Vedeli ste...

KLIEŠTE – aké choroby prenášajú, ako sa chrániť, ako liečiť?

kliešte

Je viacero chorôb, ktorými nás môžu nakaziť kliešte, najčastejšie a zároveň najnebezpečnejšie sú kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Pre nákazu je rizikové najmä obdobie od apríla do októbra. Kliešte obľubujú listnaté a zmiešané lesy, avšak človek ako aj domáce zvieratá sa môžu s nimi stretnúť aj v parkoch, na lúkach či v záhradách.

Prvým ochorením, ktorým nás ohrozujú kliešte, je kliešťová encefalitída (KE). Spôsobuje ju vírus, ktorým sa kliešť infikuje pri saní krvi zvierat (hlodavce, vysoká zver…) a následne môže preniesť infekciu aj na človeka. Výskyt KE na Slovensku je zriedkavý (desiatky prípadov ročne), môže však vážne ohroziť zdravie, kedže postihuje mozog alebo obaly mozgu. To, že ste mali kliešťa ešte neznamená, že ste sa nakazili. Nakaziť Vás môže len infikovaný kliešť (1-2%) a aj keď si Vás práve taký našiel, tak máte 70-90% šancu, že si Vaša imunita s vírusom poradí a keby aj nie tak máte 70% šancu na úplné uzdravenie. Stále však zostáva asi 30%, kedy môže ochorenie poškodiť centrálny nervový systém a spôsobovať aj doživotné ťažkosti (ochorenie končí smrťou u 1% nakazených ľudí, obvykle starí ľudia).

Pozor však, nakaziť sa môžete nie len pri cicaní kliešťov ale aj konzumáciou tepelne nespracovaného (nepasterizovaného) mlieka a mliečnych výrobkov (hlavne kozieho a ovčieho), najmä ak pochádzajú z oblastí endemických ohnísk KE.

Ako sa prejavuje kliešťová encefalitída? 

Takmer u všetkých nakazených ľudí sa v mieste vpichu kliešťa objavuje niekoľko milimetrové začervenanie, ktoré zvykne pretrvávať aj po odstránení kliešťa a zvyčajne svrbí. Približne po 7-14 dňoch sa môžu objaviť prvé prejavy ochorenia, ktoré sa podobajú bežnej chrípke – únava, bolesť svalov, kĺbov, hlavy, mierna teplota, črevné ťažkosti, ktoré po pár dňoch ustupujú a nasleduje bezpríznaková fáza choroby (do 20 dní), po ktorej môžu (ale aj nemusia) nasledovať oveľa vážnejšie komplikácie. Dochádza k zápalu mozgu a mozgových blán – vysoké horúčky, bolesti hlavy, zvracanie, závrate, depresia atď. Vo väčšine prípadov sa ochorenie končí úplným uzdravením, ak choroba zanechá následky, ide najmä o neurologické poruchy – bolesti hlavy, nespavosť, poruchy koncentrácie či obrny končatín, ktoré pretrvávajú dlhodobo až doživotne.

Ako sa lieči kliešťová encefalitída?

Neexistuje žiadny špecifický liek na liečbu KE. Cieľom terapie je potláčať a zmierňovať prejavy ochorenia, obmedziť fyzickú námahu a zabezpečiť kľud (odstrániť stesové faktory). Používajú sa lieky na tlmenie vysokej teploty, bolesti, zápalu. Dôležitý je aj dostatočný príjem vitamínov a podpora imunitného systému. Človek s potvrdenou kliešťovou encefalitídou býva hospitalizovaný, rekonvalescencia je obvykle dlhšia (niekoľko týždňov až mesiacov). Dĺžka a intenzita príznakov ochorenia závisí od celkovej odolnosti organizmu, ale aj fyzickej námahy.

Najzávažnejším ochorením, ktorým nás môžu nakaziť kliešte je lymská borelióza. Proti tomuto ochoreniu sa nevieme brániť ani prostredníctvom preventívneho očkovania ako je to v prípade kliešťovej encefalitídy. Veľkým problémom ochorenia (pokiaľ nemá pacient typické prejavy) býva jeho diagnostika, resp. neskoré odhalenie choroby, ktoré výrazne ovplyvňuje možnosť na uzdravenie a napriek tomu, že sa nejedná o smrteľné ochorenie, jeho chronický priebeh a opakovaný návrat (recidívy) dokážu komplikovať života pacienta. Ak sa ochorenie zachytí včas a neprejde do chronického štádia má šancu na úplne uzdravenie.

Ako sa prejavuje lymská borelióza?

Pre boreliózu je charakteristické začervenanie kože v mieste vpichu kliešťa, ktoré môže mať veľkosť aj niekoľko centrimetrov, v strede je obvykle biele, vytvára sa niekoľko dní až týždňov po nákaze.

Bohužiaľ sa tento prejav, typický pre boreliózu a teda pre lekára aj bežného laika ľahko identifikovateľný, nemusí u 30-50% nakazaných prejaviť, čo komplikuje odhalenie ochorenia. Po niekoľkých dňoch až týždňoch od infekcie prichádzajú prvé príznaky ochorenia, ktoré sa podobajú na bežnú chrípku (únava, bolesť hlavy, svalov, v krku, mierna teplota), chýba však nádcha a kašeľ. Táto zdanlivá chrípka môže sama odoznieť a dlhý čas sa môžete cítiť zdraví. V druhej fáze ochorenia dochádza k zápalu kĺbov, nervov, páleniu a mravčaniu kože alebo neurologickým ťažkostiam (obrna lícneho nervu, horúčky, bolesti hlavy, únava). Postihnutie nervového systému sa však môže prejaviť aj búšením srdca, arytmiami, zápalom čriev či močového mechúra. Ak prejdú baktérie do centrálneho nervového systému, môže dôjsť k zápalu mozgu a mozgových blán. Tretia chronická najťažšia fáza sa prejavuje niekoľko mesiacov až rokov po infekcii, kedy sa telo už nevie brániť bežným nákazam a rozvíjajú sa ďaľšie ochorenia– autoimunitné choroby, bolestivé neuropatie, herpetické infekcie…Aj v tejto fáze dokáže liečba (antibiotiká) potláčať do určitej miery ochorenie a prinášať úĺavu, šanca na úplné vyliečenie je však veľmi malá.

Ako sa lieči lymská borelióza?

Zatiaľ čo kliešťová encefalitída je ochorenie vírusové, borelióza je spôsobená baktériami rodu Borrelia, preto sa v jej liečbe používajú antibiotiká. Ak sa borelióza odhalí včas, liečba býva úspešná a príznaky odoznievajú bez komplikácií. Antibiotiká sa často nasadzujú už pri podozrení na ochorenie, keď sa vytvorí typický erytém (začervenanie) alebo pri „chrípkových“ príznakoch po uhryznutí kliešťom, nakoľko v tomto štádiu nie je možné potvrdiť ochorenie laboratórnymi testami (protilátky sa začínajú tvoriť za 6-8 týždňov od nakazenia). V terapii sa využíva najmä amoxycilín, doxycyklín, cefalosporíny, azitromycín, ktoré sa podávajú v prvom štádiu ochorenia 2-4 týždne. V pokročilejších štádiách ochorenia alebo pri neskorom odhalení je liečba náročnejšia (antbiotiká sa podávajú aj niekoľko mesiacov) aj menej úspešná, často injekčná, pri postihnutí nervového systému sa volia antibiotiká, ktoré sú schopné prenikať do mozgu. V podpornej liečbe sa odporúčajú probiotiká, antimykotické lieky (dlhodobé užívanie antibiotík môže spôsobiť premnoženie plesní), lieky na regeneráciu pečene. Pri neurologických ťažkostiach sa podáva horčík, vitamín B12, pyridoxín (vitamín B6), naopak vyhnúť sa treba výživovým doplnkom, ktoré obsahujú zinok, kyselinu listovú (B9) a kĺbovým doplnkom (chondroitín, glukosamín), ktoré pravdepodobne podporujú rast baktérií Borellia.

Z alternatívnych metód liečby (niektorí odborníci odporúčajú, iní odmietajú) boreliózy púta pozornosť užívanie koloidného striebra, ktoré by malo mať koncentráciu aspoň 40ppm. Bežne sa v lekárňach nachádza 10 a 20ppm striebro, vyššie koncentrácie si môžete vyrobiť pomocou špeciálneho prístroja  alebo sa obrátiť na niekoho, kto sa výrobou koloidného striebra zaoberá. V rámci EÚ môžu výrobcovia predávať koloidné striebro s označením „len na vonkajšie použitie“, resp. nemôžu ho propagovať na vnútorné užívanie (ako tomu bolo pred pár rokmi). Koloidné striebro však neodporúčame ako náhradu za antibiotickú liečbu, ale skôr ako doplnkovú liečbu, jeho pozitívny účinok na liečbu boreliózy ešte nebol dostatočne preskúmaný.

Ako sa ubrániť kliešťom?

Najlepšia ochrana proti ochoreniam, ktoré prenášajú kliešte, je dobrá imunita a dôkladná prevencia. Ak idete do prírody oblečte si dlhé nohavice, tričko s dlhým rukávom, vyššie topánky. Nič nepokazíte ani dobrým silným repelentom, ktorý sa da nastriekať na kožu aj oblečenie. Nie všetky repelenty sú dostatočne silné aby odpudili kliešťa, resp. je nutnú aplikovať ich častejšie (Ako si vybrať repelent?). Po príchode z prírody, treba prezrieť celé telo (pod pazuchami, vo vlasoch, podkolenné jamky, intímne miesta, za ušnými lalokmi…). Čo sa týka kliešťovej encefalitídy, v oblastich s výskytom infikovaných kliešťov, treba konzumovať len pasterizované (nie surové) mlieko a mliečne výrobky, kedže aj touto cestou sa dá nakaziť, kliešte parazitujú aj na zvieratách.

Ak máte aj tak obavy, môžete sa dať proti kliešťovej encefalitíde zaočkovať. Vakcínu (FSME-Immun) si v plnej výške (cca 23euro) hradí pacient, niektoré poisťovne časť ceny preplácajú po vyplnení žiadosti o úhradu (odkladajte si preto doklad o zaplatení z lekárne). Základné očkovanie sa skladá z troch vakcín, pričom je zaočkovaná osoba chránená tri roky. Po tejto dobe sa musí opakovane preočkovávať. Zaočkovať sa treba dať ešte pred sezónou, kedže telo si nevytvorí ochranu hneď po očkovaní. Očkovanie proti oveľa nebezpečnejšiemu ochoreniu – lymskej borelióze však momentálne nemáme.

V smere či proti smeru hodinových ručičiek?

Kliešťa treba odstrániť hneď ako ho nájdeme. Rýchle odstránenie nás môže ochrániť pred infekciou boreliózy (nie kliešťovej encefalitídy). Kliešťa nepotierame olejom, ako sa kedysi odporúčalo, kedže kliešť dýcha celým povrchom tela a kvôli duseniu môže do rany vylúčiť baktérie či vírusy, čím by sme zvýšili riziko nákazy. Ani krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek nie je dobrý nápad. Kliešťa stačí len trochu vykývať do strán a kolmo vytiahnút, najlepšie špeciálnou pinzetou, háčikom alebo kartou (dajú sa kúpiť v lekárni) a potom miesto vydezinfikovať, najlepšie jódovou tinktúrou.

Súvisiace články:

Na čo všetko môžme byť alergickí?

Vši

Ako si vybrať repelent?

Prírodná liečba depresie

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana