Akné

Akné v dospelosti

Akné je časté kožné zápalové ochorenie, začína obvykle v puberte a trvá niekoľko rokov. Vo väčšine prípadov mizne do 20-25 roku života. Akné však nie je problém len tínedžerov, potrápi aj mnohých dospelých ľudí. Objaviť sa môže bez ohľadu na to, či sa akné vyskytlo počas dospievania. Častejšie postihuje ženy, u dospelých mužov je výskyt zriedkavejší.

Za vznikom akné vo všeobecnosti stoja štyri hlavné faktory: produkcia kožného mazu, kolonizácia baktériami Propionibacterium acnes, hyperkeratóza folikulov a zápal. Akné u dospelých spôsobujú rovnaké faktory ako akné adolescentov, avšak príčiny, ktoré k nim vedú, nie sú vždy jasné. Spúšťačom môžu byť hormonálne výkyvy, genetika, používaná kozmetika, životospráva, fajčenie či stres.

Postpubertálne akné u dospelých žien

Tento typ akné súvisí s výkyvom hladín hormónov počas menštruačného cyklu. Vyšetrenia sú obvykle v poriadku, môžu sa zistiť mierne odchýlky hladín hormónov od normy. Príčinou akné môže byť zvýšená citlivosť receptorov sebocytov (bunky tvoriace maz) voči androgénom (androgény sú hormóny, ktoré sa významnou mierou podieľajú na patogenéze akné). Pre tento typ akné je charakteristické zhoršenie akné pár dní pred menštruáciou (acne premenstrualis), ktoré je lokalizované predovšetkým na brade a v nasolabiálnych ryhách. Až 85% dospelých žien s akné hlási zhoršenie stavu práve v tejto fáze cyklu. U žien po tridsiatke je miera predmenštruačného výskytu akné výrazne vyššia v porovnaní s mladšími ženami. Na rozdiel od akné v puberte, pri tomto type akné často chýba seborea (zvýšená produkcia mazu) a komedóny (čierne bodky).

Akné androgenica

Opäť ide o druh aknózneho ochorenia typického pre ženy. Príčinou je nadprodukcia androgénov – hyperandrogenizmus. Napriek tomu, že sa jedná o mužské pohlavné hormóny, tvoria sa v obmedzenej miere aj u žien (v kôre nadobličiek a vo vaječníkoch). K ich zvýšenej produkcii dochádza napr. pri syndróme polycystických vaječníkov (PCOS) alebo niektorých tumoroch. Okrem akné sa často pozoruje aj hirsutizmus (nadmerné ochlpenie u žien), vypadávanie vlasov, poruchy menštruačného cyklu a iné.

Liekové akné

Akné alebo akneiformné erupcie vyvoláva zriedkavo aj užívanie niektorých liekov. Najčastejšie ide o steroidy, predovšetkým dlhodobé vnútorné užívané kortikosteroidov, k výsevu akné môže dôjsť aj pri ich inhalačnom podaní (napr. u astmatikov). Akné vzniká náhle, býva lokalizované aj na hrudníku a rukách. Z ďaľších liekov môžu indukovať vznik akné niektoré antiepileptiká, lítium, prípravky s jódom (tzv. jódové akné), naproxen (liečivo proti bolesti a zápalu), niektoré antibiotiká. Liekové akné spontánne ustupuje po vysadení spomínaných liekov.

Kozmetické akné

Akné často zhoršujú alebo spôsobujú rôzne chemické látky obsiahnuté v kozmetike (krémoch, pleťových mliekach, mydlách…), ktoré majú komedogénny účinok (upchávanie folikulov a následný zápal). Patria sem niektoré ropné deriváty ako vazelína, minerálne oleje, ďalej izopropyl palmitát, izopropyl myristát, cetylalkohol, sodium lauryl sulfát (SLS) a iné.

Akné a stravovanie

Doterajšie výskumy naznačujú, že strava s vysokým glykemickým indexom a konzumácia kravského mlieka (najmä odstredeného) môžu byť spojené s vyšším výskytom akné u predisponovaných osôb. Akné môžu zhoršiť aj jedlá s vysokým obsahom jódu. Téma strava a akné však zďaleka nie je ukončená a doposiaľ neexistujú žiadne definitívne odporúčania.

Fajčenie a akné

Výskyt akné u fajčiarov je výrazne vyšší. Z výskumov vyplýva, že u dospelých žien fajčiarok vo veku 25-50 rokov je vyššia prevalancia komedogénneho akné v porovnaní s nefajčiarkami. Zatiaľ nie je objasnené, či fajčenie zhoršuje už existujúce akné alebo indukuje vznik nového akné u ľudí s genetickou predispozíciou.

Stres a akné

Stres zhoršuje akné u tretiny dospelých žien. Predpokladá sa, že za to môže stresom podmienená zvýšená hladina kortizolu a androgénov, kedy dochádza k zvýšenej produkcii mazu a následnej tvorbe komedónov.

Akné môže zhoršovať aj UV žiarenie, zvýšené potenie alebo mechanické dráždenie pokožky. Nemalú úlohu zohráva aj genetická predispozícia k vzniku akné.

Liečba akné u dospelých

Liečba akné u dospelých býva podobná liečbe u adolescentov. Kedže postihuje predovšetkým ženy a príčinou sú často hormonálne výkyvy až hyperandrogenizmus, terapia ťažkých stavov vyžaduje neraz nasadenie hormonálnej liečby. Menej závažné stavy sa liečia topicky-vonkajšia liečba – retinoidy, benzoylperoxid, antibiotiká, kyselina azelaová (viac v článku Liečba akné pod dohľadom lekára). Bohužiaľ, akné dospelých žien niekedy nereaguje na vonkajšiu liečbu dostatočne. Taktiež citlivosť pleti po dvadsiatke stúpa, u žien okolo 30 rokov tak môžu silnejšie a účinnejšie prípravky pôsobiť agresívnejšie ako v prípade adolescentov, a vyvolať častejšie podráždenie a začervenanie pokožky (predovšetkým na začiatku liečby).

Ďaľším špecifikom liečby akné u dospelých je, že zatiaľ čo adolescenti majú sklon k mastnej pleti, u dospelých s akné nie je neobvyklá suchá pokožka (vekom klesá produkcia mazu). Dôležitý je preto výber vhodnej dermokozmetiky, ktorá má prídavný liečivý účinok, podporuje samotnú liečbu a pôsobí aj prevenčne proti vzniku akné. Zle zvolená alebo nekvalitná kozmetika akné zhoršuje. Tolerancia pleti dospelých voči kozmetickým prípravkov býva nižšia a je náchylnejšia na podráždenie.

Starostlivosť a čistenie pleti s akné je nevyhnutné pri akejkoľvek nasadenej liečbe. Základ je zvoliť vhodnú kozmetiku na typ pleti, uprednostniť dermokozmetiku z lekárne (nie je komedogénna, je bez parfumov, parabénov a podobne). Na umývanie sa odporúčajú rôzne čistiace gély určené na pleť so sklonom akné. Tvár môžete dočistiť adstringentnou (sťahujúcou) vodou a naniesť antiaknózny prípravok (fluidum, gel-krem).

U žien treba dbať aj na vhodný výber make-upu alebo krycieho krému. Kozmetické maskovanie akné je tiež dôležitá súčasť liečby, kedže akné, predovšetkým u dospelých žien, má dopad aj na psychosociálnu stránku života, neraz vedie k úzkostiam až depresii.

V lekárni nájdete množstvo prípravkov špeciálne vyvinutých pre problematickú aknóznu pleť – pleťové čistiace vody, mlieka, gély, v prípade ľahkého nezapáleného akné aj pleťové pílingy. Na aknóznu pokožku je určená zelená rada s označením Sebium u kozemtiky Bioderma , u kozmetiky Eucerin je to zelená rada s označením DermoPURIFYER u Vichy zasa zelená rada NORMADERM , kozmetika AVENE má rad CLEANANCE atď. Pribudlo nám aj veľa výbornej prírodnej kozmetiky, napr. konopnej, prípravkov s čajovníkom, éterickými olejmi a podobne. Ale aj tu je vhodné čítať zloženie, kedže titulom „prírodné“ sa dnes pochvália mnohí, i keď realita je niekedy iná. Aj do prípravkov označených ako 100% prírodné sa občas „zatúla „ syntetická zložka, čo vo väčšine prípadov nevadí, niekedy práve naopak, ale keď si už priplatíte za čisto prírodný produkt, tak by bolo pekné, aby bol skutočne prírodný. Navyše aj prírodná ingrediencia nemusí sadnúť každému, čo neznamená, že prípravok nie je dobrý. Ak máte citlivú pleť ideálne je vyskúšať vzorky prípravkov, na ktorých si ľahko otestujete znášanlivosť pleti.

Vnútorná (systémová) liečba

Ľahké formy akné sa nezvyknú liečiť systémovou terapiou.

Hormonálna terapia (antiandrogénové kontarceptíva) sa predpisuje u žien so stredne ťažkým a ťažkým stupňom akné, ktoré majú laboratórne potvrdené vyššie hladiny androgénov (ale to nemusí byť pravidlo, veľa pacientiek s akné má normálne alebo len mierne odchýlky v hladinách androgénov),alebo trpia aj iným prejavom hyperandrogenizmu ako alopécia (vypadávanie vlasov), hirzutizmus (nadmerné ochlpenie), poruchy menštruačného cyklu, prípadne nereagujú alebo netolerujú topickú liečbu. Hormonálnu liečbu predstavujú lieky, ktoré poznáme ako hormonálnu antikoncepciu (antikoncepčné tabletky). Prednosť sa dáva kombinovaným prípravkom, ktoré obsahuju etinylestradiol a gestagén s antiandrogénnym účinkom (predovšetkým cyproteronacetát, ale aj dienogest, drospirenon, chlormadinon). Vo väčšine prípadov sa hormonálna liečba kombinuje s lokálne aplikovaným prípravkom obsahujúcim retinoid, prípadne antibiotikum alebo benzoylperoxid. Účinok liečby pozorujeme zhruba po 2-3 mesiacoch, po 6 mesiacoch dochádza približne k 70% ústupu akné, 90-100% efekt sa prejavuje medzi 9-12 mesiacom liečby. Ako každá liečba aj hormonálna má svoje nežiaduce účinky, kontraindikácie a riziká. Najzávažnejšie je riziko žilovej trombózy. Medzi rizikové faktory a zároveň stavy, kedy sa hormonálna liečba neodporúča, alebo sa jej užívanie musí dôkladne zvážiť kvôli zvýšenému riziku spominánej trombózy, je diagnóza migrény, srdcovocievne ochorenia, fajčenie, vek nad 35 rokov, rodinná alebo osobná anamnéza tromboembolickej choroby.

U mužov ale aj žien so stredne ťažkým až ťažkým stupňom akné (papulopustulózneho akné) sa niekedy indikujú celkové antibiotiká. Najpoužívanejšie sú tetracyklínové antibiotiká (doxycyklín). Makrolidové antibiotiká (klindamycín) sa používajú najmä v prípadoch, keď sú tetracyklíny kontraindikované alebo neúčinné.

Pri najrezistentnejších a ťažkých stupňoch akné, kde nemôže byť nasadená ani jedna z uvedených terapií, volí niekedy lekár liečbu orálnymi retinoidmi, kde treba špeciálne u žien dodržavať prísne pravidlá, nakoľko sú tieto lieky teratogénne (poškodzujú plod). Sú  prísne kontraindikované v tehotenstve , preto ženy užívajú počas liečby aj pár mesiacov po nej hormonálnu antikoncepciu, aby sa zabránilo otehotneniu.

…čítať viac o akné

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana

 


Zdroje:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5300732/
  • https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2007/01/07.pdf
  • Jansen T, Janßen OE, Plewig G.; Acne tarda. Acne in adults. Hautarzt. 2013 Apr;64(4):241-51.
  • Khunger N, Kumar C.A clinico-epidemiological study of adult acne: is it different from adolescent acne? Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2012 May-Jun;78(3):335-41.
  • Dumont-Wallon G, Dréno B, Specificity of acne in women older than 25 years. Presse Med. 2008 Apr; 37(4 Pt 1):585-91
  • Knaggs HE, Wood EJ, Rizer RL, Mills OH, Post-adolescent acne. Int J Cosmet Sci. 2004 Jun; 26(3):129-38.
  • Danby FW; Nutrition and acne. Clin Dermatol. 2010 Nov-Dec; 28(6):598-604.