Chrípka v tehotenstve

Chrípka a nachladnutie v tehotenstve

Chrípka, vysoké horúčky, závažné, dlhotrvajúce a opakujúce sa ťažkosti počas tehotenstva patria do rúk lekára. Väčšina liekov používaných na liečbu nachladnutia, horúčky, upchatého nosa či bolesti hrdla je v období tehotenstva a dojčenia kontraindikovaná. Pri nevyhnutných prípadoch musí lekár často zvažovať pomer medzi prínosom liekov pre matku a možným rizikom pre plod. U mnohých liekov stále chýbajú dostatočné skúsenosti s ich užívaním v tehotenstve. U dojčiacich žien je to trochu jednoduchšie, kedže pri vážnejšom ochorení a nutnom užívaní liekov je možnosť dojčenie počas liečby prerušiť. Každopádne lieky užívajte len keď je to nevyhnutné.

V tejto sekcii sa budeme venovať nezávažným bežným ochoreniam, pri ktorých si možete pomôcť voľnopredajnými liekmi, ktorých užívanie je v tehotenstve a v období dojčenia bezpečné. Liekom na prechladnutie typu Coldrex, Theraflu, Paralen hot drink, Paralen plus, Nurofen stopgrip a Modafen sa určite vyhnite.

Liečba

Na podpornú  liečbu chrípky a nachladnutia v tehotenstve a v období dojčenia sa zvyknú podávať najčastejšie homeopatické lieky (Oscillococcinum, Paragrippe), lieky obsahujúce zmes biologicky aktívnych látok, ktoré aktivujú imunitný systém, veľmi vhodné je zvýšiť prísun vitamínu C (Celaskon, Cetebe).

OSCILLOCOCCINUM

  1. – homeopatický liek, ktorý sa používa už pri prvých prejavoch chrípky…“keď na Vás niečo lezie“
  2. – granulky z jednej tubičky sa vysypú pod jazyk a nechajú rozplynúť ráno a večer, najlepšie nalačno
  3. – možno užívať aj preventívne počas zvýšeného výskytu vírusových infekcií v dávke jedna tubičku raz týždenne

 PARAGRIPPE

  1. – homeopatický liek, ktorý sa užíva pri rozvinutom chrípkovom stave s bolesťami kostí, svalov, hlavy a pocitom únavy
  2. – užívajú sa 2 tablety každú 1-2 hodiny, tablety sa nechajú voľne rozpustiť v ústach alebo v malom množstve vody
  3. – pre kompletnú homeopatickú liečbu chrípky sa odporúča užívať súčasne Paragrippe aj Oscillococcinum

CELASKON, CETEBE

  1. – vitamín C posilňuje odolnosť organizmu pri infekčných ochoreniach ako je chrípka a nachladnutie
  2. – jeho zvýšená potreba sa vyžaduje aj v záťažových a stresových situáciach organizmu ako je tehotenstvo, dojčenie, u športovcov, fajčiarov, pri nadmernej fyzickej a duševnej záťaži.
  3. – odporúčané denné dávky vitamínu C nie sú pre tehotné a dojčiace ženy presne stanovené, aj názory odborníkov sú rôzne, všeobecne to je od 90-1500 mg v závislosti od životného štýlu, najmä výžívy
  4. – ak užívate vysoké dávky vitamínu C dlhodobo je dôležité ho vysadzovať postupne, nie naraz, pretože  rozbehnutý metabolizmus by mohol veľmi rýchlo spotrebovať všetok vitamín C v tele a hrozil by akútny nedostatok (paradoxná hypovitaminóza) u dieťaťa tehotnej či dojčiacej ženy.

 

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana