Vaginálne infekcie

Intímne problémy a infekcie – kedy aký prípravok?

Určitý typ „vaginálneho diskomfortu“ má niekedy každá žena. Na trhu sú desiatky (keď nie stovky) prípravkov na riešenie intímnych problémov, pričom neexistuje prípravok, ktorý by zabral každej žene, často sme preto nútené skúšať, ktorý prípravok zaberie. Spracovala som preto sumár produktov dostupných na našom trhu, ktoré som podľa zloženia roztriedila k problémom, s ktorými by mohli tieto prípravky pomôcť:

Vaginálna mykóza (biely, hrudkovitý výtok, začervenanie, svrbenie)

Pri vaginálnej mykóze sprevádzanej výtokom najčastejšie volíme čapíky, alebo vaginálne tablety, ktoré sa zavádzajú do pošvy (CANESTEN). Pri vonkajšom svrbení bez prítomnosti výtoku môže pomôcť aj krém aplikovaný zvonka (CANESTEN, CANDIBENE, IMAZOL krém, s účinnou látkou klotrimazol). Alternatívou môžu byť vaginálne tablety NAGYN s obsahom striebra s antimykotickým, antibakteriálnym a protivírusovým účinkom.

Ako podporná liečba ľahších foriem vaginálnych mykóz sa dá použiť aj IDELIN BELIEMA EFFECT vaginálne tablety s probiotikami a kyselilnou mliečnou, zvonka krém. Výborný je aj čajovníkový gél FEMIGEL, ktorý sa dá použiť aj na aplikáciu priamo do pošvy, aj ako krém zvonka. Pri opakovanom výskyte mykóz je možné zvážiť imunizáciu prostredníctvom lyzátov.

Na zmiernenie príznakov zápalu môže pomôcť výplach alebo obklad s roztokom ROSALGIN, ktorý však nemá antimykotický účinok (proti kvasinke), preto na použitie samostatne bude pravdepodobne nepostačujúci.

Bakteriálna infekcia (žltý výtok, so zápachom)

Na ťažšie formy bakteriálnych zápalov je nevyhnutné použitie antibiotík predpísaných gynekológom. Ako liečba ľahšej formy bakteriálnej vaginózy alebo ako prevencia opakovaných bakteriálnych zápalov sú vhodné probiotiká, kyselina mliečna a vitamín C, ktoré udržiavajú nízke pH pošvy a bránia množeniu patogénnych baktérií. Podobne ako u mykózy je možné použiť IDELIN BELIEMA EFFECT vaginálne tablety s probiotikami a kyselilnou mliečnou, LACTOFEEL gél, tablety NAGYN alebo gél FEMIGEL. Na ľahšie formy môže pomôcť aj krém VITAGYN C, ktorý sa dá použiť aj ako prevencia (aplikovaný raz týždenne) vzniku bakteriálnej infekcie aj počas tehotenstva.

Na zmiernenie príznakov zápalu môže pomôcť výplach alebo obklad s roztokom ROSALGIN, ktorý však nemá antibakteriálny účinok (proti baktériám), preto na použitie samostatne bude pravdepodobne nepostačujúci.

Vaginálny herpes alebo bradavice (praskajúce pľuzgieriky a vriedky, neskôr chrasty)

Vaginálny opar i bradavice sú pomerne častý problém, no napriek tomu je veľmi málo dostupných prípravkov, ktoré sú určené na liečbu spomínaných problémov. Obe ochorenia sú vírusového pôvodu. Protivírusový účinok má koloidné striebro, ktoré sa môže v tekutej forme aplikovať lokálne zvonka, v podobe vaginálnych tabliet NAGYN aj do pošvy. V prípade výsevu herpesu alebo bradavíc už má skôr len podporný účinok proti šíreniu vírusu. Na herpes sa dá použiť napríklad krém EPIGEN, ktorý má protivírusový, imunomodulačný a protizápalový účinok. Bradavice (ak nie sú lokalizované na slizniciach) sa môžu potierať čajovníkovým olejom alebo propolisom, väčšinou je ale nevyhnutná návšteva lekára. Všetky prípravky s tekutým dusíkom na „vypaľovanie“ bradavíc sa nesmú používať na intímne partie.

Hojenie po chirurgických zákrokoch (konizácia, biopsia), natrhnutie po styku alebo po pôrode:

V spomínaných indikáciách sa opäť môžu v závislosti od lokalizácie použiť masti/gély (na vonkajší genitál, s aplikátorom aj do pošvy) alebo čapíky (do pošvy). Na vonkajšie rany, napríklad po pôrode je vhodný výluh z repíka vo forme obkladov alebo na oplachovanie, dobré skúsenosti sú aj so sprejom DERMO-CHLOROFYL, ktorý zabraňuje množeniu baktérií a urýchľuje epitelizáciu (tvorbu novej kože). Zvonka, na hojenie menších raniek sú vhodné krémy s hojivým účinkom ako KITOKREM, CICATIDINA masť. Na vnútornú aplikáciu do pošvy po konizácii, alebo iných zákrokoch na krčku maternice sa používajú čapíky CICATRIDINA, prípadne IALUNA.

Suchá pošva, atrofická vaginitída (zápal, suchosť, stenčenie sliznice pošvy)

Problém so suchou pošvou sa vyskytuje najmä u žien po menopauze, ale nie je raritou ani u mladších žien napríklad po prekonaných operačných zákrokoch, infekciách, pri užívaní niektorých liekov, pri antiestrogénovej liečbe. Na liečbu atrofickej vaginitídy sa používajú lokálne estrogénové prípravky, ktoré však musí predpísať gynekológ. Z voľnopredajných prípravkov sú k dispozícii čapíky s kyselinou hyalurónovou, pre lepšiu hydratáciu sliznice, niektoré majú okrem spomínanej kyseliny hyalurónovej aj iné zložky podporujúce účinok. Pri zápale spojenom so suchou sliznicou je vhodný pupočník ázijský (Centella asiatica, Gotu cola) s protizápalovým účinkom, ktorý sa nachádza spolu s kyselinou hyalurónovou v čapíkoch IALUNA alebo CICATRIDINA. U žien po menopauze by mohol pomôcť voľnopredajný prípravok VAGILACT, ktorý okrem kyseliny mliečnej a laktobacilov obsahuje sójové isoflavonoidy, ktoré majú podobný účinok ako ženské hormóny estrogény.

Nález pri stere krčku maternice

Pri nejasnom náleze steru krčka maternice (ASC-US, ASC-H, LSIL alebo HSIL) sa väčšinou len čaká, ako sa nález bude chovať. Vo väčšine prípadov spontánne ustúpi, na podporu remisie však existuje zdravotnícka pomôcka DEFLAGYN gél s 28 aplikátormi, ktorá naväzuje prítomné patogény, zamedzuje ich šíreniu a zabezpečuje antioxidačnú ochranu okolitých buniek.

Podpora počatia

K dispozícii sú gély na zvýšenie pravdepodobnosti otehotnenia, ktoré svojím zložením vytvoria podmienky pre prežívanie a pohyblivosť spermií. Na našom trhu je napríklad lubrigačný gél SASMAR CONCEIVE PLUS.

Súvisiace články:

Prevencia rakoviny prsníka

HPV a genitálne bradavice

Nedostatok vitamínov pri užívaní antikoncepcie?

Čo znižuje spoľahlivosť antikoncepcie?

Probiotiká a ženské infekcie

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana