Zlé trávenie

Ako si uchovať dobré trávenie

Pokiaľ mávate ťažkosti s trávením, je vhodné dodržiavať niekoľko pravidiel v stravovaní, ktoré minimalizujú alebo úplne predídu komplikáciám:

– jesť pomaly, v kľude, radšej menšie množstvá a častejšie
– vyhýbať sa strave bohatej na tuky, zvýšiť príjem vlákniny
– obmedziť fajčenie, kávu a alkohol
– obmedziť užívanie liekov od bolesti (antiflogistík), ktoré dráždia žalúdok (ibuprofen, kyselina acetylsalicylová, diklofenak, naproxen), pri bolesti dajte prednosť paracetamolu (PANADOL, PANADOL ULTRA)
– pravidelne relaxovať, minimalizovať stres – relaxačné a meditačné cvičenie alebo jóga

– ak máte pocit, že sa stravujete správne a zdravo a aj tak máte ťažkosti s trávením, hnačkou, nafukovaním (ale aj alergiou, ekzémom či oslabenou imunitou), môže ísť o neznášanlivosť či skríženú alergiu na niektoré zložky potravín (často laktóza, pšenica a obilniny, histamín…)

Domáce tipy pri pálení záhy a zlom trávení

Zázvor je najlepší domáci prostriedok na problémy s trávením. Konzumovať sa dá vo forme silnejšieho čaju zo sušeného zázvoru, najlepší je však čerstvý nastrúhaný zázvor s lyžičkou citrónovej šťavy a medu.

Trávenie podporí aj mätový, rumančekový, feniklový alebo levanduľový čaj a ľahká fyzická aktivita, napr. prechádzka, nie je vhodné líhať si s plným žalúdkom.

Ako prírodné antacidum (neutralizuje žalúdočnú kyselinu) môžte použiť odtučnené chladené mlieko (mlieko s vysokým obsahom tuku ako aj túčné jedlá podporujú opätovné vylučovanie kyseliny a vzniká bludný kruh) alebo čerstvý jablkový džús. Pri pocite plnosti pomôže aj lyžica jablčného octu zmiešaná s pohárom vody.

Súvisiace články:

O ktoré živiny nás oberajú lieky proti žalúdočnej kyseline?

Naozaj nám chýba jód?

Vápnik – ako si pripraviť kalcium s najlepšou vstrebateľnosťou?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana