K najčastejším zdravotným komplikáciám v tehotenstve patrí nevoľnosť, nadmerná únava, kŕče v nohách, bolesť hlavy, zmeny nálad, zápcha a s ňou spojené hemoroidy, pálenie záhy, zvýšený krvný tlak, tehotenská cukrovka a anémia. Napriek tomu, že sa jedná o na prvý pohľad nesúvisiace problémy, môže ich spájať jeden spoločný jav – nedostatok magnézia.
Koncentrácia horčíka v tkanive placenty a plodu sa počas tehotenstva zvyšuje, pretože horčík zohráva nezastupiteľnú úlohu v tvorbe a funkčnosti všetkých tkanív. Horčík potrebný pre plod sa odoberá z telesných zásob matky, kedy často jeho potreba prevyšuje aktuálne zásoby, preto je obdobie tehotenstva sprevádzané určitou „fyziologickou hypomagnezémiou“ matky, teda nízkou hladinou horčíka v krvi, ktorá sa považuje za normálnu. Práve nedostatok tohto dôležitého minerálu však môže viesť k vzniku rôznych komplikácií v tehotenstve.
Horčík a nevoľnosť v tehotenstve
Teórií o možných príčinách nevoľnosti v tehotenstve je veľa, od reakcie na zvýšené hladiny hormónov, cez dedičnosť až po rôzne nutričné deficity, ale žiadna zo spomínaných teórií zatiaľ nie je potvrdená. Osvedčené metódy boja s tehotenskou nevoľnosťou sú však pravidelné jedlo (ideálne obsahujúce aj bielkoviny a tuk, aby hladina cukru v krvi príliš nekolísala), magnézium, vitamín B6 a zázvor.
Počas tehotenstva je fyziologicky zvýšená hladina kortizolu (stresového hormónu) v krvi, čo je do určitej miery normálne, pretože kortizol sa podieľa na začiatku tehotenstva na potlačení imunitného systému matky (preto vtedy ženy bývajú častejšie choré), aby nenapadol plod. Neskôr zohráva dôležitú úlohu v dozrievaní mozgu a pľúc plodu. Zvýšenie kortizolu však môže viesť k výkyvom hladiny cukru v krvi a zhoršeniu nevoľnosti, výkyvom nálady (po pôrode môže zvýšená hladina kortizolu pretrvávať niekoľko týždňov, prípadne prudko klesnúť, čo býva spájané s popôrodnou depresiou) a aj zvýšenej glykémii.
Horčík dokáže zmierňovať dopady zvýšených hladín kortizolu, navyše deficit horčíka samotný vedie k zvýšenému vylučovaniu kortizolu, preto je užívanie magnézia jednou z možností boja s tehotenskou nevoľnosťou, výkyvmi nálady, popôrodnou depresiou a tehotenskou cukrovkou.
Kŕče v nohách počas tehotenstva a horčík
Kŕče v nohách, najmä v lýtkach počas noci, syndróm nepokojných nôh a celkovo zvýšená nervovo-svalová dráždivosť sú prejavy nedostatku horčíka. Zvyknú sa objavovať v druhom trimestri gravidity, ale aj skôr a sú často príčinou zhoršenej kvality spánku tehotnej ženy.
Magnézium je bezpečným a účinným liekom na kŕče v nohách počas tehotenstva, v dávke 300mg denne znižuje výskyt aj intenzitu svalových kŕčov priemerne o 50%, pravdepodobne v závislosti od rozsahu prítomného nedostatku.
Horčík a bolesti hlavy v tehotenstve
Bolesti hlavy alebo migréna sa môžu vyskytovať aj počas tehotenstva. Najčastejšie sa objavujú hneď na začiatku, v prvom trimestri, neskôr môžu byť spájané s nebezpečnou preeklampsiou.
Klasická migréna býva u 80% žien počas tehotenstva a dojčenia miernejšia, avšak ženy, ktoré pred tehotenstvom nemali problémy s bolesťami hlavy sa s bolesťou môžu stretnúť práve počas tehotenstva. Keďže je v tomto období užívanie liekov proti bolesti obmedzené na paracetamol (aj tu pribúda evidencia o možných rizikách pre plod spojených s jeho užívaním počas tehotenstva), liečba migrény a iných typov bolesti hlavy sa môže podporiť pravidelným užívaním horčíka a vitamínu B2, ktoré majú dokázanú účinnosť v redukcii záchvatov migrény.
Zápcha a horčík v tehotenstve
Zápchou trpí približne polovica žien počas tehotenstva. Tehotenské hormóny vedú k zníženiu peristaltiky (pohyblivosti) čriev, spomalením pohyblivosti sa zvýši vstrebávanie vody a stolica sa zahusťuje a môže vytvárať zátku. Ďalším faktorom, ktorý prispieva k vzniku zápchy v tehotenstve je zväčšujúca sa placenta tlačiaca na črevo, pričom zápcha v tehotenstve často vyúsťuje až do vzniku bolestivých hemoroidov. Magnézium viaže vodu v črevách, zabraňuje teda nadmernej redukcii vody v stolici, preto pri dostatočnom príjme bráni vzniku zápchy.
Štúdia National Institute of Health and Nutrition v Tokyu na 3800 ženách zároveň potvrdila, že ženy s nízkym príjmom horčíka trpia zápchou oveľa častejšie.
Pri predávkovaní horčíkom je sprievodným príznakom práve hnačka, keďže nevstrebané magnézium viaže vodu v črevách, ktorá vytvára veľký objem a vyvoláva vyprázdňovací reflex. Tendencia horčíkových preparátov vyvolávať hnačku je väčšia u solí, ktoré sa zle vstrebávajú ako napríklad oxid horečnatý používaný v mnohých lacných výživových doplnkoch a šumivých tabletách. V prípade hnačky z užívania magnézia teda treba znížiť dávky, alebo vymeniť prípravok za iný s lepšou vstrebateľnosťou.
Gestačný diabetes a horčík
Gestačný diabetes alebo tehotenská cukrovka je porucha glukózovej tolerancie, kedy najčastejšie v druhej polovici tehotenstva zvýšená hladina cukru v krvi, čo prestavuje riziko pre matku aj pre plod. Asi u 5 – 10% žien s gestačným diabetom sa neskôr vyvinie cukrovka 2.typu. Pokiaľ sa glykémia počas tehotenstva nedá kontrolovať diétou, pristupuje sa k podávaniu injekčného inzulínu, nakoľko sú perorálne antidiabetiká počas tehotenstva kontraindikované.
Horčík je pri liečbe a prevencii cukrovky jedným z kľúčových nutrientov, pretože znižuje inzulínovú rezistenciu a zvyšuje inzulínovú citlivosť. U pacientov trpiacich cukrovkou 2. typu sú preukázateľne nižšie zásoby horčíka, u tehotných žien teda „fyziologická hypomagnezémia“ situáciu ešte zhoršuje.
Vplyv nedostatku horčíka u matky počas tehotenstva na dieťa
Deficit horčíka u matky počas tehotenstva je spájaný s častejším výskytom predčasných pôrodov a vyšším výskytom syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa (SIDS) po narodení. Predčasný pôrod môže byť spôsobený zvýšenou aktivitou svalstva maternice (preto sú počas rizikového tehotenstva zakázané aj niektoré koreniny a bylinky stimulujúce činnosť maternice ako škorica, šalvia, mäta, rozmarín a pod.), ktorá sa pri hospitalizácii utlmuje práve injekčne podávaným magnéziom. V Maďarsku bola dokonca zistená silná spojitosť medzi častým výskytom predčasného pôrodu s oblasťami s nízkym obsahom magnézia v pitnej vode.
Nedostatok horčíka u matky počas tehotenstva zároveň môže viesť k poruche tvorby a regulácie teploty hnedého tuku u novorodencov (hnedý tuk je zodpovedný za reguláciu teploty), čo môže vyústiť až do SIDS.
Vysoký krvný tlak, preeklampsia a horčík v tehotenstve
Preeklampsia (gestóza, toxémia) je ochorenie ciev placenty, ktoré sú zúžené, čo spôsobuje znížené zásobovanie plodu kyslíkom. Postihuje asi 5 – 8% tehotných žien, zvyčajne po 20.týždni tehotenstva. Sprievodnými príznakmi je vysoký krvný tlak, kŕče, bolesti hlavy a bielkoviny v moči. Ak nie je liečená, môže viesť k spomaleniu rastu plodu, úbytku plodovej vody a odlúčeniu placenty.
Nedostatok horčíka významným spôsobom podporuje kontraktilitu (sťahovanie) hladkého svalstva ciev a niektorých orgánov vrátane placenty. Pri liečbe preeklampsie a eklampsie (na zmiernenie kŕčov a pri hypertenznej kríze) sa podáva injekčný síran horečnatý, pričom jednou z možností bezpečnej prevencie by mohlo byť práve preventívne užívanie horčíka, aby sa predišlo vzniku deficitu.
Anémia a horčík v tehotenstve
Anémia, je pomerne častým javom počas tehotenstva. Častou príčinou je nedostatok kyseliny listovej, vitamínu B12 alebo železa (z výsledkov krvných testov možno zistiť, či sa jedná o sideropenickú anémiu a nedostatok železa alebo o megaloblastickú a teda nedostatok B12 a folátu, prípadne inú formu). U niektorých žien je napriek dostatočnému príjmu potravín bohatých na železo zistený nízky hemoglobín, čo môže značiť nedostatok železa. Pred nasadením doplnkov železa (viac prečo byť pri užívaní železa opatrní v článku – Kedy železo pomáha a kedy škodí) by sa však mal zvážiť aj možný nedostatok magnézia, pretože práve ten môže viesť k poruche funkcie červených krviniek. Epidemiologické štúdie navyše ukázali, že dostatočnom príjme magnézia je riziko vzniku anémie nižšie ako pri zvýšenom príjme železa.
Kedy a ako začať s užívaním horčíka?
Horčík dôležitý nielen v tehotenstve, ale aj pred počatím pre dosiahnutie zdravej plodnosti. Niektorí autori poukazujú na fakt, že počas tehotenstva sa vplyvom tehotenských hormónov znižuje vstrebávanie horčíka a zvyšuje sa jeho spotreba, preto sa pri deficite magnézia v tehotenstve a s ním spojených problémoch pristupuje už priamo k infúznemu podávaniu, pretože samotné užívanie horčíka pri vážnom deficite nemá dostatočný terapeutický efekt. Vysoké infúzne dávky magnézia počas 5 – 7 dní a viac používané na oddialenie predčasného pôrodu však môžu viesť k poruche tvorby kostí dieťaťa, preto je jeho adekvátny príjem a doplnenie zásob obzvlášť dôležité už pred počatím.
Vzhľadom na nedostatočný príjem horčíka zo stravy u väčšiny žien je jeho suplementácia pred a počas tehotenstva bezpečná a cenovo dostupná prevencia širokej škály tehotenských komplikácií. Pozorovania zároveň zistili, že koncentrácia horčíka v tkanive maternice a v krvi pri bezproblémových a patologických tehotenstvách sú rozdielne. Preto sa tehotným ženám odporúča užívať magnéziové prípravky v dávke 5mg/kg telesnej hmotnosti denne, čo pozitívne ovplyvňuje zdravotný stav matky počas tehotenstva a vývoj plodu.
Magnézium orotát je menej známa horečnatá soľ, kde je horčík naviazaný na telu vlastnú kyselinu orotovú, ktorá vykazuje vynikajúcu vstrebateľnosť po užití. Orotát dokáže prechádzať cez bunkové membrány, zvyšovať vnútrobunkovú koncentráciu horčíka, stimulovať tvorbu DNA a RNA a tým zlepšovať funkciu a obnovu buniek. Nachádza sa v lieku MAGNEROT, ktorý nie je viazaný na lekársky predpis a jeho užívanie je bezpečné aj počas tehotenstva a dojčenia.
Súvisiace články:
Ktoré vitamíny pre tehotné si vybrať?
Bolesť a zápal hrdla v tehotenstve
Prečo užívať probiotiká v tehotenstve a pri dojčení?
Dojčenie je prospešné nielen pre dieťa, ale aj pre matku
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana
_______________________________________________________________________________
- 1.Stepura OB, Tomaeva FE, Zvereva TV. Orotic acid as a metabolic agent. Vestn Ross Akad Med Nauk. 2002; (2): 39-41.
- 2.Geiss KR, Stergiou N, Jester, Neuenfeld HU, Jester HG. Effects of magnesium orotate on exercise tolerance in patients with coronary heart disease. Cardiovasc Drugs Ther. 1998 Sep; 12 Suppl 2:153-6.
- 3.Semczuk M, Semczuk-Sikora A: New data on toxic metal intoxication (Cd, Pb, and Hg in particular) and Mg status during pregnancy. Med Sci Monit. 2001 Mar-Apr;7(2):332-40.
- 4.Supakatisant C, Phupong, V.: Oral magnesium for relief in pregnancy-induced leg cramps: a randomised controlled trial. Matern Child Nutr. 2015 Apr;11(2):139-45.
- 5.Mauskop A, Varughese J. Why all migraine patients should be treated with magnesium. J Neural Transm. 2012 May. 119(5):575-9
- 6.Bardicef M: Extracellular and intracellular magnesium depletion in pregnancy and gestational diabetes. Am J Obstet Gynecol. 1995 Mar;172(3):1009-13.
- 7.Catalano P: Gestational Diabetes and Insulin Resistance: Role in Short- and Long-Term Implications for Mother and Fetus. The American Society for Nutritional Sciences J. Nutr. 133:1674S-1683S, May 2003.
- 8.Durlach: New data on the importance of gestational Mg deficiency. Magnes Res. 2004 Jun;17(2):116-25.
- 9.Losonczy J, Adorjan G, Novak M, Toth MO: Correlation between the incidence of preterm delivery and the concentration of magnesium in drinking water in Szabolcs-Szatmar County, Northeast Hungary. Magnesium Res 2:229-230, 1989
- 10.Ellen C G Grant: Pre-eclampsia risk factors include nutritional deficiencies. BMJ 2005, 330.
- Heaton FW, Tongyai S: Changes in the erythrocytemembrane during magnesium deficiency. Nutrition Research, vol.7, Iss 6, June 1987, Pages 655–663.
- 11.Shi Z, Hu X, He K: Joint association of magnesium and iron intake with anemia among Chinese adults. Nutrition, 2008 Oct;24(10):977-84.
- 12.Yokoyama K, Takahashi N, Yada Y, Koike Y, Kawamata R, Uehara R, et al. Prolonged maternal magnesium administration and bone metabolism in neonates. Early Hum Dev 2010;86:187–91.
- 13.Matsuda Y, Maeda Y, Ito M, Sakamoto H, Masaoka N, Takada M, et al. Effect of magnesium sulfate treatment on neonatal bone abnormalities. Gynecol Obstet Invest 1997;44:82–8.
- 14.Semczuk M, Semczuk-Sikora A. New data on toxic metal intoxication (Cd, Pb, and Hg in particular) and Mg status during pregnancy. Med Sci Monit. 2001 Mar-Apr;7(2):332-40.