Kašeľ v tehotenstve

Kašeľ v tehotenstve

Kašeľ je častým príznakom nachladnutia a infekcie dýchacích ciest. Ide o obranný reflex, ktorým sa telo snaží udržať si priechodné dýchacie cesty. Rozlišujeme kašel suchý, dráždivý, ktorý sa lieči antitusikami, ktoré znižujú dráždivosť dýchacieho centra alebo dýchacich ciest. Ďalej je to kašel vlhký, produktívny, hlienovitý, ktorý sa lieči mukolytikami alebo expektoranciami, ktoré uľahčujú odkašliavanie, rozkladajú a skvapalňujú hlieny a aktivujú očisťovacie funkcie dýchacích ciest. Podrobnejšie v sekcii Kašeľ.

U tehotných a dojčiacich žien je výber liekov proti kašlu obmedzený, nakoľo u väčšiny liečiv sa nerobilo klinické skúšanie a nie sú s nimi dostatočné skúsenosti. Za bezpečné sa považujú lieky homeopatické (Stodal, Drosera) alebo niektoré sirupy na rastlinnej báze (Mucoplant sirup), ktoré uvádzame nižšie.

Z ďalších voľnopredajných liekov sa z rady antitusických liečiv (suchý kašel) javí bezpečným  dextrometorfan (Robitussin antitussicum), ale kedže nie sú k dispozícií špecifické údaje o jeho užívaní v gravidite alebo prestupe liečiva do materského mlieka, je môžné ho užívať len na odporúčania lekára, ktorý by mal starostlivo zvážiť možné riziko. Z liečiv na vlhký kašel sa zdá byť bezpečný ambroxol (Mucosolvan, Ambrobene), kde klinické pozorovania po 28. týždni tehotenstva nepodali žiadny dôkaz o škodlivom účinku na plod, ale napriek tomu tieto údaje nie sú postačujúce a potrebná je konzultácia s lekárom.

Bezpečne môžete užívate nasledovné lieky

MUCOPLANT Skorocelový sirup, Dr. Muller Skorocelový sirup

  1. – rastlinný sirup, ktorý obsahuje extrakt zo skorocelu
  2. – bezpečný pre tehotné aj dojčiace ženy
  3. – vhodný je na akútny zápal dýchacieho traktu sprevádzaný kašľom

STODAL sirup

  1. – homeopatický sirup na oba druhy kašľa – tlmí suchý kašel, rozpúšťa hlieny a podporuje vykašliavanie hlienov pri vlhkom kašli
  2. – liek sa obvykle užíva v dávke 1 polievková lyžica 3-5x denne u dospelých  

DROSERA COMPOSE kvapky

  1. – homeopatické kvapky určené na dráždivý dusivý kašel, nočný kašel
  2. – užíva sa 10 kvapiek 3xdenne

 

                   …čitať viac o ochoreniach dýchacích ciest v tehotenstve

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana