Zápcha

Dvanásť príčin zápchy

Zápcha je sťažené, menej časté vyprázdňovanie. Všeobecne sa o zápche hovorí pri frekvencii stolice menej ako trikrát za týždeň. Niektorí jedinci však môžu popisovať svoje problémy ako zápchu aj pri každodennej stolici, kedy sa im vyprázdnenie zdá neúplné alebo sa zmení konzistencia stolice. Podľa dĺžky trvania môže byť akútna (trvá niekoľko dní až týždňov) alebo chronická (trvá viac ako mesiac), častejšie postihuje ženy ako mužov.

Pridružené príznaky zápchy môžu byť bolesti hlavy, bolestivé nafúknuté brucho, plynatosť, kožné prejavy. Neliečená zápcha môže viesť k obštrukcii (upchatiu) čriev, chronickej zápche, hemoroidom, spastickej kolitíde (dráždivý tračník – stiedanie obdobia zápchy a hnačky) a závislosti na laxatívach (preháňadlách). Ak je zápcha sprevádzaná krvácaním pri stolici a stratou hmotnosti, môže sa jednať o závažné (napr. nádorové ochorenie), kedy treba bezodkladne vyhľadať lekára.

Prečo dochádza k zápche

Akútna zápcha vzniká väčšinou ako následok diétnej chyby alebo pri stresových situáciách. Chronická vzniká často u osôb, ktoré potláčajú nutkanie na potrebu v spoločensky nevhodných situáciách alebo pri nedostatku času na vyprázdnenie. Vo všeobecnosti môžu zápchu vyvolať:

 1. zlé návyky – pitie nedostatočného množstva vody, málo pohybu, málo vlákniny v strave
 2. – stres
 3. – rakovina hrubého čreva
 4. – depresia
 5. – pripútanie na lôžko
 6. tehotenstvo
 7. – ochorenia análneho otvoru a konečníka (abscesy, trhliny, komplikované hemoroidy)
 8. – neurologické ochorenia (Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, poranenia miechy)
 9. – poruchy látkovej premeny (cukrovka, hypotyreóza – znížená funkcia štítnej žľazy, hyperkalcémia –  vysoká hladina vápnika v krvi)
 10. dlhodobé užívanie preháňadiel, ktoré vedie k návyku a nemožnosti vyprázdnenia bez preháňadla
 11. – dlhotrvajúce diéty a anorexia
 12. nežiadúci účinok pri užívaní niektorých liekov – niektoré antacidá (obsahujú hliník a vápnik), antihistaminiká (lieky na alergiu), staršie antidepresíva, antiepileptiká, lieky na vysoký krvný tlak (beta-blokátory a blokátory kalciového kanála), železo, diuretiká, narkotiká a lieky proti kašľu s obsahom kodeínu

                                                                              …čítať viac o Zápche

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana