Prevencia vzniku vredovej choroby
Napriek tomu, že najčastejšou príčinou vzniku vredov je prítomnosť baktérie Helicobacter pylori, je možné dodržiavaním určitých pravidiel riziko vzniku vredov znížiť. Dôležité je dodržiavať pravidelný stravovací režim, jesť menšie porcie, častejšie, vyhýbať sa nárazovému jedeniu veľkých porcií a hladovaniu, vylúčenie alebo obmedzenie dráždivej stravy (najmä mastné, pikantné a vyprážané jedlá – predlžujú hojenie podráždenej sliznice), kofeínových nápojov a alkoholu a prestať fajčiť. Dôležité je mať dostatok spánku a znížiť stresové zaťaženie.
Osoby náchylné na vznik vredov by mali v prípade potreby užitia lieku proti bolesti zvoliť variantu šetrnejšiu k žalúdku ako paracetamol (PARALEN, PANADOL v dávke 750 – 1000mg, ATARALGIN), alebo silnejšie kombinované prípravky (PANADOL ULTRA tablety, šumivé tablety).
Pri reumatických bolestiach (bolesti kĺbov), kedy je potrebný aj protizápalový účinok musí liečbu určiť lekár. Ku kortikoidom (látky pôsobiace protizápalovo) sa odporúča užívať lieky blokujúce tvorbu žalúdočnej kyseliny – ranitidín (RANISAN), alebo môže lekár predpísať kombinované lieky, ktoré obsahujú aj protizápalovú látku aj látku chrániacu žalúdok – diklofenak/misoprostol (ARTHROTEC FORTE). Viac v sekcii Liečba artrózy pod dohľadom lekára.
Výživové doplnky pri liečbe vredovej choroby
ALOE VERA – svojím antibakteriálnym a regeneračným účinkom pomáha pri hojení vredov. Obsahuje látku aloe-emodín, ktorá pomáha pri boji s Helicobacter pylori, vitamíny (B1, B2, kyselina listová – B4, B6, C, E a A), esenciálne aminokyseliny (lysín, valin, methionin, leucin, fenylalanin, tryptofan), minerály a stopové prvky (vápnik, draslík, zinok, železo, chróm, horčík, meď) a enzýmy. Podporuje trávenie a reguluje vylučovanie. Existuje vo forme tabliet alebo 100%-ného džúsu/gélu.
PROBIOTIKÁ – kolonizujú sliznicu tráviaceho traktu, a tým súťažia o miesto a živiny aj s Helicobacterom. Miernia nežiaduce účinky antibiotickej liečby, ktoré sú častým dôvodom jej zlyhania. Je vhodné podávať ich už počas liečby trojkombináciou a ešte asi mesiac po nej. Čítať viac o probiotikách.
KOLOIDNÉ STRIEBRO – aj keď je v krajinách EÚ koloidné striebro určené len na vonkajšie použitie, viaceré štúdie potvrdili jeho pozitívny vplyv na potlačenie Helicobacter pylori pri vnútornom užívaní.
Užitočné tipy
Na neutralizáciu žalúdočného obsahu sa odporúča konzumácia banánov. Toto ovocie navyše pokrýva žalúdočnú sliznicu tenkou ochrannou vrstvou. Môžu sa konzumovať samé alebo rozmixované v odtučnenom mlieku.
Ďalším domácim liekom je kapusta. Vhodná je čerstvá aj uvarená vo vode, jej šťava sa môže miešať s mrkvovou šťavou.
Žalúdočné čaje nie sú vhodné pri vredovej chorobe. Obsahujú horčiny, ktoré pomáhajú vylučovaniu tráviacich štiav, používajú sa pri problémoch s trávením, nie pri peptických vredoch. Vhodné je piť čaj zo semien senovky gréckej. Obsahuje slizy, ktoré chránia sliznice žalúdka a čriev.
Pri podozrení na vredy môžete vyskúšať orientačné testy na domáce použitie (dajú sa kúpiť v lekárni), ktoré z kvapky krvi (TEST NA ŽALÚDOČNÉ VREDY) alebo zo vzorky stolice (HELICOBACTER TEST) zistia prítomnosť Helicobacter pylori. Dajú sa použiť aj na kontrolu úspešnosti liečby trojkombináciou, najmenej však po 6.týždňoch od ukončenia liečby. Ak budú vysledky testu pozitívne, treba o tom informovať lekára a prípadne podstúpiť gastroskopiu, ktorá potvrdí alebo vyvráti ochorenie.
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana