Hemoroidy

Vnútorná liečba hemoroidov

Lieky, ktoré sa užívajú pri žilových ochoreniach nazývame venofarmaká. Používajú sa jednak na odstránenie subjektívnych ťažkostí pacienta v dôsledku kŕčových žíl alebo chronickej žilovej nedostatočnosti a taktiež ako doplnková liečba hemoroidov.

Aj keď presná podstata ich fungovania nie je známa, predpokladá sa, že jedným z hlavných mechanizmov účinku je zníženie priepustnosti cievnej steny pre vodu a minerály a zníženie fragility (lámavosti) kapilár.

Rozlišujeme venofarmaká rastlinného, polysyntetického a syntetického pôvodu, ktoré sú určené buď na vonkajšie použitie (maste, gély, krémy) alebo vnútorné užívanie (tablety, dražé, kapsuly).

Dôležité je ich pravidelné a dlhodobé úžívanie. Výhodou liekov na vnútorné užívanie je dobrá znášanlivosť, minimálne alebo žiadne nežiadúce účinky a možnosť kombinácie s ďaľšími liekmi. Na trhu sa nachádza množstvo doplnkov výživy, ktoré „zaručujú“ potlačenie spomínaných ťažkostí, avšak treba si vybrať správne, veľa dostupných prípravkov nemá dostatočne overené účinky, ktoré by jednoznačne potvrdzovali túto skutočnosť, samozrejme nájdu sa aj výnimky.

Prípravky s obsahom prírodných flavonoidov diosmín-hesperidín

Flavonoidy patria k najdlhšie a najčastejšie používaným liekom na žilové ochorenia. Z množstva publikovaných dát, štúdií a analýz jednoznačne vyniká diosmín (resp. jeho mikronizovaná flavonoidná frakcia) s obsahom 90% mikronizovaného diosmínu a 10% flavonoidov vo forme hesperidínu. Zvyšujú žilový tonus, znižujú uvoľňovanie zápalových mediátorov, zvyšujú lymfatickú drenáž, zlepšujú mikrocirkuláciu (zníženie priepustnosti kapilár-zmiernenie opuchov). Uplatnenie nachádzajú u žilovej nedostatočnosti aj hemoroidoch. Vyzdvihnúť treba mikronizovanú formu flavonoidov, kedže pre flavonoidy je typická nízka rozpustnosť vo vode a tým aj malá absorpcia z gastrointestinálneho traktu. Dôležité je preto aj technologické spracovanie výživového doplnku a nie len samotný obsah účinných látok. Mikronizáciou sa zmenší veľkosť častíc a zvyšuje sa rozpúšťanie a vstrebávanie, teda biologická dostupnosť lieku.

Prípravky s obsahom aescínu a pagaštanu konského

Aescín je najznámejšie prírodné venofarmakum na vonkajšie i vnútorné použitie. Získava sa zo semien pagaštanu konského alebo sa používa aj samotný extrakt. Zmenšuje opuch, zvyšuje cievny tonus a znižuje priepustnosť kapilár (má aj protizápalový účinok). Samotný aescín sa používa najmä v liečbe posttraumatických (poúrazových) edémov (opuchov) – po operáciách, zlomeninách, úrazoch urýchľuje hojenie. Často sa nachádza v kombinovaných prípravkoch spolu s ďaľšími venoprotektívami, ktoré sa používajú na zmiernenie symtómom žilovej nedostatočnosti, pri zápaloch žíl, šliach, varixoch či hemoroidov.

Aescín nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy! Pozornosť treba zvýšiť aj u pacientov s poškodením pečene a obličiek. Aescín môže zosilniť účinok dikumarolových antikoagulancií (Warfarin).

AESCIN 20mg – Teva

 1. – Výživové doplnky s obsahom aescínu na zmiernenie opuchov, zápalov (najmä pooperačných a poúrazových) a u pacientov s ochorením žíl dolných končatín s obehovou nedostatočnosťou  (liek zlepšuje vyprázdňovanie varixov).
 2. – užívanie: 20mg asecín (Teva) sa pri akútnych a postraumatických stavoch užíva 3x denne po dve tablety, pri udžiavacej liečbe 3x denne jedna tableta, po jedle

Prípravky s obsahom semisyntetických bioflavonoidov (oxerutin, troxerutin)

Tieto lieky obsahujú chemicky modifikované látky prírodného pôvodu, ktoré majú stabilizačný účinok na krvné kapiláry – zabraňujú ich zvýšenej lámavosti a znižujú priepustnosť pre soli a tekutitny a takto potláčujú príznaky žilových ochorení (varixy, hemoroidy). V prípade oxerutínu (Venoruton) bolo vykonaných aj viacero väčších štúdií.

VENORUTON, VENORUTON Forte cps

 1. – účinnou látkou je oxerutín, na trhu je dostupný v dvoch silách 300 mg (Venoruton) a 500 mg (Venoruton Forte)
 2. – používa sa na zmiernenie opuchu a sprievodných symptómov chronickej žilovej nedostatočnosti (varixy, bercov vred, posttrombotický syndróm…), zmiernenie symptómov hemoroidov, diabetická retinopatia
 3. – úľava od príznakov sa dostavuje zvyčajne v priebehu dvoch týždňov, o dĺžke liečby rozhoduje lekár
 4. – užívanie: Venoruton 300mg – 2-3 x denne 1 kapsula s jedlom
 5.                 Venoruton Forte 500mg – 1-2 x denne 1 kapsula s jedlom

CILKANOL cps

 1. – liek obsahuje 300 mg troxerutínu
 2. – používa sa na zmiernenie opuchu a sprievodných symptómov chronickej žilovej nedostatočnosti (varixy, bercov vred, posttrombotický syndróm…), zmiernenie symptómov hemoroidov, podpora hojenia vredov predkolenia
 3. – liečba by mala trvať minimálne 2-4 týždne
 4. – užívanie: na začiatku liečby 3 x denne jedna kapsula, udržiavacia liečba je 2 x denne jedna kapsula počas jedla

                                                              …čítať viac o Hemoroidoch

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana