Plánovanie tehotenstva

Je možné si vybrať pohlavie dieťaťa?

Téma výberu pohlavia dieťaťa je stará ako ľudstvo samo. Už v dávnych dobách sa páry plánujúce rodičovstvo snažili ovplyvniť narodenie syna alebo dcéry rôznymi ľudovými technikami ako sledovanie vetra, mesiaca, slnka alebo ročných období. Dnes už sú metódy na výber pohlavia dieťaťa oveľa sofistikovanejšie, v zahraničí  už túto službu ponúkajú aj rôzne zahraničné centrá asistovanej reprodukcie, žiadna z používaných metód však zatiaľ nefunguje na 100%.

Dôvodov, prečo by si páry želali ovplyvniť výber pohlavia je veľa, v našich zemepisných šírkach je to najčastejšie túžba vytvoriť si určitú rovnováhu v rodine, za ideálny stav sa väčšinou považujú dve deti, chlapec a dievčatko. V niektorých krajinách sú to dôvody politické alebo ekonomické, napr. v Číne, kde je zavedená politika jedného dieťaťa s cieľom regulovať populačnú expanziu, prevláda všeobecná snaha splodiť syna. Výsledkom je narastajúci nepomer medzi počtom narodených chlapcov a dievčat. Ak by však existovala zaručená metóda výberu pohlavia dieťaťa, znížil by sa počet potratov a úmrtí novonarodených dievčat.

Zatiaľ čo páry, ktoré zápasia s neplodnosťou a nedarí sa im otehotnieť majú často tendenciu snahy o výber pohlavia potomka odsudzovať (samozrejme najdôležitejšie je, aby dieťa bolo zdravé bez ohľadu na to, či je to chlapček alebo dievčatko), existuje aj medicínsky dôvod, prečo uprednostniť splodenie určitého pohlavia. Týka sa to najmä jedincov, ktorí sú napr. nositeľmi génov pre hemofíliu alebo svalovú dystrofiu (ochorenia, ktoré postihujú len chlapcov), vtedy páry môžu vyhľadať kliniky asistovanej reprodukcie a podstúpiť umelé oplodnenie, kde sa naraz oplodní niekoľko vajíčok, ktoré sa testujú na pohlavie a do maternice sa implantujú len oplodnené vajíčka želaného pohlavia. Ďalšou možnosťou je prekoncepčná úprava mužského ejakulátu, kedy sa na základe rozdielnej veľkosti alebo pohyblivosti spermií s X chromozómom (dievčatá) a Y chromozómom (chlapci) pripraví „obohatená“ vzorka so 70 – 85% spermií želaného pohlavia. Tieto metódy sú však technologicky veľmi náročné, používajú sa len v špecializovaných zariadeniach a sú teda aj pomerne drahé, nehovoriac o tom, že stále neposkytujú 100% garanciu úspechu.

Ako zvýšiť šance splodenia želaného pohlavia prirodzenou cestou?

Metód na zvýšenie šancí splodenia vytúženého pohlavia je veľa, nie všetky sú však podložené konkrétnymi štúdiami, navyše pri výbere tej správnej metódy treba často používať obyčajný zdravý rozum, aby ste si vybrali z množstva „zaručených“ často nebezpečných techník.

Metóda správneho načasovania

V roku 1970 Dr. Landrum Shettles popísal jednu z najpresvedčivejších teórií, kedy na základe dokázaných vlastností „ženských X“ a mužských Y“ spermií možno zvýšiť šance splodenia konkrétneho pohlavia jednoducho správnym načasovaním styku. Vychádza sa z faktov, že mužské spermie sú menšie, pohyblivejšie a prežívajú kratšiu dobu. Ženské spermie sú zase odolnejšie, prežijú dlhšie obdobie v horších podmienkach, ale sú väčšie a menej pohyblivé. Preto ak sa pár snaží splodiť chlapca, mali by si naplánovať styk presne v období ovulácie, resp. tesne po nej, kedy umožnia rýchlym krátkožijúcim spermiám dosiahnuť práve uvoľnené vajíčko a naopak, ak sa snažíte splodiť dcéru, styk by mal byť naplánovaný asi 2-4 dni pred ovuláciou. Samozrejme, aby ste mohli použiť túto metódu, musíte dokonale poznať svoj cyklus, teda presný termín ovulácie, čo sa dá docieliť sledovaním bazálnych teplôt, zmien krčku maternice a výtoku, alebo používaním ovulačných testov. Na to, aby ste sa dobre zorientovali ako vaše telo funguje je však potrebné niekoľkomesačné sledovanie signálov a niektorým ženám s veľmi nepravidelnými cyklami sa to úplne nepodarí ani po veľmi dlhej dobe pozorovania. Táto metóda síce nezaručuje 100% úspešnosti, je však oveľa lacnejšia ako vyššie spomínané cesty a celková šanca otehotnenia je oveľa vyššia vzhľadom na to, že si nevyžaduje umelé oplodnenie.

Úprava stravy alebo „diéta pre chlapcov“ a „diéta pre dievčatká“

Metóda úpravy stravy na ovplyvnenie počatia určitého pohlavia znie trocha zvláštne, napriek tomu je podložená štúdiou na 281 pároch, ktoré dodržiavali upravený stravovací režim. Predpokladá, že zmena pomeru minerálov v strave vedie k zmene vlastností obalu vajíčka (mení sa jeho priepustnosť pre určitý typ spermií?) a taktiež k zmene charakteru vaginálneho sekrétu, ktorý ovplyvňuje prežívanie určitého druhu spermií. Ženy v tejto štúdií si na základe toho, aké pohlavie dieťaťa preferujú vybrali jedálniček bohatý na sodík a draslík (ak si želali chlapca) alebo jedálniček bohatý na vápnikhorčík (ak si želali dievčatko). Ich diétu dodržiavali aj partneri, pričom nebolo skúmané, či aj úprava stravy mužov viedla k zmene spermií, ich spoluúčasť mala mať skôr podporný charakter, aby sa ženám lepšie znášali zmeny v stravovaní. Zo štúdie boli vylúčené páry, ktorým sa podarilo otehotnieť skôr ako po 4 -6 týždňoch dodržiavania jedálnička, aby výsledky boli čo najmenej skreslené. Záver bol viac ako prekvapivý. Asi 80% párov počalo dieťa želaného pohlavia (čo je možno lepší výsledok ako pri cielenom umelom oplodnení).

Čomu sa radšej vyhnúť?

Ďalšou často spomínanou metódou sú kyslé a zásadité výplachy vagíny pred sexuálnym stykom. Táto metóda predpokladá, že mužským spermiám sa lepšie prežíva v mierne zásaditom prostredí pošvy a naopak ženským v kyslejšom prostredí. Rôzny autori odporúčajú výplachy so sódou bikarbónou, octom alebo citrónom, podľa toho, aké pH chcete pred stykom dosiahnuť. Táto metóda však okrem toho, že nie je nijako vedecky podložená je navyše aj nebezpečná. Každým takýmto výplachom si žena narúša citlivú rovnováhu baktérií vo vagíne, zmenou pH sa vytvoria podmienky pre rôzne patogénne baktérie alebo kvasinky a výsledkom budú skôr opakované vaginálne infekcie ako želané bábätko. Spermie v ejakuláte sú zároveň chránené hlienom, ktorý pre ne vytvára vhodné prostredie na prežitie, preto má pH pošvy na samotné spermie minimálny vplyv.

Ak už sa rozhodnete pre akúkoľvek metódu ovplyvnenia počatia, pamätajte na to, že nič nie je pre zdravie bábätka dôležitejšie ako zdravie matky pred a počas tehotenstva, preto by sa to s ničím nemalo v tomto citlivom období preháňať.

Súvisiace články:

Neviete otehotnieť?

Pozor na lenivé spermie

Ako si pripraviť vápnik s najlepšou vstrebateľnosťou?

Viete si vybrať kvalitný horčík?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana