Zlé trávenie

Liečba dyspepsie pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Po vylúčení iných ochorení, prípadne vysadení liekov, ktoré spôsobujú ťažkosti, sa pri poruchách trávenia a dyspepsii podávajú viaceré druhy liekov, ktoré uľavujú od konkrétnych príznakov.

Najčastejšie sa v liečbe funkčnej dyspepsie používajú lieky blokujúce tvorbu kyseliny a antacidá. Líšia sa mechanizmom a dĺžkou trvania účinku.

Na blokovanie tvorby kyseliny sa používajú antagonisti H-2 receptorov a blokátory protónovej pumpy.

Antagonisti H-2 receptorov blokujú vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku blokovaním histamínových receptorov. Ich účinok nie je taký rýchly ako u antacíd (nástup účinku 70 minút), trvá však dlhšie. Vhodné sú pri ľahkých formách žalúdočného diskomfortu alebo ľahkých formách refluxnej choroby, najmä ak príznaky nie sú každý deň, kedy sa uplatňuje tzv. on demand terapia – podľa poterby. Užívajú sa zvyčajne nalačno, 1-2 tablety denne, najlepšie večer do 18. hodiny.

RANITAL 150mg, 300mg- obsahujú liečivo ranitidín

FAMOTIDIN 20mg, 40mg- obsahujú liečivo famotidín

K ďalším liekom blokujúcim produkciu žalúdočnej kyseliny patria inhibítory protónovej pumpy. Sú to najúčinnejšie liečivá používané pri problémoch so žalúdočnou kyselinou, refluxnou chorobou alebo vredoch. Pri dyspeptických problémoch by sa mali podávať niekoľko týždňov, v nižších dávkach ako pri vredoveh chorobe, pretože úplný útlm sekrécie žalúdočnej kyseliny nie je u funkčnej dyspepsie vhodný. Ich účinok je dlhodobejší ako u predchádzajúcich liekov, väčšinou postačuje jedna dávka denne, ráno nalačno, niekedy je nutné zvýšiť dávku na 2 tablety – ráno a večer nalačno, najmä pri nočných problémoch s návratom potravy do pažeráka.

HELICID 10mg, 20mg / OMEPRAZOL SANDOZ / TEVAZOL – obsahujú liečivo omeprazol

NOLPAZA, PANTOPRAZOL MYLAN, OZZION (20mg, 40mg) – obsahujú účinnú látku pantoprazol (podľa klinických štúdií vykazuje menej liekových interakcií ako omeprazol)

EMANERA – obsahuje účinnú látku ezomeprazol, odvodenú od omeprazolu, kde sa zmenou štruktúry molekuly zrýchlil nástup a predĺžil jeho účinok. Používa sa hlavne na terapiu refluxnej ezofagitídy alebo na on demand terapiu (užívanie podľa potreby) nekomplikovaných foriem GERD.

Nežiadúce účinky blokátorov protónovej pumpy:

  1. – Znižovaným kyslosti žalúdka zvyšujú alebo znižujú absorpciu liečiv, ktorých vstrebávanie závisi od pH žalúdka. Pri ich dlhodobom užívaní tak môže dochádzať napr. k deficitu vitamínu B12, železa, magnézia…
  2. – Zvyšujú riziko infekcií – zvýšené riziko črevných infekcií spôsobených salmonelou alebo campylobacterom, 2-3x zvýšené riziko nákazy Clostridium difficile, zvýšené riziko respiračných infekcií.
  3. – Vysoké srdcovocievne riziko hrozí pri súčasnom (hoci aj v oddelenom čase) užívaní omeprazolu (Helicid, Oprazole, Lomac) a klopidogrelu (Clopigamma, Egitromb, Plavocorin, Trombex, Zyllt).

 

Pri zlom trávení sa podávajú tráviace enzýmy ktoré pomôžu rozložiť ťažko stráviteľnú potravu. Podporou trávenia a vstrebávania sa upravia aj druhotné poruchy zažívacieho traktu ako nafukovanie alebo pocit plnosti. Používa sa prasačí pankreatín, čo je enzým produkovaný podžalúdkovou žľazou – pankreasom, skladá sa z amylázy na trávenie sacharidov, lipázy na trávenie tukov a proteázy na trávenie bielkovín. Podávajú sa pri zníženej funkcii pankreasu, alebo pri jeho chronickom zápale, aby nedošlo k poruche absorpcie živín. Podávajú sa pred alebo počas jedla, dávkovanie závisí od druhu a množstva prijatej potravy. Často sa kombinujú s blokátormi produkcie kyseliny, lebo pri vyššom pH sú účinnejšie (lipáza sa pri pH pod 4 inaktivuje).

PANGROL 20000

KREON 10000, 15000

PANZYTRAT 10000, 25000

Pri funkčných dyspepsiách a črevných poruchách sa na úľavu od ťažkostí zvyknú podávať aj spazmolytiká, ktoré miernia kŕče a bolesti. Ich účinnosť nebýva u pacientov rovnaká, dokonca aj u toho istého pacienta sa môže meniť. Je vhodné ich preto striedať.

METEOSPASMYL, NO-SPA, DUSPATALIN, DICETEL, SPASMOPAN (čapíky), ALGIFEN kvapky

Poslednou skupinou sú lieky na podporu činnosti pažeráka. Sú to prokinetiká, ktoré stimulujú peristaltiku pažeráka (zlepšujú jeho pohyblivosť a samočistiacu schopnosť) a zvyšujú tonus (napätie) dolného pažerákového zvierača. Používajú sa v monoterapii pri nevoľnosti na zrýchlenie pasáže potravy do nižších častí tráviacej sústavy alebo v kombinácii s inhibítormi protónovej pumpy. Zabraňujú alebo zmierňujú nevoľnosť, vracanie, pocit plnosti, nadúvanie, čkanie a gastrický reflux.

COSTI, DEGAN

…čítať viac o dyspepsii

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana