Hnačka

Ktoré probiotiká liečia hnačku?

Hnačka u detí

Hnačka u detí ak nie je spôsobené diétnou chybou býva najčastejšie zapríčinená vírusom (rotavírus, adenovírus), baktériami alebo parazitmi.

Pri liečbe rotavírusovej infekcie u detí sa ako najúčinnejší javí kmeň Lactobacillus reuteri SD2222, pri prevencií infekčných hnačiek sú najlepšie výsledky s kmeňmi Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus caseiBifidobacterium lactis BB-12. Spomínané kmene r. Lactobacillus a kvasinky Saccharomyces boulardii sa osvedčili aj skrátením priebehu a zmiernením príznakov infekčnej hnačky.

 

Cestovateľská hnačka

Pre cestovaní do exotických krajín sme vystavení rôznym odlišným baktériám, ktoré sú pre domáce obyvateľstvo neškodné. U ľudí z iných klimatických podmienok zvyknutých na iné baktérie ale môžu vyvolávať tzv. cestovateľskú hnačku. Nájsť univerzálne probiotikum na liečbu cestovateľskej hnačky kvôli rôznorodosti baktérií v jednotlivých krajinách a individualite bakteriálneho zloženia a stravovacích návykov každého jedinca však nie je možné.

Ako najopodstatnenejšie v prevencii sa javí užívanie kmeňov Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophyllus, pričom sa odporúča podávať až trojnásobné denné dávky, minimálne 2 týždne pred cestou a dva týždne po návrate. Saccharomyces boulardii sa osvedčil v zlepšení odolnosti voči cudzím baktériám, zmiernení príznakov cestovateľskej hnačky a skrátením jej priebehu.

 

Užívanie antibiotík

Je všeobecne známe, že užívanie antibiotík narúša okrem patogénnych baktérií aj zdravú črevnú flóru. Rozvrat zdravej mikroflóry má za následok obvyklé nežiadúce účinky antibiotickej liečby ako nevoľnosť, vracanie, hnačka, zápcha, bolesti a kŕče brucha, nadúvanie. Okrem týchto pozorovateľných nežiadúcich účinkov, môžu antibiotiká spôsobovať aj potravinové alergie a celkové oslabenie organizmu. Narušením prirodzenej ochrannej bariéry v črevách sa vytvárajú optimálne podmienky na preniknutie ďaľšej (napr. kvasinkovej) infekcie. Dopĺňanie probiotík je preto vhodné ako prevencia vzniku nežiadúcich účinkov antibiotickej liečby, ale aj ako prevencia preniknutia ďalšej infekcie. U detí je tento efekt ešte výraznejší. Navyše bol v niekoľkých štúdiách pozorovaný synergický efekt probiotika a antibiotika (probiotikum zlepšilo účinky antibiotika a zabránilo návratu infekcie).

K antibiotikám sú vhodné najmä kmene Saccharomyces boulardiiLactobacillus rhamnosus. Napriek tomu, že niektoré kmene sú rezistentné voči antibiotikám, všeobecne sa odporúča užívať probiotiká v odstupe 2 – 4 hodín od užitia antibiotika. Liečba probiotikami by mala trvať aspoň tri týždne po vysadení antibiotík na úplné obnovenie črevnej flóry (nežiaduce účinky antibiotickéj liečby sa môžu objaviť aj mesiac po skončení terapie).             

                                                                                     …čítať viac o Hnačke

Súvisiace články:

Čo všetko môže spôsobiť hnačku

Ako predísť (aj cestovateľskej) hnačke

Liečba hnačky

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana