Horúčka a bolesť v tehotenstve

Horúčka, bolesť v tehotenstve

Horúčka je stav kedy telesná teplota vystúpi nad 38 °C. Často je sprievodným javom nachladnutia, infekčnej choroby, chrípky, zápalových stavov a iných ochorení. Lieky, ktoré znižujú zvýšenú telesnú teplotu sa nazývajú antipyretiká. Kedže tieto lieky súčasne tlmia aj bolesť, presnejšie označenie je analgetika-antipyretika Niektoré lieky okrem znižovania telesnej teploty a bolesti pôsobia aj proti zápalu – nesteroidné antiflogistiká. V tehotenstve a v období dojčenia ich môžete používať len v nevyhnutnych prípadoch. Silnú alebo dlhotrvajúcu bolesť, vysokú horúčku a obdobie prvého trimestra treba konzultovať s lekárom.

Horúčkovité ochorenie budúcej mamičky môže predstavovať riziko pre nenarodené dieťa, preto je dôležité akékoľvek ochorenie matky prejavujúce sa zvýšenou teplotou riešiť.

Najbezpečnejším liečivom na tlmenie bolesti a zníženie teploty je paracetamol (Paralen, Panadol) počas celého obdobia tehotenstva a dojčenia. 

PARALEN, PANADOL tablety

  1. – účinnou látkou je paracetamol, ktorý znižuje horúčku a tlmí bolesť malej až strednej intenzity,
  2. – v obvyklých terapeutických dávkach patrí medzi bezpečné lieky v tehotenstve a dojčení
  3. – neužívať dlhodobo bez porady s lekárom

ACYLPIRIN, ASPIRIN tablety

  1. – účinnou látkou je kyselina acetylsalicylová, ktorá znižuje horúčku a tlmí bolesť malej až strednej intenzity
  2. – názory na možnú teratogenitu tohto lieku sú veľmi kontroverzné, každopádne kyselina acetylsalicylová nepatrí k bezpečným liekom v tehotenstve a dojčení
  3. – podávanie kys. acetylsalicylovej v treťom trimestri je prísne kontraindikované (predĺženie tehotenstva, riziko zvýšeného krvácanie pri pôrode)

IBALGIN, NUROFEN, MIG 400, VOLTAREN

  1. – účinou látkou je ibuprofen (v prípade Voltarenu diklofenak), ktoré tlmia bolesť, znižujú horúčku a potláčajú zápal
  2. – názory odborníkov na bezpečnosť týchlo liekov u tehotných žien sú rôzne
  3. – určené sú na krátkodobé užívanie v prvom a druhom trimestri tehotenstva, v treťom trimestri sú kontraindikované kvôli možnému nepriaznivému vplyvu na srdcovo-cievny systém plodu
  4. – užívať sa môžu len na odporúčanie lekára v prísne indikovaných prípadoch

 

                    …čítať viac o ochoreniach dýchacích ciest v tehotenstve

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana