Ženšen pravý patrí k najznámejším liečivým rastlinám. Nájdeme ho v doplnkoch výživy vo forme kapsúl, tabliet, ampuliek na pitie, prášku, tinkúr alebo čaju. V lekárňach alebo na internete môžete naraziť na množstvo ženšenových prípravkov, je dobré sa vedieť trochu v nich zorientovať, pretože nie je ženšen ako ženšen. Za pravý ženšen, s ktorým sa uskutočnilo aj najviac štúdií, sa považuje Panax ginseng (niekedy označovaný ako Panax schin-seng). Ďaľšie prívlastky pravého ženšenu sú všehoj ázijský, ženšen azíjský, ženšen kórejský, ženšen čínsky alebo Mandžuska ženšen. Pre tento ženšen je typický obsah vzácnych saponínov – ginsenoidov (panaxosidov), ktorým sa pripisujú hlavné liečivé vlastnosti ženšenu. Do rodu Panax patria aj iné ženšeny ako ženšen americký (alebo päťlistý), japonský, trojlistý, vietnamský či nepravý, ktoré obsahujú podobné fytochemikálie ako ženšen pravý (Panax ginseng), na našom trhu ich nájdeme skôr výnimočne.
Čo nie je ženšen?
Označenie ženšen sa nevedno prečo používa aj u rastlín, ktoré nemajú so ženšenom veľa spoločné. Mnohé sú tiež výborné adaptogény, majú tiež svoje špecifické vlastnosti, sú to však úplne iné rastliny. Takže sa ľahko môže stať, že si kúpite prípravok s označením ženšen, kde nebude vôbec ženšen alebo tam bude len v malom množstve a dominovať bude nejaká iná rastlina. Medzi „neženšeny“ patrí ženšen sibírsky (Eleutherococcus senticosus), ženšen indický-ašvaganda (Withania somnifera), ženšen peruánsky – maca (Lepidium meyenii), ženšen aljašský, brazílský, malajský a iné. Aj tieto rastliny majú určite svoje liečivé vlastnosti, ktoré sú však odlišné od ženšenu Panax ginseng, práve kvôli absentujúcim ginsenoidom.
Ženšen pravý –kde pomáha?
Koreň ženšenu pravého sa využíva ako prevenčný a regeneračný prostriedok na zvýšenie psychických a fyzických schopností v prípade slabosti, vyčerpania, únavy a straty koncentrácie, ako aj počas rekonvalenscencie. Toto sú vlastnosti ženšenu, ktoré odobrila aj svetová zdravotnícka organizácia (WHO), a ktoré sú potvrdené klinickými výskumami a uznávané u prívržencov alternatívnej ale aj konzervatívnej medicíny. Vo väčšine kvalitnejších štúdií sa použil štandardizovaný červený kórejský ženšen (G115).
V tradičnej medicíne sa využíva ženšen aj na liečbu cukrovky. Na základe štúdii in vitro (v skúmavke) a zvieracích modeloch ženšen preukázateľne zasahuje do produkcie inzulínu a metabolizmu glukózy. Výskumy na ľuďoch vykazujú zatiaľ nejasné výsledky, potrebných je viac štúdii, aby sme zistili, či môžeme ženšen považovať za sľubný terapeutický, prevenčný či doplnkový prostriedok pri liečbe cukrovky. Každopádne treba diabetológa o užívaní ženšenu informovať
Užívanie pravého ženšenu (konkrétne červeného koreňa kórejskeho ženšenu) zlepšuje sexuálne funkcie u mužov trpiacich erektilnou dysfunkciou. Množstvo štúdií, ktoré sa zaoberali touto témou, počet zahrnutých účastníkov a ich metodologická kvalita nie je úplne dostatočná, aby sme to mohli tvrdiť so 100% istotou, potrebné sú ešte kvalitnejšie štúdie.
Taktiež je možné ženšen užívať ako doplnkovú liečbu Alzheimerovej choroby, kde dochádza k zlepšeniu mentálnych funkcií. Ženšen zlepšuje vo všeobecnosti aj niektoré kognitívne funkcie. Je preto výborný doplnok pre starších ľudí, kde pomáha po psychickej aj fyzickej stránke. Viacaré štúdie sledujúce imunomodulačné účinky ženšenu zaznamenali stimuláciu imunitného systému (štandardizovaný extrakt bol účinnejší ako vodný extrakt ženšenu). Ženšen môžeme teda využiť aj ako doplnkový prostriedok na posilnenie niektorých imunitných funkcií.
Ženšen je skvelá liečivá rastlina s veľkým potenciálom, ženšenové doplnky výživy však zvyknú niekedy nekriticky budiť dojem „všelieku“.Výrobcovia uvádzajú, že liečia rakovinu, vredy, nespavosť, depresiu, mužskú neplodnosť, vypadávanie vlasov, cirhózu pečene, hypertenziu atď. V týchto oblastiach sa zatiaľ v klinickom výskume na ľuďoch účinok nepotvrdil (výskumy, na ktoré sa výrobcovia niekedy odvolávajú, sú uskutočňované na bunkových kultúrach alebo zvieratách, prípadne sa jedná o veľmi nekvalitné štúdie, nemôžu sa automaticky sťahovať na ľudí, skôr dávajú podnet pre ďaľšie skúmanie ženšenu).
Ženšen na našom trhu
Aj na našom trhu sa sem tam nájde kvalitný ženšen. Ak chceme, aby nám ženšen skutočne pomohol a vykazoval liečivé účinky, je vhodné si vybrať pravý ženšen, číže Panax ginseng. Najvyšší obsah ginsenoidov má pravdepodobne kórejsky ženšen. No a najlepší je určite ženšen, ktorý je štandardizovaný – čiže má garantovaný vysoký obsah účinných zložiek a kvalitu (napr. označenie G115 alebo nájdete na prípravku informáciu koľko ginsenoidov-saponínov pripadá na určité množstvo prípravku), vtedy viete, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou nejedná iba o pomletý koreň, prípadne listy (kde nepoznáme obsah liečivých látok). Za štandardizovaný ženšen si však viac priplatíte.
Samotný obsah účinných látok ženšenu závisí nielen od toho odkiaľ ženšen pochádza, ale aj ako a kedy sa spracuváva (môžete sa stretnúť s označením červený alebo biely ženšen). Aby obsahoval ženšen dostatok liečivých zložiek, mal by mať aspoň 6 rokov (niektorí výrobcovia uvádzajú aj túto informáciu na svojich prípravkoch). Rozlišujeme biely ženšen, ktorý vzniká sušením čerstvého koreňa na slnku a červený ženšen (ktorý má aspoň 5-6rokov), ktorý sa upravuje naparovaním a až potom sa suší. Červený ženšen vykazuje v porovnaní s bielym vyšší obsah saponínov a o niečo vyššiu účinnosť.
Súvisiace články:
L-arginín pri poruchách erekcie.
Ako zlepšiť pamäť, urýchliť učenie a spomaliť zabúdanie?
Prírodné prostriedky na zníženie histamínu pri HIT, alergii a astme.
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana
Zdroje:
- http://apps.who.int/medicinedocs/en/d/Js2200e/19.html
- Hai-Dan Yuan, Jung Tae Kim, Sung Hoon Kim, and Sung Hyun Chung. Ginseng and Diabetes: The Evidences from In Vitro, Animal and Human Studies; J Ginseng Res. 2012 Jan; 36(1): 27–39.
- Dai-Ja Jang, Myeong Soo Lee, Byung-Cheul Shin, Young-Cheoul Lee, and Edzard Ernst. Red ginseng for treating erectile dysfunction: a systematic review; Br J Clin Pharmacol. 2008 Oct; 66(4): 444–450.
- Jae-Hyeok Heo,Soon-Tae Lee, Min Jung Oh, Hyun-Jung Park, Ji-Young Shim, Kon Chu, and Manho Kim. Improvement of Cognitive Deficit in Alzheimer’s Disease Patients by Long Term Treatment with Korean Red Ginseng; J Ginseng Res. 2011 Nov; 35(4): 457–461.
- Chi-Yeon Lim, Jeong-Min Moon, Bu-Yeo Kim, Se-Hyun Lim, Guem-San Lee, Hak-Sun Yu, and Su-In Cho. Comparative study of Korean White Ginseng and Korean Red Ginseng on efficacies of OVA-induced asthma model in mice;J Ginseng Res. 2015 Jan; 39(1): 38–45.
- Soowon Kang and Hyeyoung Min .Ginseng, the ‘Immunity Boost’: The Effects of Panax ginseng on Immune System; J Ginseng Res. 2012 Oct; 36(4): 354–368.