Zlé trávenie

Lieky na zlepšenie trávenia

Trávenie je proces, ktorým sa z prijatej stravy získava potrebná energia a stavebné látky, ktoré telo ďalej využíva pre svoje správne fungovanie. Zlé stravovacie návyky, nevhodná strava, jej nadbytok, stres a životný štýl spôsobujú, že pacienti príchadzajú do lekárne a sťažujú sa na ťažobu žalúdka, pomalé trávenie, plynatosť, pálenie záhy, či bolesť žalúdka.

Pri poruchách trávenia sa podávajú viaceré druhy liekov na základe konkrétnych príznakov a ťažkostí. Úľava od symptómov príchadza pomerne rýchlo, pokiaľ však máte ťažkosti opakovane treba pátrať po príčine a zaviesť prevenčné opatrania:

Pri zlom trávení pomáhajú tráviace enzýmy, ktoré rozkladajú ťažko stráviteľnú potravu. Podporou trávenia a vstrebávania sa upravia aj druhotné poruchy zažívacieho traktu ako nafukovanie alebo pocit plnosti:

PANCREOLAN FORTE, KREON, PANGROL  – tablety s obsahom pankreatínu – enzým produkovaný pankreasom, ktorý rozkladá tuky, bielkoviny a cukry. Dávkovanie závisí od druhu a množstva požitej potravy, užíva sa zvyčajne 1-4 tablety počas jedla s malým množstvom vody. Dávka sa môže prípadne zvýšiť, aby sa dosiahla úprava stolice a tráviacich ťažkostí.

ORENZYM (takadiastáza) – sa používa predovšetkým pri problémoch s trávením jedál bohatých na škrob, strukoviny, ovocie a zeleninu. Užívajú sa 1-3 tablety počas jedla, zapíjajú sa dostatočným množstvom vody.

LAKTAZAN –liek sa podáva pri neznášanlivosti lakózy (mliečny cukor), obsahuje enzým laktázu, ktorý rozkladá laktózu, ktorého má pacient trpiaci touto intoleranciou nedostatok. Umožňuje tak konzumáciu mliečnych výrobkov aj ľuďom, ktorí sa inak musia laktóze v menšej či väčšej miere vyhýbať. Tablety sa podávajú na začiatku každej konzumácie mlieka alebo mliečnych výrobkov, kvapky sa dávajú priamo do mlieka.

 

Okrem enzýmov možte podporiť trávenie užívaním rastlinných kvapiek, ktoré sú zmesou viacerých bylínných extraktov, ktoré uľahčujú trávenie a vylučovanie žlče:

CHOLAGOL kvapky (kurkumový koreň, salicylan horečnatý a frangulaemodín) – kvapky sa používajú pri žlčníkových kameňoch, chronickom zápale žlčníka, stavoch po operáciách žlčových ciest s tráviacimi ťažkosťami a pri tráviacich ťažkostiach u chronických ochorení pečene. Užíva sa 5 – 10 kvapiek 3 krát denne pred jedlom.

SWEDENBITTER  – švédske kvapky obsahujú zmes bylín, ktorá pomáha pri trávení, na zvýšenie chuti do jedla, na zlepšenie činnosti čriev a pri zápche. Podávajú sa výlučne dospelým, tri krát denne jednu čajovú lyžičku.

V čajových zmesiach sa na podporu trávenia využíva horec žltý, puškvorec, mäta prieporná, podráždený žalúdok ukľudní rumanček, nafukovanie zmierni fenikel.

 

Ťažkosti s trávením často sprevádza aj nadmerné nafukovanie alebo kŕče, ktoré sú spôsobené zastavením odvodu plynov. Tejto problematike sa venujeme v sekcii Nadúvanie a plynatosť.

Proti kŕčom hladkého svalstva – žalúdka, žlčníka sa používajú tzv. spazmolytiká. Neriešia príčinu ťažkostí ale uľavujú od akútnej kŕčovitej bolesti. Z voľnopredajný liekov môžte vyskúšať  tablety No-Spa alebo Buscopan.

Pri funkčnej dyspepsii, pálení záhy a prekyselenom žalúdku sa podávajú lieky, ktoré neutralizujú kyselinu v žalúdku alebo blokujú jej produkciu. Viac v sekcii Reflux a pálenie záhy.

Ako prevenčné opatrenie sa doporučuje užívanie kvalitných probiotík, ktoré podporujú rast a množenie zdravej črevnej flóry, ktorá udržiava dobré trávenie a činnosť čriev. Dlhodobé užívanie vhodných probiotík často odstráni väčšinu tráviacich ťažkostí. Čítať viac o probiotikách. Ťažkosti pomáha zmierniť aj pravidelné užívanie vlákniny (Psyllium) alebo kvalitného gélu/šťavy z aloe vera.

Poznámka: Ak máte pocit, že sa stravujete správne a zdravo a aj tak máte ťažkosti s trávením, hnačkou, nafukovaním (ale aj alergiou, ekzémom či oslabenou imunitou), môže ísť o neznášanlivosť či skríženú alergiu na niektoré zložky potravín (často laktóza, pšenica a obilniny, histamín…).

Súvisiace články:

Prečo nám zle trávi?

Dvanásť príčin zápchy

Ako si uchovať dobré trávenie?

Probiotiká na dobré trávenie a detoxikáciu pečene

Berberín-nový liek na potravinové intolerancie a metabolický syndróm?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana