Vredy

Z čoho vznikajú žalúdočné vredy?

Peptický vred je ochorenie postihujúce približne 10% populácie, častejšie mužov v produktívnom veku a krvnú skupinu 0. V súčasnej dobe však nie je raritou výskyt u mladých ľudí a detí.

Je to defekt sliznice tráviaceho traktu, ktorý preniká jej svalovou vrstvou. K defektu dochádza po narušení ochrannej slizničnej bariéry a kontakte s tráviacimi enzýmami aktivovanými kyselinou chlorovodíkovou, pričom v najzávažnejších prípadoch dochádza až k prederaveniu steny. Najčastejšie sú lokalizované v hornej časti tenkého čreva – dvanástniku (90%) alebo v žalúdku (10%).

Žalúdočné vredy – objavujú sa zvyčajne medzi 40.-70.rokom života.

Dvanástnikové vredy – objavuje sa u mladšej populácie (medzi 30.-50-rokom).

Prečo vznikajú vredy

Sliznica tráviacej sústavy produkuje na ochranu pred kyselinou chlorovodíkovou hlien a iné ochranné látky, ktoré pokrývajú celý jej povrch. Pri narušení tejto vrstvy alebo blokovaním produkcie týchto látok dochádza k pôsobeniu agresívnej kyseliny na sliznicu. Najprv sa poškodzuje povrchová vrstva sliznice, čo je sprevádzané zápalovým procesom. Proces prebieha obvykle bez povšimnutia alebo len s miernym žalúdočným diskomfortom. Pri dlhodobejšom pôsobení kyseliny a tráviacich enzýmov na sliznicu vznikajú hlbšie rany, ktoré sú už bolestivé. K hlavným príčinám patria:

– Helicobacter pylori – baktéria, ktorá je najčastejšie zodpovedná za vznik vredov. Je schopná prechádzať ochrannou vrstvou žalúdka a poškodzovať ju. Vyskytuje sa u 70% populácie, nie vždy je však jej prítomnosť sprevádzaná vznikom vredov, čo svedčí o tom, že nie je jediný vyvolávajúci činiteľ tejto choroby. Existuje viacero typov tejto baktérie, niektoré sú viac či menej ulcerogénne (vredotvorné). K nákaze prichádza u väčšiny jedincov pravdepodobne už v detstve fekálno-orálnou cestou alebo úzkym kontaktom infikovaného človeka so zdravým (napr. aj použitím infikovaného riadu a pod.). Keď nákaza prebehne v dospelom veku, často sa prejaví v priebehu niekoľkých týždňov priamo vznikom vredov. Jej prítomnosť spôsobuje gastritídy (zápal žalúdočnej steny), vredy a v niektorých prípadoch rakovinu žalúdka. V počiatočných štádiách môže vyvolať len tráviace problémy, ktoré sa prejavujú napr. bolesťami v brušnej oblasti, nadúvaním, nechutenstvom, nevoľnosťou, nutkaním na zvracanie alebo zvracaním, pocitom zlého trávenia, pálením žalúdka a bolesťou nezávislou od príjmu potravy.

– Analgetiká a antiflogistiká (lieky proti bolesti a zápalu – acylpyrin, diklofenak, ibuprofen, kortikoidy) blokujú produkciu prostaglandínov, čo sú látky ktoré regulujú všetky ochranné mechanizmy sliznice tráviaceho traktu bez ohľadu na to, či sú podané vo forme tabliet, čapíkov alebo injekcií. Kyselina acetylsalicylová (ACYLPYRIN) navyše lokálne dráždi sliznicu. Analgetiká sú asi druhou najčastejšou príčinou vzniku vredovej choroby. Pri akútnych reumatických ťažkostiach, kedy je nutné tieto látky podávať sa užívajú v čo najmenších dávkach v čo najkratšom čase. Môže sa zvoliť aj kombinácia spolu s liekmi ktoré znižujú sekréciu žalúdočnej kyseliny alebo s látkami, ktoré chránia sliznicu žalúdka. Nikdy nekombinovať kyselinu acetylsalicylovú (ACYLPYRÍN) s inými antiflogistikami, najbezpečnejšia je kombinácia s paracetamolom (PARALEN). Ak máte problémy so žalúdkom, pri bolestiach, ktoré nie sú sprevádzané zápalom, uprednostnite analgetiká (Paralen, Panadol) pred antiflogistikami (Ibalgin, Voltaren, Aspirin…).

Poznámka:  Sliznicu žalúdka dráždi liečivo od bolesti, nie ružové farbivo tablety ako si pacienti často mýlia. Biele tablety s obsahom ibuprofénu (Mig 400, Brufen) pôsobia na sliznicu rovnako ako ružové (Ibalgin), len namiesto ružového obsahujú biele farbivo. Rozdiel medzi jednotlivými liekmi s obsahom ibuprofénu na trhu je buď v sile (200mg/400mg), alebo v rýchlosti nástupu účinku.

– Emočný a fyzický stres (po zraneniach, popáleninách atď.) a úzkosť sa tiež podieľajú na vzniku vredov.

– Genetická predispozícia môže ovplyvniť silu ochrannej vrstvy žalúdka a teda aj odolnosť voči H. pylori, napriek tomu, že vredová choroba nie je priamo geneticky podmienené ochorenie.

– Fajčenie

– Nápoje zvyšujúce kyslosť žalúdka ako káva a alkohol

– Rádioterapia, niektoré choroby ako cirhóza pečene, rakovina, chronické obličkové zlyhanie, zvýšená funkcia prištítnych teliesok.

                                                                            …čítať viac o Vredoch

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana