Histamínová intolerancia

Novodobá choroba-histamínová intolerancia…ešte ste o nej nepočuli?

neznasanlivost_histaminu3.jpg

Neznášanlivosť histamínu nie je žiadne novodobé ochorenie, mnoho ľudí ním trpí už mnohé roky. Nová je však môžnosť túto metabolickú poruchu diagnostikovať. Na Slovensku je od roku 2010 k dispozicií diagnostické metóda, ktorá stanovuje aktivitu enzýmu, ktorý rozkladá histamín, čím sa veľa ľuďom pomohlo dostať z ťažkostí, ktorými trpeli aj roky bez toho, aby sa vedelo prečo. Väčšina postihnutých sú ľudia v strednom veku, viac ženy ako muži.

Čo je alergia a čo histamínová intolerancia?

Histaminová intolerancia (HIT) je nedostatočná schopnosť odburávať histamín. A čo je to histamín? Histamín je látka, ktorú sú väčšina ľudí spája s alergiou, je zodpovedný za tečúci nos, svrbenie očí a kože, žihlavku či kýchanie pri alergickej reakcii. Alergény-látky vyvolávajúce alergiu (peľ, roztoče, srsť..) sú pre zdravého človeka neškodné, ak však príde s nimi do kontaktu „citlivá osoba“ (ktorá má predpoklady k alergii), organizmus za spoluúčasti  IgE protilátok reaguje vyplavením zvýšeného množstva histamínu, ktorý vyvolá spomínané prejavy alergie. Trochu inak je to s histamínovou intoleranciou, ktorá sa často chybne označuje ako potravinová alergia. V skutočnosti však ide o precitlivenosť, ktorá nemá imunologický (alergický) podklad ale je spôsobená nedostatočnou aktivitou alebo množstvom enzýmu DAO (diaminooxidáza), ktorý rozkladá histamín obsiahnutý v potrave.

Ako zistím či mám neznášanlivosť histamínu?

Rozlíšiť histamínovú intoleranciu od iných ochorení nie je bez diagnostického testu vôbec jednoduché, dokonca ani negatívny výsledok u lekára nie je istota, že ochorením netrpíte. Príznaky tejto poruchy sa neprejavujú špecificky a na rozdiel napr. od alergie kde sa reakcia na alergén vždy dostaví bezprostredne po vystavení tela alergénu, u HIT to môže trvať aj niekoľko hodín. Ťažké je rozlíšit HIT aj od iných „neznášanlivostí“ ako laktózovej intolerancie či celiakie („alergia“ na lepok), nezriedka bývajú prítomné spolu (človek trpí laktózovou aj histamínovou intoleranciou súčasne).

Medzi najčastejšie príznaky patrí sčervenaniesvrbenie pokožky (žihlavka) alebo tráviace ťažkosti ako nafukovanie, hnačka, nevoľnosť, kŕče. Vyskytnúť sa môžu aj prejavy nádchy ako upchatý nos, opuch sliznice, slzenie očí, ale aj dýchacie ťažkosti a zahlienenie. Medzi ťažkosti, pri ktorých sa bežne na HIT nemyslí, a tak sa môže mylne zdať, že nesúvisia s histamínom, patria bolesti hlavy až migrény, depresia, chronická únava, nespavosť, zmeny krvného tlaku, búšenie srdca, menštruačné kŕče. Niektorí odborníci spájajú HIT aj s opakovanými potratmi a neplodnosťou, či chronickými zápalovými ochoreniami ako je artritída, aj keď histamín nemusí byť hlavný spúšťač ochorenia, môže sa podieľať na vývoji choroby.

Ako zistí lekár intoleranciu histamínu?

Potvrdenie histamínovej intolerancie býva komplikované. Aj keď je výborné, že už aj na Slovensku je možné zistiť špeciálnymi testami aktivitu enzýmu DAO, ktorý rozkladá histamín, výsledok nemusí byť vždy presný. Ak Vám test potvrdí HIT, je veľmi pravdepodobné, že ňou trpíte. Ak test ukáže hraničné hodnoty alebo dostatok enzýmu DAO, stále to nemusí znamenať, že ochorenie nemáte. Preto sa odporúča test pri podozrení na HIT opakovať a pred testom sa stravovať tak ako obvykle, pretože výsledok testu závisí vo veľkej miere od prijatej stravy. Kedže príznaky HIT sú často podobné prejavom alergického ochorenia, lekár zvykne najskôr pristupovať ku kožným alergénovým testom a stanovení tzv. IgE protilátok, ktoré môžu potvrdiť alebo vyvrátiť alergiu (v prípade HIT sa stanovujú IgG protilátky). Aj potvrdenie alergického podkladu ťažkostí stále nemusí znamenať že na HIT môžeme zabudnúť, pretože alergia a HIT sa navzájom nevylučujú, a pacient môže trpieť oboma ochoreniami súčasne (napr. HIT môže zhoršovať priebeh alergického ekzému).

Zaujímavé je, že aktivita DAO enzýmu sa môže zvyšovať počas tehotenstva, kedy telo matky chráni plod pred účinkami histamínu, preto niektoré ženy trpiace HIT, pociťujú v tehotenstve zlepšenie príznakov.

Ďaľší krok, ku ktorému sa pristupuje, je eliminačný test – vylúčenie potravín s vysokým obsahom histamínu. Ak po tomto opatrení prichádza k zlepšeniu príznakov, postupne sa zaraďujú jednotlivé vynechané potraviny a sleduje sa, ktorá potravina vyvolá ťažkosti.

Kde sa histamín berie?

Histamín sa bežne tvorí a skladuje v organizme, kde si plní svoje fyziologické (prirodzené) funkcie (podieľa sa na regulácii mikrocirkulácie, alergických reakcií, zápalu, žalúdočnej exkrécie a nervových funkcií). Pre osobu trpiacu HIT je však problémom jeho príjem stravou. Veľa potravín obsahuje histamín (rajčiny, ryby, baklažán, kvasené kapusta…) alebo látky, ktoré podporujú uvoľňovanie histamínu z buniek (citrusy, orechy, kakao..), či blokujú činnosť enzýmu ktorý histamín odbúrava (alkohol, lieky). Množstvo histamínu v rôznych druhoch potravín je rôzne, dokonca aj v tej istej potravine ho nebýva vždy rovnako a preto sa môže stať, že požitie nejakej potraviny raz vyvolá a raz nevyvolá ťažkosti. Čerstvé potraviny ho obsahujú zväčša menej, skladovaním (aj mrazením) obvykle množstvo stúpa. Zatiaľ, čo pri klasickej alergii stačí aj malé množstvo alergénu (peľ,roztoče..) na spustenie reakcie, v prípade histamínovej neznášanlivosti je reakcia závislá na dostatočnom  príjme histamínu. Obsah histamínu v jednotlivých potravinách nie je problém nájsť na internete, rôznych brožúrkach či knihách, spomenieme skôr iné zdroje, ktorých by sa ľudia trpiaci HIT mali vyvarovať.

Ak Vám bola lekárom potvrdená histamínová intolerancia, nezabudnite si skontrolovať lekárničku, najmä lieky ktoré užívate často a pravidelne. Mnohé lieky dokážu blokovať enzým DAO (odbúrava histamín):

 • Z voľnopredajných liekov ambroxol  (Mucosolvan, Ambrobene, Flavamed), N-acetylcysteín (ACC, Solmucol); z liekov viazaných na lekársky predpis sú to niektoré antibiotiká (cefuroxim, doxycyklín, potencované penicilíny), metamizol (Novalgin, Algifen), metoklopramid (Degan, Cerucal), verapamil, niektoré antidepresíva a iné.

Niektoré lieky sa podieľajú na zvýšenom uvoľňovaní histamínu:

 • Z voľnopredajných liekov kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Anopyrin, Acylpyrin), z liekov viazaných na lekársky predpis napr. kodeín, metamizol, verapamil, niektoré kontrastné látky.

Aktivitu enzýmu DAO podporuje vitamín B6 (pyridoxín), takže jeho nedostatok alebo užívanie liekov, ktoré možu spôsobiť deficit B6 (hormonálna antikoncepcia, hormonálna substitučná terapia) taktiež prispieva k nižšej aktivite enzýmu DAO.

Zvýšené uvoľňovanie histamínu spôsobujú aj rôzne prídavné látky ako farbivá, konzervatnty, dochucovadlá atď. Z farbív ide najmä o azofarbivá ako košelinová červeň (nájdeme napr. v Nurofene Rapid), tatrazín (Nurofen Instant), erytrozín (Ibalgin), z dochucovadiel treba  spozornieť pri glutamáte.

Ako sa lieči neznášanlivosť histamínu?

Pokiaľ bola u Vás diagnostikovaná HIT je nevyhnutné zahájiť nízkohistaminovú diétu – obmedziť až úplne vylúčiť potraviny obsahujúce histamín a potraviny spôsobujúce ťažkosti, čo nie je vôbec ľahká úloha. Histamín sa nachádza v mnohých potravinách, niektoré potraviny zvyšujú jeho uvoľňovanie, niektoré blokujú enzým, ktorý ho odbúrava a podobne. Ide teda do veľkej miery o zmenu životného štýlu, odmenou Vám však bude nepochybne lepší zdravotný stav. Vo všeobecnosti by sa mali ľudia s HIT snažiť konzumovať len čerstvé potraviny (dlho skladované potraviny obsahujú podstatne viac histamínu). Aj niektoré potraviny, ktoré obsahujú histamín pri konzumácii za čerstvého stavu nemusia robiť žiadne problémy.

Život ľuďom s HIT do veľkej miery uľahčil aj príchod voľnopredajného výživového doplnku (Daosin) na náš trh, ktorý obsahuje spomínaný enzým DAO, ktorý rozkladá histamín. Pacienti s ľahkou formou HIT môžu veľakrát s pomocou Daosinu jesť, čo im chutí. U pacientov s ťažšou intoleranciou odporúčajú lekári okrem diéty aj pravidelné prevenčné užívanie Daosinu, niekedy je nevyhnutné podávanie antihistamínik (lieky proti alergii), lekár môže pri potravinových alergiách zvážiť aj užívanie kromoglytátu (viazaný na lekársky predpis), ktorý zabraňuje uvoľňovaniu histamínu z buniek, ktoré ho skladujú.

Ľuďom trpiacim HIT sa odporúča aj užívanie vitamínu B6 (pyridoxin), ktorý zvyšuje aktivitu DAO, čím zlepšuje odbúranie histamínu. V niektorých výskumoch sa preukázalo, že vyššie dávky vitamínu C (aspoň 1g denne) dokážu znížiť tvorbu a urýchliť rozklad histamínu, potvrdenie tejto skutočnosti si vyžaduje ešte štúdie a výskumy. Pri výbere vitamínovych a multivitamínových prípravkov však budťe opatrní, pretože mnohé obsahujú farbivá a prídavné látky, ktoré môžu HIT zhoršovať a veľakrát neobsahujú potrebné množstvo vitamínov. Vhodnejšie je užívať ich samostane, vitamín C 3xdenne (viac v članku Vitamíny proti chrípke) a pyridoxin vo forme tabliet na prehĺtanie, vyhnúť sa šumivým – vo vode rozpustným multivitamínom.

Súvisiace články:

Ktoré probiotiká pri histamínovej intolerancii?

Ako zistím, či mám celiakiu?

Ktoré potraviny vyvolávajú svrbenie?

Alergia na lieky

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

21 Responses

 1. Velmi prinosny clanok. Dakujem velmi pekne. Uz vyse dvoch rokov patram sama po pricine opuchov a zihlavky lebo sa mi uz zdalo ze mam alergiu ma takmer vsetko co zjem a specialne na lieky proti bolesti, orechy, nikedy banan inokedy zas nemam ziadnu reakciu po jeho zjedeni etc, tych potravin je velmi vela ktore raz mam reakciu po nich inokedy nie. No surova cibula napr.mam okamzitu reakciu opuch tvare nanma cela a postupne sa zacnem vyhadzovat. Cervene vino neprichadza do uvahy! A v podstate ziaden alkohol. Varena strava len domaca. Akonahle sa stravujem vonku teda v restavraci alebo fastfood tak uz je zle. Opuch a zihlavka. Zaujimave je, ze mavam specificke miesta vysevu zihlavky a opuch pre dane potraviny uz maju svoje “miesto” na tele alebo resp.sposob a priebeh reakcie.
  Kedze zijem prevazne v zahranici nemala som doteraz cas chidit po doktoroch. Bola som uz aj dva tyzdne na koznom oddeleni a nic mi nemohli zistit.
  Dakujem este raz za dobry clanok som sa v nom uplne nasla aspon viem, ktorym smerom budem patrat dalej
  S pozdravom Sona

  1. Ďakujeme, som veľmi rada, že Vám článok pomohol. Pekný deň a veľa zdravia želám.

 2. Dobrý deň, v apríli 2016 mi diagnostikovali ľahšiu formu hist. intolerancie po ťažkých infekciách ( v roku 2015) liečených ťažkými antibiotikami . Zistila som na sebe, že veľa u mňa robí stres – pokiaľ toho mám napríklad v práci viac, je to ťažké, lebo prejavy sú rôzne – od vyrážok, svrbenia, sčervenania pokožky, cez migrény, mykózy, bolesti žalúdka,menštruačné bolesti,nafukovanie, afty, po hnačky, zvracanie… Dokonca mi bolo povedané, že zachrípnutý hla a vypadávanie vlasov môže byť tiež dôsledok HIT. Je to ťažké, lebo fakt neviem, čo môžem jesť a čo nie. Pomáha mi pokoj a relaxácia, Daosin, probiotiká, c vitamín a diéta. Ak mám stres, musím si dávať na jedlo ešte väčší pozor. V júni som po zjedení redkvičky skončila v sanitke Rýchlej zdravotnej pomoci – a bolo to hrozné …Musím povedať, že porcie mojich jedál nie sú veľké – a ak sa skutočne neovládnem, tak ma čaká bolesť hlavy, hnačka alebo niečo podobné, tak si človek rozmyslí… Problémom je, že po diagnostike HIT som schudla 5 kíl – a to vôbec nie som tučná… Pri diéte môžem odporúčať švajčiarsky zoznam potravín, kde sa dajú nájsť potraviny a ich zložky vhodné pre histaminika. Je to ale dosť obmedzený jedálny lístok… Ďakujem za prínosný článok, hľadám všetky informácie, lebo ich nie je veľa a sú to ťažkosti veľmi veľmi individuálne… Verím, že budete pokračovať. S pozdravom Otília.

  1. Dobrý deň Otília, ďakujeme za podporu a želáme veľa zdravia! Pekný deň.

 3. Zdravim vsetkych, aj mne zial len nedavno diagnostikovali HIT, co je po vyse dvatsiatich rokoch utrpenia s roznymi chorobami a roznorodou neucinnou liecbou ista ulava, ale aj sklamanie, ze sa HIT nediagnostikoval skor…Ked sa obzriem dozadu, viem si teraz presne spojit vyskyt ¨infekcnych¨ochoreni, ktore boli zbytocne preliecovane antibiotikami, roznych zdravotnych neduhov, ktore som si nevedela vysvelit, dokonca dlhorocne uzivanie antidepresiv, ktore vzhladom na priznaky su az na vrchole pyramidy a samozrejme nemozu liecit pricinu ochorenia. Moj stav sa zlepsil vzdy pocas tehotenstva. K tomu celozivotne akne, ekzemy, gastrointestinalne problemy ( s castou diagnostikou HP pylori a chronickej gastritidy), nespavost, zvysena unavnost, migreny, bolestiva menstruacia. ..Na kazdu uvedenu boliestku samozrejme iny lekar a iny ¨liek¨…. Ale problemy pretrvavali. Teraz mam 42 rokov a konecne vyhlad na lepsi a kvalitnejsi zivot, aj ked s dozivotnou dietou. Dakujem, ze aj prostsrednictvom tejto stranky prinasate informacie, ktore ludom s HIT pomahaju orientovat sa v tejto zlozitej a zatial malo preskumanej diagnoze. Dufam, ze sa casom aj v nasom zdravotnom systeme, ci v kruhoch vedecko-vyskumnych najdu ludia, ktori nove poznatky a osvetu prinesu tam, kde by to malo byt samozrejmostou – do ambulancii praktickych lekarov. Pretoze jedlo ma byt liekom.

  Pekny den!

 4. Prajem pekný deň. Váš článok sa mi veľmi páči. Ešte prednedávnom som ani nepočula, že taký zdravotný problém môže existovať. V súčasnosti už dvom mojim deťom zistili histamínovú intoleranciu. Jedno z mojich detí sa lieči na ťažkú depresiu a berie Amitriptylin. Na letáčiku, ktorý jej poskytla imunologička, bolo uvedené, že tento liek zvyšuje hladinu histamínu. Keď bola posledne na kontrole u psychiatričky, tak sme spomenuli, že bola na takomto vyšetrení, ale ešte sme nemali výsledky. Pani doktorka však nevedela ani o čo ide, že existuje takýto problém. Mám obavy ako ju presvedčíme, že tento liek je pre ňu nevhodný. Brala už jeden liek a nedostala pol roka menzes. Nechcela jej ho vysadiť, až keď iná lekárka napísala, že tento problém musí mať len z liekov. Po vysadení lieku dostala po týždni menzes. Je veľmi citlivá a hneď sa u nej prejavia vedľajšie účinky lieku. Nevedeli by ste mi poradiť, prosím, vhodný liek namiesto Amitriptylinu, aby sa mohla vyliečiť z ťažkej depresie? Veľmi by nám to pomohlo, keď sa zaoberáte touto problematikou. Vopred srdečná vďaka.
  Marta

  1. Dobrý deň Marta, prvoradé je, či Amitriptylin pomáha pri liečbe ťažkej depresie, možné zvýšenie histamínu spôsobené týmto liekom nie je až tak podstatné,vieme ho ovplyvniť. Jednak môže dieťa užívať bezpečne Daosin – enzým, ktorý odbúrava histamín a hlavne obmedziť príjem histamínu správnou stravou. Lieky na liečbu depresie sa musia brať dlhšiu dobu (6-8 týždňov), aby ste začali vnímať nejaké zlepšenie. V liečbe takýchto diagnóz je niekedy nutné vystriedať aj viac liekov, kým nájde lekár ten čo “sadne”, každý organizmus reaguje trochu ináč, ale to musí zvážiť psychiater. U detí sa ordinuje napr. aj sertralín alebo fluoxetín, majú nižší výskyt nežiaducich účinkov ako tricyklické antidepresíva (amitriptylín), na druhej strane v prípade ťažkej depresie zas môže byť Amitriptylín efektívnejší. Tak či tak o výbere lieku musí rozhodnúť lekár, ktorý pozná zdravotný stav pacientky a vidí ako reaguje na liečbu. Samozrejme, o nežiaducich účinkoch treba lekára informovať. Možno Vám trochu pomôže aj článok http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/psychika/depresia/nedostatok-vitaminov-pri-depresii/. Držím Vám palce!

 5. Dobri den.Aj mne bola tento rok zistena hit a este aj int na laktozu a od roku 2012 zase tetania na tu beriem tiamin a magne b6.corvitol na busenie srdca to my predpisala obvodna doktorka mam ist aj k srdciarovy a alergologovi a imunologovi.Teraz mam zas problem z menzesom mam ho iba jeden den gynekolog my dal liek agnucaston na upravu menzesu..Potrebovala by som poradit a i s hit mozem chodit na tri zmeny..a ako si mam upravit jedalnicek zatial som zistila ze nemozem jest rajciny zakusky kvasnice biele pecivo a vobec vsetko pecene maso.mam40 rokov pekne dakujem dovi

  1. Dobrý deň Andrea, problémy s menštruačným cyklom a histamínová intolerancia môžu súvisieť. Bohužiaľ, s touto diagnózou Vám nikto nedá konkrétny jedálniček, čo môžete a čo nie, pretože reakcia na všetky potraviny je individuálna, preto treba skúšať. Môžete si stiahnuť švajčiarsky zoznam, kde sú potraviny rozpísané podľa množstva obsiahnutého histamínu, aby ste sa vedeli trochu zorientovať. Ako najlepšie riešenie sa javí protizápalová vysokonutričná strava, s ktorou máte šancu toto ochorenie zvládnuť, možno aj zvrátiť. Výborné recepty a rady má napríklad histaminovakasulka.com, ktorá má na blogu bezlaktózové, bezlepkové, nízkohistamínové jedlá s protizápalovým účinkom a veľa užitočných informácií. Práca v noci tiež nie je pre histaminokov dobré riešenie, pretože môže dochádzať k zvyšovaniu zápalových markerov a stresu, ktorý je tiež zdrojom histamínu. Držím palce

 6. Mam 45 rokov, viac ako 20-rocny problem s histaminovou intoleranciou. Stale skusam, patram, pozorujem sa, zostujem co mozem jest. Vzdy som mala problemy s nepravidelnou menstruaciou, niekedy jej trvalo aj dva mesiace, kym sa dostavila. Od januara minuleho roka som vyradila muk, jem iba ovsenne vlocky, pseno, ryzu, a moja menstruacia sa dostavuje aj po 24 dnoch, je teraz ovela pravidelnejsia, slabsia, ziadnych 8-9 dni, ale 7-8, podla mojich dietnych pokusov. S histaminovou dietou sa vytratili mnohe starosti, napriklad aj navaly strachu, tlak v krku…

 7. Vďaka za veľmi vystížné a poučné rady.Aj ja trpím touto diagnózou.Niekedy je ozaj dávať si pozor nato,čo zjete, ale často to zǎvisi aj od situácie,stresu a jedlo spolu(mák ,orechy,alkohol ,huby) mála som možnosť to zážit a skončila som na pohotovosti- skoro som sa udúsila.Daosin veľmi uľahčuje žit s týmto ochorením ale treba si dávať pozor aj jedlo.Veľa sťastia!!!?

 8. Dobrý deň, moja mama po užiti novalginu,celá sčervenela, najskôr fľaky na pokožke a neskôr sa jej to zlialo do jedného celku. Neznesiteľné svrbenie na nohách a vlastne na celom tele,hnačka,nevoľnosť a zlé prehĺtanie. Mohli by ste mi napísať čo to asi bolo? Pretože donedávna jej obv.doktorka predpisovala novalgin na anginu,bolesť hrdla. Predpokladáme,že to bola alergická reakcia na novalgin,ktorú doteraz nikdy nemala,tak si to nevieme vysvetliť. Nemá zistenú žiadnu alergiu na lieky(iba peľ a roztoče,na ktoré sa lieči). Ďakujem za odpoveď.

  1. Dobrý deň Sisa, vyzerá to na alergickú reakciu. Novalginu by sa mala mamina v budúcnosti vyhnúť. Bolo by dobré dať si spraviť alergologické testy aj na ostatné analgetiká, alergie bývajú často skrížené a navyše alergie na lieky bývajú aj veľmi nebezpečné. Raz môže byť prejav miernejší, inokedy výraznejší, závisí to od viacerých faktorov. Alergia je potvora, kľudne mohla vzniknúť aj keď predtým mama s týmto liekom problém nemala. Pekný deň!

 9. Dobrý deň. Ďakujem za Váš článok. Mám TZP syna s Db.: tuberózna skleroza,autizmus,epilepsia,mentálna retardacia,depresie a agresivita. Užíva Sabril,Timonil,Prothazin,Haloperidol,Concor,Ibalgin od bolesti. Dnes mu prišli výsledky z onkologickeho ústavu Sv.Alžbety a má histaminovu intoleranciu 8,79 u/ml. Som bezradná,ako mám zmeniť stravovanie a vysvetlit synovi s ťažkou mentalnou retardaciou,že nemôže jesť veci,ktoré zbožňuje. Syn máva bolestí brucha,predychava mi ťažko,chrbet ma vyhadzany,depresie….. Som bezradná.
  Ďakujem Vám.

  1. Dobrý deň, z pozície lekárnika Vám neviem odpovedať ako pracovať s takto chorým dieťaťom, aby ľahšie zvládol zmeny v stravovaní. Na to sú určite vhodnejší odborníci, ktorí s takýmito deťmi pracujú a majú s tým skúsenosti. Asi to bude chcieť veľkú trpezlivosť, zisťovanie si informácii o ochorení a jedlách, ktoré syn može a ktoré nie, prípadne občas siahnuť po Daosine, ktorý synovi umožní dať si aj obľúbené jedlo. Ja Vám držim veľmi palce a želám všetko dobré Vám aj synovi, určite to zvládnete!

 10. Dobrý deň. Mám 20 rokov a pred 3 mesiacmi mi zistili alergiu na viaceré potraviny.
  (pšen. a ražná múka,ryža,zemiak,jablko,marhuľa,kiwi,paradajka,mrkva,sója,zeler,krab,orechy).
  Príznaky sa prejavujú vo forme vyrážok hlavne na tvári,lenže už sa to rozšírilo aj na krk a chrbát.
  Aj keď sčervenanie a biely pupienok zmizne,ostávajú mi fľaky.Začalo ma svrbieť telo a nevedela som si dať rady. Hoc som tieto potraviny vylúčila a pred každým jedlom užívala Nalcrom,žiadny účinok sa nedostavil. Rozhodla som sa preto o gastroenterologické vyšetrenie,aby zistili načo som alergická. Žiadnu alergiu nemám potvrdenú ale mám vysokú pravdepodobnosť pre histamínovú intoleranciu,inkompetenciu kardie a refluxný zápal GD. Na zápal mi predpísali Omeprazol,ktorým to mám preliečiť a odporúčili mi aj vylúčiť potraviny s vysokým obsahom histamínu. Naďalej mám dodržiavať zákaz konzumácie potravín na ktoré som alergická a ako bonus mi pribudli ďalšie. Chcem sa spýtať,či aj hoc užívaním Nalcromu,Omeprazolu potlačím reakciu a preliečim zápal,nebude najviac trpieť moja pečeň? Alebo či je vhodné začať nízko-histamínovú diétu,brať pravidelne tabletky a popritom to skúsiť prírodnou cestou,napr. brezovými kvapkami alebo jablčným octom s vodou pred jedlom a časom zistiť ako nato moje telo reaguje? Ďakujem.

  1. Dobrý deň Scarlett, nie je mi z toho čo píšete jasné, aké testy Vám robili. IgE z krvi (máte aj kvantifikované hodnoty), alebo kožné testy? Alebo len klasické inhalačné alergény a z toho vyhodnotili aj potencionálne skrížené alergie na potraviny? Nie je mi ani jasné, prečo Vám rovno nespravili aj testy na histamínovú intoleranciu.. Podľa toho čo píšete máte reflux a preto kyselinou zapálenú sliznicu pažeráka, čo je treba akútne riešiť. Omeprazol by Vám mal v tejto situácii pomôcť s potlačením produkcie žalúdočnej kyseliny, čo má poskytnúť sliznici pažeráka čas na zahojenie. Problém však je v tom, že reflux je často spojený s premnoženou patogénnou flórou, ktorú žalúdočná kyselina drží ako tak pod kontrolou. Nie som lekár, ani nepoznám podrobne Vaše absolvované výsledky a vyšetrenia, ale z toho čo zatiaľ píšete by som ja postupovala nasledovne: Vysadiť cukor, sladidlá a bielu múku a zatiaľ len vysoko histamínové jedlá. Jesť menšie porcie, žiadne polotovary a fastfood, prevažne zeleninu, čerstvé mäso, ryby, strukoviny, vajcia, zdravé tuky, nesladené jogurty. Veľmi dobrú skúsenosť pri refluxe mám u pacientov s používaním Chioskej mastichy (2x2kaspuly). Vhodné by bolo aj užívanie dobrých probiotík.Keď sa stav zlepší, môžete postupne pridávať iné druhy potravín a rôzne typy sacharidov a sledovať prípadné zmeny.

 11. Dobrý deň, super napísaný článok. Viete mi odporúčiť články alebo publikácie ktoré sa viac venujú problematike HIT a neplodnosť ?
  Vopred ďakujem a prajem veľa pracovných úspechov

 12. Dobry, tiez mam asi HIT, zatial nevysetrenu,ale podla priznakov: plny nos,upchate sliznice,oci ako pri nadche,bolesti pri srdci po jedle.Snazim sa nejest problemove potraviny no napr. uz dva dni jem ina :na ranajky ovsene vlocky zaliate horucou meltou a potom do toho postruham jablko, na obed cerstvo uvarenu polievku(mrkva,petrzlen,karfiol),zemiaky varene v sipke-pretlacene a popucene a zmiesane d dusenou cibulou na masti a vecera detto.Zatial zlepsenie necitim-ako je to mozne .Dakujem

  1. Dobrý deň, ak máte podozrenie na HIT, treba ísť lekárovi na vyšetrenie, aby ste vedeli ako určite postupovať. Príznaky, ktoré opisujete môžu aj nemusia znamenať HIT. Držím palce!

Komentáre boli uzavreté.