Prsia

Decolen a Superprsia na zväčšenie poprsia

Určite ste už zaregistrovali v lekárňach, v reklamách na bilbordoch, v časopisoch či v diskusných fórach na inetrnete výživové doplnky na formovanie a rast ženského poprsia. Pri takomto type prípravku si asi väčšina žien kladie otázku či to naozaj zaberá. Tak si to trochu rozoberieme.

Prípravky na zväčšovanie poprsia sú prírodného pôvodu, obsahujú extrakty z viacerých rastlín, ktoré by určitým spôsobom mali ovplyvňovať veľkosť a pevnosť prsného tkaniva. Základ účinku predstavujú fytoestrogény – látky podobné ženským hormónom (estrogénom), z čoho vyplýva aj princíp ich fungovania.

Fytoestrogény sú pomerne dobre preskúmané zložky niektorých rastlín, ktoré sa využívajú na doplnkovú liečbu viacerých ochorení. Bohato zastúpené sú napr. v sóji, ľanových semienkach (nie v oleji), chmele, ďateline, ploštičníku, dioskórei, angelike čínskej, senovke gréckej a iných. Najčastejšie ich nájdeme v prípravkoch určených na potlačenie menopauzálnych ťažkostí (najmä návalov tepla), kde sa uskutočnilo aj viacero výskumov (sója, ploštičník), ktoré potvrdili zmiernenie ťažkostí. Na základe viacerých štúdii sa predpokladá, že strava bohatá na fytoestrogény, môže predstavovať perspektívnu prevenciu niektorých civilizačných ochorení.  K tomuto názoru sa dospelo aj pozorovaním ázijskej populácie, ktorá má najnižší výskyt srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky, obezity či rakoviny prsníka, pričom základnou zložkou tradičnej ázijskej stravy je práve na fytoestrogény bohatá sója.   

Vplyv fytoestrogénov na prsné tkanivo

Pôsobenie fytoestrogénov na rast a pevnosť poprsia nepatrí k veľmi preskúmaným oblastiam. Uskutočnilo sa zopár malých štúdií, ktoré v odbornom svete nemajú veľkú váhu, na základe ktorých sa dá predpokladať, že pravidelné dlhodobé (cca 6 mesiacov) užívanie dostatočne vysokých dávok fytoestrogénov, môže u niektorých žien spôsobiť mierny nárast ( „opuch“) prsného tkaniva. Otázne je koľko miligramov sú dostatočne vysoké dávky rastlinných estrogénov, aby dokázali stimulovať rast prsného tkaniva a či by sme v takomto prípade mohli stále hovoriť o bezpečnom užívaní (bujnenie tkaniva, zásah do endokrinnej regulácie..)

Súčasťou doplnkov výživy na pevnosť poprsia bývajú aj iné prírodné látky a rastlinné extrakty, ktorých užívanie síce nesúvisí s nárastom poprsia ale využívajú sa kvôli iným benefitom. Patria sem látky, u ktorých sa predpokladá  protirakovinový účinok na rôzne typy hormonálne-závislých nádorov (napr. rakoviny prsníka). Do prípravkov sa pridávajú kvôli prevenci či ochrane prsného tkaniva pred oxidačným stresom. Patrí sem napríklad beta-sitosterol, u ktorého bolo v štúdiách (len in vitro-v skúmavke, nie na ľuďoch) preukázané,  že brzdí rast buniek zodpovedných za rakovinu prsníka. Nájdeme ho v rôznych orechoch (lieskové, vlašské, mandle..). Ďalej je to indol-3-karbinol (zdrojom je kapusta, brokolica), u ktorého sa predpokladá, že znižuje množenie mnohých rakovinových buniek. V niektorých prípravkoch nájdeme aj teraz dosť ospevovaný a v štúdiách skúmaný resveratrol (zdrojom je vinič hroznorodý), známy vďaka silným antioxidačným vlastnostiam alebo na minerály bohaté morské riasy.

Fytoestrogény majú veľa pozitívnych účinkov na zdravie, avšak dramatický nárast poprsia sa očakávať nedá. U niektorých žien sa môže dostaviť spevnenie či mierne zdurenie prsného tkaniva, ktoré sa po dobratí tabliet vytráca.  

Súvisiace články:

Máte návaly tepla? Nevadí!

Prírodná liečba menopauzy

Aké intímne mydlo používať?

Čo všetko spôsobuje predmenštruačné ťažkosti?

Prevencia a liečba vaginálnych infekcií

Prevencia rakoviny prsníka

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana