Nádcha

Výplachy nosa, nosové konvičky ako súčasť každodennej hygieny

vyplach nosa, konvicka, rhinohorn, physiomer sterimar, vincentka, vyplach nosa deti, detska konvicka, nosna sprcha

Sychravé jesenné počasie, hmly či prudké zmeny počasia so sebou prinášajú zvýšený výskyt infekcií horných dýchacích ciest. Avšak ani v letných a jarných mesiacoch vplyvom klimatizácií a alergií to nemajú naše dýchacie cesty jednoduché. Práve tu dokáže veľmi efektívne pomáhať nosová hygiena, kedže sliznica nosnej dutiny slúži ako prvá ochranná bariéra voči baktériám, vírusom a alergénom. Nosová hygiena veľmi efektívne a bezpečne zlepšuje funkciu sliznice nosa, pomáha odplaviť nečistoty a zvýšiť jej odolnosť proti infekcii a ostatným vonkajším vplyvom.

Na výplach nosa sa používajú solné roztoky alebo morské vody s rôznou koncentráciou solí, buď vo forme sprejov alebo nosových výplachov – konvičiek.

Hlavné výhody

  • sú bezpečné (bez nežiaducich účinkov), nie sú návykové (môžu sa používať dlhodobo a bez obmedzení), môžu sa kombinovať so všetkými liekmi (bez liekových interakcií), nedá sa nimi predávkovať
  • zmierňujú príznaky ochorenia, čo umožňuje znížiť frekvenciu (niekedy aj vysadiť) iných nosných liekov (kortikosteroidy, dekongestíva), znižujú potrebu antibiotickej liečby
  • pri preventívnom užívaní znižujú riziko opakovaného výskytu infektov dýchacích ciest
  • bezpečné pre tehotné a dojčiace ženy, vhodné pre deti od narodenia

Kedy sú výplachy prospešné?

  • pri alergiách pomáhajú predchádzať prejavom a zmierňovať akútne príznaky (vyplavujú alergény z nosa – prach, peľ, inhalačné alergény)nádcha
  • sinusitída (zápal vedľajších nosových dutín)
  • nasofaryngitída (zápal nosohltana)
  • pooperačné stavy horných dýchacích ciest (skracujú dobu liečenia)

Výplachy nosa vykonávame pomocou nosných konvičiek alebo nosného irigátora, kde si roztok buď zarobíme sami pomocou kuchynskej soli a priloženej odmerky (Rhino Horn), alebo si ho pripravíme rozpustením vrecúška s morskou soľou, prípadne dvoch, v závislosti od toho, či chceme pripraviť izotonický alebo hypertonický roztok (Neilmed SINUS RINSE, CLIN SIN med). Detské nosné konvičky sú určené pre deti od 4-5 rokov, u mladších detí sú vhodnejšie spreje (Sterimar, Physiomer…)

Podľa koncetrácie solí delíme roztoky na výplach dutín na izotonické a hypertonické:

Izotonické roztoky (fyziologické-koncentrácia 0,9% NaCl) sú vhodné na každodenné používanie, obsahujú 9g soli na 1 liter vody. Sú nedráždivé, dobre tolerované deťmi, čistia a zvlhčujú sliznicu. Takto ošetrený nos sa lepšie bráni infekcii, čo može hrať dôležitú úlohu najmä pri pobytoch detí v škôlke a škole, kde je výrazný infekčný tlak, ale aj u dospelých počas obdobia viróz, kedy k primárnemu premnoženiu patogénov dochádza obvykle práve v oblasti horných dýchcích ciest. Izotonické roztoky nás zbavia hlienu, pomôžu zabrániť šireniu infekcie, regenerujú podráždenú nosnú sliznicu.

Hypertonické roztoky obsahujú 22g soli na liter vody. Takáto koncentrácia znižuje prekrvenie nosnej sliznice a umožní lepšie dýchanie, spriechodnenie nosa. Účinok nie je tak výrazný ako v prípade klasických dekongestívnych kvapkiek a sprejov (Nasivin, Olynth, Otrivin…), avšak nie je tu riziko vzniku závislosti ani pri dlhodobej aplikácii. Hypertonické roztoky sú obzvlášť vhodné v prípade chronickej či alergickej nádchy, kde využijeme aj schopnosť uvoľniť upchatý nos.

Solné roztoky a morské vody predstavujú prostriedok, ktorý môže priaznivo ovplyvňovať funkciu nášho nosa a tým aj zvýšiť kvalitu života. Nosová hygiena zlepšuje schopnosť brániť sa respiračným ochorenia, je veľmi užitočná ako doplnková liečba ochorení dýchacích ciest a ako stále potvrdzujú ďaľšie štúdie, aj v podpornej liečbe alergickej nádchy. Zaradenie výplachov nosa k denným rituálom je jednoduchý a bezpečný spôsob, ako urobiť niečo pre svoje zdravie.

Zdroje:

  • 1. Brown CL, Graham SM (2004) Nasal irrigations: good or bad? Current Opinion in Otolaryngology & Head & Neck Surgery 12 (1): 9–13.
  • 2. Heatley et al.(2001) Nasal Irrigation for the Alleviation of Sinonasal Symptoms. Otolaryngology – Head and Neck Surgery 125 (1):  44-48
  • 3. Tomooka I. et al. (2000) Clinical Study and Literature Review of Nasal Irrigation. The Laryngoscope 110: 1189-1193.
  • 4. http://www.tigis.cz/images/stories/Alergie/2005/04/09_sychra_al_4-05.pdf
  • 5. Svárovský J, Vlhký a průchodný nos – součást zdravého životního stylu. Medical Tribune 2/2012
  • 6. http://www.tigis.cz/images/stories/AAB/2014/03/06_nos_aab_3-14.pdf

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *