Osteoporóza

Prevencia a liečba osteoporózy

Nevyhnutnou súčasťou liečby osteoporózy je vždy spoluúčasť pacienta. Samotná medikamentózna liečba má nie vždy uspokojivé výsledky. Samotné štúdie na účinnosť niektorých liekov na osteoporózu pripúšťajú, že napriek nárastu kostnej denzity liečba môže viesť k zhoršeniu kvality kosti. Metaanalýzy navyše zistili, že celková účinnosť doteraz známej medikácie v prevencii vzniku zlomenín nie je vyššia ako 50%.

Pred nasadením liečby je teda nutné najprv pátrať po vyvolávajúcej príčine a pri potrebe medikamentóznej liečby ju doplniť režimovými opatreniami a správnou výživou na zlepšenie celkových výsledkov liečby.

Lieky viazané na lekársky predpis

Kalcium – užívať alebo neužívať pri osteoporóze?

Vápnik je bezpochyby dôležitý prvok pre stavbu kostí. Skutočnosť, že vápnik je jedným zo základných stavebných prvkov kosti viedlo vedcov k záveru, že užívanie vápnika by malo viesť k pevnejším kostiam a teda menšiemu riziku vzniku zlomením. Početné štúdie a metaanalýzy však túto zaužívanú dogmu nie vždy potvrdzujú.

Nedostatok kalcia skutočne môže viesť k úbytku kostnej hmoty, vtedy má suplemetácia vápnika zmysel, avšak pri dostatočnom príjme stravou nevykazuje ďalšie užívanie vápnika v liečbe osteoporózy žiadny benefit, navyše sú vysoké dávky kalciových prípravkov, najmä v kombinácii s nedostatkom horčíka spojené s rizikom kalcifikácie ciev, čo môže viesť k infarktu, obličkovým kameňom, artritíde a akútnej zvýšenej zrážanlivosti krvi. Dlhodobá samoliečba kalciovými prípravkami bez predchádzajúceho vyšetrenia teda môže byť nebezpečná.

Ak pacient zároveň užíva lieky na liečbu iných ochorení (hlavne lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, srdcové arytmie, ochorenia štítnej žľazy), musí sa pred nasadením doplnkov výživy s obsahom vápnika a vitamínu D rovnako poradiť s lekárom.

Magnézium – dôležitejšie v liečbe osteoporózy ako kalcium?

Magnézium je potrebné na správnu stavbu kostí a aj na správne vstrebávanie vápnika (napriek tomu, že keď sa užijú spolu, vzájomne svoje vstrebávanie znižujú). Nedostatok magnézia v strave je však oveľa rozšírenejší ako nedostatok vápnika, nielen kvôli nízkemu príjmu potravín bohatých na horčík (orechy, tmavá listová zelenina, ryby..), vysokému obsahu antinutrientov v strave a vysokému spracovaniu surovín, ale aj kvôli jeho klesajúcemu obsahu v pôde.

Nízke hladiny horčíka pritom korelujú s nízkou kostnou denzitou a v štúdiách na potkanoch aj mierny nedostatok magnézia vedie k úbytku kostnej hmoty. Deficit horčíka zároveň znižuje produkciu parathyroidného hormónu a aktívnej formy vitamínu D3, čo rovnako narúša mineralizáciu kostí. Okrem toho hypokalcémia (nízka hladina vápnika v krvi) je často prejavom práve nedostatku horčíka a prejavuje sa už pri miernom poklese hladín magnézia.

Pri osteoporóze sa odporúča užívať asi 250 – 400mg horčíka denne.

Kolagén – rovnako dôležitý pri osteoporóze ako minerály

Liečba osteoporózy je vo väčšine prípadov zacielená na zvýšenie mineralizácie, resp. zníženie odbúravania minerálov z kostí. Väčšina pacientov vie, že potrebujú mať dostatočný príjem vápnika a vitamínu D. Podľa posledných výskumov však kolagén zohráva rovnako dôležitú úlohu pri zachovaní pevnosti kostí.

Kolagén v kostiach tvorí trámcovinu, do ktorej za zabudovávajú minerály. Je teda zodpovedný za určitú pružnosť kosti. Ženy majú zároveň nižšiu produkciu kolagénu ako muži a sú 6 – 8 krát náchylnejšie ku vzniku osteoporózy. Skúmali sa teda rôzne súvislosti so zníženou tvorbou kolagénu a vznikom osteoporózy. Podľa niektorých hypotéz môže dokonca strata kolagénu v koži korelovať s úbytkom kolagénu v kostnej hmote, strata pevnosti kože by teda mohla signalizovať aj zmeny v kostnom tkanive. Potvrdenie tejto hypotézy si ale vyžaduje ďalšie skúmanie.

Nezanedbateľnú úlohu kolagénu vo vývine osteoporózy dokazuje aj vrodená porucha syntézy kolagénu – osteogenesis imperfekta, ktorá taktiež vedie k osteoporóze.

Výborným zdrojom kolagénu je želatína. Vlastná tvorba kolagénu sa dá zvýšiť zvýšením hladín rastového hormónu (intervalový tréning, melatonín tvorený pri kvalitnom spánku, znížením hladiny inzulínu v krvi) a dostatočným príjmom vitamínu C.

Vitamín D3

Vitamín D3 je nepostrádateľnou súčasťou tvorby kosti, okrem iného reguluje vstrebávanie vápnika a fosforu. Keď je hladina D3 nízka, zvyšuje sa tvorba parathyroidného hormónu, čím sa aktivujú osteoklasty (ktoré stimulujú uvoľňovanie vápnika z kostí) a dochádza k úbytku kolagénu. U pacientov s osteoporózou sú dokázateľne nižšie hladiny vitamínu D3 ako u zdravých ľudí.

Vitamín D redukuje aktivitu osteoklastov (znižuje odbúravanie kosti) a stimuluje aktivitu osteoblastov (dochádza k tvorbe kolagénu a mineralizácii kostí), čím zamedzuje postupu osteoporózy. Dostatok vitamínu D pravdepodobne zohráva väčšiu úlohu v prevencii a spomalení postupu osteoporózy ako samotný vápnik, avšak výsledky s liečbou vitamínom D3 pri už rozvinutej osteoporóze sú zmiešané.

Ideálne je dopĺňať vitamín D v letných mesiacoch primeraným opaľovaním a v zimných mesiacoch užívaním prípravkov s vitamínom D3.

Dávky vykazujúce vplyv na zníženie rizika vzniku zlomenín začínajú na 700 – 800IU denne, čo je aj odporúčaný denný príjem vitamínu D, avšak mnohé štúdie a lekári odporúčajú oveľa vyššie denné dávky (až do 10 000IU), kedy už je ale treba sledovať sérovú koncentráciu 25(OH)D.

Vitamín K1 a K2

Pacienti s osteoporózou majú nízku hladinu vitamínu K v krvi a zároveň je nízka hladina vitamínu K v krvi spojená s nižšími hodnotami BMD (hustoty kostí). Vitamín K aktivuje osteokalcin, proteín zodpovedný za mineralizáciu kosti, preto aj napríklad pacienti dlhodobo liečení Warfarínom (antagonista vitamínu K) by mali byť pravidelne sledovaní kvôli vyššiemu riziku vzniku osteoporózy. Niektorí autori odporúčajú u týchto pacientov preventívne užívanie vápnika a vitamínu D (či by to malo zmysel a či by to bolo bezpečné zatiaľ nie je potvrdené). K2 vykazuje 3-násobne väčšiu aktivitu ako vitamín K1 v aktivácii osteokalcinu a zároveň spomaĺuje diferenciáciu osteoklastov, čo má za následok spomalenie kostnej resorpcie (uvoľňovania minerálov z kosti).

Vitamín K2 je rovnako zodpovedný za správne smerovanie vápnika, predchádza jeho ukladaniu do mäkkých tkanív a ciev a podporuje jeho ukladanie do kostného tkaniva, preto je nevyhnutný napríklad pri užívaní vápnika, aby sa predišlo kalcifikácii ciev a kardiovaskulárnym chorobám. Vitamín K2 teda viacerými mechanizmami zvyšuje mineralizáciu kosti a spomaľuje jej odbúravanie.

Štúdie s vitamínom K2 sú pomerne nové, preto asi ešte chvíľu potrvá, kým sa užívanie vitamínu K2 zaradí k štandardným postupom liečby osteoporózy.

Cvičenie a osteoporóza – aké a koľko?

Ako som už spomínala, pohybová aktivita počas mladosti pomáha tvoriť pevnejšie kosti a udržiavať ich dobrý stav aj vo vyššom veku. Ako najefektívnejšie cvičenie na prevenciu úbytku kostnej hmoty sa javí intenzívne silové cvičenie s váhami, alebo s vlastnou hmotnosťou, zo športov tie, ktoré nútia pracovať svaly proti gravitácii ako turistika, chôdza po schodoch a pod. Vysoko intenzívne silové cvičenie vedie k miernemu nárastu kostnej denzity aj u pacientov s osteoporózou, nepôsobí teda len preventívne, ale aj liečebne. Nevyhnutný je súčasný dostatočný príjem vápnika stravou.

Silové cvičenia by mali trvať aspoň 12-20 minút, 3-krát týždenne, dôležité je ale zapájať celé telo, aby sa rovnomerne posilňovali všetky svalové partie.

Vytrvalostný tréning vykazuje rozporuplné výsledky. V jednej štúdií na psoch napríklad dlhotrvajúci beh viedol k zníženiu BMD, teda kostnej denzity, bolo však u nich pozorované reorganizovanie kolagénových fibríl, čo v konečnom dôsledky viedlo k zachovaniu pevnosti kosti napriek zníženému BMD. Pre zdravie kostí je teda podľa všetkého prospešný aj vytrvalostný tréning s nižšou intenzitou, ideálne však v kombinácii so silovým.

Niektoré lieky a výživové doplnky dostupné bez lekárskeho predpisu

CALTRATE tablety – s obsahom vápnika 600 mg, vitamínu D 200IU a iných minerálov na podporu stavby kostí

BIOMIN CALCIUM NEO – kapsuly s obsahom vápnika 250 mg, vitamínu D 200IU a stopových prvkov obsiahnutých vo vaječnej škrupine (horčík, fosfor, bór, mangán, železo, zinok, stroncium, fluór, selén, lítium, meď)

KALCIOVÉ TABLETY – s obsahom 500 mg vápnika

BIOMIN H – vrecká s práškom rozpustným vo vode s obsahom 1110 mg kalcia, horčíka a fosforu

BIOMIN VITAMÍN D FORTE – kapsuly s obsahom 800IU vitamínu D3

BIOMIN VITAMIN K2 – obsahuje 60 µg vitamínu K2 v jednej kapsule

BIOMIN VITAMIN K2 + D3 – obsahuje 60 µg vitamínu K2 a 400IU vitamínu D3 v jednej kapsule

WEBBER NATURALS VITAMÍN K2 + D3 – obsahuje 120 µg vitamínu K2 a 1000IU D3

Súvisiace články:

Vápnik – ako si pripraviť kalcium s najlepšou vstrebateľnosťou?

VITAMÍN K2 – najdôležitejší vitamín pri ateroskleróze a osteoporóze?

Prevencia rakoviny prsníka

Ako si správne vybrať horčík

Prírodný alebo syntetický vitamín C?

Želatína – zabudnutý elixír mladosti

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana


 

Zdroje:

 • Management of the adverse effects associated with intravenous bisphosphonates.” Annals of Oncology. June 2006. 17(6): 897-907.
 • Grey A, Reid IR. Emerging and potential therapies for osteoporosis. Exp Opinion Invest Drugs 2005; (in press). [PubMed]
 • Cranney A, Guyatt G, Griffith L, Wells G, Tugwell P, Rosen C; Osteoporosis Methodology Group and The Osteoporosis Research Advisory Group. Meta-analyses of therapies for postmenopausal osteoporosis. IX: Summary of meta-analyses of therapies for postmenopausal osteoporosis. Endocr Rev 2002;23:570–578.
 • Ian R Reid: Should we prescribe calcium supplements for osteoporosis prevention? J BoneMetab, 2014,21:21-28.
 • Principles of bone biology By John P. Bilezikian, Lawrence Gideon Raisz, Gideon A. Rodan,; Rude et al, 1976 cited; 2002
 • Dietary Reference Intakes for Calcium, Phosphorus, Magnesium, Vitamin D, and Fluoride; Institute of Medicine; Falemi et al citation; 1997.
 • Walsh, T, O’Donohoe, T. Magnesium deficiency in some crop plants in relation to the level of potassium nutrition. J Agric Sci. 1945;35:254-263.
 • Saito N, Tabata N, Saito S, et al. Bone mineral density, serum albumin and serum magnesium. J Am Coll Nutr. 2004;23(6):701S-703S.
 • Sojka, JE, Weaver, CM. Magnesium supplementation and osteoporosis. Nutr Rev. 1995;53(3):71-74.
 • Stendig-Lindberg G, Tepper R, Leichter I. Trabecular bone density in a two year controlled trial of peroral magnesium in osteoporosis. Magnes Res. 1993;6(2):155-163.
 • Shuster S: Osteoporosis, a unitary hypothesis of collagen loss in skin and bone. Med Hypotheses, 2005, 65(3):426-32.
 • S.Viguet-Carrin, P. Garnero, P.D.Delmas: The role of collagen in bone strenght. Osteoporos Int (2006) 17: 319–336.
 • Khoury RS, Weber J, Farach-Carson MC. Vitamin D metabolites modulate osteoblast activity by Ca+2 influx-dependent nongenomic pathways. J Nutr. 1995;125:1699S-11703S.
 • D’Amelio P, Grimaldi A, Cristofaro MA, et al. Alendronate reduces osteoclast precursors in osteoporosis. Osteoporosis Int. 2010;21(10):1741-1750.
 • Passeri G, Pini G, Troiano L, et al. Low vitamin D status, high bone turnover, and bone fractures in centenarians. J Clin Endocrinol Metab. 2003;88(11):5109-5115
 • NIH Consensus Development Panel on Osteoporosis Prevention, Diagnosis and Therapy. Osteoporosis prevention, diagnosis, and therapy. JAMA. 2001;285(6):785-795.
 • Tamatani M, Morimoto S, Nakajima M, et al. Decreased circulating levels of vitamin K and 25-hydroxyvitamin D in osteopenic elderly men. Metabolism. 1998;47(2):195–199.
 • Hart JP, Catterall A, Dodds RA, et al. Circulating vitamin K1 levels in fractured neck of femur. Lancet. 1984;2(8397):283
 • Reyaieyazdi Z, Falsoleiman H: Reduced bone density in patients on long-term warfarin. Int J Rheum Dis. 2009 Jul;12(2):130-5.
 • Iwamoto J, Takeda T, Sato Y: Effects of vitamin K2 on osteoporosis. Curr Pharm Des. 2004;10(21):2557-76.
 • Sawka AM, Thabane L, Papaioannou A, et al. Health-related quality of life measurements in elderly Canadians with osteoporosis compared to other chronic medical conditions: a population-based study from the Canadian Multicentre Osteoporosis Study (CaMos). Osteoporos Int. 2005;16(12): 1836-1840.
 • Exercise for your bone health. NIH Osteoporosis and Related Bone diseases National Resource Center. http://www.niams.nih.gov/Health_Info/Bone/Bone_Health/Exercise/default.asp#b. Reviewed January 2009. Accessed October 28, 2010.
 • Borer KT: Physical activity in the prevention and amelioration of osteoporosis in women : interaction of mechanical, hormonal and dietary factors. Sports Med. 2005;35(9):779-830