Chudnutie a výživa

Nie je všetko “BIO” čo sa blyští

Trend Bio obchodov a zdravých kútikov má stúpajúcu tendenciu. Mnohí z nás sa snažia stravovať zdravo, preto neváhajú minúť niekoľkonásobok za výrobok, ktorý je v bio kvalite. Supermarkety, drogérie a bio obchody to vedia, preto sa spomínaný sortiment stále rozrastá, bohužiaľ, však často na úkor kvality, čo bežný spotrebiteľ často nemá šancu odkontrolovať.

Sama patrím k zákazníkom týchto prevádzok, podľa môjho názoru má význam investovať do bio kvality, ak na to rodina má prostriedky, preto by som chcela poukázať na niektoré produkty bio obchodov, ktoré za zdravé určite nepovažujem.

 

Chrumky, krekry, burizóny a „polystyrénové“ chlebíky

Chrumky, krekry a chlebíky z obchodov alebo kútikov zdravej výživy mávajú rôzne zdravý dojem vyvolávajúce príchute, ako mrkvové, amaranthové, pohankové, ryžové, cviklové, špenátové a ďalšie, navyše niektoré sú vhodné už od 6. mesiacov, sú preto obľúbenou nákupnou položkou najmä mladých mamičiek.

Základom týchto pochutín je však vždy obilnina (kukurica, ryža, pšenica) alebo iná škrobovitá surovina, ktorá je pri vysokých teplotách a tlaku pufovaním (polystyrénové chlebíky, burizóny) alebo extrúziou (krehké chlebíky, chrumky) formovaná do požadovaného tvaru. Teplotou a tlakom pri spracovaní sa škrob mení na jednoduché cukry, ktoré po konzumácii vedú k vzostupu glykémie ako po zjedení cukru, vyvolávajú teda kolísanie hladín glukózy v krvi. Ďalším problémom je samotné spracovanie, keďže pri tepelnej úprave potraviny strácajú vitamíny a minerály potrebné na bezproblémové spracovanie prijatých cukrov. Teplota používaná pri ich výrobe dosahuje 300ºC, pričom pri zahrievaní sacharidov už nad 120ºC dochádza k tvorbe neurotoxického a karcinogénneho akrylamidu. Čím je použitá teplota vyššia, tým väčšie množstvo akrylamidu sa tvorí (najväčším zdrojom akrylamidu v potrave sú zemiakové hranolky). Určité množstvo sme pravdepodobne schopní spracovať, jeho príjem by sa však mal minimalizovať, najmä u detí.

 

Agávový nektár alebo sirup

Agávový nektár, alebo sirup je momentálne jedno z najvyhľadávanejších prírodných sladidiel, veľmi obľúbený je napríklad v raw kuchyni. Odporúča sa kvôli svojmu nízkemu glykemickému indexu ako vhodné sladidlo pre diabetikov a pri redukčných diétach.

Problémom je, že agávový nektár obsahuje 70-90% fruktózy (podľa zdroja a spracovania), ktorú telo nevie využiť ako glukózu a ak je prijímaná v nadbytku, ukladá sa do tukových zásob v pečeni, okolo srdca a na bruchu. Z tohto hľadiska je jej konzumácia obzvlášť riziková pre diabetikov a ľudí s nadváhou, avšak ani zdraví ľudia by to s jej konzumáciou nemali preháňať. Pre porovnanie klasický cukor obsahuje 50% fruktózy a 50% glukózy. Viac o účinkoch fruktózy v článku „Z čoho nám rastie brucho?

 

Sója a rôzne sójové náhrady

Sójové výrobky na nás vykukujú so všetkých zdravých kútikov supermarketov, drogérií a bio obchodov, čo vytvára povedomie o akejsi prospešnosti sóje pre ľudské zdravie. Sója a sójové výrobky sa považujú za zdravú náhradu mäsa a sú odporúčané mnohými výživovými poradcami. Na trhu už sú sójové mlieka, sójové párky, údeniny, múka, syry, smotany, nátierky, jogurty, dezerty, sója je súčasťou mnohých dochucovadiel a prídavných látok na vylepšenie vlastností produktov.

Sója je bohatá na kyselinu fytovú, ktorá viaže dôležité minerály z jedla (vápnik, horčík, zinok, meď, železo), čiže zabraňuje ich vstrebávaniu, obsahuje inhibítory tráviacich enzýmov (najmä trypsínu na trávenie bielkovín), ktoré sa nezneškodnia ani varením, alebo iným spracovaním a zároveň môžu zhoršovať funkciu pankreasu (fermentované sójové produkty ako natto, miso, tempeh by z tohto hľadiska mali byť v malom množstve bezpečné). Sója obsahuje goitrogény, látky, ktoré znižujú tvorbu hormónov štítnej žľazy (okrem iného u detí kŕmených sójovým mliekom častejšie dochádza k vzniku autoimunitnej thyroitídy) a napriek tomu, že jej mierna konzumácia u zdravých dospelých ľudí by nemala predstavovať problém, pacienti s nedostatkom jódu alebo poruchou funkcie štítnej žľazy by si na ňu mali dať pozor. Ďalšou problematickou obsahovou látkou sóje sú izoflavóny, ktoré majú estrogénny efekt, obzvlášť nevhodný pre deti, tehotné ženy a ženy so zvýšeným rizikom vzniku rakovinou prsníka.

Je síce pravda, že takmer každá potravina konzumovaná v nadbytku môže vyvolať určité zdravotné problémy, avšak považovať sóju za zdravú náhradu živočíšnych bielkovín, najmä pre deti a tehotné ženy nie je v poriadku.

 

Niektoré čokolády, sladkosti a sirupy

Keď nakupujeme sladkosti v bio obchode, automaticky máme pocit, že kupujeme niečo menej škodlivé, ba dokonca zdravé. Sortiment v tejto kategórii sa asi najrýchlejšie rozširuje, výrobcovia označujú výrobky ako „bio“, „bez cukru“, „raw“ „bez éčiek“, „s prírodnými sladidlami“, pridajú trochu rakytníku alebo arónie, čo opäť vylepší celkový dojem a spotrebiteľ je tiež spokojný, že môže zhrešiť zdravo. Aj v tomto prípade platí, že treba čítať zloženie. Často vtedy zistíme, že drahá vysoko percentná švajčiarska čokoláda bez cukru je sladená škodlivým aspartamom a liečivé sirupy „bez cukru“ sú samá vysoko koncentrovaná fruktóza. V tomto prípade je určite lepším riešením kúpiť si klasickú kvalitnú vysokopercentnú „nebio“ čokoládu v bežnom obchode.

 

Súvisiace články:

Cukor alebo náhradné sladidlá?

Nový trend v liečbe ochorení – diéty na mieru

Želatína – zabudnutý elixír mladosti

Makový koláč bez múky, cukru, vajec, mlieka, orechov, čokolády za 5 minút!

ChocoNut bez výčitiek, koláč bez múky a cukru – za 30 minút!

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana