Vredy

Liečba vredov pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Liečba vredovej choroby spočíva v dodržiavaní stravovacích zásad popísaných v časti Prevencia a vo farmakologickej liečbe – zníženie produkcie žalúdočnej kyseliny, eredikácia infekcie spôsobenej Helicobacter pylori, posilnenie a regenerácia poškodenej sliznice.

Lieky viazané na lekársky predpis

Pri vredoch s nálezom baktérie Helicobacter pylori sa terapia zameriava na odstránenie infekcie spôsobenej baktériou. Používa sa trojkombinácia liečiv (dva druhy antibiotík a blokátor produkcie žalúdočnej kyseliny) – zvyčajne klaritromycin (FROMILID, KLABAX), amoxicilin (DUOMOX)/metronidazol(ENTIZOL), omeprazol (HELICID, OMEPRAZOL). Lieky sa užívajú každých dvanásť hodín 7 dní.

Kedže ide o ťažšiu liečbu, je vhodné ju doplniť užívaním probiotík, aby sa predišlo narušeniu črevnej alebo vaginálnej mikroflóry a tým aj hnačkám, žalúdočnému dyskomfortu alebo vaginálnym infekciám. Niektoré probiotiká dokonca zvyšujú efektivitu liečby a pomáhajú v boji proti Helicobacter pyroli (viac v článku Probiotiká). Odstránením baktérie Helicobacter pylori trojkombináciou liečiv sa zamedzí návratu tohto ochorenia u 80% pacientov. Opakovaný výskyt môže byť spôsobený nedostatočnou účinnosťou antibiotickej liečby.

U pacientov s vredovou chorobou bez nálezu Helicobacter pylori je nutné vysadiť analgetiká a antiflogistiká. Niekedy vysadenie stačí na to, aby sa vred zahojil. Keď nepostačuje vysadenie analgetík alebo ich nie je možné vysadiť, používajú sa lieky znižujúce produkciu žalúdočnej kyseliny a lieky chrániace steny tráviaceho traktu. Podávajú sa niekoľko týždňov až do zhojenia vredov.

Na blokovanie tvorby kyseliny sa používajú antagonisti H-2 receptorov a blokátory protónovej pumpy.

Antagonisti H-2 receptorov brzdia vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku blokovaním histamínových receptorov. Vhodné sú napr. ako doplnok kortikoidnej liečby, aby sa predišlo vzniku vredov. Sú dostupné aj v lekárni bez lekárskeho predpisu – ranitidín (RANISAN 75mg), silnejšie sú viazané na lekársky predpis – ranitidín (RANITAL, RANISAN 150/300mg, FAMOSAN, FAMOTIDÍN, QUAMATEL). Ich účinok pri už vzniknutých vredoch väčšinou nie je dostatočne silný na ochranu žalúdočných stien, vhodné sú skôr pri ľahších formách alebo v kombinácii s analgetikami a kortikoidmi.

K najpoužívanejším liekom blokujúcim produkciu žalúdočnej kyseliny patria inhibítory protónovej pumpy. Sú dostatočne silné na zastavenie produkcie kyselín v žalúdku a umožnenie zhojenia vredov. Ich účinok je dlhodobejší ako u predchádzajúcich liekov, väčšinou postačuje jedna dávka denne, ráno nalačno, niekedy je nutné zvýšiť dávku na 2 tablety ráno a večer nalačno.

HELICID, TEVAZOL, OMEPRAZOL SANDOZ (10mg, 20mg) – obsahujú účinnú látku omeprazol

NOLPAZA, PANTOPRAZOL MYLAN, OZZION (20mg, 40mg) – obsahujú účinnú látku pantoprazol (podľa klinických štúdií vykazuje menej liekových interakcií ako omeprazol)

EMANERA – obsahuje účinnú látku ezomeprazol, odvodenú od omeprazolu, kde sa zmenou štruktúry molekuly zrýchlil nástup a predĺžil jeho účinok. Používa sa hlavne na terapiu refluxnej ezofagitídy alebo na on demand terapiu (užívanie podľa potreby) nekomplikovaných foriem GERD.

Nežiadúce účinky blokátorov protónovej pumpy:

  1. – Znižovaným kyslosti žalúdka zvyšujú alebo znižujú absorpciu liečiv, ktorých vstrebávanie závisi od pH žalúdka. Pri ich dlhodobom užívaní tak môže dochádzať napr. k deficitu vitamínu B12, železa, magnézia
  2. – Zvyšujú riziko infekcií – zvýšené riziko črevných infekcií spôsobených salmonelou alebo campylobacterom, 2-3x zvýšené riziko nákazy Clostridium difficile, zvýšené riziko respiračných infekcií.
  3. – Vysoké srdcovocievne riziko hrozí pri súčasnom (hoci aj v oddelenom čase) užívaní omeprazolu (Helicid, Oprazole, Lomac) a klopidogrelu (Clopigamma, Egitromb, Plavocorin, Trombex, Zyllt).

Poslednú skupinu liekov používaných v liečbe alebo prevencii vredov tvorí sukralfát (VENTER). Sukralfát zvyšuje odolnosť sliznice žalúdka a podporuje jej regenaráciu. Je schopný viazať sa na spodinu vredu a tvoriť ochranný film, ktorý bráni v tráviacej aktivite žalúdočnej kyseliny, pepsínu a žlčových kyselín. Lieči mierne zápaly pažeráka, hojí vredy a zabraňuje recidíve (opakovaný návrat ochorenia) žalúdočného vredu a vzniku stresových vredov.

…čítať viac o vredoch

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana