Histamínová intolerancia

Novodobá choroba-histamínová intolerancia…ešte ste o nej nepočuli?

Neznášanlivosť histamínu nie je žiadne novodobé ochorenie, mnoho ľudí ním trpí už mnohé roky. Nová je však môžnosť túto metabolickú poruchu diagnostikovať. Na Slovensku je od roku 2010 k dispozicií diagnostické metóda, ktorá stanovuje aktivitu enzýmu, ktorý rozkladá histamín, čím sa veľa ľuďom pomohlo dostať z ťažkostí, ktorými trpeli aj roky bez toho, aby sa vedelo prečo. Väčšina postihnutých sú ľudia v strednom veku, viac ženy ako muži.

Čo je alergia a čo histamínová intolerancia?

Histaminová intolerancia (HIT) je nedostatočná schopnosť odburávať histamín. A čo je to histamín? Histamín je látka, ktorú sú väčšina ľudí spája s alergiou, je zodpovedný za tečúci nos, svrbenie očí a kože, žihlavku či kýchanie pri alergickej reakcii. Alergény-látky vyvolávajúce alergiu (peľ, roztoče, srsť..) sú pre zdravého človeka neškodné, ak však príde s nimi do kontaktu „citlivá osoba“ (ktorá má predpoklady k alergii), organizmus za spoluúčasti  IgE protilátok reaguje vyplavením zvýšeného množstva histamínu, ktorý vyvolá spomínané prejavy alergie. Trochu inak je to s histamínovou intoleranciou, ktorá sa často chybne označuje ako potravinová alergia. V skutočnosti však ide o precitlivenosť, ktorá nemá imunologický (alergický) podklad ale je spôsobená nedostatočnou aktivitou alebo množstvom enzýmu DAO (diaminooxidáza), ktorý rozkladá histamín obsiahnutý v potrave.

Ako zistím či mám neznášanlivosť histamínu?

Rozlíšiť histamínovú intoleranciu od iných ochorení nie je bez diagnostického testu vôbec jednoduché, dokonca ani negatívny výsledok u lekára nie je istota, že ochorením netrpíte. Príznaky tejto poruchy sa neprejavujú špecificky a na rozdiel napr. od alergie kde sa reakcia na alergén vždy dostaví bezprostredne po vystavení tela alergénu, u HIT to môže trvať aj niekoľko hodín. Ťažké je rozlíšit HIT aj od iných „neznášanlivostí“ ako laktózovej intolerancie či celiakie („alergia“ na lepok), nezriedka bývajú prítomné spolu (človek trpí laktózovou aj histamínovou intoleranciou súčasne).

Medzi najčastejšie príznaky patrí sčervenaniesvrbenie pokožky (žihlavka) alebo tráviace ťažkosti ako nafukovanie, hnačka, nevoľnosť, kŕče. Vyskytnúť sa môžu aj prejavy nádchy ako upchatý nos, opuch sliznice, slzenie očí, ale aj dýchacie ťažkosti a zahlienenie. Medzi ťažkosti, pri ktorých sa bežne na HIT nemyslí, a tak sa môže mylne zdať, že nesúvisia s histamínom, patria bolesti hlavy až migrény, depresia, chronická únava, nespavosť, zmeny krvného tlaku, búšenie srdca, menštruačné kŕče. Niektorí odborníci spájajú HIT aj s opakovanými potratmi a neplodnosťou, či chronickými zápalovými ochoreniami ako je artritída, aj keď histamín nemusí byť hlavný spúšťač ochorenia, môže sa podieľať na vývoji choroby.

Ako zistí lekár intoleranciu histamínu?

Potvrdenie histamínovej intolerancie býva komplikované. Aj keď je výborné, že už aj na Slovensku je možné zistiť špeciálnymi testami aktivitu enzýmu DAO, ktorý rozkladá histamín, výsledok nemusí byť vždy presný. Ak Vám test potvrdí HIT, je veľmi pravdepodobné, že ňou trpíte. Ak test ukáže hraničné hodnoty alebo dostatok enzýmu DAO, stále to nemusí znamenať, že ochorenie nemáte. Preto sa odporúča test pri podozrení na HIT opakovať a pred testom sa stravovať tak ako obvykle, pretože výsledok testu závisí vo veľkej miere od prijatej stravy. Kedže príznaky HIT sú často podobné prejavom alergického ochorenia, lekár zvykne najskôr pristupovať ku kožným alergénovým testom a stanovení tzv. IgE protilátok, ktoré môžu potvrdiť alebo vyvrátiť alergiu (v prípade HIT sa stanovujú IgG protilátky). Aj potvrdenie alergického podkladu ťažkostí stále nemusí znamenať že na HIT môžeme zabudnúť, pretože alergia a HIT sa navzájom nevylučujú, a pacient môže trpieť oboma ochoreniami súčasne (napr. HIT môže zhoršovať priebeh alergického ekzému).

Zaujímavé je, že aktivita DAO enzýmu sa môže zvyšovať počas tehotenstva, kedy telo matky chráni plod pred účinkami histamínu, preto niektoré ženy trpiace HIT, pociťujú v tehotenstve zlepšenie príznakov.

Ďaľší krok, ku ktorému sa pristupuje, je eliminačný test – vylúčenie potravín s vysokým obsahom histamínu. Ak po tomto opatrení prichádza k zlepšeniu príznakov, postupne sa zaraďujú jednotlivé vynechané potraviny a sleduje sa, ktorá potravina vyvolá ťažkosti.

Kde sa histamín berie?

Histamín sa bežne tvorí a skladuje v organizme, kde si plní svoje fyziologické (prirodzené) funkcie (podieľa sa na regulácii mikrocirkulácie, alergických reakcií, zápalu, žalúdočnej exkrécie a nervových funkcií). Pre osobu trpiacu HIT je však problémom jeho príjem stravou. Veľa potravín obsahuje histamín (rajčiny, ryby, baklažán, kvasené kapusta…) alebo látky, ktoré podporujú uvoľňovanie histamínu z buniek (citrusy, orechy, kakao..), či blokujú činnosť enzýmu ktorý histamín odbúrava (alkohol, lieky). Množstvo histamínu v rôznych druhoch potravín je rôzne, dokonca aj v tej istej potravine ho nebýva vždy rovnako a preto sa môže stať, že požitie nejakej potraviny raz vyvolá a raz nevyvolá ťažkosti. Čerstvé potraviny ho obsahujú zväčša menej, skladovaním (aj mrazením) obvykle množstvo stúpa. Zatiaľ, čo pri klasickej alergii stačí aj malé množstvo alergénu (peľ,roztoče..) na spustenie reakcie, v prípade histamínovej neznášanlivosti je reakcia závislá na dostatočnom  príjme histamínu. Obsah histamínu v jednotlivých potravinách nie je problém nájsť na internete, rôznych brožúrkach či knihách, spomenieme skôr iné zdroje, ktorých by sa ľudia trpiaci HIT mali vyvarovať.

Ak Vám bola lekárom potvrdená histamínová intolerancia, nezabudnite si skontrolovať lekárničku, najmä lieky ktoré užívate často a pravidelne. Mnohé lieky dokážu blokovať enzým DAO (odbúrava histamín):

  • Z voľnopredajných liekov ambroxol  (Mucosolvan, Ambrobene, Flavamed), N-acetylcysteín (ACC, Solmucol); z liekov viazaných na lekársky predpis sú to niektoré antibiotiká (cefuroxim, doxycyklín, potencované penicilíny), metamizol (Novalgin, Algifen), metoklopramid (Degan, Cerucal), verapamil, niektoré antidepresíva a iné.

Niektoré lieky sa podieľajú na zvýšenom uvoľňovaní histamínu:

  • Z voľnopredajných liekov kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Anopyrin, Acylpyrin), z liekov viazaných na lekársky predpis napr. kodeín, metamizol, verapamil, niektoré kontrastné látky.

Aktivitu enzýmu DAO podporuje vitamín B6 (pyridoxín), takže jeho nedostatok alebo užívanie liekov, ktoré možu spôsobiť deficit B6 (hormonálna antikoncepcia, hormonálna substitučná terapia) taktiež prispieva k nižšej aktivite enzýmu DAO.

Zvýšené uvoľňovanie histamínu spôsobujú aj rôzne prídavné látky ako farbivá, konzervatnty, dochucovadlá atď. Z farbív ide najmä o azofarbivá ako košelinová červeň (nájdeme napr. v Nurofene Rapid), tatrazín (Nurofen Instant), erytrozín (Ibalgin), z dochucovadiel treba  spozornieť pri glutamáte.

Ako sa lieči neznášanlivosť histamínu?

Pokiaľ bola u Vás diagnostikovaná HIT je nevyhnutné zahájiť nízkohistaminovú diétu – obmedziť až úplne vylúčiť potraviny obsahujúce histamín a potraviny spôsobujúce ťažkosti, čo nie je vôbec ľahká úloha. Histamín sa nachádza v mnohých potravinách, niektoré potraviny zvyšujú jeho uvoľňovanie, niektoré blokujú enzým, ktorý ho odbúrava a podobne. Ide teda do veľkej miery o zmenu životného štýlu, odmenou Vám však bude nepochybne lepší zdravotný stav. Vo všeobecnosti by sa mali ľudia s HIT snažiť konzumovať len čerstvé potraviny (dlho skladované potraviny obsahujú podstatne viac histamínu). Aj niektoré potraviny, ktoré obsahujú histamín pri konzumácii za čerstvého stavu nemusia robiť žiadne problémy.

Život ľuďom s HIT do veľkej miery uľahčil aj príchod voľnopredajného výživového doplnku (Daosin) na náš trh, ktorý obsahuje spomínaný enzým DAO, ktorý rozkladá histamín. Pacienti s ľahkou formou HIT môžu veľakrát s pomocou Daosinu jesť, čo im chutí. U pacientov s ťažšou intoleranciou odporúčajú lekári okrem diéty aj pravidelné prevenčné užívanie Daosinu, niekedy je nevyhnutné podávanie antihistamínik (lieky proti alergii), lekár môže pri potravinových alergiách zvážiť aj užívanie kromoglytátu (viazaný na lekársky predpis), ktorý zabraňuje uvoľňovaniu histamínu z buniek, ktoré ho skladujú.

Ľuďom trpiacim HIT sa odporúča aj užívanie vitamínu B6 (pyridoxin), ktorý zvyšuje aktivitu DAO, čím zlepšuje odbúranie histamínu. V niektorých výskumoch sa preukázalo, že vyššie dávky vitamínu C (aspoň 1g denne) dokážu znížiť tvorbu a urýchliť rozklad histamínu, potvrdenie tejto skutočnosti si vyžaduje ešte štúdie a výskumy. Pri výbere vitamínovych a multivitamínových prípravkov však budťe opatrní, pretože mnohé obsahujú farbivá a prídavné látky, ktoré môžu HIT zhoršovať a veľakrát neobsahujú potrebné množstvo vitamínov. Vhodnejšie je užívať ich samostane, vitamín C 3xdenne (viac v članku Vitamíny proti chrípke) a pyridoxin vo forme tabliet na prehĺtanie, vyhnúť sa šumivým – vo vode rozpustným multivitamínom.

Súvisiace články:

Ktoré probiotiká pri histamínovej intolerancii?

Ako zistím, či mám celiakiu?

Ktoré potraviny vyvolávajú svrbenie?

Alergia na lieky

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.