HPV a genitálne bradavice

Liečba HPV infekcie

Vírusové infekcie sa čoraz častejšie spájajú so vznikom chronických ochorení, ktoré sú považované za ochorenia neinfekčného pôvodu. Popísané je na príklad spojenie prekonanej mononukleózy (Epstein-Barr vírus) a sklerózou multiplex, cytomegalovírusom (jeden z herpes vírusov) so vznikom aterosklerózy a vysokým krvným tlakom, či mnohých typov vírusov, vrátane HPV, so vznikom rôznych typov rakoviny.

Keďže zatiaľ neexistujú žiadne skutočne účinné lieky na liečbu spomínaných vírusových ochorení, liečba týchto infekcií spočíva v potláčaní prejavov ochorenia, stimulácii imunitného systému, aby dokázal vírus potlačiť a obmedzenie faktorov, ktoré stav môžu zhoršiť. Stav imunitného systému je teda kľúčový nielen v boji s infekciami, ale aj rôznymi chronickými chorobami a rakovinou.

Okrem doplnkov výživy ovplyvňujúcich samotný imunitný systém je podľa nových zistení dôležitá aj samotná výživa a teda nutričný status, ktorý má vplyv nielen na imunitný systém, ale aj na samotný vírus (napríklad u pacientov s deficitom selénu dochádza k rýchlejšej a masívnejšej mutácii vírusu).

Zdroj:

Melinda A. Beck (1999). Selenium and host defence towards viruses. Proceedings of the Nutrition Society, 58, pp 707-711.

Výživové doplnky pri HPV infekcii

Folát

Aktívna forma kyseliny listovej sa nachádza v listovej zelenine a pečeni. Podľa pozorovaní University od Alabama v Birminghame, je znížená plazmatická hladina folátu u HPV pozitívnych žien spojovaná s vyšším rizikom dysplázie krčka maternice (potencionálny predrakovinový stav). Ženy s dostatočným príjmom folátu a B12 mali o 70% nižšie riziko vzniku dysplázie. Napriek prospešným účinkom folátu by sa to s užívaním syntetickej kyseliny listovej nemalo preháňať a dopĺňať ju radšej z prirodzených zdrojov.

 

Indol-3-kanabinol

Indol-3-kanabinol sa nachádza v zelenine ako brokolica, kapusta, kel alebo karfiol. Podľa dvojito zaslepenej štúdie Louisiana State University Medical Center podávanie aspoň 200 mg indol-3-kanabinolu denne ženám s dyspláziou II. a III.stupňa viedlo k úplnému vymiznutiu symptómov v polovici prípadov. Na porovnanie u placeba nedošlo ani k jednému prípadu spontánnej regresie. Indol-3-kanabinol sa nachádza v prípravkoch INDONAL (150mg), INDOL-3C (150mg)a INDOL(150mg).

 

Glutation

O glutatione sme už písali aj v článku „Krásne opálenie neznamená dostatočnú hladinu vitamínu D“. Glutation je jeden z najsilnejších antioxidantov, ktoré sa v našom tele tvoria. Glutation zohráva kľúčovú úlohu v imunitnej odpovedi pri rôznych typoch infekcií a karcinogenéze, podporuje tvorbu T-lymfocytov a zvyšuje aktivitu B-lymfocytov, má preto nezastupiteľnú úlohu aj pri likvidácií vírusov vrátane Herpes vírusu, HIV vírusu (v podmienkach in vitro znižujeglutation replikáciu vírusu až o 90%) a HPV.

Dá sa zohnať glutationu v tabletách na perorálne užívanie, no je veľmi zle absorbovaný črevnou sliznicou, preto má význam len aplikácia v injekčnej forme pod dohľadom lekára. U nás táto metóda zatiaľ dostupná nie je (je aj pomerne nákladná), v zahraničí sa zatiaľ používa pri chemoterapii na zníženie nežiaducich účinkov, na liečbu mužskej neplodnosti, pri liečbe Parkinsonovej choroby, Alzheimerovej choroby, hepatopatiách, na podporu imunity u HIV pozitívnych pacientov a ako doplnková liečba ťažkých infektov.

Glutatión sa v organizme tvorí z aminokyselín cysteínu, glutamátu a glycínu a na jeho tvorbu je okrem iného nevyhnutný aj selén, vitamín D a magnézium. Zdrojom spomínaných aminokyselín sú živočíšne produkty ako mäso, vajcia, srvátkový proteín, želatína, selén sa nachádza v morských živočíchoch a brazílskych orechoch, v období infekcií sa odporúča zvýšiť jeho príjem. Na obnovu glutatiónu v pečeni je dobrý čaj z ostropestreca marianskeho a melatonín (tvorí sa pri kvalitnom spánku).

 

Kurkumín

Kurkumín je obsahová látka koreniny kurkuma s antioxidačným a protizápalovým účinkom. Okrem rôznych zápalových ochorení má však veľký potenciál aj v liečbe HPV infekcie a s ňou spojenou dyspláziou krčka maternice. Kurkumín vykazuje silnú protivírusovú aktivitu (najmä proti najviac rizikovým subtypom 16 a 18), jeho užívanie vedie k apoptóze (odumretiu) rakovinových buniek a spomaľuje expresiu onkoproteínov. Ako účinné sa ukazuje aj lokálne použitie, aj systémová liečba. Na našom trhu zatiaľ krém na lokálnu aplikáciu nie je, na užívanie sú dostupné kapsule TURMERIX.

Zdroj:

Alok Mishra, Bhudev C Das: Curcumin as an anti-human pappilomavirus and anti-cancer compound. Future Oncology, Vol. 11, No. 18, Pages 2487-2490.          Basu P, Dutta S, Clearance of cervical human papillomavirus infectionby topical application of curcumin and curcumin containing polyherbal cream: a phaseII randomised controlled study. Asian Pac J Cancer Prev., 2013;14(10):5753-9.

DHA

DHA je jedna z omega-3 mastných kyselín nachádzajúca sa v rybom oleji. Najnovšie výskumy poukazujú na schopnosť DHA likvidovať proteíny vírusu HPV a zároveň zacielenie a deštrukciu HPV-infikovaných rakovinových buniek. Na aplikáciu do praxe a zistenie dávkovania v liečbe a prevencii tumorov sú však potrebné ďalšie štúdie.

Zdroj:

K Jing, S Shin: Docosahexaenoic acid induces the degradation of HPV E6/E7 oncoproteins by activationg the ubiquitin-proteasome system Open. Cell Death and Disease (2014), 5, e1524

Zelený čaj

Zelený čaj okrem iných prospešných zložiek obsahuje EGCG (epigalokatechín-3-galát), ktorý sa používa napr. aj v masti na liečbu genitálnych bradavíc, ktorej výdaj je ale viazaný na lekársky predpis. EGCG však pomáha pri HPV infekcií aj systémovo. Štúdie preukázali schopnosť EGCG znižovať aktivitu HPV a zároveň navodzovať apoptózu rakovinových buniek.

Zdroj:

Ahn WS, Yoo J, Huh SW, Kim CK, Lee JM, Namkoong SE, Bae SM, Lee IP.  Protective Effects of Green Tea Extracts (polyphenon E and EGCG) on human cervical lesions.  Eur J Cancer Prev.  2003 Oct; 12(5): 383-90     Zou Tyring, SK.: Effect of Sinecatechins on HPV-Activated Cell Growth and Induction of Apoptosis. J Clin Aesthet Dermatology. 2012 Feb;5 (2): 34-41

β-glukán

β-glukán je polysacharid izolovaný z húb, kvasiniek a niektorých obilnín (ovos, jačmeň) s antivírusovým a imunomodulačným účinkom. Medicínske huby okrem β-glukánu obsahujú aj iné polysacharidy podieľajúce na ich širokej škále použitia. Konkrétne u HPV infekcií sa v štúdiách najlepšie osvedčili shiitake (Lentinula edodes), ktorá obsahuje ešte imunomodulačnú AHCC – active hexose correlated compound a protirakovinovú látku lentinan a reishi (Ganoderma lucidum). Podávanie β-glukánu (aj lokálne, aj systémovo) sa osvedčilo aj v boji s genitálnymi bradavicami, avšak liečba je podstatne dlhšia ako s použitím štandardnej terapie.

Zdroj:

Hernández-Márquez E, Lagunas-Martínez A: Inhibitory activity of Lingzhi or Reishi medical mushroom, Ganoderma lucidum (higher Basidiomycetes) on transformed cells by human papillomavirus. Int J Med Mushrooms, 2014, 16(2):179-87.

Ďalšie opatrenia pri HPV infekcii

Fajčenie zvyšuje riziko vzniku perzistujúcej HPV infekcie 5-násobne, preto by malo byť pri pozitívnych výsledkoch na HPV infekciu samozrejmosťou prestať fajčiť.

Problematické pravdepodobne bude aj dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie, pretože ženy, ktoré používajú hormonálnu antikoncepciu 5 – 9 rokov a viac majú 3-krát vyššie riziko vzniku pretrvávajúcej infekcie, ak ju užívajú viac ako 10 rokov, riziko je zvýšené 4-násobne.

Súvisiace články:

HPV a genitálne bradavice

Liečba genitálnych bradavíc pod dohľadom lekára

Hliva ustricová alebo betaglukán na podporu imunity

Ktoré probiotiká podporujú imunitu a zmierňujú alergiu?

Prírodná liečba bradavíc

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana