Vedeli ste...

Borelióza – čo všetko by sme o nej mali vedieť?

Najzávažnejším ochorením, ktorým nás môžu nakaziť kliešte, je lymská borelióza. Proti tomuto ochoreniu sa na Slovensku nevieme brániť prostredníctvom preventívneho očkovania, ako je to v prípade kliešťovej encefalitídy. Neexistuje prirodzená odolnosť proti boréliovej infekcii, ochorieť teda môže každý, kto s ňou príde do styku, dokonca aj opakovane.

Veľkým problémom ochorenia (pokiaľ nemá pacient typické prejavy) býva jeho diagnostika, resp. neskoré odhalenie choroby, ktoré výrazne ovplyvňuje možnosť na uzdravenie. Bodnutie kliešťom nie je bolestivé (prítomnosť anestetickej-znecitlivujúcej látky), ani nacicaného kliešťa si vôbec nemusíme všimnúť, obzvlášť ak ide o jeho mladšie a teda menšie vývojové štádia. Napriek tomu, že sa nejedná o smrteľné ochorenie, jeho chronický priebeh a opakovaný návrat (recidívy) dokážu komplikovať života pacienta. Ak sa ochorenie zachytí včas a neprejde do chronického štádia, má pacient šancu na úplne uzdravenie.

Kde a ako sa vieme nakaziť boreliózou?

Ohniská so značným zamorením kliešťov boréliami sú už vo všetkých okresoch Slovenska. V okolí Bratislavy je zamorenosť kliešťov boréliami niekde na úrovni 20%, v okolí Stupavy až okolo 30%. Vzhľadom na otepľovanie severnejších oblastí dochádza k posunu výskytu infikovaných kliešťov aj do vyšších zemepisných výšok, nájsť ich môžeme už aj v oblasti Tatier. Predpokladá sa, že na prenos borélii z infikovaného kliešťa na človeka, je potrebné aspoň 24-hodinové prisatie kliešťa (borélie sa musia dostať z čreva kliešťa do jeho slinných žliaz). K včasnejšie nákaze však môže dôjsť pri nesprávnom odstraňovaní kliešťa. Správnemu odstráneniu kliešťa sa venujeme v predchádzajúcom článku. Výnimočne bol popísaný prenos boreliózy iným hmyzom – komáre, ovady, bodalky maštaľné.

Ako sa prejavuje lymská borelióza?

Pre boreliózu je charakteristické začervenanie kože v mieste vpichu kliešťa, ktoré môže mať veľkosť aj niekoľko centimetrov, v strede je obvykle biele, vytvára sa niekoľko dní až týždňov po nákaze. Bohužiaľ sa tento prejav, typický pre boreliózu a teda pre lekára aj bežného laika ľahko identifikovateľný, nemusí u 30-50% nakazaných prejaviť, čo komplikuje odhalenie ochorenia. Po niekoľkých dňoch až týždňoch od infekcie prichádzajú prvé príznaky ochorenia, ktoré sa podobajú na bežnú chrípku (únava, bolesť hlavy, svalov, v krku, mierna teplota), chýba však nádcha a kašeľ. Táto zdanlivá chrípka môže sama odoznieť a dlhý čas sa môžete cítiť zdraví. V druhej fáze ochorenia dochádza k zápalu kĺbov, nervov, páleniu a mravčaniu kože alebo neurologickým ťažkostiam (obrna lícneho nervu, horúčky, bolesti hlavy, únava). Postihnutie nervového systému sa však môže prejaviť aj búšením srdca, arytmiami, zápalom čriev či močového mechúra. Ak prejdú baktérie do centrálneho nervového systému, môže dôjsť k zápalu mozgu a mozgových blán. Tretia chronická najťažšia fáza sa prejavuje niekoľko mesiacov až rokov po infekcii, kedy sa telo už nevie brániť bežným nákazam a rozvíjajú sa ďaľšie ochorenia– autoimunitné choroby, bolestivé neuropatie, herpetické infekcie…Aj v tejto fáze dokáže liečba (antibiotiká) potláčať do určitej miery ochorenie a prinášať úĺavu, šanca na úplné vyliečenie je však v tomto štádiu veľmi nízka.

Ako sa lieči lymská borelióza?

Zatiaľ čo kliešťová encefalitída je ochorenie vírusové, borelióza je spôsobená baktériami rodu Borrelia, preto sa v jej liečbe používajú antibiotiká. Ak sa borelióza odhalí včas, liečba býva úspešná a príznaky odoznievajú bez komplikácií. Antibiotiká sa často nasadzujú už pri podozrení na ochorenie, keď sa vytvorí typický erytém (začervenanie) alebo pri „chrípkových“ príznakoch po uhryznutí kliešťom, nakoľko v tomto štádiu nie je vždy možné potvrdiť ochorenie laboratórnymi testami (protilátky sa začínajú tvoriť za 4-8 týždňov od nakazenia). V terapii sa využíva najmä amoxycilín, doxycyklín, cefalosporíny, azitromycín, ktoré sa podávajú v prvom štádiu ochorenia 2-4 týždne (azitromycín kratšie).V pokročilejších štádiách ochorenia, alebo pri neskorom odhalení, je liečba náročnejšia (antbiotiká sa podávajú aj niekoľko mesiacov) aj menej úspešná, často injekčná, pri postihnutí nervového systému sa volia antibiotiká, ktoré sú schopné prenikať do mozgu. V podpornej liečbe sa odporúčajú probiotiká, antimykotické lieky (dlhodobé užívanie antibiotík môže spôsobiť premnoženie plesní/kvasiniek), lieky na regeneráciu pečene. Pri neurologických ťažkostiach sa podáva horčík, vitamín B12, pyridoxín (vitamín B6).

Z alternatívnych metód liečby (niektorí odborníci odporúčajú, iní odmietajú) boreliózy púta pozornosť užívanie koloidného striebra, ktoré by malo mať koncentráciu aspoň 40ppm. V rámci EÚ môžu výrobcovia predávať koloidné striebro s označením „len na vonkajšie použitie“, resp. nemôžu ho propagovať na vnútorné užívanie (ako tomu bolo pred pár rokmi). Koloidné striebro však neodporúčame ako náhradu za antibiotickú liečbu, ale skôr ako doplnkovú liečbu, jeho pozitívny účinok na liečbu boreliózy nebol dostatočne preskúmaný.

Očkovanie proti borelióze?

Prevencia boreliózy prostredníctvom očkovania sa napriek viacerým pokusom stále javí ako nedostatočná. Heterogenita a neustála zmena povrchových antigénov borélií je veľkým problémom pri výrobe účinnej vakcíny. Vakcíny, ktoré sa na európskom trhu zatiaľ objavili, boli stiahnuté z distribúcie (nedostatočný účinok, možná spojitosť s rozvojom autoimunitnej artritídy, vysoká cena…). Momentálne je v druhej fáze skúšania vakcína Valneva a Pfizer, ktorá zahŕňa 6 sérotypov borélií, ktoré sa vyskytujú v Európe a Severnej Amerike. Účinná vakcína by predstavovala významnú úlohu v prevencii lymskej boreliózy, uvidíme, čo prinesie klinické skúšanie.

———————————————————————————————————————————-

Zdroje:

J. Buchancová;  H. Hudečková;  L. Murajda;  V. Švihrová;  I. Bátora; a ďalší: Lymská borelióza z pohľadu pracovného lekárstva, Pracov. Lék., 61,2009, No. 2, 46-55.

BAZOVSKÁ, S. Prof. MUDr. Emil Kmety, DrSc. a výskum lymskej boreliózy u nás. Antibiotiká a rezistencia, 2004, 3, č. 1, s. 4–5.

GAVORNÍK, P. Lymská choroba. Alergo, 2002, 3, č. 1, s. 18–19.

https://www.solen.cz/pdfs/neu/2009/03/11.pdf