielautomaten kostenlos , casino online kostenlos – jackpot party casino bonus und promo code : casino merkur-spielothek stuttgart .

 151. casinos mit freispiele ohne einzahlung , bonus bei online casinos – online bonus ohne einzahlung casino : casino bonus ohne einzahlung fГјr bestandskunden .

 152. novoline automaten kostenlos spielen , cozyno casino bonus und promo code – spielautomaten manipulieren stГ¶rsender : zodiak casino anmeldung .

 153. casino app mit bonus , 10 euro gratis ohne einzahlung casino – online casino zahlt nicht aus : wie funktionieren online spielautomaten .

 154. online um geld spielen erfahrungen , wie hoch ist die wahrscheinlichkeit im casino zu gewinnen – spielautomaten ohne geld : casino bonus ohne einzahlung neu .

 155. neue casino bonus codes ohne einzahlung 2020 , live casino rezension und bewertung – kennt jemand spielautomaten tricks : book of ra spielen um echtes geld .

 156. spielautomat tricks novoline , action spiele um geld – book of ra online echtgeld paypal : casino ohne einzahlung neu .

 157. For this test, your doctor first measures your gastrin levels, gives you an injection of the hormone secretin and measures gastrin levels again.

  A good or excellent response in the reduction of inflammatory lesions was obtained in 21 (33%) of the subjects receiving doxycycline, compared to 14 (22%) while receiving placebo.

  [url=https://browse4research.com/how-to-write-an-academic-research-paper.html]how to write an academic research paper[/url]

  Don’t get me wrong, this is a hard road you’ve stepped on but the person is not gone and may even be unchanged on a lot of times for some time to come.

  [url=https://alterpharmacie.com/ventolin-inhaler-to-buy.html]ventolin inhaler to buy[/url]

  After 2-3 days, existing lesions progress into ulcers and then crust and heal even though lesions on the mucosal surfaces might never form crusts.

  fktrpr94f
  The “extended” capsules are similar to brand-name Dilantin Kapseals.

 158. spielautomaten karfreitag baden wГјrttemberg , bet365 gute casino spiele – deutschland casino testbericht aus echten erfahrungen : stakers casino bonus und promo code .

 159. lvbet casino tipps und tricks , mindesteinzahlung 1 euro casino – grundschule spiele mit geld : merkur spielautomaten programmierung .

 160. beste merkur slots , napoli casino rezension und bewertung – tipico live casino tipps und tricks : bwin casino testbericht aus echten erfahrungen .

 161. beste slot casino online , beste casino mit bonus – spielautomat ohne gewinn : casino spiele spielen gratis .

 162. online spielautomat echtgeld , online casino gewinne steuer – im online casino per telefonrechnung bezahlen : ramses ii automatenspiele .

 163. Excellent site you have here but I was wondering if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really like to be a part of group where I can get comments from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Appreciate it!| а

 164. admiral casino tipps und tricks , online geld spielen – deutsche online casinos mit startguthaben : flipper spielautomat kaufen .

 165. ovo casino auszahlung , casino games 77 com roulett kostenlos – casino freispiele fГјr registrierung : spiele umgang mit geld .

 166. kajot casino testbericht aus echten erfahrungen , spielautomaten tГјv abgelaufen – beste casino spiel tipico : merkur online spielothek .

 167. playmillion casino testbericht aus echten erfahrungen , hello casino bonus ohne einzahlung – slots mit spielgeld : kostenlos poker spielen online ohne geld .

 168. book of ra echtgeld paypal , bestes online casino mit book of ra – casino baden baden automatenspiel Г¶ffnungszeiten : beste deutsche online casino .

 169. casino einzahlung paydirekt , online casino bonus 1 euro einzahlen – kostet xbox one online spielen geld : oasis poker pro series automatenspiele .

 170. spielautomaten verbot feiertage bayern , bad steben casino testbericht aus echten erfahrungen – aachen casino testbericht aus echten erfahrungen : tГјv fГјr geldspielautomaten .

 171. golden lion casino testbericht aus echten erfahrungen , beste online casino mit skrill – ts casino bonus und promo code : leovegas freispiele ohne einzahlung .

 172. parklane casino testbericht aus echten erfahrungen , kostenlose spiele ohne einzahlung – geld gewinnen durch spielen : casino mit bitcoin bezahlen .

 173. merkur casino spiele und spielautomaten , geld verdienen mit klavier spielen – auszahlquote spielautomaten 2020 : mr green casino bonus und promo code .

 174. First of all I would like to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before writing. I have had trouble clearing my thoughts in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints? Appreciate it!| а

 175. Эх, бывает очень скучно играть в компьютернные игры в последние время. Зашел недавно в топ проектов майнкрафт, где игроки голосуют за сервера, наткнулся на [b]Гамай.Ру[/b]. Данный проект имеет большую историю, он был основан ещё 7 лет назад. Тут можно поизучать технологии, магию, сходить на пвп. Есть классные привилегии, дружные модераторы 😉

  Активируй бесплатный промокод “/kit Gamai2020”

 176. When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get four emails with the exact same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Thank you!| а

 177. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be grateful to you.| а

 178. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.| а

 179. the payment empowers in bottling hobbyist buy cialis 5mg which be experiencing vasodilator and relative otitises where the darkness is intersection the caudal adequate

 180. Thanks a bunch for sharing this with all folks you really realize what you are talking about! Bookmarked. Kindly also seek advice from my web site =). We could have a hyperlink exchange contract among us| а

 181. Hi there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Thank you| а

 182. We provide both real and fake documents online for sale. We provide drivers license, ID cards, passport, diplomas, certificates, bank states etc.. contact us for any document you need ..
  buy citizenship, buy us citizenship online, buy canadian citizenship online, buy australian citizenship online, buy eu citizenship online, requirements for citizenship, buy passport, buy belgium fake passport, buy fake australian passport, buy fake brazilian passport, buy fake german passport, buy fake chinese passport, buy fake denmark passport online, buy fake japanese passport online, buy fake netherlands passport, buy fake singapore-passport online, buy fake swedish passport online, buy fake australian id card online, buy fake belgian id card online, buy fake-dutch-id-card-online, buy fake finnish id card online, buy fake malaysian id card online, buy fake german id card online, buy fake italian id card online, buy fake portuguese id card online, buy fake us id card online, buy fake swedish id card online, buy fake spanish id card online, buy counterfeit euro bills online, buy fake us dollar bills online, buy fake canadian drivers license online, buy fake french drivers license online, buy fake australian drivers license online, buy fake german drivers license online, buy fake uk drivers license online, buy fake belgian drivers license online, buy fake irish drivers license online, buy fake italian drivers license online, buy fake netherlands drivers license online, buy fake norwegian drivers license online, buy fake portuguese drivers license online, buy fake spanish drivers license online, buy fake us drivers license online, buy fake swiss drivers license online.

  You can contact us on whats app at +1-929-390-8853 for more details

 183. Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Many thanks!| а

 184. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is great blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.| а

 185. Размещение объявлений на 10-ки тысяч форумов +Обратные вечные ссылки 40 usd за месяц xрyмеpoм

 186. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!| а

 187. Someone necessarily assist to make critically posts I’d state. This is the very first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to make this particular post extraordinary. Fantastic process!| а

 188. I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later. Cheers| а

 189. Сервера майнкрафт [b]Гамай.Ру[/b]
  Активируй бесплатный промокод “/kit Gamai2020”

  Я добываю ресурсы, я строю, Я развиваюсь до нанотехнологий.
  Это всё не по-настоящему… Это просто игра.
  Но люди здесь реальны!
  Это мои друзья. Моя семья. Моя любовь.
  Этот мир реален для нас.

 190. Spot on with this write-up, I absolutely feel this site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the information!| а

 191. Знакомый советует платежную платформу PayProuk (payprouk.uk). Почитал, вроде и условия нормальные, поддержка хорошая имеется, работает без перебоев.
  Он рекомендуюет пользоваться PayProUK, тем более уже пол года сам успешно с ней работает.) Всем добра!

 192. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who was conducting a little homework on this. And he actually ordered me breakfast because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your blog.| а

 193. online casino echt geld verdienen , fruitautomaten casino – fruitautomaten spelletjes gratis : ervaring werken bij holland casino .

 194. online casino games leovegas , next casino betrouwbaar – betalen casino : gratis gokkasten for fun .

 195. holland casino ervaringen , online paypal casino willen spelen – gratis spelen holland casino : speelautomaten monteur gevraagd .

 196. circus casino spelen , casino roulette spelen – bonussen kroon casino : synoniem voor gokmachine .

 197. casino geld verdienen online , parkeren holland casino nijmegen – gokautomaten groningen : florijn casino betrouwbaar .

 198. gratis gokkasten zonder registratie , geld lenen casino – grand casino gokkast online spelen : holland casino venlo leeftijd .

 199. gokkasten 10 euro gratis , parkeren voor holland casino nijmegen – casino free spins zonder storting : betrouwbare casinos online .

 200. gokautomaat vertaling engels , casino spellen huren limburg – nieuwe vestiging holland casino utrecht : holland casino binnen met rijbewijs .

 201. king speelautomaten leiden , holland casino venlo pokertoernooi – holland casino venlo agenda : mobiel online casino .

 202. It’s really a great and useful piece of information. I’m satisfied that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.| а

 203. gratis steptimer gokkast spelen , nieuwe holland casino groningen – casino spelletjes uitleg : casino geld geschenkt .

 204. dunder casino betrouwbaar , im online casino geld verdienen – guts casino uitbetaling : zodiac casino belasting .

 205. gokkasten en fruitautomaten , online casino storten vanaf 5 euro – van der valk gilze casino : try out pakket holland casino geldigheid .

 206. nedbet gratis gokkasten spelen , hoe oud voor holland casino – gokkasten spelen gratis zeus : hoeveel kost een gokkast .

 207. classic speelautomaten , gratis gokkast sterling – time machine gokkast : pacman speelautomaat kopen .

 208. legaal casino nederland , ouderwetse gokkasten online – gokken op gokkasten gratis : multiplayer fruitautomaat .

 209. online gokken op fruitautomaat , holland casino cash game eindhoven – gratis zeus casino gokkasten : alle casinos in nederland .

 210. online casino voor nederlanders , spellen in het casino – online casino betalen met ideal : casino bonus echtgeld .

 211. holland casino amsterdam area netherlands , welkomstbonus zonder storting sport – holland casino breda poker inschrijven : gratis de nieuwste gokkasten spelen .

 212. steptimer gokkast gratis spelen , casino bonus zonder storting 2020 – hoeveel geld zit er in een gokautomaat : hoogste winst casino .

 213. gokautomaat hoe werkt het , gokkasten spelletjes gratis – entreegeld holland casino : twin timer speelautomaten .

 214. gratis bonus zonder storting casino belgie , casino gratis spellen – verordening speelautomaten oss : gratis voetbal wedden .

 215. gratis casino spelen voor echt geld , roulette gratis bonus zonder storting – gratis online gokkasten spelen : oranje casino kansspelbelasting .

 216. geld gewonnen online casino , online casino minimale storting 5 euro – gokkast automaat : beste casino van nederland .

 217. bingo holland casino breda , leovegas casino ervaringen – fruit gokmachine : is captain cook casino betrouwbaar .

 218. belasting online casino malta , online nederlandse casino – holland casino amsterdam speelautomaten : ervaringen met zodiac casino .

 219. video speelautomaat , online gokkast betalen met telefoon – gratis slots online spelen : gratis slots spellen spelen .

 220. echtgeld casino , gokkast zeus gratis spelen – kroon casino gratis spellen : gratis gokken 10 euro .

 221. holland casino utrecht paardenrace , gratis spelletjes spelen gokkasten – nieuwe casino sloterdijk : tipico casino geld auf wettkonto .

 222. holland casino gelderland , online blackjack spielen um echt geld betway casino 1000 bonus – gokautomaten verplichting : exclusieve belgische badplaats met casino .

 223. fruitkasten gratis gokken , van speelautomaten – holland casino live stream : kroon casino op je mobiel .

 224. gratis 7 euro gokken , gratis gokkasten topshot – online casino zonder storten : holland casino utrecht eerste kerstdag .

 225. johan van g speelautomaten , gokspellen echt geld – holland casino zandvoort dresscode : memory spel groenten en fruit .

 226. kroon casino storten , spelen op fruitautomaten – gokkasten spelen op tablet : gokkasten free spelen .

 227. holland casino groningen arrangement , welke online casino meeste winkans – voetbal wedden zonder storting : gratis automat spelen .

 228. gratis gokkasten 24 , klassieke gokkasten spelen – casino gratis spellen : nieuwe locatie holland casino venlo .

 229. I’ve read some excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you place to make this type of excellent informative website.| а

 230. gokkast online spelen , atari speelautomaat – gokken online gratis : oud en nieuw jacks casino tilburg .

 231. holland casino live roulette , gratis gokken op gokkasten – online casino voor echt geld : van der valk zwolle casino .

 232. beste bitcoin casino , plantillas de ruleta de casino te digo como se hace – gratis speelgeld casino zonder storting : gratis speelgeld zonder storten 2020 .

 233. oud en nieuw jacks casino tilburg , holland casino amsterdam hirschpassage – holland casino belasting betalen : hendel gokautomaat .

 234. werken bij holland casino ervaring , eerste mechanische speelautomaat – gratis gokkasten net : gratis wedden zonder storting .

 235. fundering storten zonder bekisting , hoogste welkomstbonus casino – starburst gokkasten gratis : online casino gokken .

 236. gratis roulette spelen casino strategieГ«n , simply wild gratis gokkast – ovo casino bonuscode 2020 : gratis weddenschap zonder storting .

 237. gratis gokgeld zonder storting , nederlandse casino sites – nieuwe online casino ideal : casino bonussen 2020 .

 238. photoplay speelautomaat , slotstar gokkasten – holland casino groningen vacatures : parkeergarage holland casino nijmegen .

 239. spellen met fruit , jackpot standen holland casino – gratis zeus gokkasten : holland casino kerstdiner .

 240. geld verdienen door games te testen , poker holland casino enschede – speelautomaten nederland : gratis gokkasten online .

 241. holland casino vestigingen sluiten , reel cash gokautomaat – gokkasten nl gratis : gratis gokkasten super joker .

 242. zeus gokautomaten gratis , gokkasten spelen voor echt geld – valk met casino : lambeck speelautomaten .

 243. amsterdams casino spelen , holland casino eindhoven menu – holland casino utrecht chinees nieuwjaar : geld verdienen online casino .

 244. gratis fruitautomaten gokkasten , gokken met gratis geld – online casino zonder storten : review leovegas casino .

 245. casino opwaarderen via telefoon , gokautomaten oosterhout – geld verdienen met online games : holland casino valkenburg review .

 246. https://www.instagram.com/kra_sivie/
  A large selection of beautiful girls – The best and most interesting posts on the topic: girls, Beauty, photos
  [img]https://avatars.mds.yandex.net/get-pdb/2397645/8aee5059-3d43-4017-9035-319119042fc3/s1200[/img]

 247. speelautomaten netent , reelcash gokkast gratis spelen – casino royale nederlandse ondertiteling : holland casino amsterdam west 2020 .

 248. echt geld winnen casino , gokkast spelletjes online – spel slot sidderstein : gratis joker gokast .

 249. nieuwe spellen holland casino , online leovegas casino review – belasting betalen over gewonnen geld online casino : oranje casino belasting .

 250. casino casino uitbetaling , steptimer gratis gokkast – cash 300 gokkast gratis spelen : gokautomaat engelse vertaling .

 251. online eenarmige bandiet , holland casino amsterdam slotervaart – online casino zonder aanmelden : holland casino nieuwe vestiging .

 252. jackpot winnen casino , gokautomaten in het engels – hans brugman speelautomaten : gokkasten en slots machines .

 253. gokkasten casino slots , holland casino amsterdam – wanneer gaat casino sloterdijk open : online casino met echt geld .

 254. holland casino blackjack aantal decks , online gokkasten betalen met telefoon – wet op de kansspelen speelautomaten : holland casino try out pakket 2 personen .

 255. hollandse bingo holland casino , het gokautomaat – captain cooks casino ervaring : gratis poker geld zonder storting .

 256. bingo spelen online voor geld , gokkasten met gratis spins – mooi weer spelen delft naaimachine fiets : tweedehands fruitautomaat .

 257. spelen in de casino , casino gelijk uitbetalen – holland casino venlo aannemer : casino met free bonus no deposit .

 258. van rhijn speelautomaten wassenaar , ervaringen unibet casino – online casinos met ideal : altus speelautomaten .

 259. gratis geld bij inschrijving casino , gratis bonus casino zonder storten – karamba casino bonuscode : gokmachine in engels .

 260. gratis spelen op gokkasten , casino cash uitbetalen – gokautomaat kansberekening : holland casino amsterdam reviews .

 261. online spelen holland casino , manier van spelen casino – holland casino venlo kras en win : casino poker uitleg .

 262. speelautomaten geschiedenis , ervaringen holland casino – oranje casino ervaringen : met rijbewijs naar holland casino .

 263. casino spelletjes downloaden , van der valk dordrecht casino – online gratis gokkasten spelen : florijn casino ervaringen .

 264. kroon casino uitbetaling , gratis gokken slots – live bingo holland casino amsterdam : casino gokautomaten gratis .

 265. free speelautomaten , casumo casino bonuscode – bonuscode winner casino : holland casino venlo telefonnummer .

 266. holland casino utrecht pokeren , gratis gokkast random runner – speelautomaat race : casino gratis spellen .

 267. kosten parkeren holland casino eindhoven , gokspellen cafe – zeus casino spelletjes gratis : van der valk nederland met casino .

 268. obviously like your website but you need to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the truth on the other hand I will definitely come back again.| а

 269. opening holland casino amsterdam sloterdijk , betsson casino betrouwbaar – zeus slot spelletjes : novomatic slots spelen .

 270. gratis gokkasten spelletjes , geld storten zonder naam – holland casino nl gratis gokkasten : fruitautomaten casino .

 271. Купить кальян в Одессе – ОПТ и Розница https://garden.co.ua/ Продажа кальянов, Цены ниже ВСЕХ. Купить: шланги для кальяна,чашу для угля кальяна, уголь для кальяна, кальян khalil, cube, amy, плитку для углей для кальяна, плитку электрическую для кальяна, мундштуки для кальянов, клауд для кальяна

 272. beste gokkasten las vegas , speelautomaat spel – casino gratis spins zonder storting : casino winst maken .

 273. gokkast topshot spelen , casino mobiel opwaarderen – casino 10 euro storten : holland casino geld pinnen .

 274. amsterdams casino spelen , slots gratis spelen – blackjack strategie online casino : gratis gokkast .

 275. Undeniably imagine that which you said. Your favourite justification seemed to be on the web the simplest thing to take into account of. I say to you, I definitely get irked while other folks consider worries that they just do not realize about. You controlled to hit the nail upon the highest and defined out the whole thing with no need side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thank you| а

 276. gratis bonus voetbal wedden , fruitautomaat gokkast – belasting kroon casino : gratis welkom bonus zonder storting .

 277. holland casino rotterdam menukaart , gokkasten online gratis bonus – holland casino online poker : nieuwe bonus code online casino 2020 .

 278. eerste gokautomaat , betalen via telefoonrekening casino – new holland casino amsterdam : gratis video slots spelen .

 279. casino spelletjes gokkasten , oude gokspellen – casino cruise ervaringen : casino speelautomaten tips .

 280. gratis casino gokspellen , gokkast online gratis – bingo holland casino uitleg : hello casino betrouwbaar .

 281. gratis op fruitautomaten spelen , iphone casino app echtgeld – holland casino groningen brand : gratis gokkasten spelen online .

 282. holland casino eindhoven nederland , holland casino amsterdam cash game – ovo casino bonuscode : gratis gokkast turbo reel .

 283. Почему стоит играть в minecraft на [b]Gamai.Ru[/b]?

  [b]*[/b] Бесплатная игра
  [b]*[/b] Крепкая экономика
  [b]*[/b] Красивый мир
  [b]*[/b] Добрая администрация
  [b]*[/b] Техподдержка
  [b]*[/b] Модераторы 16+
  [b]*[/b] Магазин вещей
  [b]*[/b] Новые плагины
  [b]*[/b] Кастомизированные сервера
  [b]*[/b] Гайды и руководства

  Введи бесплатный промокод “/kit Gamai2020”

 284. gratis 5 euro speelgeld casino , gratis gokken super hot – casino gratis geld zonder storting : wie verdienen casinos geld .

 285. nieuwe casino bonus , clemel speelautomaten – gokkasten spelen online gratis : holland casino groningen vacatures .

 286. holland casino amsterdam garage , speel gratis fruitautomaten – eenarmige bandiet spaarpot : casino spellen zelf maken .

 287. jackpot im casino gewonnen , holland casino breda poker toernooi – speelautomaten online spelen : live casino gokken .

 288. Хай.
  Я Маша.
  Познакомлюсь с парнем для встречи. Приеду к тебе на район или встримся у меня. Живу рядом.

  Интимные фото

 289. gratis spelletjes nl gokkasten , gratis echte gokkasten spelen – beste online casino paysafecard : starburst gokkast gratis spelen .

 290. online casino holland casino , holland casino try out – casino opwaarderen via telefoon : zeus online casino met gratis startgeld .

 291. legaal online casino belgie , online roulette holland casino – goksite bonus zonder storting : hoe geld winnen casino .

 292. huuuge casino geld verdienen , review holland casino zandvoort – video slots en gokkasten gratis : wanneer gaat het nieuwe casino in amsterdam open .

 293. gokautomaat hoe werkt het , casino games echt geld – klassieke gokkasten jaren 80 : fruitautomaten spelletjes .

 294. beste online gokkasten , online casino lastschrift bezahlen – welkomstbonus zonder storting casino : gratis gokkast spelletjes .

 295. gratis gokkasten revolution , free spins casino geen storting – grumpie gratis gokkasten : gokkasten casino zeus .

 296. party games slotto gokkast , turbo casino uitbetaling – speelautomaten kopen : exploitatieovereenkomst speelautomaten .

 297. holland casino venlo forum , exclusieve belgische badplaats met casino – man wint holland casino : casino winst belasting belgie .

 298. geld storten zonder problemen , bonuscode casino gods – holland casino venlo eten : gratis supertron gokkast .

 299. holland casino kerstavond , gokkasten met gratis bonus – pokeraanbod holland casino enschede : casino gratis spins zonder storting .

 300. bonuscode online casino europa , gratis geld bij online casino – magic red casino betrouwbaar : online casino gratis spins zonder storting .

 301. gokkast zeus gratis spelen , casino betalen met sms – geld bij casino : belgische casino zonder storting .

 302. casino paypal lastschrift , holland casino nijmegen poker reserveren – speelautomaten muntjes : holland casino utrecht bingo .

 303. gratis geld casino zonder storten , casino online uitbetaling – gokkast random runner gratis : casino gokkasten gratis .

 304. poker holland casino zandvoort , amsterdam casino gratis spelen – casino belastingvrij : bonuscode la fiesta casino .

 305. you are truly a just right webmaster. The site loading pace is incredible. It kind of feels that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve done a great process in this matter!| а

 306. gratis zeus casino slots spelen , gokmachine ander woord – faillissement speelautomaten : online casino bonus zonder storting 2020 .

 307. nieuwe holland casino , zeus gokkasten nl speel de nieuwste gratis gokkasten online – holland casino venlo erfahrung : oranje casino bonus uitbetalen .

 308. 777 speelautomaten , entreeprijs holland casino utrecht – no deposit bonus zonder storting : holland casino utrecht jarig .

 309. gokkasten gratis spelen , simply wild gokkast online gratis – casino storting 1 euro : holland casino amsterdam craps .

 310. betrouwbare online casino ideal , gratis gokkasten voor ipad – holland casino nederlandse staat : casino belasting belgie .

 311. casino slot spelen gratis , fiod speelautomaten – van der valk casino tiel : van der valk duiven jacks casino .

 312. speelautomaten regels , casino storten sms – online casino met registratiebonus : speelautomaat cafe .

 313. tipico casino jackpot gewonnen , van speelautomaten brancheorganisatie – videoslot en gokkasten gratis : karel lassche speelautomaten bv .

 314. speelautomaten beneden leeuwen , online casino gratis welkomstbonus zonder storting – gratis online nudge gokkasten spelen : cafe slots spelen .

 315. merkur online casino echtgeld , live casino beste – zeus gratis gokkast spelletjes : ervaringen bob casino .

 316. holland casino rotterdam jackpot , unibet casino winst – gratis gokkasten spelen wildtimer : gokkast jennings eenarmige bandiet .

 317. online gokken blokkeren gratis , gratis videoslot spelen – johan speelautomaten oosterhout : van de valk duiven casino .

 318. holland casino rotterdam weena rotterdam , gratis spelen gokkast – android slots echt geld : spelen in de casino .

 319. johan van g speelautomaten , reno speelautomaten – holland casino amsterdam menu : hopa casino ervaringen .

 320. gratis fruitautomaat spelletjes , online casino echtes geld verdienen – pokertoernooi holland casino valkenburg : holland casino amsterdam instagram .

 321. blackjack tellen holland casino , holland casino amsterdam try out pakket – nederlandse casino : opening casino van der valk heerlen .

 322. speelautomaten auto , gratis gokken op speelautomaten – nieuwe casino belgie : holland casino venlo venlo niederlande .

 323. slot spelletjes spelen , nieuwe casino sites – online gokken gratis geld : beste kasten holland casino .

 324. geld winnen met slots , gratis speelautomaten spelen amsterdams casino – nederlandse gokkasten online : geld verdienen online casinos .

 325. echt geld casino android app , hoe oud voor holland casino – geld verdienen online game : strategie de casino .

 326. beste slots oranje casino , zeus gratis gokkasten spelen met hoge inzet – zeus gokkasten gratis : reclame holland casino poker face .

 327. grumpie gratis gokken , speelautomaten video games – wanneer opent holland casino amsterdam west : slot machines zeus gratis spelen .

 328. vacature monteur speelautomaten , holland casino id rijbewijs – geld online casino verdienen : casino amsterdam holland .

 329. casino spellen , aanvraagformulier aanwezigheidsvergunning speelautomaten – wat is het grootste casino van nederland : mooi weer spelen delft 2020naaimachine fiets .

 330. gratis online casino gokkasten , openingstijden tafels holland casino rotterdam – holland casino try out pakket hoe lang geldig : voorwaarden casino heroes .

 331. bonus zonder storten casino , klassieke fruitkasten – uitbetaling casino geld : casino roulette spelen gratis .

 332. geld verdienen roulette trick , winnen met roulette in casino – bwin casino kansspelbelasting : gratis gokkasten android .

 333. registratie bonus casino , dibo speelautomaten – van der valk hilversum casino : tips roulette holland casino .

 334. online casino met gratis welkomstbonus zonder storting , poker strategie in casino – online casino holland casino : gokspellen voor echt geld .

 335. captain cook casino ervaringen , gratis 3d slots spelen – fruitautomaten kans : gratis gokkasten videoslots .

 336. holland casino eindhoven nederland , speelautomaten rosmalen – online casino sepa lastschrift : holland casino venlo verhuizen .

 337. gratis gok tegoed , de beste nederlandse online casino’s in 2020 op te sporen – 5 euro storting casino : gratis bonus zonder storting casino .

 338. gratis casino gokkasten spelen , gokspellen gratis – uitleg spelregels casino : minimum storting 5 euro casino .

 339. gratis krasloten zonder storting , spellen met fruit – kroon casino belasting : wer hat im online casino gewonnen .

 340. online casino geld terug , gokken gratis fruitautomaten – online videoslots spelen : super bells gokkast spelen online .

 341. bethard casino bonuscode , fruitautomaat online gratis – ervaring online casino : casino gokkast .

 342. mega casino betrouwbaar , free gokkasten downloaden – zodiac casino bonuscode : casino legaal .

 343. prijzengeld pokertoernooi holland casino , online gokken slot machine – online casino fruitautomaten : gokautomaten verslaan .

 344. slot machine spelen gratis , nieuwe online casino 2020 no deposit – betalen met creditcard holland casino : gratis online gokkasten spelen .

 345. holland casino belastingdienst , leuke casino spelletjes – slot machines gratis zeus spelen : van der valk hilversum casino .

 346. geld terug online casino , winkel speelautomaten – holland casino breda review : groot bedrag gewonnen holland casino .

 347. hoe geld winnen in casino , online casino spiele echtgeld – poker spelen in holland casino : online nederlandse casino .

 348. van der valk casino hoorn , holland casino amsterdam texas holdem – gratis gokkasten kronos : sportweddenschappen zonder storting .

 349. spelletjes slot machine , holland casino geld winnen – poker gratis geld zonder storting : 10 euro gratis speelgeld casino .

 350. online gokspelletjes , oranje casino beste spel – casino spellen gratis : casino spelletjes for fun .

 351. welk online casino betrouwbaar , holland casino breda jackpot – wild moon gokkast spelen gratis : online uitschrijven holland casino .

 352. gratis gokkast spelen random runner , online slots spelen echt geld – gratis fruit spelletjes : echt geld casino android app .

 353. holland casino kerst breda , gratis gokkasten zonder flash player – casino online strategie : online casino met hoogste bonus .

 354. legale casinos nederland , mobiel casino – ervaringen holland casino : gratis gokkasten 2020 .

 355. online gratis gokkast spelen , fruitautomaat oude – betalen met telefoon casino : omzet gokkast btw .

 356. nederlands online casino bonus , online casino games leovegas – gratis casino spelen 777 : mini winnen holland casino .

 357. nieuwe locatie holland casino , is oranje casino betrouwbaar – fruitautomaten reelcash : werken bij holland casino rotterdam .

 358. nieuwe casino 2020 , hoeveel speelautomaten holland casino breda – van der valk lelystad casino : online geld casino .

 359. de vries speelautomaten , beste echtgeld casino – gratis geld geen storting nodig : casino spellen dobbelstenen .

 360. nieuwe online casinos 2020 , online gokken gratis geld – gokautomaat gratis spelen : casumo casino uitbetalen .

 361. holland casino geld op rekening , online casino gratis geld no deposit – nieuwe ideal casino : kann man im casino geld verdienen .

 362. kroon casino gratis gokkasten , zeus gokkasten spelletjes – enzo casino betrouwbaar : holland casino sloterdijk wanneer open .

 363. gokkast ipad gratis , bet365 – wedden op sport casino poker spellen vegas – gratis gokkast spelen spelen : holland casino uitbetalingspercentage .

 364. bonus zonder storting sport , top 10 holland casino – betrouwbare casinos online : minimum inzet roulette casino oostende .