Vredy

Probiotiká, zápalové črevné choroby a Helicobacter

Syndróm dráždivého hrubého čreva (dráždivý tračník) -IBS

Dráždivý tračník je ochorenie modernej doby, najčastejšie vyvolávané stresom a nepravidelným stravovaním. Napriek tomu, že toto ochorenie spôsobuje určité nepohodlie, nedochádza k zmenám štruktúr tráviaceho traktu ani po rokoch pretrvávajúcich obtiaží. Prejavuje sa bolesťami brucha a problémami s vyprázdňovaním, niektorí jedinci pozorujú hnačku, iní zápchu, alebo sa môžu striedať stavy hnačky so zápchou. Časté je aj nadúvanie.

Probiotické kmene používajúce sa pri týchto problémoch sú Bifidobacterium infantis, Sacchromyces boulardii a Lactobacillus plantarum. Napriek rozsiahlym výskumom v tejto oblasti však nie zatiaľ možné určiť probiotický kmeň účinný u väčšiny jedincov, nakoľko každý jedinec má osobité zloženie črevnej flóry a iný vyvolávajúci činiteľ. Ako prospešné sa ale javia preparáty s kombináciou viacerých kmeňov Laktobacilov a Bifidobaktérií.

 

Zápalové ochorenia hrubého čreva (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída)

Tieto ochorenia sú na rozdiel od IBS zápalovej povahy, spôsobené pravdepodobne imunitnými reakciami.  Dochádza väčšinou aj k zmene štruktúry stien orgánov tráviaceho traktu pôsobením dlhodobého zápalu. Príznaky sú bolesti brucha, kŕče, hnačka, často s prímesou krvi, chudnutie, trhliny na konečníku a i. Crohnova choroba môže postihnúť aj tenké aj hrubé črevo, ulcerózna kolitída napáda len hrubé črevo. Zápalové ochorenia je v prevažnej väčšine nutné liečiť protizápalovými látkami viazanými na lekársky predpis, rovnako ich diagnostika spadá výhradne do rúk odborníkov – gastroenterológov.

Z probiotík na doplnkovú liečbu zápalových ochorení sú vhodné E.coli Nissle a zmesi kmeňov r. Lactobacillus, BifidobacteriumStreptococcus. Môžu pri súčasnom podávaní farmakologickej liečby zmierňovať príznaky, predlžovať obdobia bez príznakov alebo znižovať dávky protizápalových liekov. Všeobecne na probiotickú liečbu lepšie reagujú pacienti s ulceróznou kolitídou ako s Crohnovou chorobou.

 

Helicobacter pylori (žalúdočné vredy)

Helicobacter pylori je baktéria schopná prechádzať ochrannou vrstvou žalúdka a poškodzovať ju. Jej prítomnosť spôsobuje gastritídy (zápal žalúdočnej steny), vredy a v niektorých prípadoch rakovinu žalúdka.  V počiatočných štádiách môže  vyvolať len tráviace problémy, ktoré sa prejavia napr. bolesťami v brušnej oblasti, nadúvaním, nechutenstvom, nevoľnosťou, nutkaním na zvracanie alebo zvracaním, pocitom nedobrého trávenia, pálením žalúdka a bolesťou nezávislou od príjmu potravy. Na jej eradikáciu (vyhubenie) sa používa trojkombinácia liekov (dve antibiotiká a inhibítor protónovej pumpy na zníženie produkcie kyseliny v žalúdku). Táto liečba je však nie vždy dobre znášaná (antibiotiká ničia aj zdravú črevnú flóru, čo spôsobuje množstvo nežiaducich účinkov) a v mnohých prípadoch sa infekcia po určitom čase vráti. Navyše po liečbe trojkombináciou je tráviaci trakt oslabený a náchylný na ďalšie infekcie. Pri tejto liečbe je takmer nevyhnutné súčasné podávanie probiotík, ktoré zmierňujú nežiaduce účinky antibiotickej liečby, čo umožňuje jej dokončenie. Navyše niektoré kmene dokázateľne zneškodňujú baktérie a kvasinky, teda aj H.pylori a tak výrazne zlepšujú výsledky liečby.

Asi najúčinnejším kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacillus reuteri Protectis. Ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne vlastnosti. Je izolovaná z materského mlieka a má preukázateľné účinky proti baktériám, hubám, plesniam a niektorým prvokom.

Pozitívne výsledky boli pozorované aj pri podávaní kmeňov Lactobacillus acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12 súčasne s antibiotickou liečbou.

 

Užívanie  liekov na potlačenie produkcie žalúdočnej kyseliny

V tenkom čreve pacientov, ktorí užívajú inhibítory protónovej pumpy sa nachádza veľké množstvo gramnegatívnych mikroorganizmov. Kyselina v žalúdku slúži okrem trávenia aj na ničenie patogénnych organizmov z potravy. Keď sa blokuje jej produkcia, do čriev sa dostáva oveľa väčšie množstvo baktérií a spolu s nimi aj toxínov, ktoré baktérie produkujú. Pacienti sú náchylnejší na infekcie a následné zápaly.

Probiotiká podporujú vytvárať lepšiu ochrannú bariéru v črevách a chrániť tak hostiteľa pred prienikom infekcie. Tento účinok je prospešný aj u pacientov s cirhózou pečene a chronickým zápalom pankreasu, kedy je znížená produkcia paktreatických štiav.

V tejto indikácií je ideálna kombinácia viacerých kmeňov Laktobacilov a Bifidobaktérií.

 

Nekrotizujúca enterokolitída u predčasne narodených detí

Nekrotizujúca enterokolitída je ochorenie vyskytujúce sa takmer výlučne u predčasne narodených detí s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou. Orgány ešte nie sú  dostatočne vyvinuté, teda aj črevo býva nedostatočne prekrvované, nie je ani bakteriálne osídlené ako u vynosených detí, ktoré prišli na svet klasickou cestou. Nie je teda dostatočne schopné spracúvať prijatú potravu a dochádza k odumieraniu jeho častí.

V štúdiách sa preukázalo až 60%-né zníženie výskytu nekrotizujúcej enterokolitídy pri podávaní kmeňov Bifidobacterium infantis a Lactobacillus acidophillus.

                                                                          …čítať viac o Vredoch

Súvisiace články:

Prevencia a domáca liečba vredov

Z čoho vznikajú žalúdočné vredy?

Ako zistím, či mám vredy?

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana