Bolesť hrdla v tehotenstve

Bolesť a zápal hrdla v tehotenstve

Bolesť hrdla patrí k častým symptómom nachladnutia, angíny alebo zápalu dýchacích ciest. Podrobnejšie sa téme venujeme v sekcii Bolesť hrdla.

Ak bolesť pri liečbe trvá dlhšie ako 5 dní, alebo ju sprevádzajú horúčky či sťažené dýchanie, treba vyhladať lekára. Všetky lieky (pastilky, kloktadlá, spreje), ktoré lokálne potlačajú bolesť a zápal hrdla sú dostupné v lekárňach bez lekárskeho predpisu. Treba však dať pozor, pretože len niektoré sú vhodné a bezpečné pre tehotné a dojčiace ženy.

Tehotné a dojčiace ženy by sa mali vyhnúť liekom, ktoré obsahujujú lokálne anestetikum (na tlmenie bolesti) aj antiflogistikum (proti zápalu, bolesti), či už vo forme pastiliek na cmúľanie, spreju či kloktadla (Strepsils, Septolete, Strepfen, Neo-angin, Orofar…).

Nevhodné sú lieky obsahujúce jód, kvôli riziku ovplyvnenia štítnej žlazy u matky a plodu (Jox).

Aj v prípade rastlinných prípravkov treba byť obozretnejší počas tehotenstva. V liečbe boľavého hrdla pomáha kloktanie šalvie. Tá však pri vyšších dávkach zvyšuje napätie (tonus) maternice, takže aj šalviové pastilky, spreje či čaje radšej obmedzte.

Kedže je väčšina prípravkov v tehotenstve kontraindikovaná, uvedieme len tie, ktoré sú bezpečné a ktoré môžte bez rizika používať.

 

Pastilky na cmúľanie

Herbalmed Medical Antivirus Dr. Weiss pastilky

 • kombinácia islandského lišajníka, očianky rostkovovej, ibiša lekárskeho a vitamínu C, ktoré pôsobia priaznivo pri kašli a bolesti v krku
 • každé 2-3 hodiny nechať voľne rozpustiť v ústach 1 pastilku

SEPTOFORT pastilky

 • pastilky obsahujú liečivo  chlórhexidín, ktorý má dezinfekčný účinok v ústnej dutiny a hltane, používa sa na prevenciu a lokálnu liečbu infekcií ústnej dutiny a horných dýchacích ciest (afty, zápaly ďasien, jazyka, nosohltana, stavy po operáciách v dutine ústnej alebo v hltane, po extrakciách zubov, erózie sliznice ústnej dutiny rôzneho pôvodu a pod)
 • užíva sa 1 pastilka 3-4x denne

HOMEOGENE 9

 1. – homeopatický liek proti bolesti, páleniu a škrábaniu v krku, zápalom mandlí
 2. – 1 tableta sa nechá voľne rozpustiť v ústach každú hodinu medzi jedlami. Pri zlepšovaní stavu môžte interval podávania predlžovať

HOMEOVOX

 1. – homeopatický liek, ktorý pôsobí pri chrapotu, únave hlasiviek, zápaloch hrtana a strate hlasu
 2. – 2 obalené tablety sa nechajú voľne rozpustiť v ústach alebo v malom množstve vody medzi jedlami každú hodinu. Pri zlepšovaní stavu môžte interval podávania predlžovať.

Kloktadlá

CORSODYL

 1. – obsahuje protibakteriálne liečivo chlorhexidin
 2. – používa sa na liečbu akútnych infekcií ústnej dutiny a nosohltanu – zápal mandlí, ďasien, afty, extrakcie zubov
 3. – 1 lyžica roztoku sa kloktá 2-4 krát denne po dobu 30-60 sekúnd, roztok neprehĺtajte, po aplikácii je vhodné 15-20 minút nejesť a nepiť

Súvisiace články

Ktoré vitamíny pre tehotné si vybrať?

Nádcha v tehotenstve

Lieky na kašeľ v tehotenstve  

Chrípka a nachladnutie v tehotenstve        

Horúčka a bolesť v tehotenstve                  

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana