Chudnutie a výživa

Ste jablko alebo hruška?

Pre dosiahnutie dobrého zdravia nie je dôležitá len hmotnosť alebo konfekčné číslo, ale aj rozmiestnenie tuku na tele. V posledných rokoch sa pri hodnotení rizika vzniku srdcovo-cievnych ochorení kladie dôraz najmä na obvod pása alebo teda pomer obvodu pása k obvodu bokov. Vo všeobecnosti sa za optimálne považujú hodnoty u mužov do 94 cm a u žien do 80 cm. Takéto hodnotenie je však trochu nepresné, pretože obvod pása 80 cm u ženy, ktorá má 150 cm vyzerá podstatne inak ako u ženy, ktorá meria 180 cm. Smerodatnejší je preto pomer pása a bokov. Pri pomere do 0,8 u žien a 0,9 u mužov sa jedná o postavu typu hruška, ak je pomer vyšší, hovoríme o postave typu jablko.

O tom, či budete mať postavu typu jablko alebo hruška rozhoduje samozrejme genetická predispozícia na ukladanie tuku do určitých partií, s ktorou veľa nespravíme, ale ďalšie faktory sú nevhodná strava (Z čoho nám rastie brucho?) a životný štýl. Typ postavy sa môže meniť aj vekom, hlavne u žien po menopauze, pretože klesá produkcia ženského hormónu – estrogénu a tuk už sa neukladá do bokov a stehien, ale do oblasti pása. Vtedy je namieste strava s obsahom prírodných fytoestrogénov a primeraná fyzická záťaž na vytvorenie hormonálnej rovnováhy.

Ďalším významným faktorom, ktorý ovplyvňuje ukladanie tuku je stres. Pri strese sa zvyšuje hladina stresového hormónu – kortizolu, ktorý zvyšuje hladinu glukózy v krvi  a podmieňuje ukladanie tuku do brucha. Stres v tomto ponímaní neznamená len stres emočný (stres v práci alebo  stres po strate blízkeho človeka), ale aj stres, ktorý vzniká pri hladovaní, nadmernom cvičení  alebo pri nedostatku spánku. Nepravidelný alebo nedostatočný príjem  stravy vníma organizmus ako krízovú situáciu a reaguje vylučovaním kortizolu, ktorý odbúrava prednostne svalovú hmotu, aby si vytvoril energiu. Potom, keď opäť začnete jesť  (aj keď menej ako obvykle), takto prestavený organizmus na krízový režim začne všetku energiu prijatú potravou ukladať  do tukových zásob. Výsledkom diéty hladovaním je teda síce nižšia hmotnosť (telo odbúralo svaly), ale vyššie percento telesného tuku a spomalený metabolizmus. Nedostatok spánku telo taktiež vníma ako stres a zvyšuje sa hladinu kortizolu. Stres pre organizmus je teda škála situácií, ktoré si ani neuvedomujeme a tak poškodzujeme svoje zdravie.

Postava typu jablko má užšie boky a väčšie brucho, je teda typická pre väčšinu mužov, ale nie je výnimkou ani u žien. Má väčšie množstvo viscerálneho tuku (uloženého okolo orgánov), ktorý sa správa ako samostatný orgán a produkuje hormóny, čo má za dôsledok 3-krát vyššie riziko vzniku cukrovky, vysokého krvného tlaku, zvýšených krvných lipidov a v konečnom dôsledku infarktu myokardu ako postava typu hruška. S množstvom abdominálneho tuku sa zvyšuje aj riziko vzniku rakoviny prsníka a rôznych zápalových ochorení. Napriek zdravotným rizikám postava typu jablko zhadzuje kilá podstatne jednoduchšie ako postava typu hruška. Ideálne cvičenie na zníženie hmotnosti a zníženie kardiovaskulárneho rizika pre postavy typu jablko je intervalový tréning, ktorý spočíva v striedaní tréningovej intenzity. Vo všeobecnosti sa odporúča 30 sekúnd maximálnej aeróbnej aktivity (šprint, rýchle bicyklovanie, atď.), po ktorej nasledujú 3-4 minúty uvoľňujúcej chôdze alebo inej aktivity s miernym tempom (uvoľňujúca fáza môže byť aj kratšia podľa typu tréningu a stavu jedinca). Tieto fázy by sa mali striedať počas tridsiatich minút a efekt tohto intervalového cvičenia je lepší ako hodiny monotónneho behu. Ideálne je poradiť sa pred začatím každého tréningu s  trénerom.

Postava typu hruška je typickejšia pre ženy. Tuk sa ukladá do podkožia prevažne do oblasti bokov, stehien a nôh, trup je naopak štíhlejší.  Ak postava typu hruška chudne, najviac sa to odzrkadľuje na trupe a tvári, naopak z bokov to ide najťažšie. Za tento typ postavy zodpovedajú prevažne estrogény. Na rozdiel od jablka je pre postavu typu hruška takmer nemožné dosiahnuť ultra štíhle „modelkovské“ miery, pretože metabolizmus hrušky je pomalší. Keďže sa zásoby ukladajú do podkožia, typický pre hrušku je aj výskyt celulitídy. Napriek všetkému má hruška oveľa nižšie riziko vzniku cukrovky, vysokého krvného tlaku a vysokej hladiny krvných lipidov. Zdravotné komplikácie u hrušky sú spojené s prevahou estrogénov, nie sú však životu nebezpečné ako u postavy typu jablko. Sú to osteoporóza, kŕčové žily, celulitída a horšie zvládanie menopauzy. Ženám sa po menopauze vplyvom poklesu estrogénov často mení postava na jablko. Ideálnym cvičením pre hrušky je také, ktoré spočíva v práci so závažiami a buduje tak slabo vyvinutú svalovú hmotu. S nárastom aktívnej svalovej hmoty sa hruškám zrýchli metabolizmus a mierne sa zredukujú prejavy celulitídy.

Súvisiace články:

Z čoho mám rastie brucho?

Máte cukrovku, vysoký tlak či nadváhu? Tento trik vám pomôže!

Slané pečivo bez múky

ChocoNut bez výčitiek, koláč bez múky a cukru.

Autor: Diana