Chudnutie a výživa

Kokosové „marshmallow“

Opäť sme pre Vás vymysleli recept bez múky a cukru, na ktorom si môžu pochutnať aj diabetici, celiatici a ľudia na paleo diéte. Tento navyše nie je tepelne upravovaný, preto nedochádza k znehodnocovaniu obsahových látok, ani k oxidácií alebo prepaľovaniu tukov. Kokosové guľôčky možno pripomínajú Rafaello, konzistenciou sú však skôr ako u detí obľúbené marshmallow. Keď ste však niekedy čítali zloženie tejto obľúbenej pochúťky detí a trochu sa vyznáte v zdravej výžive, už im ho asi viac nekúpite. Trúfam si povedať, že tento recept je nielen zdravší, ale aj chuťovo oveľa lepší. Je to síce trochu alchýmia vystihnúť pomer tukov a kokosového mlieka (aj mne sa každýkrát podaria inak tuhé), vždy sa to však dá zachrániť pridaním kokosu. U nás doma patrí tento recept do TOP 5 dezertov:-)

Ingrediencie:

400 ml kokosového mlieka – u nás ho predávajú v BIO obchodoch, aj v niektorých reťazcoch v tetrapakových obaloch alebo v konzervách, ideálne by bolo, keby sa dalo zohnať v sklenených obaloch, ktoré neobsahujú BPA (bisfenol A spájaný so vznikom rakoviny prsníka a zníženou tvorbou spermií) a ftaláty ako plastové obaly alebo konzervy, zatiaľ som však také nenašla.

50 g masla – maslo (rovnako ako kokosový olej) patrí k nasýteným tukom, teda ho niektorí ľudia vnímajú ako nezdravé a spájajú ho so vznikom srdcovo-cievnych ochorení. Mnohé štúdie (napr. aj metaanalýza z r. 2009 v The American Journal of Clinical Nutrition) nenachádzajú žiadny súvis medzi konzumáciou nasýtených tukov a zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Navyše maslo obsahuje CLA (konjugovaná kyselina linolénová, jej pravidelný príjem znižuje riziko vzniku rakoviny a znižuje množstvo telesného tuku), butyrát (prospešný pri prevencii i liečbe zápalových črevných ochorení ako ulcerózna kolitída a kolonorektálneho karcinómu) a menej známy vitamín K2 (dôležitý na prevenciu kardiovaskulárnych  a onkologických ochorení). Jediný problém je, že dostatok týchto zložiek má len mlieko od kráv, ktoré boli kŕmené trávou (napr. obsah CLA v takomto mlieku je o 400 – 500% vyšší ako v mlieku od kráv kŕmených silážou), preto má v tomto ohľade zmysel  hľadanie malých výrobcov mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré svoje kravy chovajú na pastvinách.

50 g extra panenského kokosového  oleja – obsahuje MCT tuky (triglyceridy so stredne dlhým reťazcom), ktoré slúžia ako priamy zdroj energie,  telo ich teda neukladá do zásob a zvyšujú termogenézu (zvyšuje sa tvorba telesného tepla, čo zrýchľuje metabolizmus a ľahšie sa spaľujú tuky). Mastné kyseliny ako kyselina laurová, kaprylová, myristová a kaprová navyše pôsobia proti hubám, kvasinkám, vírusom a baktériám, preto je kokosový olej veľmi dobrý aj na lokálnu aplikáciu napr. na ekzémy, alebo na konzumáciu napr. pri protikandidovej diéte.

4 lyžičky stévie (alebo iného sladidla)

8 veľkých lyžíc strúhaného kokosu – kokosová múka alebo strúhaný kokos je jedna z mála múk s nízkym obsahom sacharidov (len asi 20 gramov/100 g múky), preto je veľmi dobrou voľbou pre diabetikov aj pre celiatikov (neobsahuje lepok)

nelúpané mandle alebo nesolené pistácie – lúpané mandle sú síce estetickejšie, lepšou voľbou sú ale mandle v šupke (viac v minulom recepte)

Postup:

Kokosové mlieko zohrejeme na vodnom kúpeli, pridáme maslo, stéviu (alebo iné sladidlo) a kokosový olej a šľaháme metličkou do úplného rozpustenia tukov. Keď je zmes celá rozpustená, odstavíme ju z vodného kúpeľa, vložíme ju do ľadového kúpeľa (stačí vyliať vriacu vodu a napustiť do toho istého hrnca čo najstudenšiu) a šľaháme do vychladnutia.  Pridáme po lyžiciach kokos a dôkladne premiešame. Zmes vložíme do chladničky a necháme stuhnúť do ďalšieho dňa. Na druhý deň skontrolujeme konzistenciu. Hmota je trochu redšia, nie veľmi dobre sa s ňou manipuluje, ak je veľmi riedka, dá sa pridať kokos alebo roztopený kokosový olej, ak však pridávate kokosový olej, treba celú zmes opäť zahriať, vyšľahať a zachladiť cez noc. Lepšie sa so zmesou robí, ak máte studené ruky. Vytvarujte menšie guľôčky, do stredu vtlačte mandľu alebo pistáciu a obaľte ju v kokose.

Nabudúce pre Vás chystáme recept na pečivo bez múky!

Súvisiace články:

Cukor alebo náhradné sladidlá?

Vianočné pečenie bez múky a cukru

Valentínsky cheesecake bez múky a cukru

ChocoNut bez výčitiek, koláč bez múky a cukru – za 30 minút!

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana