Hemoroidy

Príčiny a prejavy hemoroidov

Slovo hemoroidy je odvodené od gréckeho haimorrhoides flebes, čo znamená krvácajúce žily. Konečník a análny otvor je miesto bohaté na krvné cievy a žilové pletence. Za určitých podmienok sa môžu rozšíriť, plniť krvou, zapaľovať sa a opúchať. Hemoroidy, ľudovo nazývané aj zlatá žila, charakterizujú rozšírené žily v análnom kanále a nižších častiach konečníka. Patria k častým zdravotným problémom a občas potrápia až 50 % dospelých jedincov.

Rozlišujeme dva typy hemoroidov:

 1. – vnútorné – sú častejšie a súvisia s nadmernou námahou pri vyprázdňovaní čreva
 2.                   (defekácií) v priebehu mnohých rokov
 3.                 – nachádzajú sa vo vnútri konečníka
 4.                 – často u žien po námahe pri pôrode
 5.                 – väčšinou nebolestivé, bolesť až v pokročilých štádiách
 6.                 – môže sa objaviť krvácanie jasnočervenej farby
 7. – vonkajšie – menej časté, vznikajú okolo análneho otvoru
 8.                  – väčšinou veľmi bolestivé, počas defekácie aj po nej
 9.                  – sprevádzané krvácaním
 10.                  – typická komplikácia je vznik krvnej zrazeniny v žilách tvoriacich
 11.                    hemoroid

Prečo vznikajú hemoroidy

Existuje množstvo príčin, ktoré sa podieľajú na vzniku hemoroidov. Najčastejším dôvodom býva opakovaný nadmerný vnútrobrušný tlak. To znamená, častý a dlhodobo trvajúci výskyt zápchy (obstipácia), alebo aj tehotenstvo môže mať za následok vznik hemoroidov. Ďalej sem patrí opakované dráždenie v oblasti konečníka – častý výskyt hnačiek, lokálne dráždenie – dlhodobé sedenie (sedavé zamestnanie), nesprávna životospráva (nedostatok vlákniny a tekutín v strave), infekcie konečníka, zadržiavanie stolice, obezita a iné.

Ako sa hemoroidy prejavujú

Najčastejším symptómom hemoroidov je krvácanie. Krv je vždy jasno červenej farby, objavuje sa na konci stolice a na papieri pri otieraní konečníka. Dôležité je upozorniť, že každé opakované krvácanie z konečníka a krv v stolici vyžaduje návštevu lekára, kedže môže ísť aj o iné, veľakrát nebezpečnejšie ochorenie. Niekedy sa dajú hemoroidy aj nahmatať, prípadne vidieť. Ďalej môže byť prítomný opuch, pálenie, často aj svrbenie v oblasti konečníka, bolesť a produkcia hlienu (samotný hlien môže vyvolať podráždenie).

                                                  …čítať viac o Hemoroidoch

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana