Syndróm dráždivého hrubého čreva (dráždivý tračník) -IBS
Dráždivý tračník je ochorenie modernej doby, najčastejšie vyvolávané stresom a nepravidelným stravovaním. Napriek tomu, že toto ochorenie spôsobuje určité nepohodlie, nedochádza k zmenám štruktúr tráviaceho traktu ani po rokoch pretrvávajúcich obtiaží. Prejavuje sa bolesťami brucha a problémami s vyprázdňovaním, niektorí jedinci pozorujú hnačku, iní zápchu, alebo sa môžu striedať stavy hnačky so zápchou. Časté je aj nadúvanie.
Probiotické kmene používajúce sa pri týchto problémoch sú Bifidobacterium infantis, Sacchromyces boulardii a Lactobacillus plantarum. Napriek rozsiahlym výskumom v tejto oblasti však nie zatiaľ možné určiť probiotický kmeň účinný u väčšiny jedincov, nakoľko každý jedinec má osobité zloženie črevnej flóry a iný vyvolávajúci činiteľ. Ako prospešné sa ale javia preparáty s kombináciou viacerých kmeňov Laktobacilov a Bifidobaktérií.
Zápalové ochorenia hrubého čreva (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída)
Tieto ochorenia sú na rozdiel od IBS zápalovej povahy, spôsobené pravdepodobne imunitnými reakciami. Dochádza väčšinou aj k zmene štruktúry stien orgánov tráviaceho traktu pôsobením dlhodobého zápalu. Príznaky sú bolesti brucha, kŕče, hnačka, často s prímesou krvi, chudnutie, trhliny na konečníku a i. Crohnova choroba môže postihnúť aj tenké aj hrubé črevo, ulcerózna kolitída napáda len hrubé črevo. Zápalové ochorenia je v prevažnej väčšine nutné liečiť protizápalovými látkami viazanými na lekársky predpis, rovnako ich diagnostika spadá výhradne do rúk odborníkov – gastroenterológov.
Z probiotík na doplnkovú liečbu zápalových ochorení sú vhodné E.coli Nissle a zmesi kmeňov r. Lactobacillus, Bifidobacterium a Streptococcus. Môžu pri súčasnom podávaní farmakologickej liečby zmierňovať príznaky, predlžovať obdobia bez príznakov alebo znižovať dávky protizápalových liekov. Všeobecne na probiotickú liečbu lepšie reagujú pacienti s ulceróznou kolitídou ako s Crohnovou chorobou.
Helicobacter pylori (žalúdočné vredy)
Helicobacter pylori je baktéria schopná prechádzať ochrannou vrstvou žalúdka a poškodzovať ju. Jej prítomnosť spôsobuje gastritídy (zápal žalúdočnej steny), vredy a v niektorých prípadoch rakovinu žalúdka. V počiatočných štádiách môže vyvolať len tráviace problémy, ktoré sa prejavia napr. bolesťami v brušnej oblasti, nadúvaním, nechutenstvom, nevoľnosťou, nutkaním na zvracanie alebo zvracaním, pocitom nedobrého trávenia, pálením žalúdka a bolesťou nezávislou od príjmu potravy. Na jej eradikáciu (vyhubenie) sa používa trojkombinácia liekov (dve antibiotiká a inhibítor protónovej pumpy na zníženie produkcie kyseliny v žalúdku). Táto liečba je však nie vždy dobre znášaná (antibiotiká ničia aj zdravú črevnú flóru, čo spôsobuje množstvo nežiaducich účinkov) a v mnohých prípadoch sa infekcia po určitom čase vráti. Navyše po liečbe trojkombináciou je tráviaci trakt oslabený a náchylný na ďalšie infekcie. Pri tejto liečbe je takmer nevyhnutné súčasné podávanie probiotík, ktoré zmierňujú nežiaduce účinky antibiotickej liečby, čo umožňuje jej dokončenie. Navyše niektoré kmene dokázateľne zneškodňujú baktérie a kvasinky, teda aj H.pylori a tak výrazne zlepšujú výsledky liečby.
Asi najúčinnejším kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacillus reuteri Protectis. Ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne vlastnosti. Je izolovaná z materského mlieka a má preukázateľné účinky proti baktériám, hubám, plesniam a niektorým prvokom.
Pozitívne výsledky boli pozorované aj pri podávaní kmeňov Lactobacillus acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12 súčasne s antibiotickou liečbou.
Užívanie liekov na potlačenie produkcie žalúdočnej kyseliny
V tenkom čreve pacientov, ktorí užívajú inhibítory protónovej pumpy sa nachádza veľké množstvo gramnegatívnych mikroorganizmov. Kyselina v žalúdku slúži okrem trávenia aj na ničenie patogénnych organizmov z potravy. Keď sa blokuje jej produkcia, do čriev sa dostáva oveľa väčšie množstvo baktérií a spolu s nimi aj toxínov, ktoré baktérie produkujú. Pacienti sú náchylnejší na infekcie a následné zápaly.
Probiotiká podporujú vytvárať lepšiu ochrannú bariéru v črevách a chrániť tak hostiteľa pred prienikom infekcie. Tento účinok je prospešný aj u pacientov s cirhózou pečene a chronickým zápalom pankreasu, kedy je znížená produkcia paktreatických štiav.
V tejto indikácií je ideálna kombinácia viacerých kmeňov Laktobacilov a Bifidobaktérií.
Nekrotizujúca enterokolitída u predčasne narodených detí
Nekrotizujúca enterokolitída je ochorenie vyskytujúce sa takmer výlučne u predčasne narodených detí s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou. Orgány ešte nie sú dostatočne vyvinuté, teda aj črevo býva nedostatočne prekrvované, nie je ani bakteriálne osídlené ako u vynosených detí, ktoré prišli na svet klasickou cestou. Nie je teda dostatočne schopné spracúvať prijatú potravu a dochádza k odumieraniu jeho častí.
V štúdiách sa preukázalo až 60%-né zníženie výskytu nekrotizujúcej enterokolitídy pri podávaní kmeňov Bifidobacterium infantis a Lactobacillus acidophillus.
Súvisiace články:
Prevencia a domáca liečba vredov
Z čoho vznikajú žalúdočné vredy?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana