HPV a genitálne bradavice

HPV a genitálne bradavice

Papilomavírusové infekcie sú jedny z najčastejšie sa vyskytujúcich pohlavne prenosných ochorení. Udáva sa, že asi 80% populácie prišlo do styku s niektorým z mnohých typov HPV vírusu a asi 30% žien vo veku 25 – 35 rokov v súčasnosti má prítomný niektorý z vírusov HPV. Čím viac partnerov jednotlivec vystriedal, tým má vyššie riziko získania niektorého, alebo aj viacerých typov HPV. Celkovo je známych vyše 100 subtypov, z ktorých asi 30 môže viesť k rakovine krčka maternice prsníkov, konečníka, penisu a hrtana a sú označované ako vysoko rizikové (genotypy 16 a 18 sú zodpovedné za 70% prípadov rakoviny). Genotypy 6 a 11 sú zase zodpovedné za vznik 90% prípadov genitálnych bradavíc (kondylómov), z onkogénneho hľadiska sú však považované za nízko rizkové, nemali by teda viesť k prekancerózam.

 

K prenosu HPV vírusu dochádza pohlavným stykom, ale aj nepohlavne, kontaktom s infikovanou kožou alebo sliznicou i kontaktom s infikovanými predmetmi (toaleta, sauna a pod.), preto ani použitie prezervatívu pri styku spoľahlivo neochráni pred nákazou HPV(použitie prezervatívu vykazuje asi 70% ochranu pred nákazou HPV).

 

Inkubačná doba medzi nákazou a výsevom genitálnych bradavíc je 1 – 6 mesiacov, u žien sa vyskytujú na vulve, stenách pošvy, na krčku maternice (nemusia teda byť viditeľné) alebo okolo análneho otvoru, u mužov na penise, miešku a okolo análneho otvoru. Pri orálnych sexuálnych praktikách sa môžu vyskytovať aj v okolí úst a hrdla. Genitálne bradavice v 20 – 30% prípadov vymiznú samé do dvoch rokov, u detí sa udáva, že až 75% genitálnych bradavíc vymizne aj bez liečby, avšak okolité kožné bunky bývajú rezervoárom vírusu a preto dochádza k častým recidívam (asi u 50% pacientov).

 

Čo sa týka onkogénnych typov HPV, nezvyknú sa nijako prejavovať a ich prítomnosť sa u žien odhalí až pri zhoršených výsledkoch cytologických vyšetrení (PAP testov) na prehliadke u gynekológa, kde je zistená prítomnosť abnormálnych buniek a následne sa hľadá príčina. Rakovina krčka maternice sa však vyvíja v horizonte niekoľkých rokov, preto sa pri pravidelných gynekologických prehliadkach abnormality včas zachytia a v závislosti od závažnosti sa pacientka buď ďalej sleduje a čaká sa na spontánne vymiznutie, alebo sa dajú pomerne jednoduchým zákrokom – konizáciou odstrániť. Preto ak žena pravidelne absolvuje preventívne prehliadky u gynekológa, riziko vývinu rakoviny krčka maternice je minimálne.

 

U mužov infekcia onkogénnymi typmi HPV nezvykne nijako prejavovať. Napriek tomu, že HPV vírus je zodpovedný za 60% prípadov rakoviny penisu a 70% prípadov rakovinových nálezov v okolí hrdla a mandlí, tieto typy rakoviny sú pomerne zriedkavé v porovnaní s rakovinou krčka maternice, preto sa ani nezvyknú robiť skríningové vyšetrenia a zisťovanie prítomnosti vírusu. Do najrizikovejšej skupiny z hľadiska vývoja rakoviny spojenej s HPV patria jedinci s oslabeným imunitným systémom (vrátane infikovaných HIV) a muži praktizujúci análny sex. Naopak, muži po cirkumcízii (obriezke) majú nižšie riziko vzniku pretrvávajúcej HPV infekcie a teda aj nižšie riziko vývinu rakoviny penisu.

 

Výskumy hovoria, že v 70% prípadov imunitný systém zvládne potlačiť HPV infekciu do jedného roka, v 91% prípadov do dvoch rokov. Všetko závisí na stave imunitného systému a prípadných pridružených infekčných ochoreniach (napríklad pri súčasnej prítomnosti pásového oparu alebo chlamýdií je zvýšené riziko vývinu pretrvávajúcej infekcie HPV a teda aj vyššie riziko vzniku rakoviny).

Pri zistení HPV infekcie sa odporúča vyšetriť zároveň súčasného partnera a urobiť skríningové testy na ostatné bežne sa vyskytujúce pohlavne prenosné ochorenia.

 

Súvisiace články:

Liečba HPV infekcie

Liečba genitálnych bradavíc pod dohľadom lekára

Najčastejšie príčiny vaginálnych zápalov

Ženská viagra

Probiotiká a ženské infekcie

Nedostatok vitamínov pri užívaní antikoncepcie?

Prevencia rakoviny prsníka

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana