Chudnutie a výživa

Máte cukrovku, vysoký tlak, cholesterol alebo nadváhu? Tento domáci trik vám pomôže!

Jabln_ocot.jpg

Jablčný ocot je pomerne známy prostriedok na chudnutie, preto po ňom ľudia často siahajú po Vianočných sviatkoch alebo aj teraz pred letom. Jeho užívanie má však množstvo významnejších zdravotných benefitov, ktoré žiaľ nie sú až tak známe (možno preto, že je to pomerne lacná surovina a nedá sa na nej veľmi zarobiť:)).

Jablčný ocot sa vyrába fermentáciou, kedy činnosťou kvasiniek a baktérií z cukru vzniká alkohol a z neho následne kyselina octová zodpovedná za väčšinu jeho účinkov. Jej pôsobenie samozrejme dopĺňajú ostatné obsahové látky ako kyselina mliečna, citrónová, vitamíny, minerály a flavonoidy, preto je najlepšie použiť organický, nefiltrovaný, nepasterizovaný jablčný ocot. Na čo sa teda používa?

Zlepšenie inzulínovej senzitivity

Inzulínová rezistencia je stav spojený s diabetom alebo pre-diabetom, kedy má telo dostatok inzulínu, ale nevie ho dostatočne využiť, preto je napriek pomerne vysokej hladine inzulínu stále zvýšená aj hladina cukru v krvi. Zlepšenie inzulínovej senzitivity umožňuje bunkám odoberať glukózu z krvného obehu a využiť ju na tvorbu energie. Výsledkom je znížená hladina cukru v krvi a znížený glykovaný hemoglobín (HbA1C), ktorý je ukazovateľom dlhodobých hodnôt glykémie.

V Štúdií z r. 2004 v časopise Diabetes care podávali trom skupinám pacientov (diabetici, pacienti s inzulínovou rezistenciou a zdraví jedinci) 2 polievkové lyžice jablčného octu s vodou pred jedlom dva krát denne. Najlepšie výsledky boli pozorované u skupiny pre-diabetikov, u ktorých sa zvýšila inzulínova citlivosť o 34%! U diabetikov zaznamenali pokles glykemickej odpovede po jedle o 19%. Tieto pozoruhodné výsledky sú porovnateľné s výsledkami pri užívaní metformínu (liek na cukrovku), s ktorým sa dá jablčný ocot podľa niektorých autorov kombinovať na zlepšenie účinku, mal by sa však podávať s odstupom.

Dve lyžice jablčného octu s vodou pred jedlom s vysokým obsahom sacharidov vám teda pomôžu lepšie zvládnuť glykemickú nálož jedla a pri pravidelnom podávaní tak výrazne znížiť hodnoty glykovaného hemoglobínu.

Pomáha jablčný ocot pri chudnutí?

Výsledky štúdií s použitím jablčného octu pri chudnutí sú rôzne, niektoré jeho účinky potvrdzujú, iné vyvracajú. Skúsenosti pacientov sú tiež rôzne, čo môže súvisieť s rozdielnymi stravovacími návykmi ľudí a aj so spôsobom užívania jablčného octu. Keď vezmeme do úvahy akým mechanizmom jablčný ocot účinkuje (znižuje inzulínovú odpoveď a zároveň glykémiu po vysokosacharidovom jedle), je pravdepodobné, že najväčší účinok bude mať u ľudí, ktorí bežne zvyknú jesť bežnú, prevažne sacharidovú stravu (zemiaky, cestoviny, ryža, pečivo atď.) a zároveň ho užívajú pred jedlom.

Štúdia z r. 2009 zverejnená v časopise Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry, zameraná na užívanie jablčného octu u obéznych ľudí počas 12 týždňov potvrdila zníženie hmotnosti, tuku okolo pása a dokonca triglyceridov v krvi, čo môže mať súvis práve so znížením inzulínovej odpovede po jedle. Ďalšia štúdia zo Švédska potvrdila väčší pocit sýtosti po zjedení pečiva spolu s jablčným octom v porovnaní s pečivom samotným.

Zníženie cholesterolu a krvného tlaku

Ak sa zaujímate o prírodné prostriedky na zníženie cholesterolu, pravdepodobne už poznáte omega-3 mastné kyseliny, lecitín, niacín alebo vitamín E. O čom sa ale málo hovorí, je práve jablčný ocot. V skutočnosti pravidelná konzumácia jablčného octu spolu s jedlom znižuje LDL cholesterol a triglyceridy a zvyšuje hodnoty „dobrého“ HDL cholesterolu. Kyselina octová v ňom obsiahnutá navyše preukázateľne znižuje krvný tlak, kombinácia jeho účinkov (znižuje cholesterol, krvný tlak a cukor v krvi) je teda ideálna pre pacientov s metabolickým syndrómom, cukrovkou alebo pre-diabetom s minimom nežiaducich účinkov.

Kedy a ako ho (po)užívať?

Nechajte sa inšpirovať tradíciami niektorých národov, ktoré nevedomky využívajú benefity konzumácia octu a majú štatisticky nižší výskyt metabolických ochorení. Južanské národy podávajú šaláty s octovými zálievkami ešte pred hlavným jedlom, Gréci si radi namáčajú pečivo v zálievke, ktorá zostáva z paradajkového šalátu s olivovým olejom  a balzamikovým octom (myslím, že tomu hovoria „papara“), v Ázii sa zase konzumuje kyslá fermentovaná zelenina spolu s hlavným jedlom a ryža sa podáva až nakoniec. Toto tradičné stolovanie výrazne znižuje hladiny cukru v krvi po jedle a má teda veľký význam v prevencií aj liečbe metabolických ochorení. V našich podmienkach postačí aj pohár vody s dvomi lyžicami jablčného octu pred jedlomJ

Kto by nemal jablčný ocot užívať?

Nezriedený jablčný ocot je pomerne silná kyselina, mal by sa teda užívať veľmi zriedený (2 lyžice na pohár vody), nakoľko by mohlo prísť k poleptaniu sliznice pažeráka a pri jeho pití by sa nemal dlho držať v ústach, pretože môže demineralizovať zubnú sklovinu.

Jeho nadmerné užívanie môže viesť k hypokalémii (nízka hladina draslíka v krvi), preto jeho podávanie nie je vhodné u pacientov užívajúcich diuretiká (lieky na odvodnenie), digoxín alebo pacientov chronicky užívajúcich preháňadlá (kombinácia na chudnutie – laxatíva a jablčný ocot je teda úplne nevhodná, rovnako ako užívať preháňadlá kvôli redukcii hmotnosti). Opatrní by mali byť aj pacienti s osteoporózou, nakoľko môže pri vysokých dávkach viesť k zvýšenému vylučovaniu minerálov.

Ak užívate inzulín alebo antidiabetické lieky, mali by ste prekonzultovať podávaniu jablčného octu s lekárom a pravidelne kontrolovať hladinu cukru v krvi, nakoľko hrozí riziko hypoglykémie.

Súvisiace články:

Ako sa vyhnúť nežiaducim účinkom vašich liekov?

Ako “zdravo” piť alkohol?

Cukor alebo náhradné sladidlá?

Účinné prírodné prostriedky na regeneráciu pečene

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana


Zdroje:

Johnston CS, Kim CM, Buller AJ, Vinegar improves insulin sensitivity to a high-carbohydrate meal in subjects with insulin resistance or type 2 diabetes. Diabetes Care 2004; 27: 281– 282.

Fushimi T, Suruga K, Oshima Y, Fukiharu M, Tsukamoto Y, Goda T. Dietary acetic acid reduces serum cholesterol and triacylglycerols in rats fed a cholesterol-rich diet. Br J Nutr. (2006) 95.5: 916-924.

14 Responses

 1. Dobrý deň, Vaša stránka sa mi páči, hlavne preto, lebo Vaše rady vychádzajú z poznatkov získaných náročným štúdiom na vysokej škole a ďalším vzdelávaním.
  Nezvyknem čítať blogy a články od nadčencov, ktorí nemajú k problematike ku ktorej sa vyjadrujú patričné vzdelanie.
  Mám 65 rokov, cukrovku II. typu už 12 rokov a vysoký krvný tlak. Na tlak beriem Nebilet. Cukrovku mi zistili v začiatkoch. Lieky ani inzulín neberiem, som na diete. 2x do roka si dám dávku Milgamma N po 20 kapsúl. Pijem čaje od manželov PharmDr. Judita Hanusová a PharmDr. Peter Hanus
  z Nitry a som s nimi spokojná. Každý deň si mieriam hodnoty cukru, aby som vedela, ktoré potraviny a v akej kombinácii mi spôsobujú jeho vyššiu hladinu v krvi a pomalší návrat na normálnu hodnotu. Nakoľko máme ovocný sad, ocot som si vyrábala sama. Možno som ho neužívala správne, lebo dáke výraznejšie zmeny som nezaznamenala. Ale je fakt, že som si ho nedávala pred jedlom, ale náhodile. Skúsim podľa Vašej rady.
  Vašu stránku budem určite navštevovať. Pekný deň Vám obom želá Kováčová

  1. Dobrý deň Margita,

   ja tiež bojujem s cukrovkou (alebo teda ešte len s poruchou glukózovej tolerancie) už asi 4-5 rokov bez liekov. Boli obdobia, kedy som minula denne 20 prúžkov, aby som si odsledovala, aké jedlo mi robí zle. Jablčný ocot som skúšala aj v kombinácií s vysoko sacharidovými jedlami a glykémia bola podstatne nižšia, keď som ich skombinovala s jablčným octom, aj keď samozrejme samotný ocot cukrovku nevyrieši. Nedávno som tento trik poradila pacientke s DM1. typu na inzulíne, ktorej sa nedarilo dostatočne stiahnuť postprandiálne glykémia a prišla nadšená, že jej to veľmi pomáha. Každý však môže reagovať úplne inak, musíme skúšať:) Pekný deň a ďakujeme za uznanie.

 2. Ďakujem za Váš čas a odpoveď, pekný deň Kováčová

 3. Po niekoľkých týždňoch užívania Jablčného octu sa v noci budím na sucho v ústach a častejšie chodím na WC. Beriem Furon a preto neviem, či môžem jablčný ocot používať na zníženie hmotnosti. Ďakujem Michal

  1. Dobrý deň Michal, suchosť v ústach a časté chodenie na WC sú nežiaduce účinky Furonu. Jablčný ocot však pre Vás nie je vhodný kvôli riziku hypokalémie-nízka hladina draslíka, ktorá sa môže vyskytnúť pri užívaí Furonu a môže ju spôsobiť aj nadmerný príjem jablčného octu. Takže by som radšej obmedzila jeho užívanie. Pekný deň!

 4. Prajem dobrý deň,
  Prečítala som si Váš názor na výživové doplnky obsahujúce červenú fermentovanú ryžu, ktorá vraj obsahuje tiež statíny. Zdá sa mi to logické, pretože pred časom som musela vysadiť lieky obsahujúce statíny, pretože ma bolelo svalstvo.
  Teraz som si kúpila výživový doplnok ARTERIN a je pravda, že mi klesol cholesterol za krátku dobu, ale znovu ma bolí svalstvo a čudujem sa že prečo. Tak som si začala hľadať informácie a začínam veriť, že vlastne Arterin je môja drahšia verzia statínov.
  Ak by ste mi odpovedali, tak priamo na môj email za čo vopred ďakujem Mária

 5. Veľmi dobrý článok už niekoľko týždňov skúšam užívať jablčný ocot s vodou pred spaním, na zlepšenie spánku ale dať si ho trošku do vody pred jedlom na zlepšenie trávenia, alebo podporu chudnutia to ma nenapadlo. Ďakujem za radu.

 6. Dobry den,

  chcela by som sa informovat, ci je mozne uzivanie jablcneho octu a Warfarinu. Warfarin uzivam uz vyse 15 rokov a zrejme som nutena ho uzivat navzdy :(.

  Vopred dakujem za odpoved.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *