Pálenie záhy, reflux

Dobré tipy pri častom pálení záhy

Pri častom álení záhy je nutné dodržiavať určité režimové opatrenia na zmiernenie ťažkostí:

jesť menšie porcie a častejšie, predíde sa tak preplneniu žalúdka a tlaku na zvierač pažeráka

vyhýbať sa jedlám, ktoré znižujú tonus pažerákového zvierača (čokoláda, mentol, citrusy, mastné alebo korenené jedlá, jedlá s paradajkovým pretlakom, cibuľa, cesnak, káva, alkohol), preferuje sa jesť skôr zásadotvorné potraviny napr. sója, fazuľa, lieskovce, mandle, čerstvé nepasterizované mlieko a výrobky z neho – jogurty, acidofilné mlieko (tepelne neupravené), zelenina a ovocie – čerstvé a sušené, gaštany, kokos, mak, slnečnica, naklíčené obilniny, naklíčené strukoviny, naklíčené semená, droždie, huby, bylinné čaje

– vhodné sú aj minerálne vody, nie však sýtené (bublinky oxidu uhličitého ešte viac okyseľujú prostredie v žalúdku, navyše prijaté plyny podporujú odgrgávanie a návrat potravy do pažeráka)

podložiť si posteľ o asi 20cm, aby vrchná časť trupu bola vyvýšená (predíde sa zatekaniu obsahu žalúdka do pažeráka)

jesť aspoň 4 hodiny pred predpokladaným spánkom, aby mal žalúdok čas stráviť prijatú potravu a posunúť ju do nižších častí tráviaceho traktu

vyhýbať sa dvíhaniu ťažkých bremien, tlačeniu pri stolici a státiu v predklone

zvoliť voľnejšie oblečenie, aby netlačilo na brušnú stenu a žalúdok

Pri refluxe zvykne pomôcť minimalizovanie plynov, ktoré vznikajú v tráviacom trakte. Vhodné sú lieky s obsahom simeticonu (ESPUMISAN, SIMETICON GENERICA). Z prírodných ingrediencií znižuje plynatosť rasca alebo feniklový čaj.

Ako prírodné antacídum môžte použiť odtučnené chladené mlieko (mlieko s vysokým obsahom tuku podporuje opätovné vylučovanie kyseliny a vzniká bludný kruh), čerstvý jablkový džús alebo paradoxne jablčný ocot, ktorý tiež neutralizuje žalúdočné kyseliny.

Výborným doplnkom je aj surová zemiaková šťava s výťažkom z feniklu. Je zásadotovorná a jej pravidelné pitie zlepšuje celkový stav pacientov s GERD. Kúpiť sa dá vo všetkých BIO obchodoch a v niektorých lekárňach.

Všeliek pri tráviacich obtiažach a pálení záhy je aj zázvor (ďumbier). Pri pravidelnej konzumácii pomáha s trávením a zmierňuje ťažkosti spojené s nadprodukciou žalúdočnej kyseliny. Podávať sa môže v surovom stave, nastrúhaný ochutený medom a citrónom, ako čaj alebo ako ochucovadlo do  jedál.

                                         …čítať viac o pálení záhy a refluxe

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana