Cholesterol

Prírodné lieky na cholesterol – zázrak alebo ďalšia mačka vo vreci?

Na podnet jednej pacientky som sa opäť dostala k zaujímavej téme, ktorá sa, ako som zistila, týka mnohých pacientov. Pri pravidelnej preventívnej prehliadke je mnohým z nás zistená vysoká hladina cholesterolu. Vo väčšine prípadov nám lekár naordinuje diétu s nízkym príjmom tukov, ale po opakovanom vyšetrení po 3-6 mesiacoch aj tak väčšina pacientov skončí s receptom na statíny (lieky na zníženie cholesterolu).

V tomto článku by som nechcem rozoberať, či je vysoký cholesterol nebezpečný a či je nevyhnutné ho za každú cenu znižovať, ale skôr by som rada poukázala na to, ako niektorí pacienti v snahe vyhnúť sa užívaniu liekov v nevedomosti utrácajú peniaze za „prírodné“ prípravky s vierou, že kupujú prírodný a teda úplne neškodný liek.

Statíny (atorvastatín, simvastatín, fluvastatín, rosuvastatín a ďalšie) sú lieky na zníženie vysokej hladiny celkového cholesterolu, znižujú LDL cholesterol a triglyceridy. Podobne ako u všetkých liekov je ich užívanie spojené s výskytom nežiaducich účinkov. K najznámejším nežiaducim účinkom statínov patria bolesti hlavy, hyperglykémia (zvýšená hladina cukru v krvi), bolesti svalstva, poruchy spánku, tráviace ťažkosti, poruchy erekcie, častejšie infekty horných dýchacích ciest a abnormálne hodnoty pečeňových testov.

Väčšinu cholesterolu (asi 75 -80%) si telo tvorí samo v pečeni, cholesterol v strave tvorí len zvyšných asi 20%. Statíny blokujú enzým HMG-CoA reduktázu, ktorý sa podieľa na tvorbe cholesterolu. Blokovaním tohto enzýmu sa narúša aj tvorba koenzýmu Q10, čo je spojené s poklesom energie a zvýšenou únavou. Niektorí autori dokonca dávajú do súvislosti užívanie statínov so vznikom demencie a rôznych neurodegeneratívnych ochorení.

Aj kvôli tomu sa mnohí inak zdraví jedinci snažia nahradiť spomínané statíny „prírodnými“ liekmi na vysoký cholesterol. Veľkej obľube sa teší výťažok z červenej fermentovanej ryže (čo znie celkom prírodne), monakolín K, ktorý skutočne zaberá. Nachádza sa vo voľnopredajných prípravkoch Reduchol (250mg) alebo Lipicontrol (200mg), ktorých cena sa pohybuje v rozmedzí 10 – 15euro na mesiac.

Táto zázračná látka – monakolín je však chemicky totožná s lovastatínom, pôsobí teda rovnako ako lieky viazané na lekársky predpis (MEDOSTATIN) a jeho užívanie je teda sprevádzané rovnakým rizikom vzniku nežiaducich účinkov ako pri predpisovaných statínoch (statíny vo väčšine prípadov prehrádza zdravotná poisťovňa, takže keď už nič iné, aspoň trochu ušetríte).

Väčšina pacientov je v súčasnosti nastavených na novšie typy statínov, teda atorvastatín (SORTIS, ATORGAMMA,TULIP, LARUS, TORVACARD, atď. ) alebo rosuvastatín (ROSUCARD, CRESTOR, SORVASTA, ZARANTA). Od spomínaného lovastatínu (monakolínu K) sa líšia dlhšou účinnosťou, možno ich teda užiť hocikedy počas dňa, pričom lovastatín a teda aj všetky „prírodné alternatívy“ by sa pre rovnaký účinok mali užiť pred spaním (v noci je tvorba cholesterolu najvyššia).

V tomto prípade sa teda „prírodná liečba“ nerovná neškodná liečba, ale skôr drahšia varianta štandardnej liečby a je samozrejme spojená s rovnakým rizikom vzniku nežiaducich účinkov.

Súvisiace články:

Jablčný ocot – liek na cukrovku, vysoký tlak, cholesterol alebo nadváhu?

Ako sa vyhnúť nežiaducim účinkom vašich liekov?

Probiotiká na zníženie cholesterolu

Ktoré vitamíny nám môžu chýbať, keď užívame niektoré lieky?

Zelený čaj, biely čaj, oolong, matcha, čierny čaj – ktorý je najzdravší?

Účinné prírodné prostriedky na regeneráciu pečene

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana