Hnačka

Čo všetko môže spôsobiť hnačku

Hnačka je porucha tráviaceho traktu, pri ktorej dochádza k častému (viac než 3 krát za deň) vyprázdňovaniu riedkych až vodnatých stolíc. Akútna hnačka trvá maximálne 14 dní, po prekročení tohto časového intervalu už hovoríme o hnačke chronickej. Väčšina prípadov akútnej hnačky vymizne spontánne, bez potreby ďalších vyšetrení. Ak však pretrváva dlhšie (viac 5-7 dní), alebo sa pridružia iné príznaky ako horúčka, bolesti brucha aj po vyprázdnení, strata hmotnosti viac ako 5%, krv alebo hlien v stolici, treba sa obrátiť na lekára. Ak máva pacient hnačku a príznaky v noci, ide najskôr o organické ochorenie, kedy treba optäť kontaktovať lekára. Nebezpečná je najmä dehydratácia, ktorá sa vyskytuje v súvislosti s hnačkou najmä u detí a starých ľudí. Prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, zníženou výkonnosťou, nevoľnosťou, zrýchleným tepom, bolesťami hlavy, suchom v ústach, halucináciami.

Zvláštnym prípadom je úplavica (dyzentéria), je to hnačkovitá ochorenie spôsobené baktériou, vírusom, prvokmi alebo parazitickými červami. Okrem hnačky bývajú prítomné bolesti brucha, hlien alebo krv v stolici, vracanie, horúčka a v typických prípadoch tenezmy – bolestivé nutkanie na stolicu.

Prečo dochádza k hnačke

Akútna hnačka

 1. – baktérie, vírusy, parazity a mykotické ochorenia (napr. nevhodné, nesprávne skladované alebo kontaminované potraviny)
 2. – diétna chyba 
 3. – otravy (napr. ťažkými kovmi)
 4. – niektoré lieky (antibiotiká, laxatíva – preháňadlá, antacidá – lieky proti žalúdočnej kyseline, antihypertenzíva – perindopril, telmisartan, bisoprolol…)
 5. – alergické reakcie
 6. – stres a psychické napätie
 7. – nadmerný príjem alkoholu

Chronická hnačka

 1. – zápaly (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, mikroskopická kolitída, zápal podžalúdkovej žľazy- pankreasu)
 2. – infekcie (spôsobené prvokmi – amebiáza, giardiáza, ďalej tuberkulóza, clostrídiové infekcie
 3. – lieky (preháňadlá, nesteroidné antiflogistiká- protizápalové látky, antibiotiká)
 4. – ochorenia (hypertyreóza – zvýšená funkcia štítnej žľazy, cukrovka, rakovina)
 5. – celiakia
 6. – poruchy pohyblivosti čriev (prispieva k množeniu patogénnych baktérií a k následnej hnačke)

90% prípadov chronickej hnačky má neinfekčný pôvod.

Príčiny a príznaky úplavice

Bacilárna dyzentéria (šigelóza) – je vyvolaná baktériou z čeľade Enterobacteriaceae patriacou do rodu Shigella. Šigelóza sa vyskytuje celosvetovo a patrí k veľkým zdravotným problémom v krajinách s nízkym hygienickým štandardom. Výskyt u nás je sporadický alebo vo forme rodinných epidémií, prenáša sa fekálno-orálnou cestou. Ochorenie začína vysokou horúčkou, bolesťami a hnačkami, spočiatku kašovitého charakteru, neskôr vodnatého s prímesou hlienu, prípadne krvi. Môžu sa objaviť kŕče brucha a bolestivé nutkanie na stolicu. Pri častej potrebe odchádza len nepatrné množstvo stolice alebo hlienu, niekedy s prímesou  krvi. Pri ľahšom priebehu ustupujú príznaky za 3-7 dní, zriedkavo trvá mesiac. Ťažký priebeh má infekcia u starších pacientov, malých detí a môže byť sprevádzaná komplikáciami. Ku komplikáciám patria napr. sepsa – otrava krvi, hemolytické reakcie.

Dyzentéria vyvolaná amébami – je vyvolaná protozoami Entamoeba histolytica. Nákaza prebieha z vody alebo jedla, ktoré je kontaminované, vyskytuje sa prevažne v tropických oblastiach. Usídľuje sa v ľudských črevách, kde sa mení na aktívnu formu a dráždi sliznicu čreva. Môže preniknúť aj jeho stenou a dostať sa do krvného obehu, kde je odnášaná do pečene, pľúc a iných orgánov. Hnačka nastupuje postupne, progradujúco, pacient máva 5 až 10 stolíc denne. Stolice sú objemné, obsahujú hlien, krv a niekedy aj celé kusy odtrhnutej črevnej sliznice. Chorý sa sťažuje na kŕče a bolesti brucha, niekedy sa mierne zvýši teplota, inokedy je pacient bez teplôt. 

Dyzentéria vyvolaná prvokmi – je vyvolaná  Balantidium coli, Giardia lamblia a Cryptosporidium parvum. Infekcia nemáva závažný priebeh, môže spôsobiť miernu hnačku, ktorá nastupuje asi 1-3 týždne po nákaze. Objaviť sa môže aj nevoľnosť a zvracanie, bolesť hlavy a mierna horúčka. Ohrození sú ľudia s oslabenou imunitou a deti.

Vírusová dyzentéria – sa často nazýva cetovateľská hnačka alebo vírusová gastroenteritída. Je spôsobená rotavírusmi, astrovírusmi, norovirusmi a adenovírusmi. Prenášajú sa jedlom. Má dramatický nástup príznakov, niekoľko hodín po infekcii, býva prítomná mierna horúčka. Hnačka trvá krátko, niekedy nastupuje až po 1-3 dňoch nevoľnosti a zvracania.

Dyzentéria vyvolaná parazitickými červami – máva postupný nástup príznakov, často je prítomná únava.

                                                            …čítať viac o Hnačke

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana