Bolesť hlavy, migréna

Migréna – možnosti liečby a prevencie podľa typu

V poslednom období mám pocit, že mi stále pribúda pacientov s migrénou. Jednému pomôže klasický Brufen, iný siahne po „istote“ Panadol ultra, väčšina z tých pravidelných to skúša či už s nárazovým alebo kontinuálnym podávaním magnézia, ale neexistuje liek alebo prostriedok univerzálny pre každého.

Migréna, aj keď sa prejavuje rovnako však môže vznikať rôznymi mechanizmami, preto každému pomáha iný liek alebo režimové opatrenie. Bolesť hlavy ako taká je okrem neurologických mechanizmov spôsobená rozšírením (vazodilatáciou) alebo naopak stiahnutím ciev (vazokonstrikciou). Rozšírenie ciev je zodpovedné za štandardné prejavy migrény a stiahnutie spôsobuje menej často sa vyskytujúce tenzné bolesti hlavy reagujúce na stres alebo niektoré potraviny s obsahom tyramínu (syry, víno).

Trpíte bolesťou hlavy spôsobenou vazodilatáciou (rozšírením ciev)?

Pacienti s tendenciou k vazodilatácii mávajú prevažne nižší tlak, ale nemusí to byť pravidlo.

Faktory prispievajúce k vazodilatácií môžu spúšťať alebo zhoršovať záchvaty migrény sú teplo, sex, cvičenie, infekčné choroby, zranenia, potravinová intolerancia alebo alergia, hypoglykémia, glutamát v jedle, estrogén (potenciálne zodpovedný za migrény u tehotných žien, záchvaty migrény u perimenopauzalnych žien a pod.), nedostatok kyslíka (príčinou ranných bolestí hlavy môže byť aj spánkové apnoe). Samotnú vazodilatáciu spôsobuje aj histamín, preto spúšťačom, resp. zosilňovačom môže byť aj alergia alebo vysoko histamínové jedlá v prípade zníženej aktivity DAO (pri histamínovej intolerancii), preto by prvým krokom pri liečbe migrény malo byť vylúčenie možných alergénov a histamínovej intolerancie.

Pri migréne spôsobenej vazodilatáciou často nefungujú (alebo účinkujú len čiastočne) klasické nesteroidné antiflogistiká ako kyselina acetylsalicylová (Aspirín, Acylpyrín), pretože aj keď čiastočne blokujú bolesť, pôsobia priamo vazodilatačne. Používajú sa najčastejšie triptány (sumatriptan, rizatriptan a ďalšie), ktoré pôsobia ako čiastočný agonisti serotonínových receptorov, čo v preklade znamená, že sa chovajú podobne ako serotonín, čiže navodzujú uvoľnenie ciev v kraniálnych cievach. Ich účinok je najlepší, ak sú podané v začiatku migrény, kedy ešte nedošlo d opuchu v okolí ciev v dôsledku vazodilatácie.

Pri tomto type migrény sú často indikované na prvý pohľad možno nesúvisiace lieky – antidepresíva, ktoré často výborne zaberajú. Antidepresíva zvyšujú serotonínovú signalizáciu, čím pôsobia vazokonstrikčne, preto by možno stálo za skúšku aj užívanie tryptofánu (prirodzene sa vyskytujúca aminokyselina, ktorá je prekurzorom serotonínu) alebo jeho aktívnej formy 5-HTP. Tryptofán sa nachádza napr. v semienkach, orieškoch, sóji, syre a mäse.

Pri tomto type migrény je treba dávať pozor na lieky a doplnky výživy s vazodilatačným účinkom ako napríklad lieky na zlepšenie erekcie – sildenafil (Viagra), gingko dvojlaločné, arginín (doplnky výživy pre športovcov a na podporu potencie), GABA a iné.

Trpíte bolesťou hlavy spôsobenou vazokonstrikciou (stiahnutím ciev)?

Ľudia s bolesťou hlavy v dôsledku vazokontrikcie zvyčajne mávajú vyšší krvný tlak a bolesť sa zvykne objavovať alebo zhoršovať stresom (zvyšuje sa uvoľňovanie vazokonstrikčných mediátorov kortizolu, epinefrínu a norepinefrínu) alebo psychickým vypätím. Ako stres pre organizmus môžeme chápať aj napr. hladovanie, vystavenie sa chladu, prudkému svetlu alebo hluku, preto aj tieto stimuly môžu vyvolávať alebo zhoršovať bolesť hlavy. Z jedla sú zdrojom vazokonstrikčných látok napr. tyramín (syry, víno, pivo, čokoláda).

Spomínané bolesti hlavy nezvyknú byť také dlhotrvajúce ako migrény z vazodilatácie a pomerne dobre reagujú na podávanie protizápalových liekov, pretože tie majú okrem analgetického a protizápálového účinku aj vazodilatačnú aktivitu. Pri tomto type bolesti môžu pomôcť činnosti a faktory, ktoré vazodilatačnú bolesť hlavy zhoršujú, teda cvičenie, sex alebo teplo. Z prírodných prostriedkov pomáhajú tie s vazodilatačným účinkom, dobrou voľbou môže byť napr. zelený čaj GABA s vyššým obsahom kyseliny gamaaminomaslovej, ktorá má vazodilatačný účinok a môže pomôcť napríklad aj s vyšším tlakom a nervozitou.

Rimbaba (Tanacetum parthenium) je rastlina, ktorá sa používa v liečbe migrény. Podobne ako so všetkými bylinnými preparátmi aj u nej niektoré štúdie vychádzajú úspešne a niektoré jej účinky nepotvrdzujú. Spoločnou črtou úspešných štúdií ale je jej dlhodobé užívanie (rádovo v rokoch). Mechanizmom účinku má väčšiu šancu pomôcť skôr pri bolesti hlavy spôsobenej vazokonstrikciou, keďže pôsobí ako antagonista na serotonínových receptoroch (uvoľňuje sťahy stien ciev) a má aj podobný účinok ako klasické lieky proti bolesti (blokuje syntézu prostaglandínov podobne ako napríklad Ibalgin), čo ale obmedzuje jej použitie u pacientov užívajúcich lieky na zrážanie krvi. Bol však potvrdený aj jej antihistamínový účinok, čo zase môže pomôcť pri bolestiach hlavy spojených s alergiou.

…čítať viac o bolesti hlavy a migréne

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana

 


Zdroj:

Anil Pareek, Manish Suthar, Garvendra S. Rathore, and Vijay Bansal: Feverfew (Tanacetum parthenium L.): A systematic review. Pharmacogn Rev. 2011 Jan-Jun; 5(9): 103–110.