Antibiotiká

Ako dosiahnuť maximálny účinok antibiotik s minimálnym rizikom nežiaducich účinkov?

uzivanie_antibiotik2.jpg

Antibiotiká patria k liekom, kde pre dosiahnutie liečebného účinku je dôležité ako, kedy a s čím ich užijete. Nejde len o potrebnú koncentráciu liečiva, ale aj o minimalizovanie nežiadúcich účinkov. Niektorým antibiotikám prekáža mlieko, iným slnko či súčasné požitie stravy. Antibiotiká treba vždy doužívať potrebný počet dní, nezávisle od zlepšenia stavu, (tým myslím, pacientov, ktorí si povedia, že už sa cítim dobre, prečo ich mám užívať toľko dní), predídeme tak návratu ochorenia a rezistencii (odolnosti) baktérií voči antibiotikám, ktorej som sa venovala v minulom článku.

S jedlom či bez jedla?

Prvý faktor, ktorý ovplyvňuje účinok väčšiny perorálnych antibiotík (tablety, kapsule, sirupy), je jedlo. Správne načasovanie stravy a antibiotík ovplyvňuje ich vstrebávanie, u niektorých antibiotík môže súčasný príjem jedla a antibiotík predĺžiť vstrebávanie lieku a tým znížiť maximálne hladiny liečiva v krvi či moči, preto sa odporúčajú užívať nalačno (t.z. aspoň pol hodinu pred jedlom alebo aspoň 2 hodiny po jedle). Sú však aj antibiotiká, ktoré naopak pre zaistenie optimálnej absorpcie potrebujú potravu, preto sa majú užívať tesne po jedle alebo s jedlom. Užitie po jedle môže tiež zmierniť žalúdočné ťažkosti.

Antibiotiká, ktoré sa odporúčajú užiť nalačno:

 • – Azatril, Azibiot, Azithromycin (Sandoz, Actavis, Mylan), Azitrox, Zmax, Sumamed (azithromycín)
 • – Monural (fosfomycín)
 • – Ospen, Penbene, V-PNC (fenoxymytelpenicilín)
 • – Roxithromycín

Antibiotiká, ktoré sa užívajú po jedle:

 • – Abaktal (perfloxacin)
 • – Tavanic (levofloxacin)
 • – Biseptol
 • – Zinnat, Ceroxim, Xelacef (cefuroxim)
 • – Doxybeme, Doxyhexal, Deoxymykoin (doxycyklin)

Antibiotiká, ktoré sa užívajú nezávisle od jedla (môžu sa užiť nalačno aj po jedle)

 • – Duomox, Ospamox (amoxicilín)
 • – Amoksiklav, Augmentin, Medoclav, Megamox, Tevaklav (amoxicilín+kys. klavulánová) – najlepšie pred jedlom
 • – Avelox 400 (moxifloxacín)
 • – Bitammon, Unasyn (sultamicilín)
 • – Cedax (ceftibutén),  Cedrox (cefadroxil), Ospexin (cefalexín), Suprax (cefixim)
 • – Cifloxinal, Ciplox, Ciprofloxacín (Sandoz, Teva), Ciphin, Ciprinol, Ciprolon, Medociprin (ciprofloxacín) – ak sa užijú nalačno, liečivo sa absorbuje rýchlejšie
 • – Klarithromycin (Teva, Mylan), Klabax, Fromilid, Klacid, Fromilid, Klerimed, Lekoklar (klarithromycín)
 • – Dalacin (klindamycín)
 • – Gyrablock , Nolicin (norfloxacín), Medofloxine,  Ofloxin (ofloxacin), Prixina (prulifloxacín)
 • – Rovamycine

 

S mliekom či bez mlieka?

Pri niektorých antibiotikách sa neodporúča súčasný príjem mliečnych výrobkov. Dôvodom je obsah vápnika v mlieku, ktorý vytvára s antibiotikom neúčinné zlúčeniny (cheláty), čím zabraňuje vstrebávaniu lieku. Nie je to vôbec zanedbateľný faktor, napr. v prípade doxycyklínu dokáže súčasný príjem mliečnych výrobkov a antibiotika znížiť účinnosť liečiva o 10-30%. Túto schopnosť však nemá iba vápnik ale aj iné kovy ako horčík, zinok, železo či hliník. Preto sa treba okrem mliečnych výrobkov vyhnúť aj súčasnému príjmu multivitamínových doplnkov či minerálok (aj niektoré džúsy obsahujú vysoký obsah vápnika). Odporúča sa aspoň 2-3 hodinový odstup medzi užitím antibiotika a spomínaných kovov. Odstup treba zachovať aj pri užívaní antacíd (lieky, ktoré sa používajú pri pálení záhy), ktoré tiež obsahujú dvoj- a troj-mocné kovy ako hliník, horčík a vápnik (Maalox, Tums, Rennie, Anacid…). Medzi takéto antibiotiká patria tetracyklíny, konkrétne doxycyklín (Deoxymykoin, Doxybene, Doxyhexal) a chinolóny (Abaktal, Cifloxinal, Ciplox, Ciprofloxacín, Ciphin, Ciprinol, Ciprolon, Medociprin, Gyrablock, Nolicin, Medofloxine, Ofloxin, Prixina).

Antibiotiká a alkohol

Vhodnosť kombinácie antibiotík s alkoholom zaujíma pacienta obvykle častejšie ako vzťah potravy k antibiotikám:-). Ako to teda je? V podstate u väčšiny antibiotík nebola potvrdená interakcia s alkoholom. Existuje však zopár výnimiek. Prvým je liek Entizol (metronidazol), kde sa striktne zakazuje alkohol počas liečby, dokonca aj najmenej 48 hodín po ukončení liečby, kvôli riziku tzv. antabusového efektu (tento efekt  sa využíva napr. v liečbe alkoholizmu). Entizol brzdí enzým, ktorý odburáva toxický produkt alkoholu – acetaldehyd, čím dochádza k hromadeniu acetaldehydu, ktorý vyvoláva symptómy ako bolesti hlavy, zvracanie, nevoľnosť, závrate, sťažené dýchanie až kolapsové stavy pri požití veľkého množstva alkoholu. Podobnú reakciu spôsobuje aj alkohol v kombinácii s Biseptolom a niektorými injekčnými cefalosporínovými antibiotikami.

Ďalšia skupina antibiotík, pri ktorých určite nepite sú tetracyklíny (Doxybene, Doxyhexal, Deoxymykoin). Alkohol totiž zvyšuje činnosť pečeňového enzýmu, ktorým sa odburáva doxycyklín – urýchli sa rozklad liečiva, takže sa pri zvyčajnej dávke nedosiahnu potrebné terapeutické koncentrácie antibiotika.

Čo sa týka ostatných antibiotík, kombinácia s alkoholom síce nevedie k nejakým priamym interakciám či nežiadúcim účinkom, avšak dehydratácia a oslabenie organizmu spôsobené alkoholom Vám uzdravenie neurýchli, práve naopak ho môže skomplikovať. Silvestrovský prípitok či jedno pivo po dobrom pečenom kolienku však určite neublíži.

Antibiotiká a slnko

Pri niektorých antibiotikách je nutné sa vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu či soláriam.  Spôsobujú totiž zvýšenú citlivosť na slnko (fotosenzitivita), ktorá sa môže prejaviť ako začervenanie (erytém), zápal kože (podobný spáleniu kože) alebo výsev. Vystavovať slnku sa neodporúča ešte pár dni po ukončení liečby. Medzi takéto antibiotiká patria najmä tetracyklíny a chinolóny:

(Abaktal, Avelox, Biseptol, Cifloxinal, Ciplox, Ciprofloxacín (Sandoz, Teva), Ciphin, Ciprinol, Ciprolon, Medociprin, Deoxymykoin, Doxybene, Doxyhexal, Gyrablock, Nolicin, Taroflox , Medofloxine, Ofloxin, Oroflocina, Prixina, Tavanic, Zanocin)

Pozor na kyslé a dostatok tekutín

Prísne vylúčenie kyslých jedál sa odporúča pri Biseptole. Vyhnúť sa treba aj liekom s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (Aspirin, Acylpirin, Anopyrin) či askorobovej (Vitamín C). Zabráni sa tak prekysleniu moču, ktoré môže viesť ku kryštalúrii (vyzráženie kryštálov v močových cestách a ich vylučovanie močom pri kyslom pH) a následne k poškodeniu obličiek. S výskytom kryštalúrie sa spája aj užívanie chinolónových antibiotik (Abaktal, Avelox, Biseptol, Cifloxinal, Ciplox, Ciprofloxacín, Ciphin, Ciprinol, Nolicin, Taroflox, Ofloxin..), preto je veľmi dôležité piť dostatok tekutín, aby sa predišlo koncentrovaniu moču.

Súvisiace články:

Kedy a ktoré probiotikum k antibiotiku?

Ako to s tými antibiotikami vlastne je?

Probiotiká-ktoré, kedy, ako?

Liečba zápalu močových ciest

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana

139 Responses

 1. Uživam Suprax400 možem ist na slnko? lirčba bacyla v ustach

  1. Dobrý deň, u Supraxu sa nezvyknú vyskytovať fotosenzitívne reakcie, takže môžete, samozrejme s opaľovaním to pre istotu nepreháňať. Ak by sa objavili nejaké kožné reakcie, treba sa pobytu na slnku vyhnúť. Pekný deň.

 2. Dobrý deň, užívam medoclav 1g, možem ísť na slnko? Čítala som, že s antibiotikami sa nemôže ani opaľovať ani nič podobné. Ale keďže som na dovolenke, rada by som si ju aj užila.
  Ďakujem za odpoveď :)

  1. Dobrý deň Viktória, pri užívaní Medoclavu by nemalo dochádzať k zvýšenej citlivosti na slnečné žiarenie, nemusíte sa teda slnku vyhýbať. Trochu opatrnosti je však vždy namieste a preto by som odporúčala to so slnením veľmi nepreháňať. Peknú dovolenku:)

 3. Dobrý deň,chcem sa opýtať užívam tabletky ciphin 500 môžem si sem tam dať pohár vína? Ďakujem .

  1. Dobrý deň, u Ciphinu nie je požívanie alkoholu vyložene zakázané, nežiaduca reakcia však nie je vylúčená, preto by som to veľmi nepokúšala.

 4. Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je nejaký významný vplyv mliečných výrobkov a výrobkov s vyšším obsahom bielkovín pri užívaní ATB – Zinnat 500mg? Poprípade čomu by som sa mal extra vyhnúť, čo obmedziť. Veľmi pekne ďakujem

  1. Dobrý deň, mliečne výrobky, ani proteíny by nemali mať vplyv na vstrebávanie ani účinok Zinnatu. Zinnat sa dokonca odporúča užívať spolu s jedlom.

 5. Chcem sa opytat, mam klasicku chripku,davala som si Aspirin 2dni aj dnes este,napriek tomu som musrla zájst k lekarke a vypisala ma so zapalom priedusiek. Predpisala mi KLACID SR 500mg
  Chcem sa opytat ci ma suvislost Aspiron s Klacidom???

  1. Dobrý deň Kristína, neviem akú súvislosť máte na mysli. Ak sa pýtate, či môžete užívať Aspirín spolu s Klacidom, tak môžete. Aspirín znižuje teplotu a pôsobí proti bolesti a zápalu,slúži na zmiernenie príznakov pri chorobe-nie na vyliečenie, to znamená, že sa budete pri jeho užívaní cítiť lepšie ale ochorenie nevylieči ani neskráti dĺžku choroby. Klacid je už antibiotikum na potlačenie bakteriálnej infekcie – čiže príčiny ochorenia. Pekný deň!

 6. Dobrý deň, užíval som kvoli liečbe HELICOBACTER PYLORI štvorkombináciu liekov od môjho rakúskeho lekára (3 antibiotika TAVANIC, ANAEROBEX a AMOXICILIN + 1 PANTOPRAZOL na stimulaciu protonovej pumpy). Z príbalových letákov viem, že sú to dosť silné lieky a nesmú sa kombinovať so žiadnymi antidepresívami v tabletkovej forme a ani doplnkami stravy a bylinkami, ktoré môžu mať antidepresívny účinok a predovšetkým sa treba vyhýbať ĽUBOVNÍKU. Preto by som chcel vediet, keď som pred dvoma dňami ukončil užívanie liekov, aký by som si mal dať odstup, kým by som si napr mohol znova dať čaj na nervy (obsah ĽUBOVNÍKA a iných bylín), vďaka ktorému nemusím brať žiadne antidepresíva (v poslednej dobe som vystavený nadmernému stresu, čo sa preukazuje aj navonok a preto je to premňa dôležité)

  Vopred vďaka

  1. Dobrý deň Michal, jedná sa o účinné látky levofloxacín, metronidazol, amoxicilin a pantoprazol. Ľubovník funguje ako induktor pečeňových enzýmov (najma cytochrómu P450), teda urýchľuje odbúravanie liečiv, ktoré se metabolizujú prostredníctvom tohto enzymatického systému. Z týchto liečiv je to v potenciálne klinicky významnej miere len pantoprazol, ktorý dosahuje plazmatický polčas 1,5 hodiny a dĺžka jeho účinku nekoreluje s polčasom zvýšenej plazmatickej hladiny, preto je teoreticky možné užiť ľubovník už 2 hodiny po podaní poslednej dávky pantoprazolu bez zmeny účinku. Zjednodušene povedané, ľubovníkovýčaj si môžete uvariť hneď ako skončíte s užívaním liekov.

   1. STVRTOK MI TRHALI 2 ZUBY.2 dni sedtym mi kazali brat Rovamycin.
    Sobotu t.j.5.den pred uzitim dalsej davky som sa vysypala.Hned som uzila Levoccetirizin.Prestala som brat Rovamycin.
    Vysyp zmizol.Vecer si dam pol Levocetirizinu.
    6ze mi lekar predpisat Dolicid C ?
    Som alergik na Atb len Rovamycin som mohla brat.
    Dolicin som este nebrala.
    Prosim odpoved Dakujem.

 7. Dobrý deň,

  užívam Zinnat 500 a mojim pravidelným doplnkom stravy je aj vitamín C a D. Môže to mať nejaké negatívne účinky na organizmus?

  1. Dobrý deň, táto kombinácia je bezpečná, rovnako ako aj dlhodobé užívanie vitamínu C a D, pokiaľ nedávate príliš vysoké dávky. Pekný deň

 8. Dobrý den, užívam Zinnat 500mg 5. deň a začal som pociťovať slabosť celého tela, hlavne rúk, kŕče v črevách a hnačku mam od druhého dňa podávania, probiotiká beriem od začiatku liečby, je nutne vysadiť lieky? Moze tento stav naznačovať nieco vážne? Ďakujem za odpoved.

  1. Dobrý deň Marek, spomínané reakcie nie sú ešte dôvodom na vysadenie antibiotík, skúste zvýšiť dávku probiotík, prípadne ich vymeniť. Ja mám dobre osvedčené Linex cps. v dávke 3×2 (6 tabliet denne).

 9. Dobry den,
  uzival som Doxycyklin od urologa (klebsiella) v standardnom davkovani prvy den 2x100mg, 8 dni 1x100mg. od prveho dna citim zhorsene videnie na slabsom oku (nosim okuliare), s tym suvisiace bolesti hlavy a bolesti pri mandliach pri prehltani. Bolesti su stale konstantne, ani sa to nelepsi, ani nezhorsuje. Su uvedene v letaku medzi neziaducimi ucinkami
  Uz su to tri dni od skoncenia liecby a neziaduce ucinky neprestavaju, stale citim bolest pri prehltani a stale mam zhorsene videnie (aj hlava nad slabsim okom ma pobolieva).

  ako rychlo by mali neziaduce ucinky prejst? zacinam byt z toho nervozny, znizuje mi to kvalitu zivota a lekar je na dovolenke.
  dakujem

 10. Dobrý Deň používam ospexin kvôli zápalu vaječníkov môžem na To fajčiť?

  1. Dobrý deň, Vaša pečeň tak dostane trochu zabrať, ale vyložene kontrainikované to nie je, nemal by to byť teda problém:)

 11. Dobry den,mozu sa antibiotika dumox 500 g drvit,dcerke(7) napisala sirup a v lekarni dalu tabletky.Vsimla som si to len doma Dakujem.

  1. Dobrý deň, antibiotiká Duomox nebývajú v sirupovej forme, aj u detí sa predpisujú tablety, pretože je možné ich rozpustiť vo vode a podať ako roztok. Pekný deň želám!

 12. Dobrý den
  Užívam antibiotika MEDOCLAV 625,mozem jest kapustu a pomarance, cize kysle
  Dakujem

  1. Dobrý deň, áno, pri Medoclave by to nemal byť problém.

 13. Ahoj.som alergicka na Ceclor.povedala som to lekarovi a predpísal mi Ospamox…teraz som si precitala.ze tiež patrí medzi cefalosporiny…už som si 1000mg tabletku dala…nebude to problem? Ďakujem za rychlu odpoveď iva

  1. Dobrý deň Ivana, Ospamox nepatrí medzi ceflosporíny ale penicilíny, zriedkavo však môže aj tu dôjsť k skríženej alergickej reakcii. Dúfam, že sa tak vo Vašom prípade nestalo, ak áno, treba sa v budúcnosti vyhnúť cefalosporínom aj penicilínom. Pekný deň!

 14. Dobry den :) v piatok mi vyberali 8cku zub a dostala som atb augumetin 625 mg a zubar mi povedal ze nemam konzumovat mliecne vyrobky lenze tu som sa nedocitala zeby neako zle reagovalo mlieko na tieto atb ://Dost mi chyba mlieko nakolko mam stehy a vlastne nic tvrde jest nemam:) ale zvyknem mat krce po atb preto sa radsej pytam..vzdy berem po 2-3 hod probiotika lebo bez nich by mi asi roztrhlo zaludok:(
  Mozem sa este opytat ci sa moze kombinovat sladke napr nieco cokoladove s atb? Od piatka berem atb a krce som nemala aj ked po 2-3 hod slm brala probiotika no dnes som zjedla kuraciu polievku a Coko tYcinku a dostala som krce :/ neviem ci po polievke co si nemyslim alebo po tycinke coko:/dakujem za odpoved

  1. Dobrý deň Lily, antibiotiku Augmentin nevadí ani mlieko, ani čokoláda, takže si ich kľudne dajte. Ak Vás bolí žalúdok, skúste zvýšiť dávku probiotika; penicilíny (Augmentin) môžu narušiť črevnú flóru. Pekný deň!

 15. Dobry den.
  Som inzulinovy diabetik.Zaroven som v pozorovani hepatologie.Nakolko beriem 18lieciv denne +inzulin 5x a aktualne i antibiotikum Doxyhexal si kladiem otazku,ci nie je dobre zvysit davku Lagosa a Ursosanu.Ide viac o lieky prirodneho pozadia na ochranu pecene pred vplyvom uvedenych vsetkych liekov.

  Zvlast teraz nie je lepsie navrsit davku oboch posledne uvedenych liekov ,ak berem naviac dlhodobo antibiotika ???

  Srdecna vdaka.

  1. Dobrý deň Tibor, zvýšené dávkovanie liečiv neznamená automaticky zvýšený účinok. Väčšina liekov vrátane prírodných funguje tak, že maximálny účinok je dosiahnutý pri bežne stanovenej dávke a so zvyšovaním dávky už nedochádza k zvýšeniu účinku, ale veľmi často dochádza k zvýšenému výskytu potencionálnych nežiaducich účinkov. Pri dlhodobom užívaní antibiotík by ste mali určite užívať aj probiotiká (Linex, Probiofix, Dophilus..) Na odľahčenie pečene pomôže ľahká strava, veľa zeleniny (brokolica, reďkovka, karfiol, kapusta), prípadne šťava z čiernej reďkovky. Viac aj v článku: http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/travenie-a-vylucovanie/pecen/tajomstvo-uspesnej-detoxikacie/. Pekný deň

 16. Dobrý deň. Mám predpísané atb Sumamed 500mg na akné. Máte tu napísané že sa užívajú nalačno ale mne bolo poradene po jedle. Tak ako to je? Môžem si ich aj rozdrviť? Neviem prehĺtať tak veľké tabletky. Ďakujem za odpoveď. Timea T.

  1. Dobrý deň Timea, Sumamed by sa mal užívať nalačno, to znamená aspoň pol hodinu pred jedlom alebo aspon 2hodiny po jedle. Drviť by sa nemali, može to ovplyvniť ich účinok. Pekný deň!

 17. Dobry den, uzivala som antibiotika Medociprin, na e coli, v moci. Musela som po tyzdni ich prestat uzivat, lebo mi bolo zle, velmi ma bolelo podbrusko. Uz treti tyzden ma stale boli, a bolesti su ako keby horsie, boli ma na lavej strane, asi hrube crevo. Nemozem skoro mic jest. Hovorila som to aj urologovi, on na to nic konkretne nepovedal. Moze to byt nieco vazne, alebo sa mi to cadom upravi? Dakujem za odpoved.

 18. Dobrý deň, mám užívať Medofloxine 200 mg, ofloxacinum na streptokoka agal. v močových cestách. Je lepšie užívať tieto antibiotiká nalačno alebo po jedle? A môžem popri ňom užívať aj wobenzym a laktobacily + 100%-nú brusnicovú šťavu? Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

  1. Dobrý deň Monika, Medofloxine sa užíva nezávisle od jedla, je vhodné ho doplniť aj probiotikami (laktobacily, aspoň s 2-hod. odstupom od antibiotika). Wobenzym zlepšuje koncentráciu v postihnutom tkanive o 40% a podporuje odstraňovanie zápalových ložísk (užívajte ho však vždy aspoň pol hodinu predjedlom a zapite pohárom vody), je teda vhodnou voľbou. Brusnicová šťava je tiež vhodne zvolená.

 19. Dobrý deň, už dávnejšie som prekonala operáciu prasknutych žalúdočných vredov a helykobaktera. Mam dosť citlivý žalúdok a dlho som nebola chorá. Teraz asi po 10 rokoch som dostala pri silnej angíne antibiotiká Duomox 1000, každých 12 h. Po dvoch dávkach cítim bolesť žalúdka a ráno ma aj prehnalo. Hovorila som s lekárom o mojich problémoch so zaludkom, keď mi antibiotiká predpisoval. Chcem sa poradiť či sú tieto antibiotiká pre mna naozaj vhodne, alebo by ste poradili niečo menej agresívne a šla by som si radšej lieky vymenit. Dakujem

  1. Dobrý deň Zuzana, hnačku Vám môžu spôsobiť hociktoré antibiotiká, lekár Vám predpísal penicilíny, ktoré sa v tejto indikácii bežne predpisujú a obvykle sú aj dobre znášané. Výmena antibiotík (pokiaľ na to nie je vážnejší dôvod ako hnačky alebo žalúdočný diskomfort) nie je vhodná. Iné antibiotiká by Vám mohli sadnúť lepšie aj horšie. Dôležité je, pokúsiť sa čo najviac obmedziť ich nežiaduce účinky vzhľadom na Vaše zdravotné ťažkosti. Takže určite nasadiť dobré probiotiká, ktoré zabránia rozvráteniu Vašej črevnej flóry a teda aj prípadným hnačkám a užívať ich počas celej liečby antibiotikami a aspoň 3 týždne potom (pri penicilínoch je vhodné voliť rezistentné kmene probiotík napr. Biogaia alebo Probacin ATB). Držím palce!

 20. Dobrý deň,
  užívam atb Amoksiklav 375 mg, zaujímalo by ma , či je potrebné obmedziť mliečne výrobky pri tomto lieku, prípadne aký časový odstup je potrebný.
  Užívam výživové doplnky: železo, kremík, magnézium, zinok. Je potrebné ich počas liečby atb vysadiť ?
  Ďakujem

  1. Dobrý deň Silvi, mliečne výrobky obmedziť nemusíte, ani vysadiť doplnky počas liečby. Pekný deň!

 21. Dobrý deň,lekárka mi pred rokom predpísala ciprofloxacin po dobrati som mala problémy so sluchom a s klbami a slachami.zozaciatku som tomu nevenovala pozornost Ale k lekarovi som isla az opol roka takze tazkosti som vobec nedavala do suvislosti s tymto liekom.teraz som zase ochorela na zapal priedusiek a znovu mi lekarka predpisala ciprofloxacin .a po troch dnoch znovu nastupili tie priznaky a tak som si prečitala letak askoro som odpadla.Antibiotika som vysadila a ine brat nemozem ,lebo som alergicka na penicilin.A co teraz?Na audimetrii mi zistili zhorseny sluch 44 percent a slachy a klby ma tiez bolia,presne tak ako predtym ked som zacala chodit na neurologiu a cievne.
  Ako dalej postupovat ?

  1. Dobrý deň Helena, Ciprofloxacín patrí medzi antibiotiká, ktoré môžu zriedkavo poškodiť sluch, bohužiaľ to môže byť Váš prípad. Toto poškodenie nemusí byť trvalé a zhoršený sluch sa v niektorých prípadoch sám upraví. Dôležité je vyhnúť sa liekom, ktoré by mohli nejakým spôsobom problém zhoršiť, prípadne v budúcnosti opät vyvolať. Ako postupovať ďalej, čo sa týka postihnutia sluchu, Vám vie povedať len ORL lekár, ja Vám môžem poradiť, ktorým liekom sa vo Vašom prípade v budúcnosti určite vyhýbat. Najskôr k antibiotikám, ototoxický (poškodzujúci sluch) účinok môžu mať aminoglykozidy (gentamicín, amikacín-podávajú sa injekčne) glykopeptidové antibiotiká (vankomycín, teikoplanín, dalbavancín – injekčné antibiotiká indikované pri vážných infekciách) a fluorochinolóny (ciprofloxacín, ofloxacín, norfloxacín…). Kedže nemôžete ani penicilíny, v prípade bakteriálnych infekcií Vám môže lekár z bežných antibiotík predpísať cefalosporíny alebo makrolidy, takže v tomto smere sa báť nemusíte. Ďalej sa vyhnite kyseline acetylsalicylovej (Aspirin, Acylpirin, Anopyrin, Migralgin), vo vysokých dávkach môže mať tiež negatívny účinok na sluch. Ototoxicky môžu pôsobiť aj niektoré diuretiká (furosemid)-lieky na odvodnenie. Držím Vám palce!

 22. Dobry den beriem antibiotika sumamed 500 mg :) a chcem sa opytat ci mozem pit citronovy caj :)

 23. Dobrý večer, prosím Vás, užívam ATB ciprinol . Môžem pri nich užívať vitamíny CTB forte, vitamín B-komplex? Bolo mi povedané, že sa pri ňom neodporúča piť mliečné nápoje a ovocné štavy kvôli obsahu vápniku, ktorý zhoršuje vstrebavanie lieku. Ďakujem

  1. Dobrý deň Ivana, vstrebávanie okrem vápnika môžu znížiť aj niektoré kovy ako zinok (nachádza sa v prípravku Cetebe), železo alebo aj horčík. To neznamená, že nemôžete Cetebe užívať, len musíte zachovať odstup aspoň 2-3 hodiny medzi užitím Cetebe a antibiotika. Pekný deň.

 24. Dobry den,prosim vas,chcem sa informovat,syn berie sumamed,ale davam mu to vypit s umelym mliekom Beba AC,inak by to vyplul,neznizuje sa tym ucinok lieku?dakujem za odpoved.

  1. Dobrý deň, kombinácia je v poriadku a nemala by ovplyvniť účinnosť.

 25. Dobry den,
  prosim Vas o radu, beriem antibiotika na zapal mocovych ciest – Ciphin 500, od vcera, po dobu 5 dni. Chcem sa Vas opytat, ci je mozne pit kavu v priebehu dna, s odstupom cca hodinu – dve od uziti lieku. Viem, ze mliecne vyrobky nie su vhodne, ale o kave som sa nikde nedocitala.
  Takisto by som po ukonceni liecby zacala rada opat sportovat, prosim, po akej dlhej dobe mozem znova?

  A, vseobecna lekarka mi predpisala tento liek Ciphin 500 na oralne uzivanie, gynekologicka mi vsak dala aj vagin. tablety Klion a masticku… Prosim, mozem tieto lieciva uzivat sucasne?

  Dakujem Vam vopred za odpoved a prajem prijemny den.

  Nikola

  1. Dobrý deň NIkola, káva by mala byť v poriadku, nie je nutné dodržiavať odstup ako pri mliečnych výrobkoch. Väčšia fyzická námaha sa neodporúča minimálne 1-2 týždne po dobratí antibiotík, všetko bude závisieť na tom, ako sa budete cítiť, ak zaregistrujete väčšiu únavu pri námahe, ešte cvičenie radšej odložte. Kombinácia perorálnej a lokálnej antibiotickej liečby je rovnako v poriadku.

 26. Dobrý deň,
  prosím Vás chcem sa informovať či sa smie jesť proteínový prášok samozrejme vyrobený z mlieka pri užívaní antibiotík Zinnat ?
  Ďakujem za info ?

 27. Dobrý deň ma veľký piatok ma zacallo riadne bolieť hrdlo a mala som zomnicu keďže dojcim ročného syna nasadila ssom si penicilin 750 hneď na druhý den kazdych 8hod.mala som ho predpisany este ked som bola tehotná a mala som tieto isté problémy.po 4 dňoch som nepocítili zlepšenie preto som išla k mojej dr a ta mi pove dala ze mam pokračovať v užívaní.dnes je to 6ty deň a hrdlo ma stále bolí. Nepociťujem už oslabenost a zomnicu ale hlava ma boli skoro každý deň a dnes ešte aj dutiny sa mi zapchali ze necítim žiadnu vôňu ani chuť v ústach.keď si pozriem do hrdla mandle uz nemám a hrdlo už nie je červené ako bolo no stále ma boli.co mám robiť?mám pokračovať v užívaní penicilin alebo ho beriem zbytočne?

  1. Dobrý deň, antibiotiká určite doberte 10 dní. Vyskúšajte ešte Septisan (na bolesť hrdla) alebo kloktanie (Florsalmin alebo slaná voda), hlava Vás bolí pravdepodobne z upchatých dutín, takže poradila by som naparovanie (Vincentka, slaná voda), prípadne kvapky či tablety Sinupret (tie sú na dutiny výborné) a samozrejme vitamín C niekoľkokrát denne, zázvorový čaj. Ak sa aj tak situácia nezlepší, treba ísť opäť k lekárke. Pekný deň!

 28. Dobry den, ja by som sa chcela informovat ohladne ATB Penbene, uzivame ich uz 20 den na Streptococcus beta-haemol.sk.A a stale je pozitivny :\ syncek ma 3 roky, zubky mu uz uplne zltosede :\ a naviac sa mi zda ze vobec nezabera :\ ci to moze dlhsie trvat liecba ? Po uzivani asi na 5 den odvtedy mu zacalo strasne mrkat ockami, zle sa mu nadychuje a ma apnoe pauzy v noci … nemoze to mat prosim nieco spolocne so slezinu ? A dalo by sa poradit ako teda najlepsie uzivat Penbene aby zabral ? ake ozaj kvalitne probiotika mu davat ? (momentalne mu davame najprv biogaia a teraz papa ProbioMaxik baby) a co uzivat este na podporu organizmu pri tak dlhodom uzivani ATB ? V stredu mame ist na aslo co uz bude vlastne 26 dni co papa Penbene. Dakujem pekne

 29. Dobry den uzivam Doxyhexal 100mg tabletu kazdych 12 hodin(mam 20 tabliet), kvoli nejakej bakterii, a az teraz som si vsimla, ze nemozem ho uzivat sucasne s magneziom, ktore uzivam…doxyhexal som si dala vzdy pomedzi ranajky a veceru a magnezium hned po jedle. Moze to mat aky nasledok? Nebudu abtibiotika ucinne? Upozornili ma v lekarni len na slnko a alkohol s na magnezium vobec, dokonca aj liek zapijam gemerkou, co je magneziova mineralka…ach jaj, dakujem velmi pekne za odpoved

  1. Dobrý deň Zora, súčasným užívaním magnézia a tetracyklínových antibiotík (Doxyhexal) dochádza k zníženému vstrebávaniu antibiotika, čo môže mať za následok zníženie účinnosť antibiotika. To neznamená, že vám určite nezaberú, ale ich účinok môže byť slabši, čo môže/nemusí vadiť. Pekný deň!

 30. Zdravím……dostala som atb .Cafuxime400…Prisím vás možem isť na slnko?

 31. Dobrý deň,

  prosím Vás, mám užívať antibiotiká Fromilid 500mg, no raňajkujem vločky s proteínom a zas na olovrant musli s mliekom, mám to počas liečby zmeniť alebo nie je to potrebné? Nerád by som znížil účinok lieku lebo problém mám už 6 mesiac a troje antibiotiká nezabrali (ofloxin 2 x a 1x zinnat), síce liečba nebola nastavená podľa reálneho nálezu ale len od brucha. Teraz bol pozitívny nález na mykoplazma pneumonie a dr predpísal spomínaný liek.

  ďakujem

  1. Dobrý deň Miloš, nemusíte meniť stravovacie návyky, takto je to v poriadku. Skoré uzdravenie!

 32. Uživam spolu ospamox a azitrox. Maju sa davať na lačno? A večer ako po jedle?

  1. Dobrý deň Ada, Ospamox sa užíva nezávisle od jedla. Azitrox je vhodnejšie dávať si nalačno – t.z. pol hodinu pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle. Ak by vám bolo ťažko od žalúdka (kedže beriete dvoje antibiotiká súčasne), dajte si aj Azitrox (aj Ospamox) radšej po jedle. Čo sa týka intervalov užívania, závisí od indikácie, ako vám liečbu naordinoval lekár. Azitrox sa zvyčajne berie každých 24 hodín (je jedno či ráno alebo večer), Ospamox obvykle kždých 12 hodín (niekedy každých 8 hodín). Skoré uzdravenie!

 33. Dobry den,uzivam Doxyhexal…chcem sa opytat v piatok vecer doberiem posledny liek…je problem ak uzijem alkohol v sobotu? Bude to mat vplyv na liecbu? Dakujem

  1. Dobrý deň Martina, Vaša pečeň sa Vám asi nepoďakuje, na liečbu by to ale nemalo mať vplyv.

 34. Dobrý deň, mám deoxymykoin, mozem jest kapustnicu? Dakujem M.

  1. Dobrý deň Martina, Deoxymykoin by sa nemal užívať spolu s mliečnymi výrobkami (kapustnica so smotanou, bez smotany by mala byť v poriadku) alebo tekutinami obsahujúcimi zvýšené množstvo minerálov. S odstupom 3 hodín od užitia tabletky si ale môžete dopriať aj spomínané potraviny.

 35. ked uživam Dalacin C 300 mg a mam strasne bolesti mozem uzit aj ibalgin popritom?

 36. Dobrý deň.
  Pred takmer 5-timi rokmi som sa pichol do malíčka pravej ruky šípovým tŕňom. Dostal som zápal, pričom polovicu prsta mi amputovali. Po užití megadávky celaskonu (6gr.) v rozpätí 6-tich hodín som dostal bakteriémiu, pričom z hemokultúry mi vykultivovali raritnú baktériu Rhizobium radiobacter.(Jej skrší názov bol Agrobacterium tumefaciens). Na amputovanou malíčku mám podľa MR podkožný granulóm a synovitídu membrány kĺbového púzdra. Vtedy z hemokultúry vyšlo ako jediné perorálne ATB ciprofloxacín. Zvažujeme teraz dlhodobú ATB liečbu, keďže Rhizobium je veľmi oportúnna baktéria a v mieste inf.ložiska je aj slabé prekrvenie. Mám však skúsenosti, že pri užívaní fluorochinolónov má vždy veľmi silné bolela Achillova šľacha vľavo. Ako prispôsobiť dávkovanie, keďže pôjde o 6 až možno 9 mesačnú liečbu. Ďakujem za odpoveď. Ľuboš

  1. Dobrý deň Ľuboš, nepoteším vás, ale ciprofloxacín sa má používať s veľmi veľkou opatrnosťou u pacientov s problémami šliach v anamnéze. “Ciprofloxacín sa vo všeobecnosti nemá používať u pacientov s anamnézou ochorení/poškodením šliach súvisiacich s liečbou chinolónmi. Napriek tomu možno vo veľmi zriedkavých prípadoch, po mikrobiologickom vyšetrení mikroorganizmu spôsobujúceho ochorenie a po vyhodnotení pomeru prínosu a rizika, ciprofloxacín predpísať týmto pacientom na liečbu niektorých závažných infekcií, najmä v prípade zlyhania štandardnej liečby alebo bakteriálnej rezistencie, keď mikrobiologické údaje odôvodňujú použitie ciprofloxacínu. Pri liečbe ciprofloxacínom sa môže počas prvých 48 hodín vyskytnúť tendinitída a natrhnutie šľachy (najmä Achillovej šľachy), niekedy bilaterálne. Pri akýchkoľvek prejavoch tendinitídy (napr. bolestivý opuch, zápal) sa má liečba ciprofloxacínom vysadiť. ” Problémy sa zaznamenali pri rôznom dávkovaní, najčastejsie vysokom, takže úpravou dávkovania to nevyriešime, resp. dávka musí byť dostatočne vysoká aby splnila účel, pre ktorý sa antibiotikum užíva. Predpokladám, že dôvodom prečo lekár volí u vás ciprofloxacín je okrem citlivosti baktérie naň aj možnosť perorálnej liečby. Iná alternatíva by bolo liečiť iným antibiotikom. Neviem, či vám robili citlivosť aj na novšie generácie antibiotík (štandardne sa to asi nerobí), ale Rhizobium radiobacter zvykne byť citlivá aj na cefepim (cefalosporínové antibiotikum), Piperacillin/tazobactam (penicilínová rada), meropenem, akurát sa nedajú podávať perorálne ale len injekčne/infúzne. Skoré uzdravenie želám!

 37. Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu… Užívam antibiotikum DALACIN C300, môžem ísť na slnko? Ďakujem pekne.

 38. Dobrý den ,beriem lieky nolicín druhý den a neuveruiteľne ma svrbí celé telo. Mám silný zápal moč,mechura v moči som mala krv a vlastne všetko zvýšene .Ako dalej ? Bolí ked cikám a zároveň svrbí celé telo :-( beriem aj lieky na alergiu čo mám celoročne ale aj tak reakcia je že ma svrbí všetkoooo .Ako dalej vydržať to svrbenie ? Treba vybrať celé balenie nolicínu? dakujem .

  1. Dobrý deň Janka, svrbenie patrí k zriedkavým nežiaducim účinkom Nolicínu. Dá sa minimalizovať užívaním antihistamínik-liekov proti alergii, ktoré však užívate a aj napriek tomu pocitujete svrbenie. Najlepšie je antibiotiká doužívať, ak však je nežiaduci účinok neznesiteľný, môže lekár pristúpiť k zmene liečby a predpísaniu iného antibiotika. Liečbu môžete doplniť užívaním brusníc, urologickým čajom (piť veľa tekutín je veľmi dôležité aj keď je močenie bolestivé) a probiotikami, tie vám však neuľavia od svrbenia, len zlepšia a urýchlia liečbu zápalu. Skoré uzdravenie želám!

 39. Dobrý den. Beriem ospexin 1000. Môžem ísť na slnko sa opaľovať?

 40. Dobry den. Kozna mi predpisala Entizol na rosaceu. Lenze som sa docitala, ze boli uz aj umrtia z lieku. Je to bezpecne brat?

  1. Dobrý deň Jana, každý liek má aj svoje nežiaduce účinky, ktoré sa môžu objaviť, úmrtia by som však nebála. Tento liek sa bežne a často predpisuje na mnohé zdravotné ťažkosti, nežiaduce účinky sa vyskytujú zriedka a sú obvykle mierneho charakteru napr. žalúdočné ťažkosti. Liek by sa mal užívať s jedlom alebo po jedle, v pravidelných časových odstupoch a nemôže sa pri jeho užívaní piť alkohol. Pekný deň želám!

 41. Dobrý deň,
  užívam dlhodobo Duomox 1000 na liečbu boreliózy. Môžem s tým byť na slnku? Ďakujem.

  1. Dobrý deň Magda, pri užívaní Duomoxu sa nemusíte vyhýbať slnku.

 42. Dobry den
  Chcem sa spytat uzivam V PNC 500 mozem na ne pit pomarancovy dzus ? Dakujem

 43. Dobrý deň sme na dovolenke a dcérka dostala hnisavé angínu! Lekárka ktorá je tu s nami nám nasadila Sumamed na 3 dni! Chcem poprosit môže sa ísť po 3 dňoch kúpať? Nakoľko viem ze antibiotika účinkuju ešte ďalšie 4 dni

  1. Dobrý deň, čo sa týka antibiotík, tak na slnko môže; samozrejme treba zohľadniť zdravotný stav, príliš sa nenamáhať, oddychovať, piť dostatok tekutín a podobne. Pekný deň!

 44. Dobry den,
  mohu s antibiotiky Duomox 1000 uzivat anopyrin? Nekde jsem cetla, ze kyselina acetylsalicylova zvysuje vstrebavani techto antibiotik.. vadi to?
  A lze uzivat s wobenzymem ?
  Moc dekuji za odpoved.

  Nika

 45. Chcela by som sa spýtať začala som užívať medoclav 1mg a celý deň mi chodí po črevách akože voda a stolicu som mala úplne riedku ale necítim sa zle mám to užívať ďalej? Je to len nejaká reakcia na antibiotiká? Ďakujem za skorú odpoved

  1. Dobrý deň, pravdepodobne máte najbežnejší a najčastejší nežiaduci účinok antibiotickej liečby. Antibiotiká Vám narušili črevnú mikroflóru. Treba čím skôr nasadiť dobré probiotiká a užívať ich aj 2-3 týždne po liečbe. Antibiotiká samozrejme doužívajte. Skoré uzdravenie želám!

 46. Dobry den,
  chcel by som sa spytat ci mozem fajcit ked uzivam V PNC 500 za odpoved predom dakujem.

  1. Dobrý deň Tomáš, fajčenie s užívaním antibiotík nesúvisí, neovplyvňujú sa. Ak si však liečite zápal priedušiek alebo pľúc, fajčenie určite nebude dobrá voľba. Skoré uzdravenie želám!

 47. Dobrý deň,
  chcem sa opýtať užívam medoclav 1g môžem piť a jesť mliečne vyrobky ? Doktorka mi nič nepovedala že by som nemohol ale chcel by som vedieť aj radu odborníka :)
  Za skorú odpoveď Vám vopred Ďakujem :)

 48. Dobrý deň, ochorela som na zápal močových ciest, užívala som 2 dni Biseptol, na tretí deň som dostala alergický výsev na hrudníku, Biseptol som vysadila včera, dnes som dostala Monural 3mg.jeden sáčok.
  Môžem nový liek Monural užiť už dnes večer/ deň po alergii na Biseptol?/ .
  Ďakujem za odpoveď.

  1. Dobrý deň, áno môžete. Najlepšie je užiť ho na prázdny žalúdok, večer pred spaním, po vyprázdnení močového mechúra. Skoré uzdravenie želám!

 49. Dobrý deň,

  Chcem sa spýtať, moja vnučka ma 5 rokov, užíva Biseptol, môže jesť dusenú kapustu, v ktorej je na dochutenie trosku octu ? Bojím sa, aby nedostala alergiu , keďže kyslé
  Tekutiny su vylúčené a vitamín C.

  Ďakujem za odpoveď, pekný deň

  Babka Nelky

  1. Dobrý deň, stačí keď zachováte odstup 2-3 hodín medzi kyslým jedlom a Biseptolom. Kyslé potraviny alebo vitamín C treba obmedziť nie kvôli alregiam ale riziku kryštalúrie, čo pri dieťati so zdravými obličkami nie je veľmi pravdepodobná komplikácia. Ale istota je istota. Okrem obmedzenia kyslého je dôležité príjmať aj dostatok tekutín.Pekný deň želám!

 50. Dobry den,
  Uzivam antibiotika suprax 400 a neviem ako som si to mohol zmylit, ale namiesto davkovania 1 za 24 hodin som uzival 1 za 12hodin. Moze mi to nejak uskodit?

  1. DObrý deň Fero, nemalo by sa Vám s najväčšou pravdepodobnosťou nič stať, nie sú doposiaľ známe prípady intoxikácie ani pri zvýšenom dávkovaní. Zvyšok balenia užite v 24-hodinových intervaloch a kontaktujte lekára, či nebude podľa typu infekciu potreba predpísať aj druhé balenie, aby bola dĺžka liečby dostatočná.

 51. Zdravím na pľúcne chlamýdie mi bol predpísaný DOXYHEXAL 200 .Chcela by som sa spýtať či mam vysadiť lieky ked som sa po 10 dňoch užívania “vyhádzala” na tvári .Tvár a krk sú vyhádzané “krupičkou”a jemne to svrbí .Mám podozrenie ,že to vzniklo po jedení mandarínok, alebo aloe vera ktoré som začala brat na lačno na imunitu .Čo s tým? Prejde to po dobratí liekov alebo treba vysadiť ??
  Dakujem

 52. Zdravím ,na pľúcne chlamýdie mi bol predpísaný Doxyhexal200 .Po 10 dňoch užívania som sa vysypala na tvári a krku jemnou krupičkou . Co s tým ? prestať brať lieky ? Vtedy som začala brať Aloe Vera gél na lačno na imunitu a mandarínky mohlo to byť od toho ??? Čo teraz už to mam cca 3 den neustupuje to ,lieky beriem .Ďakujem

  1. Dobrý deň Marta, dobré by bolo nasadiť antihistaminiká (lieky proti alergii napr. Zodac, Zyrtec, Claritine-dajú sa kúpiť aj bez lekárskeho predpisu) a pokiaľ sa ťažkosti rapídne nezhoršia, tak pokračovať v doužívaní antibiotík. Mandarinky a aloe zatiaľ vysaďte, môže to byť reakcia na ne, ale aj nemusí, uvidíte. Skoré uzdravenie želám!

 53. Dovry den. Začala som s uzuvanim doxycyklinu a vždy cca pol hodinu po uziti mam hroznu nevoľnosť ,následne bolesť brucha a niekedy ma dokonca prezenie. Neužívam ho spolu s mliecnymi produktmi ako bolonuvedene v pribalovom letáku a užívam ho po jedle/s jedlom. Problem je ze by som ho mala užívať ďalších cca 15dni. Predpisany na chlamydie. Mam ho prestať užívať ?

  1. Dobrý deň Ivana, vyskúšajte ešte nasadiť dobré probiotiká (napr. Probiofix, Biogaia, Pearls…) a pokiaľ by sa situácia nezlepšila, treba kontaktovať lekára, či nebude nutné zameniť antibiotiká za iné. Skoré uzdravenie želám!

 54. Dobrý deň. v roku 2016 v júli mi zistili ,že mám boreliózu, bola som preliečená Azitromycinom 500mg po polroku zinnat 500mg a po ďaľšom polroku mám predpísaný Doxyhexal 100mg 2x1tabl. na 20 dní. Od začiatku užívania lieku sa cítim hrozne unavená , bolesti hlavy,kĺbov a chrbtice, horšie ako pred nasadením lieku, môže to byť, účinkom liekov na boreliózu?
  Ďakujem za odpoveď.

  1. Dobrý deň, ťažkosti, ktoré opisujete (únava, bolesti hlavy, kĺbov, chrbtice atď) môžu byť aj nežiaduce účinky dlhodobej antibiotickej liečby, ale aj symptómy samotnej boreliózy alebo koinfekcie iných baktérii. Určite si nasaďte dobré probiotiká a užívajte ich počas celej doby antibiotickej liečby a aj mesiac po jej skončení. O ťažkostiach samozrejme treba povedať ošetrujúcemu neurológovi. Skoré uzdravenie želám!

 55. Dobry deň.brala som dalacin na zapalene dutiny a zapalene hrdlo kym nedosli vysledky.vysledky ukazali streptokokova infekt.hemolitic.skup.C tak som brala ciprofloxacin no po troch dnoch som zacala mat depku a stav uzkosti tak som skoncila na psych.amb.s alergickou reakciou na ATB po troch tyzdnoch zapal nepresiel a znova vyter ukazal to iste mam alergiu aj na PNC tak neviem co nam brat.dakujem za radu

  1. Dobrý deň Valika, vzhľadom na akútnu alergickú reakciu by vám mali urobiť alergické testy na viaceré skupiny antibiotík, aby sa do v budúcnosti takáto situácia neopakovala. Antibiotík máme na trhu veľa, určite vám niektoré nebudú robiť ťažkosti. No a čo sa týka výberu konkrétneho antibiotika na Váš problém, to závisí od kultivácie (výteru) a citlivosti vašich baktérií na dané antibiotikum. Na základe vyšetrení lekár vie, na ktoré konkrétne antibiotikum vaše baktérie reagujú a také vám nasadí (samozrejme s ohľadom na alergie). Skoré uzdravenie želám!

 56. Dobry vecer.
  Rada by som poprosila o radu, ake probiotika si mam zakupit ( poprosim nazov, ak sa da) pri uzivani antibiotik Cyprolon.Pocitujem palenie v konecniky a svrbenie v posve.Uzivam Biopron 9 premium, no zrejme to nepostacuje.Dakujem Vam

  1. Dobrý deň, Biopron 9 Premium sú vhodné pri užívaní antibiotík, ak užívate 1xdenne, tak zvýšte dávkovanie na 2xdenne a nezabudnite zachovať časový odstup medzi užívaním antibiotika a probiotika. To znamená, Biopron treba užiť minimálne 2 hodiny po užití antibiotika. Probiotika treba užívať ešte mesiac po skončení liečby antibiotikami. Ak sa situácia nezlepší, môžete zameniť probiotiká napr. za Probiofix alebo Biogaiu. Skoré uzdravenie želám!

 57. Dobrý deň. Užívam antibiotiká Augmentin každých osem hodín a chcela by som sa spýtať či vadí, ak si ich niekedy zabudnem dať napríklad o 14:00 ale dám si ich až o hodinu. Prípadne aká časová odchýlka môže liečbu narušiť. Pýtam sa pretože sa mi to nestalo jeden krát a mám strach že to zanechá nejaké následky. Za odpoveď vopred ďakujem

  1. Dobrý deň, oneskorenie v rámci hodiny je v poriadku. Dodržiavanie presných odstupov a veľkosti dávky je dôležité, aby sa zachovávala určitá koncentrácia antibiotika v krvi, ktorá je potrebná na potlačenie/usmrtenie baktérií, ktoré sú na dané antibiotikum citlivé. Ak sa presný odstup nedodržiava, hladina antibiotika kolíše, účinnosť liečby môže byť narušená, môže byť nedostatočná. Čím viac sa časový harmonogram, prípadne aj iné opatrenia (napr. užitie nalačno/po jedle, s mliekom/bez mlieka atď..) nedodržiavajú, tým je vyššia šanca, že liečba môže zlyhať (antibiotikum nezaberie). Jednorázové oneskorenie aj o niekoľko hodín pravdepodobne liečbu neovplyvní, ak sa naďalej užíva správne. Nedá sa určiť presný čas, kedy je oneskorenie ešte v poriadku a kedy už nie, závisí to od mnohých faktorov. Ak máte problém s dodržiavaním časových odstupov, treba o tom informovať lekára, sú antibiotiká, ktoré sa dávkujú aj každých 24hodín, prípadne každých 12 hodín. Pekný deň želám!

 58. Zdravím, užívam atb Zinnat 500 mg každých 12 hod. Chcel by som sa spýtať či môžem počas liečby konzumovať alkohol, kedže v príbalovom letáku som sa nič o alkohole nedočítal. Za odpoveď vopred Ďakujem.

  1. Dobrý deň, k interakcii medzi antibiotikom a alkoholom nedochádza, z tohto hľadiska alkohol nevadí. Ale kedže sa liečite a alkohol oslabuje imunitu, tak alkohol vo všeobecnosti nie je vhodné kombinovať s antibiotickou liečbou, hoci ju priamo neovplyvňuje. Skoré uzdravenie želám!

 59. Dobrý deň, užívam od včera Dalacin C na zápal zo zubu múdrosti (čaká ma trhanie) a chcela by som sa spýtať, či pri týchto antibiotikách môžem jesť kyslé potraviny (kyslá kapusta, uhorky, jogurt, citrón)? Predom ďakujem za odpoveď.

 60. Dobry den, uzivam MEDOCLAV 625 mg 3 krat denne/ kvoli zapalu zubu mudrosti/ Chcem sa opytat ci mozem popri uzivani cvičiť v posilovni(silovy trening + kardio). A ci ovplyvni liek uzivanie srvatkoveho proteinu? Vopred velka Vdaka za odpoveď.

  1. Dobrý deň, ja by som to s cvičením nepreháňala, nielen kvôli antibiotikám, ale aj samotnej liečbe zápalu pravdepodobne zvýšená fyzická aktivita neprospeje. Srvátkový proteín môžete kľudne užívať. Skoré uzdravenie želám!

 61. Dobrý den, co neuzivat případně nejist u antibiotik Augmentin tablety? Mám právě nasazenou dávku co 8 hodin 1 tableta. Mléčné výrobky, ovoce lze jist? Malířová

  1. Dobrý deň, v prípade Augmentinu nemáte obmedzenia, čo sa týka stravy. Skoré uzdravenie želám!

 62. Dobrý deň. Mám akútny zápal horných dýchacích ciest blizsie neurčené crp28,64 boli mi predpísané atb fromilid 500 je mi mi nich zle vraciam a hnackujem môžu sa zameniť za medocyprin500 ďakujem

  1. Dobrý deň, ak antibiotiká spôsobujú väčšie problémy, môžu sa zameniť za iné. Aj Fromilid za Medociprin, ak sa tak lekár rozhodne, na základe vášho zdravotného stavu alebo výsledkov kultivačného vyšetrenia. Hnačky pri antibiotikách sú obvykle dôsledok rozvrátenej črevnej flóry, vyskúšajte si nasadiť probiotiká, či už sa antibiotiká budú alebo nebudú meniť. Skoré uzdravenie želám!

 63. Dobry den
  Chcem sa opytat ci mi viete poradit co robit dalej…
  Na ruke sa mi vytvorili 3 hnisave pupaky…opuchlo to.strasne svrbelo…zacervenalo…po par dnoch to zmizlo ale obavili sa dalsie 2 vyrazly – vsetko na ruchach…
  kozna mi dala mast fucicort a zobrala ster – acinetobacter Lwoffi
  Nasadila mi atb – ciphin a vymenila mast…
  Hnisave pupaciky sa mi zatial netvoria ale na ramene sa mi objavili dve velke vyrazky ktore su cervene ale bez hnisu..okolie je tvrdie cca 1cm okolo… jednu som sa snazila vytlacit ale sla z toho len voda…alebo nieco take ?
  No neviem ci toto vsetko je sposobene tou bakteriou… ci sa jej da zbavit… ale treba aj dake tesry na alergiu bud potraviny alebo nieco take?
  Ciphin a vitamin c sa mozu kombinovat?
  Myslite ze to moze byt sposobene oslabenou imunitou? Krv mi nebrali….
  Este sa chcem opytat co hovorite na vit. Doplnok MUMIO… alebo radsej siahnut po niecom inom…
  Dakujem

 64. Dobrý den chcem sa opýtať dcéra 14 ročná berie unasyn antibiotiká môže s tým brat wobenzyn ? Dakujem

 65. Dobry den, mozem uzivat doxyhexal tabl.200 aj ked pouzivam naplaste proti fajceniu Niquitin 21mg. Nevyskytnu sa mi neziaduce ucinky alebo znizeny efekt u jednej z nich? Dakujem

 66. Dobry den,koncom janura ma chitil virus isla som na pohotovost dali mi 3 dnove atb,to bol piatok,v pondelok som zasla ku dr. lebo mi nepreslo ta mi nasadila zinnat 500,uzivala som ho po dobrati bolo to este horsie zas kasel a tazsko sa mi dychalo,sla som naspät tak mi nasadila augmentin ten najsilnejsi myslim 879mg ,po dobrati 7 dni mi bolo troska lepsie no kasel neustupil a zas sa vratilo,ta moj dr. Ma poslala na snimok a bolo tam zd zapsl priedusiek tak dom putovala na plucne !tam dr mi urobil vsetke krvne testy aj vzorku zo slin a dal mi dalsie atb .augmengin na doliecenie,no prisla som na kontrolu a vsetke vysledky boli vyborne,ale mbe ten kasel a to dychanie neustupilo,tak mi dal na 10 dni ciplox500mg anb,dobrala som bolo dobre tyzden,a som zas kde bola!!!!!kasel a zas bolave hrdlo a dusi ma!!!!uz som beznadejna!!!ze co dalej!!!!neviem sa dostat s toho!!!!!bojim sa ze co moja pecen!!!ved to nidje normalne!!!isla som na imunologiu no cakam na vysledky!!prosim pradte mi!!hrdlo nevladzdm,a ze ci mi dalsie atb.neuskodia!!!dakujem za odpoved!!!bola som aj na spyrometrii ze to bolo zatial celkom fain,nevyznam sa do toho ale nafukala som na 116,a este k tomu beriem vessel due aj euthiroxin ci sa to moze kombinovat s atb

 67. Dobrý deň. Dostala som predpísané ATB Ciprelon a hoci sa píše, že sa treba vyhnúť slnku, je možné sa počas slnečného dňa voľne presúvať po slnku? Že žiaden dlhší pobyt? Mám ich už len na doliečenie zapáleného hrdla. Môžu sa tiež tieto ATB kombinovať so Stoptussin kvapkami na kašeľ? Neviem či je to niečim z tej kombinácie, ale dnes som pociťovala až veľkú únavu. Za odpoveď vopred ďakujem

 68. Dobrý deň,
  ako dlho po užití balenia Ciprofloxacin-Teva 500 mg sa nesmiem vystavovať slnku?
  Ďakujem

 69. Dobry den. Dieta 4 roky dnes dostal augmentin duo na zapal dutin. Moze byt na slnku s danymi atb? Dakujem

 70. Dobrý den,lekár mi predpísal antibiotikum Medoclav 1g na zapal mandlí a bolesti ucha..
  1 tbl po 12 hodinach..

  Chcem sa opýtat,či nie je to silná dávka ,a ci môžem na tie ant. biele jogurty.

  Dakujem.

 71. Dobry den, uzivam atb ciphin 500, uzivam ich s jedlom,avsak trochu som sa pozabudla a pri uziti som pouzila maslo (tuhe, par tenkych platkov), moze to zasadne ovplyvnit ucinnost? Takisto kava s mliekom. Dakujem!

 72. Dobry den, prosim vas chcem sa spytat ,mam nasadenu trojkombinaciu atb na helikobaktera ozzion,fromilid a ospamox, mozem sa opalovat?dakujem

 73. Dobrý deň,
  prosím o inf. ,bola som od stredy hospitalizovaná kvôli opuchu v hrdle Dva dní prebiehala infuzna liečba problémy ustúpili. Vo štvrtok večer som opustila nemocnicu a v piatok som odletela na dovolenku a pokračujem v liečbe. Beriem Augmentin 7. deň.
  Cítim sa lepšie.
  Kolko dní musím brať Antibiotiká?
  Môžem už ísť na slniečko?

  Ďakujem

 74. Dobrý deň,chcem sa opýtať beriem sumamed 500 na neustale palenie v hrtane,skriabanie a dusenie na kasel, mozem po jeho dobrati ist na slnko nakolko idem hned po dobrati na dovolenku?dakujem

 75. Dobrý deň, som takmer v 29.tt a kvôli kŕčovým žilám v malej panve a jednej obrovskej kŕčovej žile na vonkajších rodidlách mi moja gynekologička predpísala anopyrin. Avšak neskôr som dostala nádchu a chcem sa spýtať, či môžem užívať vraj bežný a najbezpečnejší liek v tehotenstve Paralen, keďže beriem ten anopyrin. Mojej doktorke som sa celý deň nemohla dovolať a nádcha ma “pripútala” k posteli. Ďakujem za odpoveď

 76. Dobry den chcem sa spytat uživam medoclav 1g,asi o 5 dnochmy zacalo byvat tažko od zaludka a semtam hnacka,davam si aj probiotikum Floraliv,zacali ma boliet aj vkrku pri prehltani,myslite žetreba liečbu prerusit?

 77. Dobry den. Uzivat druhy den zinnat 500 kvoli akutnej infekcii hornych dychacich ciest.
  Boli ma hlava a mam “divny” zaludok. Jedavam ho po jedle.

  Co by ste mi odporucili na bolest hlavy a ten divny zaludok? Stratila som apetit a vykasliavam konecne a smrksm. Dik moc

 78. Dobrý deň chcem sa poradiť užívam Biseptol a Fluco sandos proti mykoze. Môžu sa tieto lieky užívať naraz alebo s časovým rozdielom. Bojím sa že Biseptol nezaberie ze sa tie lieky ovplyvňuju .ďakujem

 79. Dobrý deň , dnes som užil poslednú tabletu antibiotík azitromycin 500mg, môžem zajtra na slniečko ?

 80. Dobrý deň, chcem sa súrne spýtať, či môžem sa opalovat pri ATB fromilid 500? Ďakujem.

 81. Neviem, či tu nejaký lekár aj odpovedá, už je to môj druhý dotaz po dlhšej dobe, a ani na prvý som odpoveď nedostala. Snáď sa teraz už pošťastí. Prosím po koľkých dňoch po obratí Biseptolu môžem jesť kyslé jedlá a ovocie prípadne užívať vitamín C a chodiť sa opaľovať na slnko? Dakujem

Komentáre boli uzavreté.