Pálenie záhy, reflux

Liečba pálenia záhy a refluxu pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Na blokovanie tvorby kyseliny sa používajú antagonisti H-2 receptorov a blokátory protónovej pumpy. Všetky spomínané lieky sú viazané na lekársky predpis.

Antagonisti H-2 receptorov brzdia vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku blokovaním histamínových receptorov. Ich účinok nie je taký rýchly ako u antacíd (nástup účinku 70 minút), trvá však dlhšie. Používajú sa pri ľahkých formách refluxnej choroby, najmä ak príznaky nie sú každý deň, kedy sa uplatňuje tzv. on demand terapia – podľa potreby. Užívajú sa zvyčajne nalačno, 1-2 tablety denne, najlepšie večer do 18. hodiny. Nie sú vhodné na erozívne formy, pretože ich účinok nie je dostatočne silný na zhojenie pažeráka.
RANITAL, RANISAN (150mg, 300mg)

FAMOTIDIN, FAMOSAN (20mg, 40mg)

K ďalším liekom blokujúcim produkciu žalúdočnej kyseliny patria inhibítory protónovej pumpy. Sú to najúčinnejšie liečivá používané v liečbe refluxu a pálenia záhy. Ich účinok je dostatočne silný na to, aby sa sliznica pažeráka stihla zhojiť. Používajú sa pri erozívnych aj neerozívnych formách refluxu, ku krátkodobej (pri akútnom zápale pažeráka 4-8 týždňov do zhojenia), i dlhodobej liečbe. Ich účinok je dlhší ako u predchádzajúcich liekov, väčšinou postačuje jedna dávka denne, ráno nalačno, niekedy je nutné zvýšiť dávku na 2 tablety – ráno a večer nalačno, najmä pri nočných problémoch s návratom potravy do pažeráka.

HELICID, TEVAZOL, OMEPRAZOL SANDOZ (10mg, 20mg) – obsahujú účinnú látku omeprazol

NOLPAZA, PANTOPRAZOL MYLAN, OZZION (20mg, 40mg) – obsahujú účinnú látku pantoprazol (podľa klinických štúdií vykazuje menej liekových interakcií ako omeprazol)

EMANERA – obsahuje účinnú látku ezomeprazol, odvodenú od omeprazolu, kde sa zmenou štruktúry molekuly zrýchlil nástup a predĺžil jeho účinok. Používa sa hlavne na terapiu refluxnej ezofagitídy alebo na on demand terapiu (užívanie podľa potreby) nekomplikovaných foriem GERD.

Nežiadúce účinky blokátorov protónovej pumpy:

  1. – Znižovaným kyslosti žalúdka zvyšujú alebo znižujú absorpciu liečiv, ktorých vstrebávanie závisi od pH žalúdka. Pri ich dlhodobom užívaní tak môže dochádzať napr. k deficitu vitamínu B12, železa, magnézia…
  2. – Zvyšujú riziko infekcií – zvýšené riziko črevných infekcií spôsobených salmonelou alebo campylobacterom, 2-3x zvýšené riziko nákazy Clostridium difficile, zvýšené riziko respiračných infekcií.
  3. – Vysoké srdcovocievne riziko hrozí pri súčasnom (hoci aj v oddelenom čase) užívaní omeprazolu (Helicid, Oprazole, Lomac) a klopidogrelu (Clopigamma, Egitromb, Plavocorin, Trombex, Zyllt).

Poslednou skupinou sú lieky na podporu činnosti pažeráka. Sú to prokinetiká, ktoré stimulujú peristaltiku pažeráka (zlepšujú jeho pohyblivosť a samočistiacu schopnosť) a zvyšujú tonus (napätie) dolného pažerákového zvierača. Okrem zmiernenia gastrického refluxu, pomáhajú aj pri nevoľnosti, vracaní, pocite plnosti, nadúvaní a čkaní. Používajú sa najmä v kombinácii s inhibítormi protónovej pumpy.

DEGAN (metoklopramid)

COSTI (domperidon)

…čítať viac o pálení záhy a refluxe

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana