Zlé trávenie, nadúvanie, zápcha
Zlé trávenie, nadúvanie a zápcha sú väčšinou len dôsledkom iného ochorenia alebo komplikácie. Môže sa jednať o laktózovú intoleranciu, potravinové alergie, nedostatok niektorých enzýmov alebo dokonca zápal pankreasu, pričom je často ťažké určiť presnú diagnózu.
Probiotiká svojimi vlastnosťami sú schopné tieto prejavy zmierňovať alebo odstraňovať a často aj vyliečiť alebo zmierniť prvotnú príčinu týchto ochorení. Využívajú sa najmä ich schopnosti štiepiť niektoré látky (tuky, laktózu a iné cukry), potláčať zápal, obnovovať prirodzenú flóru a motilitu čriev, potláčať prítomné patogény a likvidovať ich toxické produkty a pod. Vo väčšine prípadov je však potrebné dlhodobé kontinuálne užívanie.
Používajú sa rôzne kmene Laktobacilov a Bifidobaktérií, najčastejšie Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus casei a Bifidobacterium lactis.
Detoxikácia a a ochrana pečene
Pečeň je náš najdôležitejší detoxikačný orgán s úžasnou schopnosťou regenerácie. V našom prostredí je ale množstvo škodlivých látok, ktoré prijímame v potrave (trvanlivé konzervované potraviny obsahujú množstvo chemických látok), nápojoch (najmä sladených, farbených a alkohole), liekoch a vdychujeme z vonkajšieho prostredia. K nadmernej záťaži pečene dochádza aj pri obezite a niektorých ochoreniach ako cukrovka, čo sa ešte umocňuje užívaním liekov na zvládnutie týchto ochorení. Výsledkom potom býva funkčné zlyhanie pečene, jej stukovatenie a konečnom dôsledku cirhóza.
Niektoré probiotické kmene majú detoxikačné účinky, dokážu eliminovať toxíny v čreve, rozkladať etanol (etanol v črevách vzniká aj pri určitých patologických procesoch nie len príjmom alkoholických nápojov) a potláčať zápaly. Používajú sa Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophillus a Bifidobacterium bifidus.
Parodontóza a infekcie ústnej dutiny
Rovnako ako nižšie časti tráviacej sústavy, aj ústnu dutinu obývajú fyziologické baktérie, ktoré sa podieľajú na udržovaní rovnováhy v ústach a tvoria prvú bariéru pred prienikom škodlivých organizmov z vonkajšieho prostredia. Pri premnožení patogénnych baktérií, vzniká zápach z úst, afty a rôzne zápaly. Dobrú kondíciu ústnej dutiny sa väčšinou dá udržiavať správnou hygienou. Ak však hygiena nestačí a zápaly pretrvávajú vhodným doplnkom liečby sú probiotiká. Sú dostupné aj vo forme cmúľacích tabliet na osídlenie ústnej dutiny.
Vhodný kmeň je Lactobacillus reuteri, ktorý má preukázané účinky pri paradontóze, zápale mandlí a zápachu z úst.
Laktózová intolerancia
Laktózovou intoleranciou trpí podľa odhadov asi 20 – 40% bielej populácie. Pre laktózovú intoleranciu je charakteristické chýbanie alebo znížená produkcia enzýmu – laktázy, ktorá štiepi cukor laktózu prítomnú v mliečnych produktoch. Neštiepenú laktózu v črevách spracúvajú baktérie, tvorí sa plyn – vodík (z 1 litra mlieka sú schopné vytvoriť až 17 litrov tohto plynu), čo spôsobuje plynatosť, bolesti a kŕče, zvyšná laktóza na seba viaže vodu a vznikajú hnačky.
Skúmalo sa, prečo pri podávaní jogurtov pacientom s laktózovou intoleranciou boli príznaky miernejšie, alebo sa nevyskytovali vôbec. Tento efekt majú na svedomí probiotické baktérie prítomné v jogurtoch, ktoré sú schopné štiepiť laktózu (znižujú obsah laktózy v jogurtoch o 20 – 40%).
Podávaním probiotík sa síce nevylieči daný problém a pacient s laktózovou intoleranciou musí naďalej udržiavať bezlaktózovú diétu, ale zmiernia sa príznaky laktózovej intolerancie, nakoľko malé množstvá mliečnych produktoch sú skryté v mnohých potravinách.
Konkrétne kmene ešte nie sú známe, preto je zrejme lepšie voliť probiotikum s viacerými kmeňmi.
Súvisiace články:
Neznášanlivosť laktózy nemusí byť strašiak.
Ktoré probiotiká pri histamínovej intolerancii?
Probiotiká, zápalové črevné choroby a Helicobacter
Ktoré probiotiká podporujú imunitu a zmierňujú alergiu?
Ktoré probiotiká liečia hnačku?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana