Bolesť hlavy, migréna

Migréna, alebo obyčajná bolesť hlavy?

Bolesť hlavy je jedna z najbežnejších ťažkostí. Asi 85% populácie sa už niekedy stretlo s týmto problémom. Vo väčšine prípadov je bolesť hlavy mierna a ustupuje samovoľne alebo po podaní bežných analgetík (liekov proti bolesti).
Bolesť vzniká u každého jednica z inej príčiny, každý má svoj špecifický zoznam podnetov, ktoré mu ju vyvolávajú. V rodine sa zvykne citlivosť na tieto podnety dediť.

Akú bolesť hlavy poznáme?

Existuje niekoľko typov bolesti hlavy. Dôležité je presne poznať o aký druh bolesti u konkrétneho pacietna ide, aby sa zvolila správna liečba.
Tenzná cefalea
– vyskytuje sa najčastejšie
– je to tlaková obojstranná bolesť, najčastejšie lokalizovaná do oblasti temena
– nástup je pozvoľný, intenzita mierna až stredná, trvanie máva niekoľko hodín, zriedka niekoľko dní, zvyčajne nie je dôvodom pracovnej neschopnosti
– objavuje sa prevažne v poobedných hodinách alebo večer
– často je sprevádzaná príznakmi ako pocit zovretia lebky, bolesť krčného svalstva alebo citlivosť vlasovej pokožky
– vzniká pravdepodobne ako následok životného štýlu a stresu, napr. u jedincov, ktorí nie sú schopní sa uvolniť, čo zapríčiňuje sťahy svalov okolo hlavy.
– ak sa tento typ bolesti vyskytuje každodenne, jedná sa o chronickú bolesť, vyskytuje sa najmä u žien trpiacich úzkosťou a s dlhodobým užívaním analgetik (po ich vysadení)
Cluster headache
– tretí najčastejší typ bolesti, jediný, ktorý postihuje viac mužov
– zvyčajne začína medzi 30-tym až 40-tym rokom života
– bolesť je sústredená okolo očí, je veľmi intenzívna, trvá niekoľko minút až hodín a môže sa zopakovať viackrát za deň
– prejavuje sa najmä v noci, kedy budí postihnutého zo spánku
– typický je väčší počet záchvatov za určité krátke obdobie (napr. počas jedného týždňa)
– bolesť je sprevádzaná slzením, začervenaním oka na strane s bolesťou, upchatým nosom, niekedy sa objavuje zvracanie
– mizne spontánne, pacient je následne bezpríznakový niekoľko mesiacov až rokov
Migréna
Bolesť pri migréne vzniká ako následok poruchy regulácie napätia cievnej steny, cievne steny sa rozširujú, dráždia nervové vlákna a dochádza k zápalovej reakcii ich okolia. Záchvaty migrény sa môžu striedať s tenznou bolesťou hlavy. Postihuje asi 5 až 15% obyvateľstva, pričom v 70% prípadov je to dedičné ochorenie. Vyskytnúť sa môže 2 až 3 krát za život, alebo aj niekoľko krát za mesiac.

Ako zistím či mám migrénu?

Diagnózu migréna Vám s určitosťou potvrdí len lekár – neurológ. Medzi najčastejšie charakteristiky migrenóznej bolesti patria:
– vyskytuje sa vo väčšej miere u žien a prvý krát sa objavuje prevažne medzi 10-tym až 30-tym rokom, niekedy neskôr
pulzujúca bolesť, ktorá postihuje zvyčajne len polovicu hlavy, pričom zvykne meniť strany, keď sa vyskytuje každý migrenózny záchvat na jednej strane, môže sa jednať o inú primárnu príčinu bolesti (napr. mozgový nádor)
– prítomná býva citlivosť na svetlo a hluk, pacient vyhladáva tiché a tmavé miesta
– zhoršuje sa pri fyzickej aktivite, často stačí iba pohnúť hlavou
častá je nevolnosť a zvracanie, studené končatiny
trvá niekoľko hodín až tri dni, pričom býva príčinou pracovnej neschopnosti, zriedka môže trvať aj viac ako 72 hodín, jedná sa o status migrenosus, kedy je potrebná hospitalizácia, nakoľko môže dôjsť k mozgovému infarktu
– niekedy má postihnutý výtok z nosa, vodové oči a pocit zvýšenej teploty, v spojení s bolesťou hlavy sa lekár môže domnievať, že sa jedná o sínusitídu (zápal prínosových dutín)

Aké druhy migrény poznáme?

Najčastejšie typy migrény sú migréna s aurou a bez aury. Aura je akási predzvesť migrény, prevažne so zrakovými vnemami, kedy pacient môže pozorovať mihanie pred očami, alebo vidí kruhy, ale môžu byť aj čuchové alebo senzitívne vnemy. Trvá 5-20 minút, odoznieva do 60 minút.

Podtypom migrény je aj menštruačná bolesť hlavy. Bolesť je vyvolaná kolísaním hladiny hormónov- estrogénov. Táto príčina bolesti môže byť spojená aj s užívaním antikoncepcie (u pacientok trpiacich migrénou by sa mal zvoliť vhodný typ antikoncepcie), graviditou, laktáciou a klimaktériom (prechodom).

…čitať viac o Bolesti hlavy

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku