Alternatívna liečba

Arginínovo – lyzínová hypotéza alebo môže nedostatok lyzínu v strave viesť k častým infekciám?

L-Lyzín je esenciálna aminokyselina, telo si ju teda nevie vytvoriť samé, ale musíme ju prijímať zvonka. Podieľa sa raste, vývoji imunitného systému a je nevyhnutným prvkom pri tvorbe kolagénu (áno, pomáha nám vyzerať mladšie) a karnitínu. Odporúčaný denný príjem je 8 – 12 mg/kg pre dospelého človeka, pre deti paradoxne vyššie dávky, ktoré sú nepriamo úmerné veku. Okrem samotného príjmu lyzínu je dôležitý aj pomer prijatého arginínu a lyzínu.

L-Arginín je rovnako aminokyselina, ktorú si však telo vie vytvoriť aj samé. Arginín je antagonista účinkov lyzínu, jeho účinkom sa teda rušia alebo potláčajú účinky samotného lyzínu. Obe aminokyseliny sa v prírode vyskytujú takmer vo všetkých potravinách, niektoré sú však bohatšie na lyzín (ryby, syr) a niektoré na arginín (orechy, semienka, čokoláda, obilniny). Svoju úlohu zohráva aj samotná úprava pokrmov, pretože napríklad fermentáciou obilnín baktériami mliečneho kvasenia sa rozkladá arginín a pomer aminokyselín sa dramaticky posúva v prospech lyzínu.

Z obilnín má najvyšší podiel arginínu práve pšenica, čo môže tiež zohrávať rolu u rôznych nešpecifických zdravotných ťažkostí spojených s nadmernou konzumáciou tejto obilniny. Problémom pravdepodobne je, ak pšenica tvorí základ jedálnička (chlieb, pečivo, cereálie, koláče, halušky, cestoviny). Ďalšie potraviny s nepriaznivým pomerom arginín – lyzín sú čokoláda, sója, arašídy, kukurica, mandle, ľan, ryža, víno, pomaranče. Kofeín zase znižuje jeho odbúravanie.

Ďalší faktor ovplyvňujúci rovnováhu medzi arginínom a lyzínom sú pesticídy, fungicídy a herbicídy, ktoré viažu lyzín.

Arginín na zníženie krvného tlaku, podporu erekcie a tvorbu svalovej hmoty

Arginín je prekurzor NO (oxidu dusnatého), ktorý pomáha rozširovať krvné cievy a pomáha predchádzať ich zužovaniu, čo v konečnom dôsledku môže viesť k zníženiu krvného tlaku (táto hypotéza však nikdy nebola solídne potvrdená). Týmto mechanizmom podporuje arginín aj rozšírenie cievok v pohlavných orgánoch, čím pomáha k lepšej erekcii u mužov. Je preto súčasťou mnohých „prírodných“ preparátov na zníženie krvného tlaku a podporu erekcie a mužskej plodnosti (Arginmax, Aphrodisia, Argin-in, Clavin, Folandrol, Prelox).

Arginín taktiež prispieva k vyššej tvorbe rastového hormónu, preto ho používajú športovci pred cvičením alebo pred spaním, aby podporili rast svalovej hmoty (športovci však často okrem užívania arginínu používajú aj srvátkový proteín, ktorý je zase dobrým zdrojom lyzínu, čo môže potencionálne zmierňovať dopady nadmerného užívania arginínu).

Vďaka týmto účinkom je arginín považovaný za univerzálny výživový doplnok najmä pre mužov, nemusí však byť taký neškodný ako sa tvrdí.

Potenciálne riziká užívania arginínu

Arginín ako taký je samozrejme životu nevyhnutná aminokyselina, preto si ju aj vie telo samé vytvoriť, problém však môže nastať, ak prijímame nadbytok arginínu v pomere k lyzínu, čo je pri súčasnej strave veľmi jednoduché. Problém môže vzniknúť aj pri dlhodobejšom užívaní niektorých výživových doplnkov.

Nadbytok arginínu vyčerpáva metylačnú schopnosť, čo vedie k zhoršenému odbúravaniu toxických látok a môže súvisieť so zvýšeným výskytom potratov, defektov plodu, potravinovými intoleranciami a dokonca s ADHD. Okrem iného je metylačná schopnosť dôležitá pri spracovaní homocysteínu (zvýšený homocysteín je článok v patogenéze kardiovaskulárnych a onkologických ochorení) a zároveň užívanie arginínu prispieva k zvyšovaniu homocysteínu u pacientov s ochoreniami srdca.

Arginín podporuje množenie a rast kvasiniek (Candida sp.) a vírusov. U niektorých pacientov dochádza po začatí užívania arginínu k výsevu herpesu, naopak pri opakovaných herpetických infekciách často pomáha práve užívanie lyzínu ako antagonistu arginínu. V neprospech arginínu svedčia aj výsledky mnohých štúdií, v ktorých používajú enzým arginázu (štiepi arginín a odníma ho tým aj vírusom, parazitom a rakovinovým bunkám) na liečbu autoimunitných a onkologických ochorení zatiaľ s veľmi sľubnými výsledkami. Viacerí autori tiež poukazujú na možnosť, že zvyšovanie tvorby oxidu dusnatého (účinkom sa čiastočne podobá mediátorom zápalu a dokonca sa priamo zúčastňuje zápalových procesov) nie je vhodné, ak je u pacienta prítomný zápalový proces alebo alergia ktorých priebeh sa môže pomocou NO ešte zhoršovať.

Záver

Mojím úmyslom nie je arginín démonizovať, v niektorých použitiach, najmä ak je podávaný krátkodobo a s dostatočným príjmom lyzínu môže aj pomôcť. Ako prírodná alternatíva liekov na vysoký krvný tlak na dlhodobé podávanie sa mi ale užívanie arginínu nevidí ako najbezpečnejšia alternatíva, naopak pokiaľ trpíte častými vírusovými infekciami (napríklad herpesom) alebo premnoženými kvasinkami, pravdepodobne by stálo za skúšku znížiť príjem arginínu stravou a zvýšiť príjem lyzínu.

Súvisiace články:

Ako sa vyhnúť nežiaducim účinkom vašich liekov?

Čo všetko dokáže stres?

Ako užívať omega-3 kyseliny a neublížiť si?

Nový trend v liečbe ochorení – diéty na mieru

Cukor alebo náhradné sladidlá?

Darovanie krvi účinnejšie v prevencií ochorení ako užívanie vitamínov?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana

__________________________________________________________________________

1.Maria De Angelis, Liberato Mariotti, Jone Rossi: Arginine Catabolism by Sourdough Lactic Acid Bacteria: Purification and Characterization of the Arginine Deiminase Pathway Enzymes from Lactobacillus sanfranciscensis CB1. Appl Environ Microbiol. 2002 Dec; 68(12): 6193–6201.

2.Schulman SP1, Becker LC, Kass DA, Champion HC: L-arginine therapy in acute myocardial infarction: the Vascular Interaction With Age in Myocardial Infarction (VINTAGE MI) randomized clinical trial. JAMA. 2006 Jan 4;295(1):58-64.

3.Eiman Jahangir,1 Joseph A. Vita,1 Diane Handy: The Effect of L-Arginine and Creatine on Vascular Function and Homocysteine Metabolism. Vasc Med. Author manuscript; available in PMC 2010 Mar 17.

4.http://www.drkendalstewart.com/wp-content/uploads/2011/09/Methylation-Overview-for-Professionals-10.11.pdf

5.Sha Xua, b, Jingwen Zhoua, b, Liming Liua, b, , ,Jian Chena, b,:Arginine: A novel compatible solute to protect Candida glabrata against hyperosmotic stress. Process Biochemistry, Vol. 46, Issue 6, June 2011, Pages 1230–1235.

6.Markus Munder: Arginase: an emerging key player in the mammalian immune system. Br J Pharmacol. 2009 Oct; 158(3): 638–651.

7.Jung-Ki Yoon,1,2 Arthur E Frankel,3 Lynn G Feun:Arginine deprivation therapy for malignant melanoma. Clin Pharmacol. 2013; 5: 11–19.