Vaginálne infekcie

Najčastejšie príčiny vaginálnych zápalov

Vaginitída je súhrnné označenie zápalových procesov v pošve. Pojmom vulvovaginitída sa označujú zápalové procesy v pošve, spolu so zápalovými prejavmi v oblasti vonkajšieho genitálu. 75% žien sa počas svojho života sa stretlo aspoň raz s určitým typom vaginálnej infekcie. U niektorých žien sa zvykne toto ochorenie opakovať.

Aké sú príčiny vzniku vaginálnej infekcie?

Pošva má svoju vlastnú mikrobiálnu flóru tvorenú aeróbnymi a anaeróbnymi mikroorganizmami, ktoré zabezpečujú rovnováhu s vonkajším prostredím. Najpočetnejšie zastúpený je Lactobacillus vaginalis, ktorý udržiava kyslé pH pošvy a tvorí látky, ktoré ničia cudzorodé organizmy. Keď sa tento ekosystém naruší, môže prísť k premnoženiu nežiaducich organizmov a vzniku zápalu.

Najčastejšie faktory prispievajúce k vzniku zápalov sú:

– antibiotiká (zabíjajú aj telu vlastné baktérie, tvoria sterilné prostredie, ktoré je náchylnejšie na infekcie)

– antikoncepčné preparáty (obsahujú estrogén, ktorý zvyšuje množstvo glykogénu- cukornej látky v pošve, ktorá slúži ako potrava pre kvasinky, určité množstvo je potrebné na tvorby kyseliny mliečnej, ktorá udržiava kyslé pH, ale zvýšená produkcia je nežiaduca)

– prostriedky intímnej hygieny (najmä parfumované mydlá, vlhčené vreckovky, deodoranty a zásadité mydlá, môžu spôsobiť alergickú reakciu, k najčastejším alergénom patria tieto látky: propylénglykol, matylparabén, butyl-hydroxyanizol (BHA), cetylalkohol)

– pohlavný styk (ejakulát muža je zásaditý, narúša preto kyslé pH pošvy, čo umožňuje premnoženie kvasiniek, okrem toho môže prísť ku vzniku drobných raniek, ktoré uľahčujú prienik infekcie)

– stres

– kúpanie v chlórovanej vode alebo s použitím peny do kúpeľa

– menštruácia (dočasne sa zvyšuje pH v pošve), kedy je pošvová sliznica náchylnejšia na zápaly

– tehotenstvo (vysoká hladina hormónov zvyšuje hladinu glykogénu v pošve, navyše zlepšujú priľnavosť kvasiniek k sliznici)

– priliehavá spodná bielizeň, najmä nylonová a lykrová, ktorá zvyšuje vlhkosť a teplotu prostredia

– niektoré ochorenia ako cukrovka (zvyšuje celkovú náchylnosť na infekčné ochorenia), sclerosis multiplex, AIDS, obezita, menopauza

– časté striedanie sexuálnych partnerov

– konzumácia veľkého množstva sladkostí

– znížená imunita alebo užívanie kortikoidov, ktoré imunitu znižujú

– suchosť pošvy (viď. téma Suchosť pošvy)

Vaginálne infekcie najčastejšie spôsobujú kvasinky, aeróbne a anaeróbne baktérie, menej vírusy, alebo kontaktné alergény (tieto druhy zápalov bývajú časté u žien s výskytom alergií, mávajú opakované zápaly a žiadny nález po mikroskopickom alebo kultivačnom vyšetrení u gynekológa) ako rôzne chemikálie, parfumy, latex (v prezervatívoch) alebo niektoré druhy textílií. Jednotlivé typy infekcií sa môžu kombinovať, čím môžu sťažovať diagnostiku i liečbu.

Kvasinky (najčastejšie Candida albicans)

Sú to jednobunkové organizmy, ktoré sa normálne nachádzajú  v črevách ako súčasť črevnej flóry, kde sa podieľajú na tvorbe vitamínov skupiny B. Ich premnoženiu bráni kyslé prostredie na koži a slizniciach a ochranné baktérie. Pri narušení tohto prostredia sa môžu premnožiť a spôsobiť infekciu. Dobrým útočiskom sú pre ne vlhké uteráky, hubky a ostatné predmety, ktoré nie sú pravidelne umývané a sušené. Pri veľmi oslabenej imunite po chemoterapií, dlhodobom užívaní kortikoidov alebo pri iných ochoreniach, ktoré sprevádza zníženie imunity môže dôjsť až k systémovým infekciám, ktoré ak sa neliečia ohrozujú život. Liečba partnera nie je nevyhnutná.

Baktérie (najčastejšie Gardnerella vaginalis)

Ide o baktérie, ktoré sa takisto normálne vyskytujú v pošve, problém nastáva až po ich premnožení. Neprenáša sa teda pohlavným stykom, je ale oveľa častejšia u žien, ktoré sú pohlavne aktívne. Prebieha často aj bezpríznakovo, čo znemožňuje jej odhalenie a liečbu. Ak sa nelieči, môže spôsobovať rôzne zápaly panvovej oblasti po chirurgických zákrokoch a potratoch. Počas prítomnosti bakteriálneho zápalu je aj vyššie riziko nákazy HIV- vírusom, chlamýdiami a inými sexuálne prenosnými chorobami.

Chlamýdie

Sú to baktérie, ktoré sa prenášajú výlučne nechráneným pohlavným stykom. U väčšiny žien infekcia prebieha bez ťažkostí, preto sa včas nelieči a šíri sa ďalej. Najohrozenejšia je skupina mladých pohlavne aktívnych ľudí do 30 rokov.  Neliečená infekcia potom môže viesť k mimomaternicovému tehotenstvu, potratom, neplodnosti a chronickým bolestiam, je tiež spájaná so zápalmi kĺbov.

Trichomonády

Sú jednobunkové parazity prenášané pohlavným stykom, nie je však úplne vylúčený ani prenos prostredníctvom predmetov ako uteráky, spodná bielizeň a pod. Spôsobujú pošvové zápaly a zápaly močových ciest, veľa jedincov je však bez príznakov.

Súvisiace články:

Prevencia a liečba vaginálnych infekcií

Dobré tipy na zvládnutie vaginálnej infekcie

Liečba vaginálnej infekcie pod dohľadom lekára

Je možné si vybrať pohlavie dieťaťa?

HPV a genitálne bradavice

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana