Zápcha

Komplexná liečba zápchy

Ako sa stravovať pri zápche?

Najdôležitejšou zložkou stravy pri problémoch so zápchou je vláknina. Vláknina je nestráviteľná časť potravy, naväzuje na seba vodu a zväčšuje objem stolice. Je vhodná najmä pri chronických zápchach, jej nedostatok môže spôsobiť okrem iného tráviace problémy alebo rakovinu hrubého čreva.

Rozdeľuje sa na rozpustnú a nerozpustnú. Rozpustná sa nachádza v jablkách, malinách, hubách, mrkve, kukurici, hruškách atď., v tráviacom trakte napučiava a uľahčuje odvod stolice. Nerozpustná je v celozrnnom pečive, ovocných šupách, ovsených vločkách atď., viaže na seba vodu a iné látky prítomné v tráviacom trakte a  zlepšuje činnosť čriev. Obe sa používajú pri zápchach a hemoroidoch na uľahčenie odvodu stolice a sú tiež účinný prostriedok na zníženie cholesterolu, nakoľko na seba viažu časť tukov prijatých v potrave. Celkovo majú schopnosť viazať okolité látky, preto nie je vhodné ju podávať súčasne s liekmi, pretože môžu znížiť ich účinnosť.

Sedavé zamestnanie môže byť tiež príčinou zápchy, preto je vhodné podporiť činnosť čriev pravidelnou fyzickou aktivitou.

Pri zápche netreba zabúdať na probiotiká a prebiotiká. Probiotiká sú mikroorganizmy nachádzajúce sa prirodzene v ľudskom tele. Mimo iného sa podieľajú na dobrom trávení a potláčajú množenie patogénnych baktérií v tráviacej sústave. Bohatým zdrojom probiotík sú niektoré mliečne výrobky a bryndza. Prebiotiká sú látky, ktoré slúžia na výživu a podporu rastu probiotík. Je to vláknina, inulín a rôzne oligosacharidy. Preto by mal človek spotrebovať asi 400 g zeleniny a ovocia denne na udržanie zdravej črevnej flóry. Pri problémoch so zápchou by sa mali užívať dlhodobo. Čítať viac o probiotikách.

Liečba zápchy

Pri liečbe zápchy je prvoradé odstrániť alebo riešiť príčinu zápchy (neurologická, psychiatrická, metabolická porucha, výmena alebo vysadenie liekov spôsobujúcich zápchu, zlá životospráva, stres atď.). Ku klasickým laxatívam (preháňadlám) sa pristupuje až po pri zlyhaní diétnych a režimových opatrení. Podávajú sa vždy len príležitostne a krátkodobo! Na dlhodobé podávanie a úpravu stolice sú určené tzv. bobtnajúce látky (vláknina), laktulóza, prípadne niektoré výživové doplnky (probiotiká, aloe..)

Stimulačné preháňadlá

Priamou stimuláciou sliznice zvyšujú sekréciu tekutín do čreva, čím zmäkčujú a zväčšujú jeho obsah, zvyšujú aj črevnú peristaltiku (pohyblivosť). Dostupné sú vo forme kvapiek, sirupov, kociek a tabliet. Pri ich užití je dôležitý dostatočný príjem tekutín. Účinok nastupuje približne za 8 hodín po podaní, užívajú sa preto večer pred spaním. Vyprázdňujú hrubé črevo a konečník, môžu sa preto použiť aj pred rontgenovým alebo endoskopickým vyšetrením. Môžu sa užívať len krátkodobo, pri dlhodobom používaní vzniká návyk a potreba vyššej dávky na vyvolanie rovnakého efektu, čo ešte prehlbuje zápchu. Všetky sú voľnopredajné:

pikrosíran sodný (vo forme kvapiek – REGULAX, GUTALAX, LAXYGAL)

senný list (vo forme žuvacích kociek REGULAX alebo ako čajovina viď. nižšie)

bisakodyl (vo forme tabliet – DULCOLAX, STADALAX, FENOLAX, BISACODYL-K), nemôžu sa podávať spolu s antacídami (liekmi znižujúcimi kyslosť žalúdka) a s mliekom

Bobtnajúce látky

Sú to látky, ktoré sa enzýmami nerozkladajú, nezmenené prechádzajú do hrubého čreva, prijímajú vodu, napučiavajú, tým zmäkčujú stolicu a zväčšujú jej objem. Pôsobia rovnako ako prirodzená vláknina v strave. Sú šetrnejšie, môžu byť používané aj dlhodobo, podmienkou je však rovnako dostatočný príjem tekutín, inak môžu vyvolať nepriechodnosť čriev. Všetky sú dostupné bez lekárskeho predpisu:

skorocelové semeno – psyllium (vo forme tabliet ROYAL VLÁKNINA, PSYLLIUM HUSK alebo sypané  PSYLLIUM, ktoré sa vyskytuje aj s rôznymi ovocnými príchuťami – pomaranč, citrón, melón, kaktus alebo PSYLLIUM S PROBIOTIKAMI). Môže sa zamiešať do vody alebo do jedla (jogurt).

rozpustná vláknina – rozpúšťa sa vo vode, tvorí číry roztok, je vhodná pre ľudí, ktorým nevyhovuje nerozpustné psyllium

ľanové semeno

Salinické preháňadlá

Salinické preháňadlá obsahujú ióny, ktoré sa nevstrebávajú a zadržiavajú vodu v črevách. Zvýšia v čreve osmotický tlak a spôsobia tým nárast objemu v čreve. Sú to rôzne minerálne vody, majú zväčša slanú alebo horkú chuť, ich účinok nastupuje asi po 2-4 hodinách, vyvolávajú vyprázdnenie vodnatej stolice. Používajú sa Glauberova soľ (Na2SO4) a horká soľ (MgSO4), z minerálnych vôd napr. ZAJEČICKÁ HORKÁ alebo ŠARATICA. Malá časť iónov sa ale vstrebáva, nie sú preto vhodné pre ľudí s ochorením srdca, s vysokým krvným tlakom, pri opuchoch a pri obličkovej nedostatočnosti.

Osmotické preháňadlá

Pôsobia podobne ako salinické preháňadlá, prostredníctvom osmózy. Nevstrebávajú sa, odoberajú vodu do čreva a tým zmäkčujú stolicu. Neobsahujú ióny, ktoré sa môžu vstrebať ako salinické preháňadlá, preto sú lepšie tolerované, môžu ich užívať aj malé deti. Sú to:

laktulóza (voľnopredajný sirup LACTULOSA), v hrubom čreve sa štiepi na kyselinu mliečnu, okyseľuje tak jeho obsah, čím zvyšuje črevnú sekréciu aj motilitu. Je to pomerne bezpečné preháňadlo, má aj prebiotický efekt (slúži ako potrava pre prirodzené črevné baktérie), vhodná je aj pri chronickej zápche. Užíva sa v jednej dennej dávke ráno počas jedla, keďže musí byť laktulóza pre svoj účinok štiepená črevnými baktériami, môže sa účinok podľa dávky dostaviť rôzne rýchlo, už po dvoch hodinách, alebo až po niekoľkých dňoch. Opäť je nutné zaistiť dostatočný prísun tekutín.

makrogoly sa používajú pred zákrokmi, endoskopickým alebo rontgenovým vyšetrením, potrebné je vypiť 3 – 4 sáčky (podľa váhy, každý sa rozpustí v 1 litre vody) deň pred vyšetrením. Sú viazané na lekársky predpis.

glycerol (voľnopredajné čípky SUPPOSITORIA GLYCERINI), sú vhodné pre všetky vekové kategórie, pôsobia len lokálne, patria k šetrným laxatívam, napriek tomu nie sú vhodné na dlhodobé používanie. Po zavedení do konečníka sa roztopia, vytvoria na stenách sliznice film a umožnia ľahší odvod stolice. Účinkujú za 10-20 minút.

                                                             …čítať viac o Zápche

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana