Chrípka v tehotenstve

Chrípka a nachladnutie v tehotenstve

Chrípka, vysoké horúčky, závažné, dlhotrvajúce a opakujúce sa ťažkosti počas tehotenstva patria do rúk lekára. Väčšina liekov používaných na liečbu nachladnutia, horúčky, upchatého nosa či bolesti hrdla je v období tehotenstva a dojčenia kontraindikovaná. Pri nevyhnutných prípadoch musí lekár často zvažovať pomer medzi prínosom liekov pre matku a možným rizikom pre plod. U mnohých liekov stále chýbajú dostatočné skúsenosti s ich užívaním v tehotenstve. U dojčiacich žien je to trochu jednoduchšie, kedže pri vážnejšom ochorení a nutnom užívaní liekov je možnosť dojčenie počas liečby prerušiť. Každopádne lieky užívajte len keď je to nevyhnutné.

V tejto sekcii sa budeme venovať nezávažným bežným ochoreniam, pri ktorých si možete pomôcť voľnopredajnými liekmi, ktorých užívanie je v tehotenstve a v období dojčenia bezpečné. Liekom na prechladnutie typu Coldrex, Theraflu, Paralen hot drink, Paralen plus, Nurofen stopgrip a Modafen sa určite vyhnite.

Horúčka a bolesť v tehotenstve

Bolesť hrdla v tehotenstve

Nádcha v tehotenstve

Kašeľ v tehotenstve

Podporná liečba chrípky a prechladnutia

Liečbu chrípky a prechladnutia môžeme v tehotenstve a v období dojčenia podporiť užívaním niektorých vitamínov (vitamín C, vitamín D), doplnkov výživy s obsahom betaglukánov (Hliva ustricová, Imunoglukan…), rakytníkom či homeopatickými liekmi.

VITAMÍN C

  • vitamín C posilňuje odolnosť organizmu pri infekčných ochoreniach ako je chrípka a nachladnutie
  • jeho zvýšená potreba sa vyžaduje aj v záťažových a stresových situáciach organizmu ako je tehotenstvo, dojčenie, u športovcov, fajčiarov, pri nadmernej fyzickej a duševnej záťaži.
  •  odporúčané denné dávky vitamínu C nie sú pre tehotné a dojčiace ženy presne stanovené, aj názory odborníkov sú rôzne, všeobecne to je od 90-1500 mg denne v závislosti od životného štýlu, najmä výžívy
  • ak užívate vysoké dávky vitamínu C dlhodobo je dôležité ho vysadzovať postupne

Terezia Hliva ustricová s rakytníkovým olejom, Imunoglukan cps

Rakytník

  • rakytníkový olej, kapsule či šťava sú vhodné a bezpečné doplnky na podporu imunity tehotných alebo dojčiacich žien

OSCILLOCOCCINUM

  • homeopatický liek, ktorý sa používa už pri prvých prejavoch chrípky…“keď na Vás niečo lezie“
  • možno užívať aj preventívne počas zvýšeného výskytu vírusových infekcií v dávke jedna tubičku raz týždenne

 PARAGRIPPE

  • homeopatický liek, ktorý sa užíva pri rozvinutom chrípkovom stave s bolesťami kostí, svalov, hlavy a pocitom únavy

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana