Pamäť

Ginkgo – výživový doplnok alebo účinný liek?

Ginkgo biloba, často označovaný ako živá fosília, patrí k jedným z najstarších stromov. V jeho pôvodnej vlasti – Číne je pre svoje liečivé účinky využívaný už stáročia.  Do Európy bol privezený v osemnástom storočí. Extrakt z listov ginkga sa vo veľkom využíva aj u nás, vo forme doplnkov výživy ale aj liekov viazaných na lekársky predpis.

Kde všade pomáha ginkgo?

Ginkgo obsahuje množstvo liečivých látok, niektoré sú preskúmané viac, niektoré menej, presný mechanizmus ich liečivého účinku nie je úplne známy. Extrakt z ginkga sa môže pochváliť množstvom uskutočnených štúdií, ktoré potvrdzujú jeho liečivé účinky, nájdu sa aj také, ktoré vypovedajú v jeho neprospech, tých je však podstatne menej.

Najrozšírenejšia indikácia, kde využívame ginkgo, sú poruchy spojené s mozgovou výkonosťou – nedostatočný prietok krvi mozgom, jeho nedostatočné zásobovanie kyslíkom a živinami. Ginkgo totiž dokáže zlepšiť mikrocirkuláciu v mozgu, zlepšiť flexibilitu červených krviniek, brzdiť zhlukovanie krvných dostičiek. Pôsobí ako antioxidant, ktorý chráni nervové bunky, zlepšuje toleranciu mozgu na nedostatok kyslíka. Ordinuje sa pri poruchách pamäti, stareckej demencii, zníženej intelektuálnej výkonosti, hučaní v ušiach, závratiach, spomaľuje priebeh Alzheimerovej choroby, chráni bunky očnej sietnice pri glaukóme. Ginkgo vo všeobecnosti zvyšuje prekrvenie malých ciev, preto sa užíva aj pri pocitoch studených rúk a nôh, teda pri poruchách periférneho prekrvenia.

Aký je rozdiel medzi ginkgom na predpis a výživovým doplnkom?

Aby mohlo ginkgo fungovať tak ako chceme, musí extrakt obsahovať určité množstvo liečivých látok (flavonoidov, terpénov). Obsah účinných látok v rastlinách je však premenlivý a závisí od mnohých faktorov – kde sa pestuje, ako, kedy sa zbiera (iné množstvo liečivých látok obsahujú listy zbierané na jar a listy zbierané na jeseň), ako sa suší, uskladňuje, a najmä ako sa extrahuje. Práve preto je dôležité, aby sa rastlinný extrakt štandardizoval, čiže pestoval a pripravoval stále rovnakým spôsobom, ktorý zaručí, že každý výrobok bude mať rovnaké zloženie a rovnaký (známy) obsah účinných látok. Štandardizovaný extrakt je zároveň podmienka, aby sa mohol extrakt skúmať. Takmer všetky štúdie boli uskutočnené so špeciálnym extraktom ginkga – EGB 761, kde je známa jeho účinnosť ale aj bezpečnosť, vstrebávanie, vedľajšie účinky, interakcie. Takýto extrakt sa nachádza v prípravkoch viazaných na lekársky predpis alebo v prípravkoch schválených štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Neštandardizované extrakty ginkga sa uvádzajú na trh vždy iba ako výživové doplnky (obsah účinných látok a ich prínos pre zdravie deklaruje len výrobca a úrady dozerajú len na zdravotnú neškodnosť a bezpečnosť doplnku, nie účinnosť). Na druhej strane, nájdeme aj také výživové doplnky, ktoré majú extrakt ginkga štandardizovaný, aj keď nie sú zaregistrované ako liek (Ginkoprim, Jamieson-Ginkgo Biloba, Acutil, Gingimax). Pri výbere doplnku výživy s obsahom ginkga dajte určite prednosť takému, kde máte uvedenéštandardizované na 24 % flavónových glykozidov a 6 % terpénových laktónov, pred takým kde je uvedený len obsah extraktu ginkga v jednej tablete.

Čaj alebo tinktúra z ginkga?

Čaje na pamäť alebo IQ čaje sú ďalšie produkty obsahujúce ginkgo. Sú vhodné ako doplnok, na terapeutický účinok určite nestačia. Niektoré účinné zložky ginkga – ginkolidy sú málo rozpustné vo vode (pri príprave štandardizovaného extraktu sa ako extrakčné činidlo používa okrem vody aj acetón alebo alkohol), využíva sa preto aj príprava tinktúry. Pri domácej príprave produktov z ginkga treba byť opatrný, ľahko môže prísť k predávkovaniu (kedže nepoznáme presné zloženie) a hlavne nie je možné kontrolovať obsah ginkolových kyselín, ktoré sú nežiaduce a pri príprave štandardizovaného extraktu z ginkga musí výrobca znížiť ich obsah pod 5 ppm. Ginkolové kyseliny majú toxický účinok na nervové bunky, sú považované za alergény, dokonca sú podozrivé z poškodzovania DNA. Požadovaný znížený obsah  kyselín nájdeme s istotou v liekoch obsahujúcich ginkgo, ktoré sú viazané na lekársky predpis, pri štandardizovaných výživových doplnkoch nám zostáva len veriť výrobcom, neštandardizované ginkgo si radšej nevyberajte. Takže aj keď je domáca príprava odvarov, záparov a tinktúr veľmi prospešná pri mnohých rastlinách, v prípade ginkga je lepšie voliť extrakty kvalitných výrobcov so známym zložením. Na vnútorné užitie používame vždy len listy z ginkga, plody z ginkga užité vo väčších množstvách sú jedovaté a môžu spôsobiť zdravotné problémy.

Nežiaduce účinky a liekové interakcie ginkga

Veľkou výhodou ginkga biloba je jeho veľmi dobrá znášanlivosť. Nežiaduce účinky (tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, návaly tepla, krvácanie z nosa..) sa pri dodržaní odporúčeného dávkovania vyskytujú veľmi zriedka. Opatrnosť však treba zvýšiť ak užívate lieky na „riedenie krvi“ (Aspirin, Anopyrin, Preventax), kedy môže dochádzať k zvýšenému krvácaniu.

Zaujímavosť:

Nová oblasť, kde sa skúmajú účinky extraktu z ginkga, je depresia a s ňou spojená nespavosť. V predklinických výskumoch sa ukázalo, že už nízke koncentrácie extraktu dokážu zvýšiť vyplavovanie serotonínu (hormón, ktorého nedostatok sa podieľa na vzniku depresie) a vykazovať antidepresívny účinok. V procese skúšania je aj vplyv extraktu ginkga na liečbu erektilnej dysfunkcie. Uvidíme, čo prinesú ďaľšie štúdie.

Súvisiace články:

Pomáhajú doplnky výživy na oči?

Domáca liečba bolesti hlavy

Prírodná liečba depresie

Cestovná trombóza-pomôže pred cestou užiť Aspirín?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.