Pečeň

Účinné prírodné prostriedky na regeneráciu pečene

V súčasnej tichej epidémii NAFLD (non-alcohol fatty liver disease), čiže stukovatenej pečene nepodmienenej konzumáciou alkoholu, je dôležité podporiť regeneráciou tohto dôležitého orgánu, pretože napriek tomu, že poruchy funkcie pečene väčšinou nebolia, môžu súvisieť s vývinom ďalších ochorení ako cukrovkou, rakovinou, histamínovou intoleranciou, alergiou, ekzémom a mnohými ďalšími. Výskyt NAFLD sa zároveň odhaduje na 90% pacientov s hyperlipidémiou alebo hovorovo vysokým cholesterolom a 70% pacientov s cukrovkou.

O výžive nevyhnutnej pre správnu funkciu pečene som písala už v predchádzajúcom článku. Okrem samotnej výživy však existuje množstvo potravín, výživových doplnkov a režimových opatrení, ktoré môžu značne ovplyvniť stav pečene a pomôcť pri liečbe infekčných, i neinfekčných ochorení pečene.

Primeraný úbytok hmotnosti sa odporúča pri všetkých prejavoch metabolického syndrómu, čiže aj pri vysokom krvnom tlaku, cukrovke alebo pri steatóze pečene. U NAFLD sa však potvrdilo, že pravidelné cvičenie vedie k výraznej redukcii tukového tkaniva v pečeni (po 8 týždňoch až do 30%) aj bez straty hmotnosti. Inými slovami, aj keď sa vám nedarí schudnúť, ale budete cvičiť, môžete si výrazne zlepšiť stav svojej pečene. Ďalšou pomôckou najmä pre tých, ktorým sa nedarí zhodiť viscerálny (orgánový) tuk je prerušované hladovanie alebo intermittent fasting (IF), kedy sa počas 16-hodinového intervalu (napríklad od 18 večer do 10 ráno) neprijímajú žiadne kalórie. Zvyšný čas nie je nutné výrazne obmedzovať kalorický príjem, každopádne starým dobrým trikom ako dať aj pečeni chvíľu pauzu je nejesť medzi hlavnými jedlami. Tento systém stravovania pomáha znížiť obvod pása, množstvo orgánového tuku i stupeň inzulínovej rezistencie.

Okrem spomínaného možno režim na podporu pečene doplniť ešte niekoľkými prírodnými prostriedkami.

Silymarín (ostropestrec mariánsky)

Silymarín je hlavou obsahovou látkou semien ostropestreca marianskeho (Silybum marianum). Silymarín chráni membrány buniek pečene, je silný antioxidant – vychytáva voľné radikály ktoré poškodzujú pečeň, normalizuje metabolizmus buniek pečene, podporuje regeneráciu buniek po ich poškodení, znižuje peroxidáciu lipidov, má aj antifibrotický účinok a dokáže znížiť adherenciu toxínov na lipidové mebrány buniek. V štúdiách zmierňoval silymarín poškodenie pečene spôsobené paracetamolom, tetrachlórmetánom, radiáciou, toxicitou železa, fenylhydrazínom, alkoholom, chladovou ischémiou i muchotrávkou zelenou.

Zaujímavý je aj jeho protizápalový účinok sprostredkovaný znížením uvoľňovania histamínu z neutrofilov, znížením aktivity lipooxygenázy a znížením tvorby prostaglandínov a leukotriénov. Žiadne z početných štúdií nepopisujú významnejšie vedľajšie účinky (ojedinele tráviace ťažkosti), ani interakcie s inými liekmi. Okrem liekov viazaných na lekársky predpis, nájdeme silymarín aj vo výživových doplnkoch, často v kombinácií s inými látkami. Na doplnkovú či preventívnu liečbu pečeňových ochorení môžete piť aj čaj z ostropestreca marianskeho, ktorý zoženiete v každej lekárni. Keďže sa silymarín slabo rozpúšťa vo vode, semená je lepšie najskôr rozdrviť na sypký prášok. Pre liečbu je však určite efektívnejšie zvoliť tablety či kapsuly, kde je presne stanovený obsah silymarínu, pretože dávka potrebná na dosiahnutie účinku je v štúdiách 420 – 480mg denne rozdelená do viacerých dávok. Ak by ste takéto množstvo silymarínu chceli prijať prostredníctvom sušených plodov ostropetreca, museli by ste denne skonzumovať minimálne 10 g tejto drogy (obsah silymarínu tvorí 4-6%). Liečba by mala trvať minimálne tri mesiace.

Púpava lekárska

Púpava je všade prítomný a lacný liek s detoxikačnou schopnosťou. V čínskej Ľudovej medicíne sa jej účinky využívajú prevažne v liečbe ochorení prsníka (fibrocystické prsníky a rakovina prsníka), v Amerike a Európe však štúdie skúmajú prevažne jej účinok na liečbu ochorenia pečene, žlčníka a rôznych vírusových ochorení. V štúdiách podávanie púpavového extraktu chránilo pečeň pred poškodením najčastejšími zložkami znečisteného ovzdušia, má preto význam v liečbe ako aj v prevencii ochorení pečene. Púpava má zároveň schopnosť rozpúšťať žlčníkové kamene, avšak táto liečba by mala prebiehať len pod dohľadom skúseného odborníka, pretože je jej použitie kontraindikované pri obštrukcii žlčníka a empyéme. Odporúčaná dávka je 9-12g sušeného koreňa denne.

Čierna reďkovka

Čierna reďkovka (Raphanus sativus L. var. niger) sa používala v ľudovom liečiteľstve na podporu funkcie žlčníka, na liečbu žlčníkových kameňov a zvýšeného cholesterolu. V štúdiách sa pozitívny účinok prejavil či už na zmiernení poškodenia pečene pri podávaní paracetamolu, alebo ako ochrana pri diéte s vysokým obsahom tuku. Podľa všetkého stimuluje enzýmy prvej i druhej fázy detoxikácie pečene, čo z nej robí univerzálny prostriedok na podporu funkcie pečene a pri hypercholesterolémii.

Na našom trhu sú okrem samotných podzemkov dostupné aj 100% šťavy z čiernej reďkovky alebo v ampulách vo výživovom doplnku Rabanon.

Betaín

NAFLD (non-alcoholic fatty liver) alebo nealkoholické stukovatenie pečene je jedno z hojne rozšírených metabolických ochorení. Spája sa s obezitou, inzulínovou rezistenciou a cukrovkou a vedie často k cirhóze, hepatocelulárnemu karcinómu a ateroskleróze, pričom zatiaľ nie je známa univerzálne účinná liečba.

Betaín je aminokyselina, ktorá sa vytvára v tele z cholínu a glycínu a funguje ako donor metylovej skupiny pri premene homocysteínu na methionín. Okrem schopnosti znižovať hladinu homocysteínu a tak predchádzať kardiovaskulárnym a onkologickým ochoreniam (betaín je aj súčasťou lieku používaného spolu s vitamínom B6, B6 a kyselinou listovou na liečbu homocysteínúrie) podľa všetkého dokáže aj zmierňovať prejavy steatózy (stukovatenia) pečene, pričom mechanizmy jeho účinku zatiaľ nie sú úplne objasnené. Preukázaný je aj jeho protektívny účinok pred poškodením pečene alkoholom alebo pesticídmi.

Najbohatším zdrojom betaínu zo stravy sú pšeničné otruby a klíčky, potom quinoa, špenát a červená repa. Betaín sa vyskytuje vo výživových doplnkoch vo forme betaín hydrochloridu, ktorý sa používa na podporu trávenia, lebo zvyšuje koncentráciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku alebo betaín anhydrid (trimetylglycín) prevažne v doplnkoch pre športovcov na podporu rastu svalovej hmoty, odbúranie tuku a zvýšenie vytrvalosti. Denná dávka potrebná pri steatóze pečene je 1000 – 2000mg, tri krát denne, spomínané dávky sa však pre riziko nežiaducich účinkov neodporúčajú užívať bez lekárskeho dohľadu.

Káva

Pravidelné pitie kávy je súčasnou spoločnosťou stále chápaná ako istý neduh a jej konzumácia by sa mala v súlade so zdravým stravovaním minimalizovať. Pri ochoreniach pečene je však káva jedným z najdostupnejších a bezpečných prostriedkov na zlepšenie stavu pečene. Výsledky metaanalýz sú jednoznačné, pitie kávy pri ochoreniach pečene vrátane NAFLD, vírusovej hepatitídy, cirhózy a hepatocelulárnom karcinóme znižuje celkovú úmrtnosť. Má antioxidačný, antifibrotický, antikarcinogénny účinok a pomáha aj pri cukrovke a PCOS znižovaním inzulínovej rezistencie. Látky zodpovedné za protektívne účinky kávy sú kyselina chlorogénová, diterpény (kafestol, kahweol), kofeín, polyfenoly a melanoidíny. Bezpečná denná dávka je do 5 šálok denne v závislosti od individuálnej znášanlivosti.

Artičoka

Artičoka (Cynara scolymus) obsahuje podobne ako pestrec mariansky silymarín, kyselinu chlorogenovú ako káva a navyše látku cynarín. Všetky tieto zložky sú nositeľom hepatoprotektívneho účinku a ich obsah sa v jednotlivých častiach rastliny líši. Vo väčšine štúdií sa používa extrakt z listov v dávkach 1500– 1800 mg denne na dosiahnutie hepatoprotektívneho a regeneračného účinku. Okrem hepatoprotektívneho účinku dokáže artičoka znižovať vysokú hladinu cholesterolu. Pri podávaní 1800mg extraktu z artičokových listov 143 pacientom s celkovým cholesterolom vyšším ako 7,2 počas 6 týždňov sa ich celkový cholesterol znížil o 18,5% (8,6% v placebo skupine) a LDL cholesterol o 22,9% (6,3% v placebo skupine).

Súvisiace články:

Silymarín – ako regenerovať pečeň?

Tajomstvo úspešnej detoxikácie

Probiotiká a detoxikácia pečene

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana

_____________________________________________________________________

1.Evans M1, Paterson E, Barnes DM: An open label pilot study to evaluate the efficacy of Spanish black radish on the induction of phase I and phase II enzymes in healthy male subjects. BMC Complement Altern Med. 2014 Dec 9;14:475.

2.Lugasi A1, Blázovics A, Hagymási K, Kocsis I, Kéry A: Antioxidant effect of squeezed juice from black radish (Raphanus sativus L. var niger) in alimentary hyperlipidaemia in rats. Phytother Res. 2005 Jul;19(7):587-91.

3.Mo Castro-Torres,1 Elia Brosla Naranjo-Rodríguez: Antilithiasic and Hypolipidaemic Effects of Raphanus sativus L. var. niger on Mice Fed with a Lithogenic Diet. Journal of Biomedicine and Biotechnology. Volume 2012 (2012)

Ben Salem M1, Affes H: Pharmacological Studies of Artichoke Leaf Extract and Their Health Benefits. Plant Foods Hum Nutr. 2015 Dec;70(4):441-53.

4.Chang WC1, Jia H2, Aw W2, Saito K2, Hasegawa S3, Kato H: Beneficial effects of soluble dietary Jerusalem artichoke (Helianthus tuberosus) in the prevention of the onset of type 2 diabetes and non-alcoholic fatty liver disease in high-fructose diet-fed rats. Br J Nutr. 2014 Sep 14;112(5):709-17.

5.Hfaiedh M1, Brahmi D1, Zourgui L1,2: Hepatoprotective effect of Taraxacum officinale leaf extract on sodium dichromate-induced liver injury in rats. Environ Toxicol. 2016 Mar;31(3):339-49.

6.Szántová M, Ďurkovičová Z.:[Coffee as hepatoprotective factor]. Vnitr Lek. 2016 Winter;62(12):990-997.

7.Elango Kathirvel, Kengathevy Morgan: Betaine improves nonalcoholic fatty liver and associated hepatic insulin resistance: a potential mechanism for hepatoprotection by betaine. Am J Physiol Gastrointest Liver Physiol. 2010 Nov; 299(5): G1068–G1077.

8.Maureen Whitsett, Lisa B VanWagner: Physical activity as a treatment of non-alcoholic fatty liver

disease: A systematic review. World J Hepatol. 2015 Aug 8; 7(16): 2041–2052.

9.A.Hodge: Non-alcoholic fatty liver disease Intermittent Fasting Time Intervention (NIFTI): Fasting without calorie restriction improves hepatic transient elastography, visceral adiposity and insulin resistance compared to standard care.AASLD LiverLearning®. Nov 9, 2014; 60940